Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Secta mormonă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Secta mormonilor între pericol și ridicol
Una din sectele cele mai periculoase care actioneaza si pe teritoriul Romaniei este cea a mormonilor sau a “sfintilor ultimelor zile” – o secta aparuta in SUA in anul 1830. Secta are astazi un virulent caracter prozelitist in intreaga lume, reusind sa patrunda in peste 150 de tari si sa racoleze peste 15.000.000 de adepti. Situatia financiara a sectei este de invidiat, toti adeptii fiind obligati sa cedeze a zecea parte din venit (zeciuiala).  (Click pentru continuare)

MORMÓN, -Ă, mormoni, -e, s. m. și f. Membru al unei secte creștine din Statele Unite ale Americii, care inițial practica poligamia. – Din fr. mormon.

Mormón, -ă, mormoni, -e s. m. și f. Membru al unei secte protestante milenariste din S.U.A., întemeiată în 1838 de Joseph Smith (urmașul său Brigham Young a autorizat poligamia în 1852, interzisă în 1890), care propagă restabilirea bisericii creștine inițiale și crede în revelațiile periodice; se mai numește "Biserica lui Iisus Hristos, a sfinților zilelor din urmă". – Din fr. mormon.

Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă (sau Biserica Mormonă; în engleză: The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, LDS Church sau Mormon Church) este o biserică creștină fondată de Joseph Smith în anul 1830. Are peste 14 milioane de adepți[necesită citare] (numiți mormoni) în toată lumea, iar sediul central se află la Salt Lake City, Utah, în Statele Unite. ( Click Wikipedia )


De unde și până unde sectă "creștină" ? Poligamia nu are treabă cu creștinismul...

#2
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Pai...sa nu intram in ea,zic...Oricum,de fiecare data cand cineva sustine ceva,trebuie sa treci totul prin filtrul gandirii,nu poti inghiti chiar orice ti se spune!Apropo,o sa urmaresc discutia asta...:)

#3
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 blacktiti89, on 17th February 2012, 14:01, said:

Pai...sa nu intram in ea,zic...Oricum,de fiecare data cand cineva sustine ceva,trebuie sa treci totul prin filtrul gandirii,nu poti inghiti chiar orice ti se spune!Apropo,o sa urmaresc discutia asta...:)
Poate avem norocul sa intre niște mormoni, să ne explice ei cum stă treaba... :rolleyes:

Jeffrey Franks, șeful misiunii FMI în România, este mormon.
;) Cică: "Sunt o persoană religioasă, sunt mormon. Nu fumez, nu beau alcool, nici cafea, nu-mi permit un comportament imoral. Am conștiința curată. Le-aș cere celor care m-au acuzat să se întrebe dacă pot spune același lucru".  :lol:  (Sursa antena3)

Edited by Elihu_66, 17 February 2012 - 14:20.


#4
antisis

antisis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 22.01.2012

 Elihu_66, on 17th February 2012, 14:19, said:

Poate avem norocul sa intre niște mormoni, să ne explice ei cum stă treaba... :rolleyes:

Jeffrey Franks, șeful misiunii FMI în România, este mormon.
;) Cică: "Sunt o persoană religioasă, sunt mormon. Nu fumez, nu beau alcool, nici cafea, nu-mi permit un comportament imoral. Am conștiința curată. Le-aș cere celor care m-au acuzat să se întrebe dacă pot spune același lucru".  :lol:  (Sursa antena3)
nu fumeaza ,nu bea dar are 10 neveste. :naughty:

#5
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 antisis, on 17th February 2012, 15:02, said:

nu fumeaza ,nu bea dar are 10 neveste. :naughty:
Dacă spui "bancher", ai spus tot... ;)
Iuda Iscarioteanul...

Mai multe despre mormonii aștia în badpolitics.ro

Edited by Elihu_66, 17 February 2012 - 15:44.


#6
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
O faza tare cu mormonii astia ... au un templu (sau cum l-or numi) in Bucuresti pe soseaua Panduri, langa intersectia cu 13 Septembrie  si am lucrat vreo doi ani in zona aia. De cateva ori m-au acostat, pe strada, indivizi imbracati la patru ace, cu nista carti in mana si foarte, foarte politicosi. Nu am stat de vorba cu ei ... sincer, credeam ca sunt martori ai lu' iehova :lol: si nu aveam diploma de educator , ca sa discut cu niste incapatanati .

Oricum, un coleg de servici mai in varsta, om credincios ... a fost oprit pe strada de doi mormoni, chiar vis-a-vis de templul lor. Ei incepusera cu aburelile ... la care colegul meu i-a intrerupt si i-a intrebat direct:
- Aia e cladirea voastra?
- Da, a spus ei.
- Pai si de ce scrie, mare, pe ea: "Biserica sfintilor lui Isus din zilele din urma"  ??
Astia nu au inteles intrebarea ... asa ca tot el a explicat:
- Isus nu e Domn ?
- Ba da, zic ei,sigur ca e domn.
- Pai si de ce nu Il marturisiti pe Isus ca Domn ? Iar daca nu aveti dorinta de a-L marturisi pe El ca Domn, ce incercati sa imi predicati mie aici? Circulati, va rog.
Indivizii au amutit ... si au plecat.

Edited by kruger, 28 February 2012 - 10:07.


#7
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Vai...ce dashtept...!!!

#8
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Dude_2nd, on 28th February 2012, 15:16, said:

Vai...ce dashtept...!!!
Aceeasi problema o au si martorii lui iehova. El Il considera pe Domnul Isus ca pe un accesoriu, a means to an end , care si-a facut datoria, a jucat un rol important in mantuire, a lasat pe oameni sa continue ce e inceput El (ca nu ar fi terminat ?) si va fi rege...atat.

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,032
  • Înscris: 31.07.2007
Joseph Smith nu-i ala care a dictat biblia aia mormona dintr-o palarie? Zicea el ceva cu ingerii albi ajunsi in America care au fost kilariti de indieni.
Cica Smith dicta biblia dintr-o palarie in care erau niste "pietre", numa' el putea sa vada ce scrie si numa' el putea sa le traduca. Le-a dezgropat cica de pe undeva. Le dicta unui industrias parca, oricum om cu bani si cam credul. La un moment dat nevasta industriasului i-a spus sa puna deoparte doua pagini din biblia fantastica si sa-i spuna lui Smith ca le-a pierdut si ca vrea sa i le dicteze din nou. Daca varianta noua corespunde cu aia veche s-ar putea sa fie ceva iesit din comun la mijloc, daca nu inseamna ca Smith baga spiciu' de la el citire. Zis si facut, se duce cetateanu' la Smith si-i spune ca a piedut paginile. Smith face ca toti dracii, il trimite acasa si-i spune ca va avea o intrevedere cu ingerii. A doua zi ii spune ca a vorbit cu ingerii si acestia i-au dat verdictu': au fost extraordinar de suparati ca a pierdut foile, drept urmare ii vor da o alta varianta. Concluziile le trageti voi.

#10
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006

 Elihu_66, on 17th February 2012, 14:58, said:

De unde și până unde sectă "creștină" ? Poligamia nu are treabă cu creștinismul...

De ce să nu aibă treabă ? Poți găsi în Biblie orice, inclusiv sfinți patriarhi care aveau mai multe neveste :)
Toți cei care pretind că îl urmează pe Isus sînt creștini, nimeni nu e în măsură să spună că nu ar fi.
Oricum, nu poligamia este cel mai interesant aspect la ei. La poligamie au renunțat cei mai mulți mormoni de multișor.
Știai că au chiloți sfinți care îi apără de tentații și de rău, inclusiv de gloanțe ?  :rolleyes:
Jeffrey Franks, tipul de la FMI care ne tot vizitează, și Mitt Romney, posibilul viitor președinte al Statelor Unite, sînt mormoni și au chiloți magici  :coolspeak:

Edited by Arraquwain, 02 April 2012 - 02:02.


#11
centrixx44

centrixx44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 06.10.2011

 Elihu_66, on 17th February 2012, 14:58, said:

De unde și până unde sectă "creștină" ? Poligamia nu are treabă cu creștinismul...

Solomon din cate stiu eu avea 1000 de neveste si D-zeul biblic ii permitea acest lucru. Cercetati inainte sa aruncati cu vorbele pt a va apara religia voastra mult iubita.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Nu mai raspinditi absurditati, nu au "chiloti sfinti" ci chiar izmene full-option cu insemne cabalistice, dar numai aia care sunt mai avansati in aberatii. Rog putin respect  :rolleyes:

 centrixx44, on 4th April 2012, 12:59, said:

Solomon din cate stiu eu avea 1000 de neveste si D-zeul biblic ii permitea acest lucru. Cercetati inainte sa aruncati cu vorbele pt a va apara religia voastra mult iubita.

Aham... dar PAvel cate stripteuze cara dupa el ?! Cum stiti voi de unde sa va luati exemplele.

#13
centrixx44

centrixx44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 06.10.2011

 overseas, on 13th April 2012, 14:25, said:

Aham... dar PAvel cate stripteuze cara dupa el ?! Cum stiti voi de unde sa va luati exemplele.

Citeste Biblia. Pavel nu avea pt ca era prea urat, dar si pentru ca nici nu isi dorea, putea fara.

#14
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

 centrixx44, on 4th April 2012, 12:59, said:

Solomon din cate stiu eu avea 1000 de neveste si D-zeul biblic ii permitea acest lucru. Cercetati inainte sa aruncati cu vorbele pt a va apara religia voastra mult iubita.

 centrixx44, on 14th April 2012, 19:31, said:

Citeste Biblia. Pavel nu avea pt ca era prea urat, dar si pentru ca nici nu isi dorea, putea fara.

Eu zic sa o citesti tu.
Dar hai sa te ajut ca stiu ca tie iti este tare greu

Geneza 2
24. De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va uni cu femeia sa și vor fi amândoi un trup.


Matei 19
4. Răspunzând, El a zis: N-ați citit că Cel ce i-a făcut de la început i-a făcut bărbat și femeie?
5. Și a zis: Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup.
6. Așa încât nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu omul să nu despartă.


Deci fii atent ca zice cei 2 nu cei 3, sau cei 4, 5, 6... ci DOI.

Si tot in Matei 19
7. Ei I-au zis Lui: Pentru ce, dar, Moise a poruncit să-i dea carte de despărțire și să o lase?
8. El le-a zis: Pentru învârtoșarea inimii voastre, v-a dat voie Moise să lăsați pe femeile voastre, dar din început nu a fost așa.


Deci scrie clar ca Legea nu a fost asa de la inceput ci oamenii pentru ca au fost rai au schimbat-o. Pricepuri mataluta? Stiu ca ti-e greu... :console:

Edited by Zyklona-M, 14 April 2012 - 21:34.


#15
centrixx44

centrixx44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 06.10.2011

 overseas, on 13th April 2012, 14:25, said:

Cum stiti voi de unde sa va luati exemplele.

" Și a avut el șapte sute de femei și trei sute de concubine..." Cartea a 3-a a regilor, cap 11

Despre Solomon e vorba. Daca citesti mai incolo vei vedea ca D-zeu nu l-a pedepsit pentru faptul ca avea nu stiu cate femei, ci pentru ca a slujit altor dumnezei. Pai cum, D-zeul din Vechiul Testament era bigam ? In crestinism sa fie posibil asa ceva ? Inca o dovada a incoerentei Bibliei si a falsitatii ei.

Edited by centrixx44, 17 April 2012 - 13:45.


#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Biblia este incoerenta pentru ca Solomon a avut harem ?! Care e logica aici ?
Argumentul haremului lui Solomon (culmea, mentionat in Biblie) are vreo legatura cu existenta sau inexistenta lui Dumnezeu ? Sau cu fezabilitatea Bibliei ca document istoric ?

#17
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 centrixx44, on 4th April 2012, 11:59, said:

Solomon din cate stiu eu avea 1000 de neveste si D-zeul biblic ii permitea acest lucru. Cercetati inainte sa aruncati cu vorbele pt a va apara religia voastra mult iubita.
Păi mai țâcă, Solomon nu avea cum să fie creștin, pentru că el a trăit cam cu vreo 27 de generații înaintea lui Isus.
Iar Creștinismul vine de la Cristos în coace, pentru că El este autorul Creștinismului.

Și să nu mai punem faptul că Solomon, în ciuda înțelepciunii lui, a căzut în păcat și a sfârșit în păcat, datorită haremului impresionant pe care l-a avut, și care l-a facut să umble după dumnezei falși.

Când a îmbătrânit Solomon, nevestele i-au plecat inima spre alți dumnezei; și inima nu i-a fost în totul a Domnului, Dumnezeului său, cum fusese inima tatălui său David. Solomon s-a dus după Astartea, zeița Sidonienilor, și după Milcom, urâciunea Amoniților. Și Solomon a făcut ce este rău înaintea Domnului, și n-a urmat în totul pe Domnul, ca tatăl său David.

Deci, dacă doctrina acestora nu este constituită din învățăturile Lui Isus, înseamnă că nu se numesc CREȘTINI, pentru că Isus spune"nevasta sa", nu "nevestele sale" :
"De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa, și se va lipi de nevasta sa. Și cei doi vor fi un singur trup. Așa că nu mai sunt doi, ci sunt un singur trup.
Deci, ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu despartă"

Edited by Elihu_66, 19 April 2012 - 12:21.


#18
centrixx44

centrixx44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 06.10.2011
Of...

My point is: Dumnezeu l-a certat pe Solomon pt ca s-a inchiat altor dumnezei, nu pt ca avea harem. Deci, concluzia logica e ca Dumnezeul vechiului testament nu era impotriva haremului. Atunci, de ce se tot stramba cei care cred in biblie ca Dumnezeu nu ar de acord cu poligamia ? Poate imi vei spune: "Dar asa era in VT, in NT nu e asa". Pai si asta arata ca in biblia aia Dumnezeu se schimba, isi schimba punctul de vedere, o intoarce ca la Ploiesti... Deci, un Dumnezeu ca asta, care face asa, nu are are cum sa fie Dumnezeul adevarat.

Edited by centrixx44, 19 April 2012 - 13:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate