Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

cat timp trebuie sa nu speli si sa nu te speli cand iti moare un var de gradul 1?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#1
iliescuion

iliescuion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 31.10.2011
in buna traditie crestineasca a sfintei biserici ortodoxe romane sunt anumite reguli.

intrucat nu le cunosc foarte bine, poate sunt scrise undeva si stiti voi mai bine;

cat timp trebuie sa nu speli si sa nu te speli cand iti moare un var de gradul 1?

cat timp trebuie sa stea un barbat neras si netuns? ?

cat timp trebuie sa nu te uiti la televizor sau sa asculti la difuzor?

unii spun ca 3 zile, altii 14 zile, altii 3 saptamani.
eu cred ca e cam mult 3 saptamani, dar batranii si popa din sat spun ca 3 saptamani.
nu e cam mult?
e scris undeva cat e bine?

si de asemenea ce se da pomana la 40 de zile? trebuie si costum?

e adevarat ca nu trebuia sa fie laata pisica in camera sa nu cumva sa treaca pe sub cosciug in timpul priveghiului?
pisica are 3 ani acum si e baiat.

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
eu am o curiozitate. pe cine ajuta ca dupa moartea cuiva, cativa oameni sa puta?
cine a inventat regulile astea?
e ceva de genul: put, deci imi pare rau ca a murit ?
si cand s-au inventat credintele nu exista televizor, nu exista nici difuzor.
sa treaca pisica pe sub cosciug?  :confuzzled:

Edited by onlyone, 22 February 2012 - 03:51.


#3
Prezent

Prezent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 08.01.2012
Parcă nu erau destui nespălați pe stradă :lol:

Inițiator îmi pare rău, dar nu puteam să mă abțin.

PS : Mi se pare cât de cât ok să nu te razi, dar să nu-ți faci baie, să stai nespălat... adică nu știu, dar ce te faci dacă 3 săptămâni ar trebui să dureze treaba asta ? Vorba vecinului de mai sus "put, deci imi pare rau ca a murit ?"  :confused:

Edited by Prezent, 22 February 2012 - 04:12.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,802
  • Înscris: 07.02.2003

 iliescuion, on 22nd February 2012, 03:27, said:

in buna traditie crestineasca a sfintei biserici ortodoxe romane sunt anumite reguli.
Ar trebui sa aibe prioritate regulile de igiena personala :peacefingers:

#5
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Nu e vorba de reguli ale BOR, ci de superstitii si tot felul de "traditii" locale ce difera extraordinar de mult de la o comuna la alta. De la Paste la Inaltare sunt 40 de zile, de aici pleaca traditia cu parastasul de 40 de zile. De pomana in unele zone se dau haine , in altele se face "casuta" pentru raposatul, se da mobila si covoare, variabil de la o comuna la alta.
De lasat barba se lasa de obicei in semn de doliu tot 40 de zile, dar unii stau nebarbieriti un an...
De spalat eu zic ca e mai bine sa te speli temeinic...

#6
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Ideal ar fi sa nu ti-o scuturi/stergi dupa ce te pisi si sa nu te stergi dupa ce te caci. Doar in acest fel nespalatul poate sa isi atinga adevaratul potiential.

#7
Dorel88

Dorel88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 02.10.2011
Pan la urma nu trebuie sa umbbli nespalat si neras ca sa fii un bun crestin. Cred ca sunt alte lucruri cu adevarat importante care definesc crestinismul.

#8
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Mai, tu nu esti acelasi cu tonele de smoala din iad si calcularea spatiului necesar pentru fiecare osandit??? :lol:

#9
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
eram sigur ca tu ai deschis topicul. numai un om cu mintea spalata pune astfel de intrebari in mileniul 3.

#10
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010

 iliescuion, on 22nd February 2012, 03:27, said:

in buna traditie crestineasca a sfintei biserici ortodoxe romane sunt anumite reguli.

intrucat nu le cunosc foarte bine, poate sunt scrise undeva si stiti voi mai bine;

cat timp trebuie sa nu speli si sa nu te speli cand iti moare un var de gradul 1?
Babeeeeeeeeeeeeeeeee. Tu poti asculta de ele, nu te spala vreo 3 saptamani, sa cunoasca si ceilalti cat de putred esti la interior - bine, o anumita parte, asa zis superioara.

cat timp trebuie sa stea un barbat neras si netuns? ?
Ca un barbat sa stea neras e o forma de doliu. Parca vreo 6 luni, nu stiu exact. Netuns n-am auzit.

cat timp trebuie sa nu te uiti la televizor sau sa asculti la difuzor?
Babeeeeeeeeeee si mai proaste. Te incadrezi. Ideea este sa nu te apuci sa pui muzica (manele pentru tine) sau mai stiu eu ce bazaconii.

unii spun ca 3 zile, altii 14 zile, altii 3 saptamani.
eu cred ca e cam mult 3 saptamani, dar batranii si popa din sat spun ca 3 saptamani.
nu e cam mult?
e scris undeva cat e bine?
Unde ai auzit tu preot sa spuna aia cu nespalatul, televizorul si difuzorul? Aici cred ca minti prietene, si o bagi de la tine.

si de asemenea ce se da pomana la 40 de zile? trebuie si costum?
Pomana de 40 de zile se face pentru ca in traditia bisericii ortodoxe acesta este perioada dupa care este hotarat locul in care va sta sufletul (rai sau iad) pana la a doua venire a Domnului. Aceasta este numita judecata particulara. Se dau mancare si haine teoretic la saraci. Costum nu stiu daca trebuie sa dai neaparat.

e adevarat ca nu trebuia sa fie laata pisica in camera sa nu cumva sa treaca pe sub cosciug in timpul priveghiului?
pisica are 3 ani acum si e baiat.
Babeeeeeeee exterm de proaste. Vezi mai sus.
Prietene lasa deschisul de threaduri proaste in seama altora, sunt si asa suficienti idioti pe forumul asta. Daca te intereseaza cu adevarat vorbeste cu un preot, iti va explica el tot. Nu te teme, nu o sa-ti ia bani. Si nici nu te va bate cu batul.

Edited by kyrre, 22 February 2012 - 09:15.


#11
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007
Daca vrei sa ai loc sigur in autobuz mai mult de 1 luna!
In rest, nu trebuie sa fii neingrijit pentru a onora memoria unei rude decedate!
Daca vrei sa arati, neaparat, ca suferi de pierderea unei rude dragi poarta o bucatica de material negru pe pieptul hainei!
Restul sunt obiceiuri locale scoase de un om care nu a avut ce face si a vrut sa se de-a si el de "jmecher". Din pacate, preotii din romania nu vor sa combata astfel de practici necrestine deoarece au de castigat de pe urma lor.

#12
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 14.08.2006
Concluzie: biserica ne tampeste de tot. Ce treaba mai are si pisica in toate astea? Nu ma mir ca suntem vai de capul nostru atata timp cat inca ne mai ghidam dupa superstitii..

Edited by meanman, 22 February 2012 - 10:12.


#13
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 iliescuion, on 22nd February 2012, 03:27, said:

cat timp trebuie sa nu te uiti la televizor sau sa asculti la difuzor?

În mod evident textele sacre nu precizează așa ceva. Deci, e o invenție fără valoare... nu e "de la Dumnezeu"

#14
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010

 meanman, on 22nd February 2012, 10:12, said:

Concluzie: biserica ne tampeste de tot. Ce treaba mai are si pisica in toate astea? Nu ma mir ca suntem vai de capul nostru atata timp cat inca ne mai ghidam dupa superstitii..
E un pic gresita. Ai citit prostiile scise de un dobi... user pe forum si imediat ai crezut ca asa zice biserica. Ceea ce este o prostie. Celelalte posturi nu ai putut sa le citesti doar prostiile ti-au sarit in ochi. Concluzia: forumul nu biserica tampeste de tot.

#15
iliescuion

iliescuion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 31.10.2011
n-ati inteles niciunul nimic.

nici eu.

deci...cum E BINE?    cum TREBUIE?

ca e destul de important.

functie de asta arzi in smoala....

e chiar neimportant cum ziceti voi?
e chiar atat de arbitrara chestia????

sau nu e important si amenintarea aia cu smoala e alarma falsa?


hotarati-va!

ps nu-mi spuneti ca sunt dupa vremuri, ca unui taran din anul 1500 poti sa-i spui sa nu se spele, ca oricum o face o data pe niste saptamani, dar astazi legile patrunderii in rai/iad s-au REEVALUAT....

#16
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010
Vad ca tot insisti cu prostiile astea. Vrei un raspuns evaziv? Sper ca stii bancul.

#17
iliescuion

iliescuion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 31.10.2011

 kyrre, on 22nd February 2012, 12:04, said:

Vad ca tot insisti cu prostiile astea. Vrei un raspuns evaziv? Sper ca stii bancul.
tu kirre excelezi prin aceea ca nu poti zice nimic
maxim vreun citat dintr-o carte...


deci:
cat ttrebuie?

#18
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010
Te rog sa-mi arati si mie citatul dat de mine dintr-o carte. Sunt tare curios. Si ti-am mai zis cat trebuie TU sa nu te speli. Poate te prinzi peste vreo 3 zile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate