Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Malta

- - - - -
  • Please log in to reply
603 replies to this topic

#595
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.03.2009

View Post2Unlimited, on 14 mai 2024 - 10:23, said:

Mult a fost, putin a ramas. Sambata avem zborul, abia astept... Posted Image
Vacanță frumoasă și să ne scrieți impresii.

#596
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 29.12.2016
Sambata noaptea am ajuns in sfarsit acasa. Am avut intarziere la Wizz de aproape o ora (de fapt o colaborare cu skyup.aero - cea mai slaba companie cu care am zburat vreodata).

Inainte de a incepe prezentarea impresiilor mele despre Malta as vrea sa lamuresc putin situatia transportului in comun.
Primul lucru pe care trebuie sa-l stiti despre autobuzele din Malta este ca ele nu opresc in statie daca nu le faci semna cu mana ca la taxi. De asemenea nu opresc la coborare daca nu apesi pe STOP. Ne-am cumparat carduri Tallinja de 25 euro pentru 7 zile direct de la automatul din aeroport. Am gasit automat de carduri si in resort, insa acel automat a fost defect 5 zile din 7.
Pretul unei singure calatorii este de 2.50 euro, bani care pot fi dati si la sofer. Unii soferi nu accepta decat plata cu cardul, probabil sa nu se mai complice cu rest. O calatorie este valabila 2 ore de la cumpararea biletului, si biletul cumparat trebuie prezentat si scanat la soferul urmatorului autobuz. Urcarea in autobuz se face numai prin partea din fata, si se scaneaza cardul de abonament, sau cardul de plata (in acest caz se va retine suma de 2.50 euro automat). Daca sunt mai multe persoane care platesc cu acelasi card, se scaneaza de mai multe ori cardul (multiplu de cate persoane sunteti).
Autobuzele circula aproape la ora exacta. Nu am intampinat intarzieri. Cea mai mare intarziere a fost la 101, autobuz care circula din ora in ora, pe ruta orasului lui Popeye. O intarziere de 7 minute. In rest, autobuzele veneau cu 2-3 minute inainte sau dupa ora afisata pe orar. Autobuzele sunt toate noi, mai mult de jumatate fiind electrice, cu aer conditionat si USB-uri pentru incarcat celularele. De asemenea sunt foarte curate, si au si Wi-fi. Ca si aglomeratie, in cel mai rau caz, autobuzul a fost plin, se statea si in picioare, insa nimeni nu depasea limita bunului simt. Adica nimeni nu se lipea de tine, asa cum m-am obisnuit in tara. O singura data, vineri seara, in jur de ora 16, eram in autobuzul 41 in drum spre Crikewwa, si am avut o intarziere de 30 de minute, deoarece pe singurul drum catre feribotul de Gozo se circula bara la bara. Aici nu a fost vina companiei de transport in comun. Si cu masina proprie sau cu Bolt-ul, ai fi intarziat la fel de mult. Un fel de valea Prahovei la noi, in week-end, dar mai moderat. Parerea mea este ca localnicii se indreptau catre feribot, ca sa-si petreaca weekend-ul pe Gozo. Plus ca era o ora la care se termina si programul la serviciu. Parerea mea este ca transportul in comun este foarte bine pus la punct si am fost foarte multumit. Strazile sunt foarte inguste, si, de multe ori autobuzele trebuiau sa dea prioritate sau se bagau pe strazi cu 2 sensuri in care incapea doar un autobuz. Nu am sa mai spun niciodata ca, condusul la noi este greu. Pe unde intrau autobuzele acelea...

Feribotul catre Gozo (companie de stat - pret 4.65 euro / persoana dus-intors) circula destul de des, de obicei cam la 15-30 de minute interval in functie de orele de varf. Orarul difera in functie de zile, asa ca este mai greu sa-ti faci o programare exacta. Insa ajunsi la feribot, mai pierdeti 10-15 minute stand la coada pentru imbarcare, asa ca, cam tot acolo sunteti ca timp si cu programare, si fara. Catre Comino sunt numai vaporase private (pret aproximativ 15 euro / persoana dus-ntors).

https://www.publictransport.com.mt/en/

Edited by 2Unlimited, 27 May 2024 - 13:30.


#597
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 29.12.2016
Am fost cazati la Paradise Bay hotel ****, locatie aleasa datorita pozitiei strategice (exact la capatul liniilor de autobuz si langa punctul de plecare al feribotului si al vaporaselor catre Gozo / Comino. Am ales numai mic dejun, si mancarea a fost gen mic dejun englezesc. Se putea alege si pranz si cina initial, sau daca voiam, puteam face upgrade oricand. Mancare intotdeauna fresh si foarte buna. Nu am avut nemultumiri.
Peste drum mai este un restaurant de tip fast-food, avand burgeri si pizza, apartinand aceleiasi companii, insa contra cost. Acolo este si o plaja de nisip micuta, cu sezlonguri, insa cei cazati la hotel nu platesc pentru ele.
Privelistea de la balconul camerei de hotel a fost una incredibila, golfuletul Paradise fiind extraordinar (aveam sa aflam cu exactitate acest lucru in ultima zi).
Vremea a fost destul de capricioasa, cu temperaturi cuprinse intre 20-25 de grade, cu vant destul de puternic si din cand in cand innorat. Apa marii destul de rece, insa erau persoane care intrau in apa. Am intrat si eu, insa numai pana la genunchi...

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 27 May 2024 - 13:48.


#598
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 29.12.2016
Popeye's village este un orasel unde trebuie sa ajungeti macar o data in viata, chiar daca nu mai sunteti copii.
Locatia oraselului nu a fost aleasa intamplator. Programul spectacolelor il aveti postat pe paginile anterioare de catre @Diana.
Se poate intra in fiecare incapere, recuzita fiind aceeasi de acum 45 de ani, intacta, doar putin prafuita.
In pretul biletului de intrare (15 euro) aveti incluse o vedere si o punga de popcorn. Noi am intrat imediat dupa deschidere, de aceea am reusit sa fac poze fara prea multi vizitatori.
Apoi s-a aglomerat, fiind duminica. Au inceput concursurile si distractia a fost maxima. Autobuz de legatura: 101, circula din ora in ora.

https://www.imdb.com...ef_=tt_pr_ov_vi

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 27 May 2024 - 14:08.


#599
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 29.12.2016
Acvariul national din Malta este bunicel. Noi avem standardele ridicate pentru ca am vizitat Loro Parque din Tenerife, si ne raportam la acel acvariu.
Vestita pisica de mare lipsea din peisaj. Am vazut o alta pisica de mare, neagra, insa care nu a vrut sa stea la poze. Restaurantul din acvariu era destul de scump, si nu am gasit niciun fel de mancare care sa ne atraga.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, Yesterday, 09:30.


#600
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 29.12.2016
Parish church din Mellieha este o catedrala impunatoare care se vede de jos, si este localizata pe un traseu de serpentine.
Daca sunteti prin zona si aveti timp, merita sa aruncati un ochi si aici. Noi am prins si un botez, si aproape toti barbatii invitati aveau camasi albastre.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, Yesterday, 09:46.


#601
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 29.12.2016
Comino este un must see din punctul meu de vedere. Stiam ca este aglomerat si am mers lunea. Nu vreau sa stiu cum ar fi fost pe insula duminica, de exemplu. Insula este mica, si de la Laguna albastra pana la turn am facut doar 25 de minute, desi am luat-o de-a lungul marginii. De la turn la golfuletul St Maria am facut vreo 15 minute. Apoi de la plaja pana la laguna inca 25 de minute de mers lejer. Traseul este usor. Partea dintre laguna si turn merita facuta pe jos, peisajele sunt incredibile.
Primele poze au fost facute in jur de ora 10, cand am ajuns pe insula. Ultimele poze au fost facute in jur de ora 14, cand ne-am intors la laguna.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, Yesterday, 15:30.


#602
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 21.01.2013
Referitor la transportul in comun, ce nu mi-a placut acum cativa ani cand am fost eu, este faptul ca daca astepti autobuzul si este plin, nu opreste si trebuie sa-l astepti pe urmatorul, conform orarului. Si poate fi peste 1 ora. Ceva similar se intimpla si in Cipru.
Adica, nu suplimenteaza nr de autobuze in perioadele de varf si ajungi sa stai o gramada prin statii, pana vine unul in care sa incapi si tu.

#603
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 29.12.2016
Catedrala Saint John este frumoasa, insa mi s-a parut putin cam scumpa la 15 euro. Am stat cam 20 de minute la coada. Daca sunteti grabiti, puteti cumpara bilete cu "skip the line" online. Cred ca erau cu cativa euro mai scumpe.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 29 minutes ago.


#604
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 29.12.2016
Grandmaster's palace din Valletta merita si el explorat, a fost in renovare insa acum este disponibil pentru vizitatori.
O expozitie impresionanta de arme, armuri si tunuri din perioada anilor 1500. De asemenea incaperile guvernatorilor arata ca au fost decorate cu gust si excentricitate. Cateva incaperi mi-au adus aminte de incaperile din castelul Peles...

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 19 minutes ago.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

2cata

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate