Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Schnauzer

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#73
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
inca e mititel.... slabutz... si zici ca mananca big time? hmmmm se face el mare, no worries, arata f bine....

thanx man ca nu i'ai taiat urechile....

#74
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
data viitoare cand il tunzi sa il tunzi si pe cap...ca altfel e degeaba.
de ingrasat o sa se mai ingrase el, acu e in crestere si toata mancarea se duce la crestere :)
da-i un supliment ceva...erau niste pastile cu calciu foarte bune, dar destul de scumpe
si neaparat alergat si daca ai posibilitatea sa il duci sa inoate. face minuni pentru sistemul muscular...nu o sa il recunosti

#75
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
lucifer,

ii dau "pet-phos" pt calciu si acum cateva zile l am trecut pe mancare uscata, nu i mai dau mancare pregatita in casa si intr adevar are ceva mai multa energie. Cu alergatul se descurca, cu inotul doar la mare, nu s a omorat cu baia pt ca ii era frica de valuri. Altfel eu sunt tare multumit de el, este f ascultator, nu ma asteptam, asta poate ca i am dat cavit de cand era mic, sau cine stie.

arty,

sa stii ca are 29kg la numai 5 luni, nu prea mai mananca tot timpul de cand se hraneste cu mancare uscata. Cred ca faceam o mare greseala daca ii taiam urechile si estetic vorbind dar si ca nu mai puteam sa i fac usor acte sa l iau cu mine in strainatate. Sa stii ca tot ce ai povestit am vazut si la Nero.

Numai bine la toti !

#76
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
am aflat ca "Caruta" mea a devenit bunica...cu ceva timp in urma  :coolspeak:
asa ca daca v-ati luat schanutzer urias in ultimul timp din bv si pe tata il chema Tano...suntem "rude"  ;)

#77
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
Hai sa va mai zic noutati, l am mutat pe Nero in Ungaria-din cauza afacerilor-aici, are o curte imensa, cum nici nu cred ca a visat el, alearga toata ziua si latra, cel putin cca o saptamana a speriat toti vecinii, a venit si politia( la reclamatii ),intr un f scurt timp s a maturizat si acum este un dulau in toata regula, numai cand latra iti ingheata sangele, i a crescut si parul si pare cam salbatic, este destul de fioros la prima vedere. Sincer m a surprins comportamentul lui de aparator si atacator, eu il vedeam 'prostul satului', la Bucuresti se gudura pe linga toti pe care ii intalnea pe strada, credeam ca o sa iasa un bleg, dar este un bun paznic. Nici postasul nu vine la poarta, suna inainte sa vina, daca trebuie sa aduca ceva corespondenta personala, de reclame nu mai am parte, gratie lui Nero. Realitatea este ca aici am gasit multa mancare ieftina si de buna calitate pentru el, si cred ca l a ajutat destul de mult in evolutie.
Cel mai mult m a impresionat o intamplare cu un tip din Mures pe care l am angajat pe post de translator. Venea de cca 3 saptamani pe la mine, Nero il cunostea destul de bine, dar il vedea in general numai ziua;eu a trebuit sa plec de acasa cu tot staful pentru o noapte, casa ramanad goala si cu multe scule IT de valoare considerabila. Exista un gard inalt cu o incuietoare la poarta care se poate usor pacali pt a fi deschisa, iar in casa se poate intra destul de usor daca spargi geamurile de la usi. Tipul a profitat de lipsa noastra si a incercat sa intre cu inca cineva la mine in casa, dar spre stupoarea lui l am gasit dimineata langa poarta de la intrare impreuna cu amicul lui, uzi intre picioare. Nu stiu ce le facuse Nero dar cert este ca i a speriat rau de tot, nu stiu la ce ora au venit dar din ce am inteles eu au stat destul de mult acolo.
Eu cand am intrat in curte Nero era la cca 2 m distanta de ei, si i pazea, eu nu l am dus la nici un dresaj, dar el a stiut sa si faca treaba instinctual.
Il iubesc si mai mult acum, dar in casa tot nu l las.
Poate in viitorul apropiat am sa mai atasez si ceva poze sa l vedeti ce mare este si "serios".
Sa va iubiti animalele !

#78
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
:coolspeak:

stiam eu ca nu o sa-ti para rau ca l-ai pastrat.
cat cu dresajul...e cainne de paza si aparare,  nu trebuie sa fie dresat sa apere teritoriul familiei.
In casa n-are rost sa-l ti daca ai curte. Schnautzerilor le-ar fi ideal in grajd. NU glumesc. Daca ai avea cal/ cai s-ar intelege foarte bine si le-ar place sa doarma langa ei.
Si mai au ei o calitate pe care siner sper sa nu trebuiasca sa o exploateze....sunt vanatori excelenti de sobolani sau soareci...deci nu iti trebuie pisica  :)

#79
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
da, mi a placut ideea cu soarecii si sobolanii, as vrea sa l vad cum ii prinde, sper sa nu fie pe aici asa ceva :) , cat despre caii, inca nu mi doresc si nu mi place sa calaresc. Dar sa stii ca i am construit o casuta tare cocheta cu multe paturi de lana , pe care dimineata le scoate afara "la aerisit" si dupa ce se satura de jucat cu ele le duce la locul lor. Ma gandesc sa i mai cumpar un partener de joaca, ce rasa m ai sfatuii sa i iau, si eventual ce varsta ?

Numai bine !

#80
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
varsta mica cla...o sa il tolereze.
daca deja sunt mari amandoi apar probleme legate de teritoriu.
Obligatoriu (zic eu) sa fie tot mascul sa nu trebuiasca sa inchizi unul din ei. daca e catea si e in calduri, ca totusi 2 luni pe an e mult de supravegheat.

rasa nu cred ca o sa conteze...se obisnuiesc unul cu altul.
cum ii ti in curte la curte iti trebuie ceva mare sa nu ti-l ia careva sub brat si sa o intinda cu el, insa sa fie ceva mai docil si mai putin galagios....poate un ciobanesc german...a mea se intelegea f. bine cu ciobanestii....pana a rupt ureche unuia...de tot  :huh:
sau boxer...dar o sa innebuneasca de frig boxerul in curte...
eu in locul tau as lua un rotwailer...dar e subiectiva afirmatia, insa se potriveste conditilor in care va sta si in plus de asta, ungurii au exemplare extraordinaere de rotwailer

#81
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002

userreclamatii, on Dec 29 2004, 13:57, said:

insa sa fie ceva mai docil si mai putin galagios....poate un ciobanesc german...
HA! Ciobanescul german este una dintre cele mai galagioase rase ....

#82
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
inseamna ca nu ai stat pe langa un schnautzer.
e vorba si de educatie, iar ciobanestii in general nu sunt galagiosi...cel putin cei care i-am cunoscut eu nu erau.
e posibil acest lucru sa difere de la un individ la altul, pentru ca au personalitati puternice.

#83
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002
Du-te intr-o expozitie pe langa ringul de ciobanesti germani, si o sa-ti schimbi parerea  :D

#84
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
ok...fiecare stie ce are pe langa casa...nu e scopul meu sa dovedesc cine e mai galagios.
VB...rotwailer zic eu.
sau de ce nu...daca tot esti in Ungaria...ia-ti un ciobanesc romanesc mioritic sa le arati a cui erasa

#85
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002

rnicolescu, on Dec 29 2004, 14:05, said:

HA! Ciobanescul german este una dintre cele mai galagioase rase ....

<{POST_SNAPBACK}>

Dar si din cele mai destepte rase. Am avut 14 ani un german si daca stia romaneste mi-ar fi spus multe de bine. Daca nu l-ai crescut si/sau nu i-ai dat atentie va fi dusmanul tau. Daca o sa-i acorzi jumatate de ora in fiecare zi va fi prietenul tau pe viata. Iar daca se simte bine (ii acorzi atentie + altele) nu va mai latra aiurea.

Edited by Inginerul, 29 December 2004 - 20:19.


#86
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002
Cresc ciobanesc german de 15 ani, in acest moment am 2 masculi.
Da, este una dintre cele mai inteligente rase, foarte usor de dresat, foarte atasati de stapan, doritori in orice moment sa invete ceva nou.
Jumatatea aia de ora de atentie nu prea este suficienta, cg-ului ii trebuie miscare multa, cel putin 1 ora, o ora jumatate pe zi.

Uite aici 'fiarele mele': Don & Nero

#87
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
sa iti traiasca si sa ai parte de ei.

#88
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
Lucifer (cred ca ti place mai mult sa ti zic asa decat ........), este o idee buna cu mioriticul nostru, sincer m agandisem si eu la el, dar mi e teama sa nu l bata pe Nero cind o mai creste, spun asta in amintirea uni catel tare dragut al uni amic, avea un lup batrin si a luat un mioritic pui sa l creasca si sa ramana cu el dupa ce lupul se ducea pe cealalta lume, dar la nici un an al mioriticului- lupul inca mai traia- a iceput o cearta pe mincare sau nu mai stiu pe ce , cert este ca l a omorat pe lup extraordinar de repede, adica pana sa iasa amicul afara sa vada ce se intampla, lupul isi datea ultima suflare. Poate lupul era prea batran sa se mai apere, dar cert este ca i periculos, iar eu tin mult la Nero. La rotwailer ma apuca groaza cand ma gindesc, am un alt amic cu un exemplar dat naibii de rau, numai prostii face si este f periculos. A muscat din masina unui alt prieten. Intr adevar nu face multa galagie, dar inspira prea multa teama. Boxerul cred ca s ar potrivi, iar cu frigul nu cred ca i problema, acum aici este un soare afara de zici ca i primavara, iar temperaturile nu au fost inca sub zero grade. Cred ca o sa raman la boxer, lup sau de ce nu chiar schnautzer. Si m am gandit sa l iau cu 2-3 luni mai mic ca Nero.
Oricum, mai astept putin , prin februarie o sa am drum in Germania si cred ca o sa mi iau de acolo ceva.

Numai bine, si La Multi Ani tuturor romanilor !

#89
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
La multi ani si tie!!!

#90
Cristianpp

Cristianpp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.01.2005
Hi!
Sunt relativ proaspat stapan de Schnautzer urias  :coolspeak: !!!
Ariana este o fetitza dolofana, care a implinit ieri trei luni si 17 kg. O am de la 12 zile cand stapanu' lu' masa (!) nu a mai vrut sa-l tina...
Acum, ca novice, am o problema. Ce sa fac ? Sa-i tai sau nu urechile? Coada am taiat-o, dar cu urechile... De ce se taie si de ce nu? Sper ca cineva ma va ajuta. Va rog si va multumesc anticipat.
Cristian ([email protected])

Edited by Cristianpp, 25 January 2005 - 09:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate