Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Am facut o gafa

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
prosopel

prosopel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.03.2012
Va salut. E primul meu post pe forum si am o mare rugaminte. Am facut o greseala si as vrea sa stiu la ce consecinte sa ma astept.
Problema e asa: Cineva mi-a promis un loc de munca si mi-a cerut sa-i trimit copie dupa buletin, diploma de bac si diploma ultimelor studii absolvite(facultate) am trimis aceste acte scanate pe mail-ul persoanei insa nu am mai primit niciun semn. Ce vreau sa stiu e daca acea persoana poate sa imi faca rau intr-un fel profitand de actele scanate trimise. Ce ar putea sa faca folosinduse de actele mele?
Mersi mult de raspuns

#2
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Nu cred ca are ce face (malefic) cu ele.

#3
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Vezi sa nu te trezesti cu ceva contracte (chitante, mai exact) pe acasa. NU as fi facut treaba asta nici batut, actele alea nu au fost lasate decat la serviciu (face to face). Si alea parca legalizate, daca nu ma insel.
Incearca sa vezi ce hram poarta respectiva persoana, cauta pe net informatii despre acest tip de practica, vezi ce gasesti.

PS: erau bine scanate? Adica rezolutie buna? Daca da, ai em sori for iu :D. Sper sa fie doar o intarziere, dar ma cam indoiesc. Cate zile au trecut de atunci?

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ar putea sa-l "angajeze" la o firma fantoma, si sa ia credite avand "venituri".

E nevoie de complicitatea functionarului bancar, si eventual la ITM, dar se practica.

Edited by don_dannielo, 18 March 2012 - 17:35.


#5
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
n-are ce sa-ti faca.
nu-i stres.

#6
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Sau sa-l faca patron la vreo societate falimentara, s-au mai trezit altii patroni, desi nici haine pe ei nu prea aveau.

#7
prosopel

prosopel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.03.2012
Pai erau scanate ok dar ma gandesc ca nu are ce chitante sa-mi trimita din moment ce pentru un contract e nevoie de semnaturi si eventual prezenta personala. A trecut ceva vreme si persoana s-a cam evaporat de atunci. Deci e clar ca ceva bun nu ma asteapta.

#8
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
"Pierzi" actualul buletin si te duci sa-ti faci altul si nu mai ai nicio problema.

#9
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cati nu s-au trezit ca au cumparat telefoane la abonament...

No, eu nu pun paie pe foc, insa trebuia sa te gandesti inainte de a trimite documente importante unui necunoscut.

#10
prosopel

prosopel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.03.2012

 cristutzu, on 18th March 2012, 17:39, said:

"Pierzi" actualul buletin si te duci sa-ti faci altul si nu mai ai nicio problema.

Nu cred ca ma ajuta metoda asta. Sunt una si aceiasi persoana in final ba mai mult poate sa se intoarca impotriva mea aceqasta practica. Se poate crede ca am facut intentionat lucrul acesta.

#11
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Eu cred ca multi exagereaza inutil pe-aici. Ca cineva sa faca ceva cu acele copii e nevoie de inca X persoane care sa contribuie la ilegalitate: semnatura falsa, contract fals, etc. Asa ceva ti se poate intampla in orice conditii daca ai bafta, copii lasi la diferite institutii, sunt la indemana multor oameni care lucreaza acolo, ni se poate intampla oricui.

Iara multi nu stiu cate afisari de genul asta apar pe google, cu buletine sau diplome scanate, o copie nu valoreaza mai nimic, e la indemana oricui sa faca rost de zeci de astfel de copii.

Edited by alex-softpedia, 18 March 2012 - 17:48.


#12
prosopel

prosopel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.03.2012
Bun... Acum ce ma sfatuiti sa fac ? Caror autoritati sa ma adresez ? Macar ca sa ma informez daca exista credite sau ceva datorii luate pe numele meu folosind aceste acte fara semnatura personala. Chiar o cred instare de astfel de practici pe persoana respectiva. O cunosteam insa nu puteam baga mana in foc ca este de mare incredere.

Edit.

Sper sa ma agit degeaba si in final sa fie totul ok. Sunt si asa "condamnat" pe partea finainciara asa ca nu mi-ar fi tocmai buna o datorie in plus.

Edited by prosopel, 18 March 2012 - 17:49.


#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Alex, se pot face multe smecherii, te asigur.

Nu vreau sa sperii omul si nici ce sfaturi sa ii dau, sper doar ca persoana care a primit scan-urile sa nu le fi intrebuintat la nimic.

Am plecat un pic in deplasare, ma uit mai pe seara la notificari.

#14
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

 Lucian_M, on 18th March 2012, 17:48, said:

Alex, se pot face multe smecherii, te asigur.

N-am contestat asta, stiu, INSA se pot face smecherii chiar daca nu-ti trimiti tu acele copii ci intra un nebun in posesia lor, ceea ce e foarte usor, repet foarte usor. Exista mii de astfel de copii pe la inspectorate, prin scoli/facultati, prin institutii, pe internet, dosare si dosare cu fel si fel de date, te asigur ca nu sunt la rang de strict secret, chiar si femeia de la curatenie are acces fara probleme la ele :)

Dupa cum am spus, daca ai "bafta" ti se poate intampla fara ca tu sa fi trimis nimic nimanui.

Edited by alex-softpedia, 18 March 2012 - 17:56.


#15
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Te asigur ca la noi la serviciu DOAR secretara si, eventual, directorul, au acces la acest tip de documente. Iar de la arhiva mi se pare ca doar secretara are cheia. Iar daca "rasufla" ceva, stiu ce cine strang de gat.

#16
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Intr-o firma mica, da, probabil se observa mai atent ceva, intr-o scoala, universitate, institutie publica unde zac dosare peste dosare peste tot, nu e mare lucru. Insa poti sa le gasesti si pe internet, de curiozitate da o cautare copii buletin si vezi ce iese.

Rationamentul de la care plec e acela ca, in momentul in care cineva vrea sa faca in sensul asta ceva, poate avea material linistit, nu copiile sunt problema, nu ele sunt partea grea din operatiune ci riscul, relatiile, implicarea mai multor persoane in asa ceva.

Pe de alta parte e destul de ciudat de ce sa ceri copia buletinului in cazul prezentat aici, sa zicem ca o copie a diplomei inteleg pentru a confirma anumite studii, insa ce sa-ti confirme un buletin incat sa te intereseze asa mult. Totusi pentru linistea ta du-te la cea mai apropiata sectie de politie si explica situatia acolo, ei te pot indruma cel mai bine.

Edited by alex-softpedia, 18 March 2012 - 18:14.


#17
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 prosopel, on 18th March 2012, 17:46, said:

Bun... Acum ce ma sfatuiti sa fac ? Caror autoritati sa ma adresez ?
Suna la politie.E bine sa faci tu primul pas,pentru orice eventualitate.Daca te trezesti ulterior ca ti-ai vandut casa sau mai stiu eu ce,macar ai reclematia depusa dinainte la politie.
S-a umplut tara asta de nemernici.Dupa actele tale (copii),ei pot face "originale"!

#18
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
O astfel de ''greseala'' am comis si eu toamna trecuta, am dat copia de la Cartea de Identitate, unei colege de servici care mi-a spus ca ma ajuta sa ma inscriu la un curs organizat de catre un partid politic. Dupa terminarea cursului, urma sa fiu platit! Incantat, i-am dat copia de pe actuld e identitate, dansa la randul ei, a dat copia mai departe, insa nici pana acum nu am inceput acel curs, si nici nu se aude nimic de el!
Singurul lucru la care ma gandesc, e ca m-ar fi adaugat pe lista acelui partid ca si un membru in plus.
Acum va intreb si eu, ce ar putea face cineva doar cu copia de pe C.I.? Imprumuturi, contracte de abonamente telefonie, etc, se poate doar cu o copie de C.I.?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate