Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Malta

- - - - -
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#1
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
Ma bate gandul sa-mi petrec revelionul 2006 in Malta. A fost cineva in zona? E recomandat sa merg la apartament de 2* si sa-mi gasesc singur de mancare..sau sa merg la hotel unde am micul dejun asigurat si sa ma descurc cu restul. Ce oras e mai atractiv din punct de vedere turistic?

#2
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

View PostRaikk0nen, on Oct 28 2005, 10:13, said:

Ma bate gandul sa-mi petrec revelionul 2006 in Malta. A fost cineva in zona? E recomandat sa merg la apartament de 2* si sa-mi gasesc singur de mancare..sau sa merg la hotel unde am micul dejun asigurat si sa ma descurc cu restul. Ce oras e mai atractiv din punct de vedere turistic?

1. Stai calm.
2. 2* inseamna, DE REGULA, stele malteze. Adica un jeg.
3. Stai calm
4. Sunt curios sa vad cum iti gasesti "singur de mancare" in conditiile in care o bere la halba e 2-3 Euro
:death:
5. Stai calm
6. Cred ca Malta e cea mai proasta alegere (nici macar loc sa faci baie in mare nu ai, plaja lor e formata din stanci )
6. In concluzie, stai calm (la banii pe care ii dai pe "excursia" asta sigur iti gasesti ceva mai bun in EUROPA)

:peacefingers:

#3
salerosa

salerosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.08.2005
Ce naiba sa faci in Malta de revelion, ca e frig ??? De pe la jumatatea lui octombrie se termina oricum sezonul de plaja si incepe frigul si ploaia. Oricum, exista o singura plaja pe toata insula, care e superaglomerata, restul e stincaraie...

Daca insisti sa te duci, ia-ti hotel de la 4 stele in sus, ca sa fie bine. Mincarea e foarte scumpa, ca si orice alte produse (am gasit totusi haine de marca mai ieftine ca in Romania). Ai de vazut citeva chestii culturale, dar in doua zile ai epuizat cam totul.

Sfatul meu: mai bine du-te in Tunisia  !

#4
helen

helen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2006
am fost in malta anul trecut de paste cu agentia malta travel si a fost foarte fain. am stat la apartament, conditii decente, fara mic dejun. va sfatuiesc sa nu luati nici o excursie prin agentie, mai ales daca stiti engleza, va puteti descurca de minune la fata locului. o excursioe prin agentie in Gozo era 72 de euro, noi am luat feribotul si am ajuns acolo cu 12 euro!!deci, atentie la tepe..
luati-va abonament pe autobuze, costa in jur de 10 euro, si puteti umbla fara probleme in toata insula..nu ratati satele de pescari..

#5
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
@salerosa
"dar in doua zile ai epuizat cam totul."
Cit va invidiez pe voi, astia super-organizatii! Eu am stat o saptamina si n-am fost in stare sa vizitez tot ce mi-am propus.
@helen
e o oareacare diferenta - daca te duci singur, nu ai ghid. Ar trebui sa cumperi de 33LM o chestie care se cheama "malta on a shoestring", ca sa stii ce vezi pe unde vezi. sau sa ai noroc sa dai de un grup de care sa te lipesti.
excursiile locale cu ghid sint mai ieftine decit cele ale agentiei si mai relaxate, pt ca acopera mai putin la un tur. eu personal zic ca sint mai potrivite la un sejur mai lung.
excursia in gozo a fost 72EUR, da a inclus lunch, turul cu autocarul, ghidul la cele citeva obiective. excursia locala era 39EUr, da fara lunch.
voi probabil ati platit 10EUR la fery si inca ceva pe bilete de autobuz.

#6
zoloft

zoloft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 19.02.2005
Si eu vreau sa plec de paste 2007 in Malta, intr-un hotel de 4* Bella Vista situat in statiunea Qawra.
Habar n-am despre nimic in legatura cu Malta decat ca 1 lira malteza este 2,4 eur :huh: ...sper sa coste toate sub 0,5 lire :D
O sa stau 5 zile...bani multi nu dau, ...sper sa fie OK...daca mai stie cineva ceva despre insulitza asta...postarile ar fi bine venite.... :unsure:

Edited by zoloft, 27 February 2007 - 13:05.


#7
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Depinde mult cu ce agentie pleci si ce optiuni iti ofera. Oricum Malta merita daca te pasioneaza arta cultura istoria. Altfel, asa cum spunea cineva "ce dracu m-am dus eu in egipt? am dat 700 de para si am vazut numa nisip si pietre". 5 zile nu ajung.
Bella Vista e destul de ok, da e de 3*. un hotel simplu si fara pretentii. Mincare destul de variata (friptura de oaie cu sos de menta!!!!! dementa!!!!!), doar ca masa de seara se termina la 20:30, ceea ce mie nu imi convine, ca maninc tirziu. Frigiderul din camera e doar cool box, adica daca bagi bere rece scoti bere rece, daca bagi bere calda, scoti bere calie. Cere camere cu ferestre spre spate. Privelsitea nu e asa de spectaculoasa, dar e liniste: fatada e la o strada circulata si de camioane. Ai access gratis la jacuzzi in subsol pina la ora 18:00. Access gratis la sala de fitness, masa de  pinpong, piscina calda in subsol, solar si buble bath pe acoperis (jacuzi rece), piscina in curtea interioara. Hotelul e cam ingesuit, piscina nu e cine stie ce, cam de copii, da vara te racoreste. Evita sa cumperi de la hotel, e scump. Cind iesi din hotel faci la dreapta, treci de o mare intersectie si inca 30 de metri, linga un magazin cu frigidere si alte alea e un magazin alimentar. De acolo cumperi ce vrei, altfel e scump de nu uiti. La restaurant nu te lasa cu bauturi de afara, dar in camera nu zice nimeni nimic.
Nu te baza pe ghizii romani daca nu sint de la malta travel. intreaba de 7 ori si crede odata. Ghidul/ghida localnica e mult mai bine pregatita. Daca ai chef sa vezi, inchiriaza excursii locale. Cind ajungi la intersectia pomenita faci la dreapta, si in 10 minute ajungi in piata Bughiba. Acolo sint multe agentii. intra, intreaba, alege. Cu agentia romana merita sa faci turul golfului la valeta in prima zi. sa nu iei turul complet al insulei ca e obositor si n-ai ce vedea. nu stiu cum e vremea in aprilie, dar daca ploua, pe mare s-ar putea sa nu iti placa. la valeta trebuie vazuta. gozo la fel. comino numa daca e cald (stinca stearpa, cu ceva petice de nisip si apa incredibil de limpede). nu pleca in sicilia cu catamaranul.
maltezii sint catolici ferventi, in multe biserici nu intri in tricou fara mineci, decolteu adinc, tocuri cui (femeile) pantaloni scurti (ambele sexe).
linga piata burghiba e mongolian barbeque. e parca 9 LM intrarea cit poti sa maninci (bautura se plateste separat. merita, da e cam picant. tot pe linga sint niste mici magazinase cu suveniruri. e mai ieftin ca in bazar, malta e faimoasa pentru dantela, dar atentie, malta e plina de chinezarii!
In malta se vorbeste engleza, italiana si klingoniana. Gasesti si borgi (vezi poza).
in poza e qawra (se citeste AURA). sageata rosie e bella vista. in partea opusa, la golf, e piata bughiba.
serviciul public de autobuze e ok, traversezi insula cu 1LM in 45 min. autobuze leyland 1966. poti inchiria scutere, biciclete, masini. atentie, se circula pe invers, si se dau amenzi imense.
Intreaba ce mai vrei sa stii. Sa ma uit eu pe acasa sa vad ce notite mai am si iti mai spun cite ceva. o sa mai postez peste o zi doua.

Attached Files


Edited by gomez99, 27 February 2007 - 14:20.


#8
zoloft

zoloft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 19.02.2005
frate ..esti ..cel mai adevarat... :cheers:
mi-ai facut o idee cat de cat despre unde urmeaza sa ma duc..
multumesc mult de tot...daca mai ai notitze...baga !!!!...e binevenita orice sugestie fie ea obiectiva sau subiectiva...
astept cu nerabdare...
Multam. ! :worthy:

#9
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Ma bucur ca iti foloseste. Sper sa te simti la fel de bine cum m-am simtit si eu. Ti-am mai pus si niste poze. Am pus in atas ce mai vroiam sa scriu, ca a dat logoreea peste mine si a iesit un text prea lung.

Nu plati excursiile optionale din Romania, plateste acolo dupa ce in prima zi te-ai dus sa vezi ce si cum e cu agentiile locale.

Acu, sigur ca totul e cam legat de vreme, ca aprilie e luna cam ploioasa, statistic vorbind. S-ar putea chiar ca o serie de excursii ce se fac vara sa nu fie pe lista in primavera.
Croaziera in Grand Harbour poti sa o angajezi la agentia romanesca. Merita si e o deschidere frumoasa.

Turul insulei Gozo, turul Valeta Mosta Mdina, e musai.
Hagar Quim recomand cu o agentie locala, altfel ai exact 15 min la dispozitie. Poti sa il faci si singur, este autobus pina acolo, da eu zic ca pt 15EUR pe care le dai la agentie ca sa nu stai in statie o juma de ora si sa ai ghid, merita. Plus ca mai sint 5-6 locuri vechi si spectaculoase, pe care le fac agentiile locale. Daca ai aplecari sf sunt “urmele de caruta” de care probabil stii, in citeva parti din Malta (vezi harta pct 10 si 11).
Sint citeva sate de pescari frumoase, fa-le cu o agentie locala. Helen are mare dreptate.
Satul Popeye tot cu o agentie locala sau singur.
La Valeta iarasi merita sa faci un tur de unu singur, sau daca vrei altceva, mergi la St-Julien, la 30 min cu autobuzul. Intrebi la hotel statia e la 5 min.
Hypogeumul si catacombele nu ai timp, se fac programari cu luni inainte. Mai bine te mai duci odata peste 1 – 2 ani.

Attached Files


Edited by gomez99, 01 March 2007 - 09:58.


#10
zoloft

zoloft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 19.02.2005
multumesc mult. :coolspeak:
am sa vizitez toate locurile de care mi-ai spus...cel putin o sa incerc....
am sa tin cont si de sfaturile tale care cred ca o sa-mi fie de mare ajutor.
fac poze cu ...klingonienii....si postez si eu.. :P
merci mult.

#11
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
De fapt alt text era de pus in attach, din viteza am pus draftul postat. Asa ca il pun acum.

Attached Files



#12
zoloft

zoloft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 19.02.2005
Super descriere...bravo...si multam mult
Dupa cate vad exista si parti bune si parti rele...
Pana la urma urmei eu o sa merg 5 zile de Paate...mi-am propus sa vad ce pot fara sa exagerez, ca sa pot sa ma bucur si de plimbare prin insula, gen...lalaiala.
Probabil ca Malta e de vazut ..o data....a doua oara ...pleci in Grecia  :P

#13
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Am fost de Anul Nou in Malta... super ok, a fost chiar fain.
Am gasit un hotel in Sliema, am dat pe apartament 22 lire malteze cu tot cu mic dejun. A fost super ok.
Insula este extrem de mica si exista o retea buna de autobuze - costa maximum 0.50 lire pe calatorie cu care te poti duce oriunde. De vizitat: La Valletta, cele 3 orase de langa La Valletta, Mdina - Rabat si insula Gozo. In Gozo, iei autobuzul care te lasa langa ferry care te lasa in Gozo. Acolo poti gasi un taximetrist sa-ti faca un tur (relativ ieftin daca sunteti 4), am scos cam la 20 lire de masina pentru vreo 5 ore.
Nu m-a interesat si nici nu ma intereseaza plaja, deci nu pot comenta. In Decembrie, erau in jur de 18 - 19 grade si aproape toata saptamana in care am stat soare.

#14
mirelamuresan

mirelamuresan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.01.2006
Vrem sa mergem si noi la vara in Malta, am gasit si niste oferte ok de la o agentie specializata pe Malta.
Acum intrebarea mea ar fi: merita sa luam 2 saptamani? Avem ce vizita atata timp?
Precizez ca ne plac excursiile atat prin muzee, biserici, orase vechi, cat si cele in natura...

Deci merita 2 saptamani in malta sau mai bine stau acolo 1 saptamana si apoi inca o saptamana Tunisia, cu avion direct din Malta? Nu as vrea nici sa alerg ca disperata ca sa nu ratez ceva ce merita vazut si sa revin dupa concediu moarta de oboseala...  
Va rog, cei care ati fost prin Malta - si prin Tunisia - dati-va cu parerea. Ajunge cate o saptamana in fiecare din aceste tari?

Multumesc

#15
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
Din ce-am discutat cu foarte multe persoane care-au fost in Malta, 2 saptamani e o perioada mult prea lunga. O sa te plictisesti de moarte. Excursiile optionale le poti face intr-un sejur standard, fara a deveni prea obositor. Doi la mana, cei de la Malta Travel (singurul touroperator pe Malta din Romania) nici nu stiu daca organizeaza sejururi de 14 nopti (anul trecut cel  putin, nu organizau).

Edited by [mz], 02 April 2007 - 13:13.


#16
mirelamuresan

mirelamuresan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.01.2006

View Post[mz], on Apr 2 2007, 14:12, said:

Din ce-am discutat cu foarte multe persoane care-au fost in Malta, 2 saptamani e o perioada mult prea lunga. O sa te plictisesti de moarte. Excursiile optionale le poti face intr-un sejur standard, fara a deveni prea obositor. Doi la mana, cei de la Malta Travel (singurul touroperator pe Malta din Romania) nici nu stiu daca organizeaza sejururi de 14 nopti (anul trecut cel  putin, nu organizau).

Am vorbit la agentie si se pot cumpara practic 2 sejururi, din al doilea scazandu-se costul avionului si taxele de aeroport, deci se poate sta 14 zile.

#17
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
Anul trecut iti spun sigur ca nu se putea. E bine ca anul asta au remediat problema.

#18
tudor301

tudor301

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.04.2007

View Postmirelamuresan, on Apr 2 2007, 13:58, said:

Vrem sa mergem si noi la vara in Malta, am gasit si niste oferte ok de la o agentie specializata pe Malta.
Acum intrebarea mea ar fi: merita sa luam 2 saptamani? Avem ce vizita atata timp?
Precizez ca ne plac excursiile atat prin muzee, biserici, orase vechi, cat si cele in natura...

Deci merita 2 saptamani in malta sau mai bine stau acolo 1 saptamana si apoi inca o saptamana Tunisia, cu avion direct din Malta? Nu as vrea nici sa alerg ca disperata ca sa nu ratez ceva ce merita vazut si sa revin dupa concediu moarta de oboseala...  
Va rog, cei care ati fost prin Malta - si prin Tunisia - dati-va cu parerea. Ajunge cate o saptamana in fiecare din aceste tari?

Multumesc



Dupa parerea mea, cate o saptama ajunge atat in Malta cat si in Tunisia.In Malta am fost in septembrie 2005 .A fost foarte cald si umezeala.Am facut cateva excursii (turul insulei Gozo; turul Siciliei; grota albastra,templele  megalitice, marsa'xlookk; harbour tour) cu agentia prin care am mers (Malta Travel), apoi am mers pe cont propriu.Ne-am deplasat usor.Au niste autobuze haioase. Prima data am mers in Valletta la biroul de informatii turistice de unde ne-am luat harti si pliante. In Valletta nu trebuie ratata catedrala St. John - este o brosura "churches in Valletta" care are informatii despre biserici si alte locuri importante de vizitat. Aceasta brosura contine si o harta care te ajuta sa localizezi rapid obiectivele.Merita mers si la  muzeul de arheologie si gradinile Barracca.Interesant a fost in Rabat, unde am vizitat catacombele si catedrala Sf. Paul. In Mosta puteti vizita Domul.Totul este destul de scump in Malta.
In Tunisia am fost anul trecut de Paste - sejur 7 zile.Este o tara interesanta.Aici am facut doar 2 excursii. Prima a fost in Sahara (2 zile) unde ne-am plimbat cu dromaderii, cu masinile de teren printre dune si am vizitat 2 oaze.A doua excursie a fost in  Tunis. In Tunisia este ieftin. In bazar trebuie sa va tocmiti cu localnicii daca doriti sa cumparati ceva.Daca mergeti in Tunisia cazarea trebuie sa fie la un hotel de cel putin 4*.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate