Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Castelul Bran

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Stie cineva daca Castelul Bran este deschis in perioada asta si pentru vizitatori ?
Daca da, aveti idee cat este biletul de intrare ? (dar si la Casa groazei, parca asa se numea )

Mersi!

#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
S-a intors pustiul meu de acolo, acum 2 ore. Pentru adulti 20 lei, pentru copii 10 lei. Copiii in grup organizat 5 lei.
Casa groazei 15 lei.

#3
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011

View Postflorinbad, on 1st April 2012, 22:50, said:

S-a intors pustiul meu de acolo, acum 2 ore. Pentru adulti 20 lei, pentru copii 10 lei. Copiii in grup organizat 5 lei.
Casa groazei 15 lei.
Multumesc Florin !!

#4
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 04.07.2010

View PostPIonut24, on 1st April 2012, 21:44, said:

Stie cineva daca Castelul Bran este deschis in perioada asta si pentru vizitatori ?
Mult mai interesant este muzeul vămii, sunt expuse acolo toate obiectele ce se aflau în castel înainte de retrocedare, plus altele, care erau ținute în depozit. Este expusă și o copie a celebrei foi de hârtie de la Ialta, pe care Churchill și Stalin au convenit procentele de influență pentru țările din sud-estul Europei (în vitrina dedicată lui Nicolae Baciu). La intrare este o expoziție de ceramică superbă. Costă doar 8 lei intrarea. L-am vizitat pe 4 martie (acum o lună) și e impresionant. Am fost 3 persoane și am vrut să plătesc taxă de fotografiere (parcă 5 lei), dar femeile de acolo au zis că e ok doar dacă plătim biletele și ne-au lăsat să fotografiem în voie. Ghida e foarte pasionată, știe o mulțime de lucruri despre familia regală și în special despre Regina Maria și obiectele care i-au aparținut.

Ca să ajungi la muzeu trebuie ca de la bazar să ocolești pe șosea castelul Bran, adică muzeul se află în vechea clădire a poștei.
E bine să vă grăbiți, anul viitor probabil muzeul nu va mai exista.


Sănătate și toate cele bune !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 02 April 2012 - 22:39.


#5
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 02.11.2009

View PostOvidiuNS, on 2nd April 2012, 23:34, said:

Mult mai interesant este muzeul vămii, sunt expuse acolo toate obiectele ce se aflau în castel înainte de retrocedare, plus altele, care erau ținute în depozit. Este expusă și o copie a celebrei foi de hârtie de la Ialta, pe care Churchill și Stalin au convenit procentele de influență pentru țările din sud-estul Europei (în vitrina dedicată lui Nicolae Baciu). La intrare este o expoziție de ceramică superbă. Costă doar 8 lei intrarea. L-am vizitat pe 4 martie (acum o lună) și e impresionant. Am fost 3 persoane și am vrut să plătesc taxă de fotografiere (parcă 5 lei), dar femeile de acolo au zis că e ok doar dacă plătim biletele și ne-au lăsat să fotografiem în voie. Ghida e foarte pasionată, știe o mulțime de lucruri despre familia regală și în special despre Regina Maria și obiectele care i-au aparținut.

Ca să ajungi la muzeu trebuie ca de la bazar să ocolești pe șosea castelul Bran, adică muzeul se află în vechea clădire a poștei.
E bine să vă grăbiți, anul viitor probabil muzeul nu va mai exista.


Sănătate și toate cele bune !
Am auzit si eu anul trecut aceiasi chestie, cladirea in care se afla acum muzeul va fi retrocedata, iar angajatii erau chiar ingrijorati ca nu se stie ce se va intampla cu mobilierul original al Casei Regale. Iar peste drum, in Poiana Inima Reginei este firida in care a fost adapostita inima Reginei Maria, dupa retrocedarea Cadrilaterului si pana la abdicarea regelui Mihai. Oricum Muzeul vamii merita vizitat mai mult decat Castelul Bran, care a ramas gol.

#6
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmihaistoian, on 3rd April 2012, 17:39, said:

... Oricum Muzeul vamii merita vizitat mai mult decat Castelul Bran, care a ramas gol.
Ei, n-a rămas gol, ghida spunea că nepotul principesei Ileana a adus în castel mobilă nouă. Merită vizitat și castelul, dar muzeul vămii merită mai mult.
Iar în acea firidă se află una din cele trei casete în care s-a păstrat inima reginei (cea de marmură). Celelalte două (cea de aur și cea de argint și pietre prețioase) ghida zicea că se află la Muzeul de Istorie al României, în București, vis-a-vis de CEC-ul mare.

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 04 April 2012 - 02:00.


#7
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 02.11.2009

View PostOvidiuNS, on 4th April 2012, 02:55, said:

Ei, n-a rămas gol, ghida spunea că nepotul principesei Ileana a adus în castel mobilă nouă. Merită vizitat și castelul, dar muzeul vămii merită mai mult.
Iar în acea firidă se află una din cele trei casete în care s-a păstrat inima reginei (cea de marmură). Celelalte două (cea de aur și cea de argint și pietre prețioase) ghida zicea că se află la Muzeul de Istorie al României, în București, vis-a-vis de CEC-ul mare.

Sănătate și tcb !
Avea dreptate ghida cand v-a spus ca, casetele din aur si argint sunt la Muzeul de Istorie. Le-am vazut anul trecut in Sala Tezaurului, la subsol, alaturi de celelalte comori ale statului roman: Closca cu pui, bratarile dacice si alte bijuterii si coroane. Din pacate nu am avut voie sa fac poze, dar ramai fascinat in fata maiestriei unor bijutieri din secolele trecute.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate