Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Arborele Paulownia

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
2138 replies to this topic

#1549
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017

 validoe, on 20 august 2017 - 14:06, said:

Ceva nu se leaga aici. Deci ai facut 1000 de rasaduri, au ramas 100, ai ales 10, din alea a crescut unul care de fapt era plantat de vechiul proprietar. Bai de da-ma dreaq, ce afacere Posted Image

Eu am pus 1200 buc gladita primavara asta, sa fie vreo 10 care au murit din varii motive


validoe.... ca si atunci cand ai presupus tu de la tine ca eu as avea 10 ha de pw de 50 de cm exact si acum ti se intampla la fel

din 1000 au ramas 100 pentru simplul motiv ca sunt bucurestean si am vazut copaci doar in parc, lipsa experienta, lipsa orice, i-am transplantat din pahare de plastic spalandu-le radacinile la robinet de drag ce-mi erau... hahahaha

din 100 au ramas 100 insa eu doar 10 selectionez pentru a candida la clonare pe camp

da, intre timp am invatat mult si asta fac mereu

cel dintai, cel mare m-a inspirat la cresterea celorlalti, am scris dar tu n-ai citit, sau ai citit dar n-ai inteles, nu-i nimic, sunt aici sa te ajut cum pot, sa-ti destram suspiciunea sa pun poza sau daca vrei filme, cu mine si fata mea din realitate, uite te-am si invitat la mine, cati km din oltenia si pana langa snagov nu stiu cati sunt dar daca tot te exprimi liber hai vino sa vezi tu cu ochisorii tai ce poate fi mai frumos decat un necredincios crestinizat????

#1550
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 tavktm, on 20 august 2017 - 14:06, said:

...In alta ordin de idei, sa inteleg ca nu mai am voie sa postez aici ?
Posted Image
Ziceam că-i numai o fractură, da' la matale-i zob...

Fii om serios şi spune ce ai de spus, nu voiam să discutăm cumva încrucișat, eu cu matale, validoe cu castigionline...

#1551
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Ma nene, 10 ha ziceam ca pun eu daca ma convingi.
Dar de la un pom crescut in gradina sa extrapolezi la miracolul culturii e cale lunga
Ia si vezi conditiile de achizitie de pe la noi, incepand cu cantitatea minima, apoi cu dimensiunile si o sa iti dai seama ca in veci nu o sa obtii asa ceva ca sa poti vinde
Plus ca nici in cazul cel mai fericit nu iesi la bani mai bine decat cu culturile clasice. Pai atatea hectare in regim irigat nu te gandesti cate recolte ai in anii astia? Si vandabile de la poarta? Si nici nu trebuie sa reiei numaratoarea anilor pana la pricopseala dupa fiecare iarna mai geroasa


Nici nu am simtit ceaunul asta, mersi pt conversatie :)

Edited by validoe, 20 August 2017 - 14:26.


#1552
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017

 scaiba, on 20 august 2017 - 14:20, said:

Posted Image
Ziceam că-i numai o fractură, da' la matale-i zob...

Fii om serios și spune ce ai de spus, nu voiam să discutăm cumva încrucișat, eu cu matale, validoe cu castigionline...

are scaiba niste replici de ma doare burtica de ras, gip cainele meu se uita ciudat, nevasta-mea ma intreaba ce s-a intamplat iar eu spun - doar scaiba....

ok, hai sa vedem cum arata un pic de lemn de pw de la mine din magazie, hai sa-ti arat cateva poze astfel incat tu care citesti acum aici sa fii destul de inspirat sa vrei sa cresti copacul cu cea mai rapida dezvoltare de pe planeta.... initial fie si doar ca sa-l arzi ca mine....

 validoe, on 20 august 2017 - 14:24, said:

Ma nene, 10 ha ziceam ca pun eu daca ma convingi.
Dar de la un pom crescut in gradina sa extrapolezi la miracolul culturii e cale lunga
Ia si vezi conditiile de achizitie de pe la noi, incepand cu cantitatea minima, apoi cu dimensiunile si o sa iti dai seama ca in veci nu o sa obtii asa ceva ca sa poti vinde
Plus ca nici in cazul cel mai fericit nu iesi la bani mai bine decat cu culturile clasice. Pai atatea hectare in regim irigat nu te gandesti cate recolte ai in anii astia? Si vandabile de la poarta? Si nici nu trebuie sa reiei numaratoarea anilor pana la pricopseala dupa fiecare iarna mai geroasa


Nici nu am simtit ceaunul asta, mersi pt conversatie Posted Image


oamenii nu pot fi convinsi, ei se conving singuri... nu te cunosc si sincer e posibil sa am si alta treaba de facut, chiar nu as incerca sa te conving...

da' hai sa facem o matematica simpla pentru nu cele 22 ha ce le am eu in vizor in viitor ci pentru cele 10 ha ce le-ai dori tu populate cu lemn semipretios

800 per ha sunt deci 8000 de bucati care se califica pentru un contract cu exteriorul

8000 de bucati x 0,3 mc dupa 6 ani inseamna ca vei fi mandrul si rarul proprietar al unei cantitati de 2400 mc de lemn semipretios de paulownia


2400mc x 400 euro sunt aproape un milion de euro multiplica cu 5 si poate te vad cu lamborghini....

daca in clipa asta te gandesti ca nu e posibil, mai gandeste-te....

Attached Files



#1553
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006

 castigionline, on 20 august 2017 - 14:41, said:




2400mc x 400 euro sunt aproape un milion de euro multiplica cu 5 si poate te vad cu lamborghini....

De ce n-ai inceput mai nene asa? Ca ne muta scaiba pe Fun si eram mai multi la sueta :)
Mai taie din ele da-le dreaq...

#1554
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017

 validoe, on 20 august 2017 - 14:51, said:

De ce n-ai inceput mai nene asa? Ca ne muta scaiba pe Fun si eram mai multi la sueta Posted Image
Mai taie din ele da-le dreaq...

tai acum

sa presupunem ca e o iarna ca aia de de-abia a trecut

adica una rea

si ai si tu nevoie ca si mine de lemn de foc, eu am consumat cca 20 mc

pe piata de lemn e cam 4 milioane mc sa nu zic mai mult... mc de lemn tare nu plop, ala il iei cu 2 milioane dar nus ce caldura face

deci am avut nevoie de 20 mc x 400 ron = 8000 de ron

astia sunt bani, unii chiar nu-i au...

folosind gradina si 100 de copaci paulownia poti acoperi aceasta suma eficace si total - nu stiu cat costa 100 de seminte, nu stiu cat costa 100 de rasaduri, 100 de butasi probabil costa undeva la 500 de lei

matematica

#1555
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
De ce nu le explici si la marii arendasi ( aia cu mii de hectare ) de miracolul asta de copac?

Da, nu cred ca aia vor sa devina milionari peste noapte..  O tin una si buna cu porumb si rasarita.. Parca-s prosti, ca nu stiu cum sa le zic..

#1556
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017

 mariovrs, on 20 august 2017 - 15:10, said:

De ce nu le explici si la marii arendasi ( aia cu mii de hectare ) de miracolul asta de copac?

Da, nu cred ca aia vor sa devina milionari peste noapte..  O tin una si buna cu porumb si rasarita.. Parca-s prosti, ca nu stiu cum sa le zic..

exista plantatii mari in Romania, am citit pe acest forum despre asta.... altfel, nu e neaparat necesar ca tu sau eu sa stim atat de multe, asa-i?

#1557
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Asta e doar pt illuminati

#1558
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
@castigionline
Lemnul scaietelui e semiprețios pentru că... pentru că ce? Pentru că ni se rotunjesc buzele de la ...os? Lădițe, paleți și sicrie înțeleg.
Și calculul tău e perfect greșit... 400 € înseamnă 1800 de lei. În banii ăștia cumperi nuc, cireș sau sorb oricând... de gater. Cine dă sume din astea pentru un lemn care are cu 10% mai mulți pori decât lemnul de plop EA?

#1559
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017

 adilie2003, on 22 august 2017 - 23:14, said:

@castigionline
Lemnul scaietelui e semiprețios pentru că... pentru că ce? Pentru că ni se rotunjesc buzele de la ...os? Lădițe, paleți şi sicrie înțeleg.
Şi calculul tău e perfect greşit... 400 € înseamnă 1800 de lei. În banii ăştia cumperi nuc, cireş sau sorb oricând... de gater. Cine dă sume din astea pentru un lemn care are cu 10% mai mulți pori decât lemnul de plop EA?


@adilieeeeeeeeeee ce ma bucur ca te aud....

pai ce sa-ti spun - daca ai calculator, internet si ai habar de limba engleza afli si singur, nu e nevoie sa povestesc eu nimic, nici nu prea am timp drept sa-ti spun...uite - google e un motor de cautare si toata lumea il foloseste el indexand ceea ce e atestat de foarte multi oameni ( ca-n bancul ala daca destui iti zic sa faci nani poate chiar ti-e somn) apoi pe locul doi pe planeta asta e un alt motor de cautare - cel al lui youtube

cauta in aceste doua motoare de cautare folosind cuvinte simple ca:

''paulownia wood uses'', paulownia international price'', ''paulownia international market'', ''paulownia furniture price'', ''paulownia windows price'', ''paulownia low shrinkage'', ''paulownia dimensional stability'', paulownia resistance to insect damage'', ''paulownia resistance to fungal rots'', ''paulownia housing components'', ''paulownia aicraft and yacht'', ''paulownia surfboards'', ''paulownia wakeboards'', ''paulownia skies'', ''paulownia veeners'', ''paulownia musical instruments'', ''paulownia special barrels'', ''paulownia beehives'', ''paulownia aqueducts'', ''paulownia handcrafts'' etc etc pe baza acestora vei gasi mult mai multe cautari secundare si informatii in primele 5 pagini de cautare

sper sa fie pe placul tau raspunsul meu

#1560
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Mda... n-ai răspuns la întrebare.
Ia poftim
http://www.wood-data....com/paulownia/
La 280 de kile pe cub are trebui să dea de gândit la mulți...

#1561
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Bradul are peste 400 kg/m3.

#1562
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
http://www.cabi.org/...datasheet/39100

#1563
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Asta era de interes
Economic Impact

P. tomentosa is one of the most important trees in China, being fast-growing with high-quality wood, with over one billion trees in plantations producing about 3 million cubic metres of timber annually worth over US$55 million, used in furniture, decorative products and musical instruments. P. tomentosa is also suitable for use in agroforestry systems in temperate sub-humid areas, though a disadvantage is that it grows well only on fertile land. More research is needed in order to improve wood properties and stress tolerance, and increase its use in plantations.



3 mil. mc de cherestea fac 55 mil. usd

#1564
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
@adilie vezi cum usor usor te dai pe brazda? citeste prietene ca si eu am citit si deocamdata am testat doar trei caracteristici din care doua pentru mine erau importante

cum arde si cat de repede creste

arde de nebun cu jar comparabil oricand cu al salcamului, eu cu manutele mele am probat iarna trecuta

creste de nebun ca nimic altceva asa ca ma declar nu multumit ci super multumit

ahhhh, am mai probat ceva - iarna trecuta am indraznit s-o fac aici afara din bucuresti la -19 grade

au rezistat toti fara exceptie la inghet, vreau sa zic ca nici macar atinsi partial stii tu, innegriti nu au fost asa ca uite - visez si la cherestea, de ce nu????

vara asta am mai verificat ceva - rezistenta la daunatori - eu unul nu am gasit nimic sa-i stea in cale, aici si acum e o invazie de omizi si exact azi am descoperit ceva ce merita mentionat aici

omizile se urca pe trunchi cam 30 de cm apoi raman nemiscate cu orele, intr-un final se usuca si cad bucati bucati, posibil acel alcool ce-l are acest ''scaiete'' cum i-ai spus sa-si faca treaba astfel incat ceea ce am citit despre faptul ca e cultivat in curti pentru a alunga insectele sa fie foarte adevarat

asta si faptul ca la bucuresti m-au papat tantarii pe cand in curtea mea nu exista asa ceva desi sunt la 500 de m de prahova...

una peste alta mai raman multe de testat dar stii vorba aia - 1000 de km incep cu un metru - sanatosi sa fim ca le facem pe toate....

sunt si cateva nasoale de mentionat, n-as fi fair play daca nu as spune - cand bate vantul (si la mine bate ca sunt pe marginea unui deal) puietilor de un an dupa taiere - cei ce au frunze de un metru - li se rup sau stramba sau incurca frunzele....

apoi copilirea e un chin mai ales pentru un bucurestean lenes neobusnuit cu munca ca mine - daca nu rupi lastarii aia, pw o ia razna in moduri inimaginabile adica serpuiesc ramuri pe orizontala pur si simplu....

dar ne mai auzim - ma bucur ca ai descoiperit faptul ca transportand busteni de paulownia consumi mai putina motorina decat in cazul oricaror alti busteni de copacei din Romania, superrrrrrrrrrrrrrrrrrr

sa ai o seara placuta

 Mizu, on 24 august 2017 - 18:38, said:

Bradul are peste 400 kg/m3.

@mizu - a compara bradul cu paulownia e o chestie atat de ciudata incat nici nu stiu ce sa zic.... e ca si cum ai compara un lamborghini cu o dacie da' nu logan ci una d-aia veche

sau a compara un tigru cu un biet soricel...

sau sau

lasand gluma la o parte bradul e o specie romanesca ce de-a lungul timpuli s-a dovedit a fi buna de folosit in toate alea... acum spune tu ce se va intampla cand romanul, romanii, adica mai multi vor afla ce poate paulownia....

acum stiu putini si au probat si mai putini, depinde de noi aici pe forum ca din discutii si experienta sa dezvaluim cat mai mult

o zi frumoasa pentru tine

#1565
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Pe unde se gasesc puieti din astia?

#1566
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017

 tauru242, on 25 august 2017 - 07:05, said:

Pe unde se gasesc puieti din astia?

@tauru faci o cautare pe google folosind cuvintele de cautare ''vand paulownia tomentosa'' sau poate gasesti aici pe forum la cei ce vand... poti folosi si facebook sau youtube folosind ''paulownia tomentosa'' pentru grupuri pe fb sau dezvoltatori de plantatii pe youtube

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate