Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Criza de.. epilepsie?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
stevan132

stevan132

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2012
Salut, inainte sa incep, vreau sa va zic ca persoana si-a facut programare la medic, in schimb as vrea sa aflu mai devreme ce s-a intamplat.

Aseara ma plimbam cu prietena mea printr-un parc, bausem amandoi cate o bere nefiltrata si mi-a spus ca ii se face rau, asa ca m-am gandit ca e de la bere si am zis sa mergem sa stam pe o banca. In drum spre banca, a spus ca-i este prea rau ca sa mearga si, s-a asezat in fund pe iarba. Dupa 2-3 minute, a cazut pe partea dreapta, eu am crezut ca s-a lasat ea in iarba, pentru ca mi s-a parut ca am auzit-o razand. Dupa cateva secunde, am vazut-o ca isi indreapta corpul si se intinde pe spate, n-am apucat sa zic ceva pentru ca a inceput sa hiperventileze, respira foarte repede si scotea un sunet ciudat, ca atunci cand ai maxilarul incordat.

Mi-am dat seama ca face o criza, chiar daca nu-mi venea sa cred ca se poate intampla asa ceva. Am vrut sa-i pun mainile pe piept, dar erau prea incordate, am incercat sa-i intorc capul pe lateral sa poata respira mai usor, dar avand tot corpul incordat, nu puteam misca nimic (mi-a fost frica sa-i fortez muschii incordati). Intr-un final mi-a picat fisa sa-i ridic capul ca sa poata respira mai usor, iar dupa 4-5 secunde si-a revenit.

Nu cred ca a fost din cauza ca i-am ridicat capul, pentru ca oricum nu parea ca se sufoca. Totul a durat aproximativ 15-20s. Mi-a zis ca a visat, chiar daca in tot timpul asta a stat cu ochii deschisi si ,ca nu-si aminteste decat cand s-a pus cu fundu in iarba. A zis ca si-a dat seama ca o sa lesine in timp ce statea in fund.

Din cate stiu eu, nu iti dai seama cu cateva minute inainte ca ai sa faci criza de epilepsie, faci spume la gura si nu ai muschii incordati. Ea e destul de bolnavicioasa, la modul ca daca vine racita la mine, imi da raceala care la mine tine 1 zi si la ea 3, iar daca ne intalnim dupa e posibil chiar sa ia raceala inapoi. De asemenea, are lipsa de fier si calciu, a mai lesinat acum cativa ani, de aia a fost scutita la sport, iar o criza asemanatoare a facut acum 4 ani cand era foarte nervoasa.

Ce s-a intamplat?

Edited by stevan132, 03 May 2012 - 14:24.


#2
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
criza de epilepsie ii incordeaza muschii (cel putin la singurul caz care-l cunosc , asa se intampla)

#3
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 14.01.2008
....poate fi si spasmofilie.  Baiatul meu, face ceva asemanator dar il tine 2-3-4 minute,si este diagnosticat cu epilepsie.

Nu a facut niciodata spume la gura,deci nu e ceva batut in cuie.

Ar trebui sa isi faca un EEG,si de acolo ii da verdictul.

Edited by scorpyo, 03 May 2012 - 15:12.


#4
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
Daca e constienta ca are lipsa de fier si calciu de ce nu urmeaza un regim special... si sa renunte la sport nu face decat sa-i inrautateasca situatia. Sa se apuce de un sport si sa-si faca un regim adecvat, mai bine decat sa ramana in starea asta de guma toata viata.

Spumele la gura nu sunt un efect principal la crizele de epilepsie, deci se poate trece prin asa ceva si fara spume la gura.
Cel mai probabil asta a fost, din moment ce si-a pierdut constiinta si si-a incordat muschii. Ai procedat bine ca i-ai ridicat capul, se recomanda sa pui ceva moale sub capul cuiva care trece printr-o astfel de criza ca nu cumva sa se loveasca la ceafa.
Pe viitor poti evita o criza daca reusesti sa o faci atenta la tine cand incepe sa ii fie rau, o asezi intr-o pozitie comfortabila si incerci sa o ti devorba, facand-o sa participe activ intr-o conversatie poti preveni o eventuala pierdere a constiintei. Nu todeauna functioneaza, dar usureaza mult criza.

Numai bine.

#5
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Posibil sa fie de la altceva.. eu stiam ca la epilepsie trebuie stimuli exteriori. Parcul pare cam linistit.

Edited by keeekeeess, 03 May 2012 - 16:19.


#6
stevan132

stevan132

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2012

 keeekeeess, on 3rd May 2012, 17:18, said:

Posibil sa fie de la altceva.. eu stiam ca la epilepsie trebuie stimuli exteriori. Parcul pare cam linistit.

Asta-i faza, noi am fost si la petreceri cu visuals si muzica electronica si nu a avut nici o problema, stimuli vizuali si auditivi mai puternici nu cred ca poti gasi in alta parte..

#7
BlackPassion

BlackPassion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 13.11.2011
Daca are carenta de calciu, e spasmofilie(seamana cu epilepsia, dar nu-s in aceeasi oala)Si daca spui ca erati la plimbare, probabil de la caldura a facut aceasta criza.

Edited by BlackPassion, 03 May 2012 - 16:34.


#8
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
asta cu "la criza de epilepsie isi incordeaza muschii si face spume la gura" e cultura populara. exista multe tipuri de epilepsie si doar unele se manifesta asa, altele sunt extrem de greu de sesizat de catre cei din jur (de exemplu absentele). e putin probabil sa fi fost asa ceva, insa doar un consult medical poate confirma sau exclude ceva. evident, ar putea fi si un atac de panica, insa nici asta nu se poate diagnostica "dupa ureche" pe net.
spasmofilia nu e o "boala" (imi amintesc ca proful de neuro mai ca ne strangea de gat cand ne auzea cu tetania, ca e un "diagnostic babesc" si ca termenii-cheie ai problemei sunt "crize psihice nespecifice cu caracter anxios-depresiv"), insa situatia merita investigata de un medic. e important de stiut de ce are lipsa de calciu (si de care calciu?) si de ce are lipsa de fier. e important si de stiut cat de mari sunt aceste lipsuri si evident, de corectat.
data viitoare incearca sa o pui sa respire intr-o punga (SERIOS, nu fac misto). hiperventilatia nu o ajuta cu nimic, ba din contra.

#9
stevan132

stevan132

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.05.2012
Nu hiperventila constient, era in plina criza. Cred ca ai citit oleaca pe diagonala. Abia marti se poate duce la medic, pentru ca trebuie sa i se elibereze adeverinta de student, de aceea am intrebat aici pe forum, ca sa-mi fac o idee pana atunci.

In legatura cu stimulii vizuali si auditivi, nu sunt un bun catalizator pentru a incepe o criza de epilepsie? De ce nu a avut in locuri unde se puneau visuals si muzica?

De asemenea, i s-a facut rau inainte si stia ca o sa lesine, iar dupa aia a vomitat.

Edited by stevan132, 04 May 2012 - 00:13.


#10
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
nu am citit deloc pe diagonala, nu am zis ca respiratul in punga o ajuta doar in cazul in care hiperventileaza constient :)
dupa parerea mea probabilitatea ca aceasta fata sa aiba epilepsie dupa criza descrisa este la fel de mare ca aia ca eu sa am.
"lesin" nu inseamna epilepsie.

"pe vremea mea" (cand eram student) puteam sa ma duc la orice medic fara nici o adeverinta de student (adica imi dadea medicul de familie o trimitere unde aveam nevoie si bifa pe ea student).  am sugerat sa mearga la medic pentru ca nu m-ar surprinde ca la analizele de sange sa ii apara sau nu o hipocalcemie, la EEG nimic si in principiu.... nimic la investigatiile clinice si paraclinice.

despre fotosensibilitatea in epilepsie: sunt materiale bune si serioase garla pe net, legate de epilepsie, in care poti afla despre tipuri, manifestari, care forme apar la adult, care la copil, care sunt fotosensibile si care nu. nu are rost sa tin prelegere aici ca nu cred ca intereseaza pe nimeni. daca vrei sa citesti pot sa iti recomand cateva site-uri serioase si cu informatii ok dpdv medical (adica nu viata satului sau radio sant sau forumul mamicilor). Eu nu cred ca prietena ta are vreo forma de epilepsie, cred ca pur si simplu combinatia de caldura+ alcool+ fond psihic mai sensibil (ai zis ca e bolnavicioasa, ca in trecut era mai nervoasa, etc..) + o potentiala hipocalcemie (despre care nu stim daca e reala la acest moment sau doar a fost candva in trecut, daca e reala cat de severa e, ce fel de hipocalcemie, care e cauza) au dus la aceasta manifestare.
:peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate