Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Schnauzer

- - - - -
  • Please log in to reply
391 replies to this topic

#91
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
Prietene, s a mai discutat acest subiect, dar nu cred ca este bine . Oricum sa o stapanesti fericit, eu nu l mai am pe Nero, a fugit intr o seara cind bagam masina in curte si pana sa ies eu nu l am mai vazut, oricum sa ai mare grija de ea, ca sunt tare smecheri si le trebuie mai multa autoritate. In rest sunt tare jucausi.

Succes cu ea !

#92
Cristianpp

Cristianpp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.01.2005
To VB
Sa sti ca-mi pare tare rau de Nero... Sa speram ca a ajuns totusi pe maini bune.(In Ungaria a fugit? P'acolo nu's baseshti sa-i vaneze...).
Daca mai esti in Romania stiu pe cineva in Ploiesti care mai are o fetitza de 4 luni, dolofana si sanatoasa, cu coada si urechile taiate si cu absolut toate vaccinurile la zi. Daca te intereseaza... A propos, si nu-i scumpa de loc (ca bani, ca altfel...). Crescatoru' este inebunit dupa Schnautzeri uriasi si nu-i afacerist de loc. Nu traieste de pe urma catzeilor.

Toate bune si s-auzim de bine !
P.S. Eu cand bag sau scot masina o leg pe Ariana. Si plange saracutza...

#93
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
Cristianpp:

in urma cu 2 zile am facut un anunt la radio local, cu promisiunea de a l rasplati pe aducator, sau pe cel care mi zice unde este cu 100E si aseara am fost si l am luat de la ecarisaj slab mort si cu piciorul rupt, am fost la medic si a zis sa i fac operatie la Budapesta, dar aici a murit o femeie cind i au facut liposuptie(sper sa fi scris bine), si medicii aruncau vina unu pe celalalt, asa ca mai bine l am dus la o baba, l a chinuit putin acolodar vad azi ca i sa mai indreptat piciorul, posibil sa i ramana putin piciorul stramb, dar fara tije si alte minuni.

In concluzie sunt f bucuros cca l am gasit, si ti multumesc de oferta, dar daca nu l gaseam pe Nero nu mai luam alt caine, suferi prea mult daca i se intimplaceva si nu te mai poti ocupa de probleme cotidiene.

Frumos nume Ariana, uite un link cu date despre nume http://search.freefi...=0&query=ariana

Multa bafta si sper sa nu i tai urechile ;)

Edited by VB, 04 February 2005 - 17:51.


#94
palarie

palarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.02.2005
Dar de schnauzerii pitici ce ziceti?
Mie imi plac la nebunie, mai ales aia 'sare cu piper'.
Inca nu mi-am putut cumpara unul, dar cit de curind o sa fac pasul asta. Daca are cineva, spuneti-mi, seamana cu aia uriasi? sau daca stiti ceva oferte (pui), sunt aici.
Mersi.

#95
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
stiu pe cineva car eare. sunt la fel de neastamparatzi si poznashi, doar, mai mici, deci n'au fortza celor mari. sunt foc de deshteptzi si ashtia micii.

#96
Cristianpp

Cristianpp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.01.2005
Merci pentru aprecieri si link.
Sincer ma bucur ca Nero a venit acasa!
Ca-i mai slabut, las' ca-i trece. Cu problema cealalta, cu baba si cu multa dragoste las' ca se rezolva.
Sanatate multa lui Nero! (Si voua!)
Cristian
P.S. M-am (m-ai) hotarat! Nu-i tai urechile Arianei!

#97
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
buna hotarare...belive me. e un chin si ptr tine...asta fara sa mai pomenim de chinul ei.
Eu la a mea le-am taiat si regret. Taica-meu chiar a plans cand i le-am taiat.

#98
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
Intr adevar, bine ai ales. Am aflat acum cateva zile ca se pot imbolnavi de otita pt ca neavand urechile acoperite, se poate strange apa si inevitabilul se va ivi. Ma bucur pt ea. ;)

palarie:

eu am o ruda pe la Craiova care are un pitic, este tare destept si haios, mi se pare mai intelept decat cei uriasi - poate unde este mai varstnic, dar daca ai copii cred ca este ideal. Eu daca nu l gaseam pe Nero,imi  luam un pitic, (cred!). Un lucru pe care trebuie sa l iei in considerare este faptul ca uriasi maninca f mult mai ales daca au activitate si uneori iti afecteza bugetul ;)

Ce am mai aflat de rasa asta este ca nu miros ca alti caini.Eu nu l am mai spalat pe Nero de cind m am mutat in Hu, si sincer, mirosul este abia perceptibil.

Mult succes tuturor !

#99
Cristianpp

Cristianpp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.01.2005
VB:
Multumesc pentru chestia cu otita. Este foarte credibil!
Si cu mirosul asa este! Dar mai are importanta si regimul alimentar. Acum, ca a mai crescut, am inceput sa-i dai mai multa hrana uscata in raport cu mancare gatita (ciorba de capatani de pui, lapte) si mirosul este sensibil mai redus. Inca nu am facut nici o baie (numai periat), dar cand va implini 4 luni va face si prima baita!

                    palarie:
Am vazut unul pitic, de un an si 2 luni (coada taiata dar nu si urechile) si putem sa jur ca-i Ariana a mea, la doua luni!

Cristian

P.S. Cum puneti voi pozele in stanga, la nume? Eu mi-am pus o poza dar nu apare decat cand ma uit in fereastra de editat profilu'!!

Edited by Cristianpp, 18 February 2005 - 08:03.


#100
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
la treaba cu otita nu sunt de acord  B)
a mea are urechile taiate si nu a suferit niciodata de asa ceva. ba dimpotriva rasele cu urechi "neaerisite" sunt predispuse la astfel de complicatii - rase ca basset, cocker spaniel (asta chiar e celebru ptr problemele cu urechile)

Oricum, la schnautzer va recomand sa oferiti o grija sporita igienei urehii, deoarece ii creste mult par in ureche si vara transpira si de "opareste".
Ca remediu am folosit cu succes smulgerea parului (nu doare deloc) - atentie nu cel de pe pavilion ci cel din ureche  ;) . Apoi cu un betisor de urechi ptr copii (d-ala cu mult bumbac) stergi interiorul urechii. Constructia anatomica a urechii permite acest lucru fara risc pentru catel.


Cat despre mancare recomand (avand in vedere experienta de 5 din 6 ani - ups 7 ca a mai trecut unul  :) ) mancare uscata. O lasi in bol si o mananca cand ii trebuie, in timp ce aia gatita se altereaza f. rpd mai ales vara.

mi-ati facut dor de catel...o sun pe maica-mea si ii zic sa mi-o dea pe Cara la tel  :D  O sa latre la mine de bucurie cand ma aude. E o dulce

Edited by reclamagiu, 18 February 2005 - 12:44.


#101
VB

VB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 16.04.2004
eu stiu de chestia cu otita de la un medic ungur, care a sustinut teoria prin faptul ca ei au urechea in "L" timpanul fiind la sf liniei mici a L, apa se poate stringe nefiind acoperita urechea, interactionand cu frigul, curentul etc poate sa se imbolnaveasca. Posibil sa nu aiba dreptate. Cu parul din ureche asa este, eu il smulg cu o penseta sau cu mana, nu l doare, sta de parca i place.

Bafta la toti !

#102
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
am vorbit cu Cara la telefon si mi-a zis ca:

mmmmmmm...hau...hau.... sau ceva de genul asta.

E o draguta ca-i pune maica-mea la ureche telefonul si eu ii zic "zi tare" - comanda sa latre...si evident latra  :)
Mi-a zos mama ca ma asculta si cand ii zic sezi sau culcat  :rolleyes:

Una bucata catel ascultator  :D

#103
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
io parca nu v-am aratat-o pe carutza mea  :D
era in vara trecuta, facuse baie si tocmai o tunsesem "baieteste" sa nu se incnga prea tare  :coolspeak:

Attached Files


Edited by reclamagiu, 23 February 2005 - 19:14.


#104
Cristianpp

Cristianpp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.01.2005
Reclamagiu:

   :clapping:  Arata grozav, si bag sama ca umbla cu telefonul inca de anul trecut! Eu zic sa ai mare grija, ca astia-s catzei destepti si daca-i lasi telefonul pe mana (laba) cine stie ce factura telefonica mai primesti?! Mai stii, poate-i un 8989... si pentru ei?
Cristian

#105
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
nu e tel  :D
e o jucarie de cauciuc in forma de cerc care "contine" si doua mingi cu "zanganica"  B)

si normal ca e frumoasa.
Poate nu v-am zis...dar e CEA mai frumoasa din lume.  :D
Si oricum e neaparat sa fie frumoasa ca am inteles ca tata ei (care e prin Sf. Gheorghe - sau era) a fost campion la frumusete pe Romania

Are strabuni de Bodoc, Lederheke si inca neste smecheri de care n-am mai auzit dar la care scrie ceva de genul: 15 CAC...etc.

Doar ca pe mine m-au scarbit manariile ce se fac pe la concursuri (caini vopsiti cu vopsea de par sa nu se vada ca au alb pe piept & stuff).


Asa ca eu o iubesc si fara premii in expozitii.

Edited by reclamagiu, 24 February 2005 - 09:54.


#106
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
bey ce catzel frumos am...au fost deja 14 downloaduri cu poza ei  B)

#107
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002

reclamagiu, on Feb 24 2005, 09:44, said:

Are strabuni de Bodoc, Lederheke si inca neste smecheri de care n-am mai auzit dar la care scrie ceva de genul: 15 CAC...etc.

CAC=Certificat Aptitudini  Campion
CACIB = Certificat Aptitudini  Campion International
BIS = Best in Show
BOB = Best of breed

#108
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
SENCS...dar stiam  :P  scrie pe pedigree    :D


iote aci parintii si bunicii...sorry de calitate

Attached Files


Edited by reclamagiu, 24 February 2005 - 13:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate