Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Colombiana (2011)

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
AndrusKanu

AndrusKanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 06.05.2009
Recomand!

http://www.imdb.com/title/tt1657507/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8hGumf6E5TQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by AndrusKanu, 14 February 2012 - 00:47.


#2
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Eu nu il recomand. E o prostie de film...
Andrus...mai cauta si altceva. Nu Colombiana si The Mechanic...
Astea nu sunt filme ce merita numite "foarte bune" sau recomandate mai departe.

#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
porcarie. dar la 12 ani cat ai tu ti se pare super misto si dai massuri la toata lista ca recomanzi.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Porcari ambele ,mai ales Colombiana. Dar asta e opinia pustiului si trebuie respectata ca atare.
Cand aveam eu 18 ani era targul plin de videoteci pe sub mana si ma uitam la filme gen Zbor deasupra unui cuib de cuci , Portocala mecanica, Cruising cu Al Pacino si alte chestii ce mi se pareau nemeipomenite atunci (si acum). Si cam toti pe care ii cunosc cam asa ceva apreciau. Deci se poate vorbi de ceva involutie a gusturilor ,asta asa in limbaj elegant...

#5
AndrusKanu

AndrusKanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 06.05.2009
Ăstea au fost ultimele filme văzute și mie mi-au plăcut, este vreo problemă?
Cum și mie mi s-au recomandat, așa le-am recomandat și eu mai departe, din nou, este vreo problemă? Sau sunteți "post hunter", dar nu ați găsit topicul potrivit să vă exprimați opinia care oricum nu mă interesează.

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Chiar un moderator nu poate fi banuit de "post hunter"... El ti-a raspuns primul. De ce nu te gandesti ca poate vrea cel mult sa -ti slefuiasca gusturile. La varsa pe care o ai e bine sa asculti astfel de sfaturi nu sa spui ca nu te intereseaza , tzafnoseala asta de doi lei nu e benefica.

#7
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Dupa trailer, pare un film de actiune mediocru. Singurul lucru bun la el ar fi corpul lui Zoe Saldana.
Comparatia intre A Clockwork Orange/One Flew Over the Cuckoo's Nest si un film de actiune nu isi are locul.
Nu am vazut The mechanic dar, din moment ce este un Statham (un actor de actiune bun), e greu de crezut ca este o porcarie.

#8
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostM0n0, on 14th February 2012, 02:19, said:

Nu Colombiana si The Mechanic...
Dar ce-are The Mechanic? Ma refer la cel din 2011, ca cel din '72 e praf.

#9
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
E stupid si gratuit...e ceea ce e, adica un film de actiune, mindless fun, plin de bombe si Jason Statham...continui?

Si da, AndrusKanu, este o problema pentru ca la cativa ani tot mai vine cate o generatie care par tot mai degenerata...probabil si eu am facut parte din una dar am ales ca macar la un subiect sa stiu ca da, astea sunt cu adevarat filme bune, astea sunt filme proaste... nu trebuie sa iti spun unde sa le cauti dar poti foarte bine sa te uiti la filme cu adevarat bune si apoi, dupa ce le-ai vazut, sa zici ca da, ce filme tampite imi placeau inainte...E si vorba de gusturi dar Colombiana e o tampenie de film facuta dupa acelasi tipar marca Luc Besson, un om cu o singura idee de film de actiune si un singur stil de a le face...bine, nu le face el dar el le "scrie" (daca pot sa le numesc asa). Si doar omu a avut niste productii foarte bune in trecut...Leon e primul si unul din mai multe.

#10
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Si totusi, de ce-ar fi o problema faptul ca cineva urmareste filme de actiune si culmea, se simte chiar bine in timpul vizionarii?
Nu asta e scopul unui film?!

Chestia cu "slefuitul gusturilor" nu-si are rostul, am incercat eu cu multa lume, incepand "batraneste" de la clasicii italieni si francezi pana la filmele de arta din zilele noastre.
Daca nu exista acel impuls personal de a evolua spre filme mai complexe toate recomandarile sunt inutile.

#11
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Sunt filme de actiune mult mai bune, pe care le recomanda orice om care a vazut si filme din cele clasice...
Sunt acele filme de actiune care au si o poveste solida pe care se construiesc acele scene de actiune...Matrix, Star Wars...
Si nu putem sa ne dam batuti doar ca unii oameni sunt incuiati, trebuie sa le deschidem ochii cu vorbe bune si intentii corecte...am incercat si eu dar atata timp cat exista doar unul singur care recomanda filmele bune si cei multi sunt cei care se uita numai la idiotenii atunci omu ala se lupta cu morile de vant. Dar ia sa se adune mai multi cei care vor sa se schimbe gusturile unui om...
Am patit-o cat am stat pe forumul CineMagia de prin 2005 pana in 2008...oamenii aia m-au ajutat sa-mi schimb opiniile despre filme si sa stiu ce sa caut la un film bun. Probabil a fost vointa mea, probabil a fost dorinta mea de a le arata ca nu sunt tocmai ultimu spectator de film si ca vreau sa ma schimb in bine...
Oricum, si mie imi plac ocazional prostiile...dar macar nu le recomand mai departe si spun direct ca m-am uitat la o prostie ca am vrut sa ma relaxez pentru o ora jumate...

#12
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostM0n0, on 15th February 2012, 11:35, said:

Sunt filme de actiune mult mai bune, pe care le recomanda orice om care a vazut si filme din cele clasice...
Sunt acele filme de actiune care au si o poveste solida pe care se construiesc acele scene de actiune...Matrix, Star Wars...

Spune-mi, te rog, cum ai reusit sa incadrezi Matrix si Star Wars la filme de actiune?
Te-as mai intreba si care este acea poveste solida din Star Wars, un film oarecum palpitant pentru efectele sale... pentru aia din anii '70.  :lol:




Pentru initiator:
Daca vrei filme de actiune bune...

22 bullets (2010)
Face off (1997)
Lock, stock and two smoking barrels (1998)
Pulp fiction (1994)
Reservoir dogs (1992)
Snatch (2000)
The Boondock Saints (1999)
The chaser (2008)

Daca vrei prostii recomand Machete, Kill Bill si orice film cu van Damme, Lundgren, Seagal, Stallone, Arnold si nemuritorul Chuck Norris.

Edited by Charger, 16 February 2012 - 11:29.


#13
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
MI 4 si Sherlock sunt filme de actiune . Bune .

#14
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostCharger, on 16th February 2012, 11:26, said:

Spune-mi, te rog, cum ai reusit sa incadrezi Matrix si Star Wars la filme de actiune?
Te-as mai intreba si care este acea poveste solida din Star Wars, un film oarecum palpitant pentru efectele sale... pentru aia din anii '70.  :lol:
Spre ca glumesti, nu? /:)
Daca Matrix, prin scenele lui de actiune, batai, gloante and sh*t nu e incadrat la film de actiune atunci nu stiu ce e... :|
Star Wars la fel...scenele cu batai cu laser, cu sabiile, cu navele spatiale...Ce fel de intrebare mai e si asta? Gandita nu e, cu siguranta.
Star Wars e mai cunoscut pentru poveste decat pentru actiune...crede-ma. Lupta dintre bine si rau, personajele, toate au ramas mai adanc inradacinate in memoria colectiva a spectatorilor decat efectele...

View PostCharger, on 16th February 2012, 11:26, said:

Pentru initiator:
Daca vrei filme de actiune bune...

22 bullets (2010)
Face off (1997)
Lock, stock and two smoking barrels (1998)
Pulp fiction (1994) Asta nu e actiune, e mai mult thriller drama. La fel ca si cel de mai jos.
Reservoir dogs (1992)
Snatch (2000) La fel ca in cazul filmelor lui Tarantino. Intra si Lock, Stock... aici
The Boondock Saints (1999)
The chaser (2008)

Daca vrei prostii recomand Machete, Kill Bill si orice film cu van Damme, Lundgren, Seagal, Stallone, Arnold si nemuritorul Chuck Norris.
Inca mai degraba recomandai cele doua Kill Bill-uri care au fost doua filme senzationale, putin apreciate la vremea lor dar care incet-incet revin in atentia publicului ca doua filme de actiune foarte bine facute.
Cred ca noi doi avem defintii diferite cand vine vorba de filme de actiune...action movies. Eu le vad ca acele filme unde se intampla multe batai, multe schimburi de focuri si multe explozii. In cele enumerate de tine mai sus sunt doar cateva care au de astea...iar unele, spre deloc. Filmele lui Tarantino nu sunt filme de actiune. El nu face de astea, cu exceptia Kill Billurilor. Guy Ritchie la fel. Pe imdb nu sunt trecute ca actiune...sau pe oricare alt site cu filme...deci?

Edited by M0n0, 16 February 2012 - 13:12.


#15
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostM0n0, on 16th February 2012, 11:51, said:

Spre ca glumesti, nu? /:)
Daca Matrix, prin scenele lui de actiune, batai, gloante and sh*t nu e incadrat la film de actiune atunci nu stiu ce e... :|
Star Wars la fel...scenele cu batai cu laser, cu sabiile, cu navele spatiale...Ce fel de intrebare mai e si asta? Gandita nu e, cu siguranta.
Star Wars e mai cunoscut pentru poveste decat pentru actiune...crede-ma. Lupta dintre bine si rau, personajele, toate au ramas mai adanc inradacinate in memoria colectiva a spectatorilor decat efectele...


Inca mai degraba recomandai cele doua Kill Bill-uri care au fost doua filme senzationale, putin apreciate la vremea lor dar care incet-incet revin in atentia publicului ca doua filme de actiune foarte bine facute.
Cred ca noi doi avem defintii diferite cand vine vorba de filme de actiune...action movies. Eu le vad ca acele filme unde se intampla multe batai, multe schimburi de focuri si multe explozii. In cele enumerate de tine mai sus sunt doar cateva care au de astea...iar unele, spre deloc. Filmele lui Tarantino nu sunt filme de actiune. El nu face de astea, cu exceptia Kill Billurilor. Guy Ritchie la fel. Pe imdb nu sunt trecute ca actiune...sau pe oricare alt site cu filme...deci?

1. Matrix intra la categoria science-fiction; asta predomina, mai degraba.
Star Wars e fictiune, aventura. Personajele au ramas adanc inradacinate in mintile unor baieti cam fanatici cu filmul ala si care aduc mult cu Marshall din How I met your mother. Filmul e mediocru, merita urmarit o singura data si gata. Din nou, merge pentru aia din anii '70 care se bucurau la niste efecte invechite in prezent. De curiozitate, de Avatar ce parere ai? Ca nu consider povestea din Avatar a fi mai prejos decat cea din Star Wars.  :lol:
Daca are batai si gloante nu inseamna ca este actiune.

2. Eu nu consider filmele pe care le-ai ingrosat tu a fi thrillere. Poate ma insel aici dar prin thriller inteleg un A clockwork orange, Silence of the lambs, Fight Club, Seven, Saw (in sensul ca au ceva mai mult decat actiunea, exista si o latura psihologica). E drept ca filmele ingrosate de tine au un anumit suspans si sunt diferite de banalul film de actiune insa nu le pot incadra ca fiind thrillere. Poate merg la Crime, daca vrei.
Legat de imdb, site-ul asta pune vreo 4 descrieri la filme. Unele filme pot fi trillere/action/drama/crime/mistery iar altele pot fi comedy/drama/romance, in viziunea lor. La fel si restul site-urilor.

3. Kill Bill mi se pare o serie de tot rahatul caracterizata doar prin efecte proaste si prin incercarea neizbutita a regizorului de a se remarca prin violenta fara sens.

#16
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostCharger, on 16th February 2012, 12:58, said:

3. Kill Bill mi se pare o serie de tot rahatul caracterizata doar prin efecte proaste si prin incercarea neizbutita a regizorului de a se remarca prin violenta fara sens.
E mult mai mult de atat :)

#17
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostCharger, on 16th February 2012, 12:58, said:

1. Matrix intra la categoria science-fiction; asta predomina, mai degraba.
Star Wars e fictiune, aventura. Personajele au ramas adanc inradacinate in mintile unor baieti cam fanatici cu filmul ala si care aduc mult cu Marshall din How I met your mother. Filmul e mediocru, merita urmarit o singura data si gata. Din nou, merge pentru aia din anii '70 care se bucurau la niste efecte invechite in prezent. De curiozitate, de Avatar ce parere ai? Ca nu consider povestea din Avatar a fi mai prejos decat cea din Star Wars.  :lol:
Daca are batai si gloante nu inseamna ca este actiune.
Matrix era doar S.F. daca nu avea actiunea. Dar are din belsug. Un film are voie sa fie mai multe chestii o data.
Star Wars e fictiune, aventura...dar e si actiune. Iarasi...mai multe o data. Zici ce vrei dar Star Wars a influentat multe alte filme de genul sau. Intr-adevar, e slaba povestea si e putin over-rated dar iata, ti-a influentat si Avatarul despre care am aceeasi parere ca despre Star Wars. Eu pur si simplu l-am pus la categoria actiune bine facuta.

View PostCharger, on 16th February 2012, 12:58, said:

2. Eu nu consider filmele pe care le-ai ingrosat tu a fi thrillere. Poate ma insel aici dar prin thriller inteleg un A clockwork orange, Silence of the lambs, Fight Club, Seven, Saw (in sensul ca au ceva mai mult decat actiunea, exista si o latura psihologica). E drept ca filmele ingrosate de tine au un anumit suspans si sunt diferite de banalul film de actiune insa nu le pot incadra ca fiind thrillere. Poate merg la Crime, daca vrei.
Legat de imdb, site-ul asta pune vreo 4 descrieri la filme. Unele filme pot fi trillere/action/drama/crime/mistery iar altele pot fi comedy/drama/romance, in viziunea lor. La fel si restul site-urilor.
Da, pot fi mai multe dar cele ingrosate de mine si enumerate de tine nu pot fi si actiune...asta pentru ca nu au elementele ce caracterizeaza un film de actiune. Pot insa sa fie restu...crime, drama, thriller...care e si care nu e.

View PostCharger, on 16th February 2012, 12:58, said:

3. Kill Bill mi se pare o serie de tot rahatul caracterizata doar prin efecte proaste si prin incercarea neizbutita a regizorului de a se remarca prin violenta fara sens.
Te inseli si atat am sa discut pe subiectul asta cu tine. Nu am sanse sa te fac sa te razgandesti. Ai sa vezi si singur cand peste ani inca sunt mentionate cele doua filme.

#18
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostM0n0, on 16th February 2012, 13:21, said:

Matrix era doar S.F. daca nu avea actiunea. Dar are din belsug. Un film are voie sa fie mai multe chestii o data.
Star Wars e fictiune, aventura...dar e si actiune. Iarasi...mai multe o data. Zici ce vrei dar Star Wars a influentat multe alte filme de genul sau. Intr-adevar, e slaba povestea si e putin over-rated dar iata, ti-a influentat si Avatarul despre care am aceeasi parere ca despre Star Wars. Eu pur si simplu l-am pus la categoria actiune bine facuta.

Eu il pun la categoria fictiune. Uite aici un top imdb pe care ei le considera a fi de actiune.
Lord of the rings? - fictiune toata ziua
Raiders of the Lost Ark? - aventura
The Treasure of the Sierra Madre? - drama, frate, si ceva western (impuscaturile sunt o data la 20 de minute, in rest cauta dupa aur si port discutii)
Seven Samurai - iarasi, drama.
Rocky, dupa ei, e film de actiune. Probabil pentru ca se bate la final cu negrul campion, in opinia lor. Nicidecum nu este o drama (una buna, apropo) despre viata unui boxer.
Drace, au bagat si animatia The Incredibles la filme de actiune.  :bigwhitegrin:


View PostM0n0, on 16th February 2012, 13:21, said:

Da, pot fi mai multe dar cele ingrosate de mine si enumerate de tine nu pot fi si actiune...asta pentru ca nu au elementele ce caracterizeaza un film de actiune. Pot insa sa fie restu...crime, drama, thriller...care e si care nu e.

Daca ne luam dupa definitia data de wiki, nu.
Action film is a film genre where one or more heroes is thrust into a series of challenges that require physical feats, extended fights and frenetic chases.


View PostM0n0, on 16th February 2012, 13:21, said:

Te inseli si atat am sa discut pe subiectul asta cu tine. Nu am sanse sa te fac sa te razgandesti. Ai sa vezi si singur cand peste ani inca sunt mentionate cele doua filme.

Nu urmez sentimentul de turma. Daca peste 20 de ani vor fi considerate o capodopera a cinematografiei, sunt sanse mari sa am aceeasi parere. Pur si simplu, le-am vazut si mi s-au parut proaste. Poate i-au placut lui Malls (apropo, Malls, multumesc pentru atentia de a vizita topicul pe care ai vazut nick-ul meu in speranta unei viitoare contraziceri fara nici un argument adus  B) ), vazand cum o tanti macelareste zeci de barbati, asasini profesionisti, ce dansau amenintator in jurul ei si o atacau pe rand (deh, ii impiedica codul onoarei)
Nu ai sanse sa ma faci sa ma razgandesc cum nici eu nu am sanse sa te fac sa te razgandesti. Deci, sfarsitul povestei.

Edited by Charger, 16 February 2012 - 13:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate