Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#6103
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Parinte, nu stiu cum e la dumneata, dar la mine (3 persoane), consumul la gatit este de circa o butelie  pe luna (~70 ron, desi este o luna si ceva, zic doar o luna) si cam 150 ron curent electric in care intra si ACM (circa 70-90 ron este ACM, pentru ca iarna factura scade pe la 60-70 ron cand folosim centrala pentru ACM).

Bransamentul pe mine ma costa circa 5000 ron.
La pretul curent, eu mi-as amortiza investitia in 5000/[(12x70)+(6x70)] = ~4 ani.

Cu alte cuvinte, daca as avea gaz din retea as plati pentru ACM si gatit circa 50 ron/luna in loc de 150 ron cat platesc acum.

Insa, mergand pe aceeasi comparatie, in loc de 1200 ron cat consum lemne per sezon de incalzire as plati circa 2.000 ron ...

Ce sa fac, sa castig in 6 luni cate 100 ron (600 ron total) si sa pierd in alte 6 luni 800 ron doar de dragul de a avea gaz ca toata lumea?
Cat despre foc, nu ma "snopesc", se fac maxim 2 focuri pe zi, iar temperatura este relativ constanta (insa niciodata sub 22*C).


Asa ca pentru mine, mai avantajos este sa dau 1300 ron pe un panou solar nepresurizat cu care sa fac ACM 6 luni decat sa bag gaz si sa fac ACM cu centrala tot anul ...

#6104
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Asadar afirmatia mea legata de amortizare doar din gatit in x ani e oarecum pe acolo...sa zicem 5 ani, mai mult decat am considerat amandoi...tot se amortizeaza si tot pica cr spun oamenii cu peletii..
Cat despre incalzirea ta eu te cred insa 4 mc de lemn mi se par foartr putini...nu iti neg socotelile apropos de incalzire , spun ca fapt divers ca mi se pare putin sa dai pe lemn pentru o iarna 1200 ron.
Altfel, ca sa revenim, investitia lemn vs.gaz e mai mare clar, comoditatea, mermeleala cu verificat, curatat, etc...stresul ca la lemn poate pica curentul sau se intampla ceva neprevazut, etc...
Place sau nu, la gaz.nu aud oameni.care sa se.planga debincompatibilitatea centrala ok -combusrivil, de probleme cu rugina, ventilatoare, consum in exces, evacuari samd...
O fi ceva mai scumo pe.gaz insa trebuie.spuse si astea, eu as plati ceva mai mult pe gaz ca sa fiu sincer, sau macar l-as luabserios in calcul.
Mabrefeream la peleti, cat de mirobolanti sunt si cum unii compara azi merele cu portocalele de peste 10 ani, asta ziceam...



#6105
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postparintele, on 18 septembrie 2014 - 17:47, said:

Cat despre incalzirea ta eu te cred insa 4 mc de lemn mi se par foartr putini...nu iti neg socotelile apropos de incalzire , spun ca fapt divers ca mi se pare putin sa dai pe lemn pentru o iarna 1200 ron.
Pentru o casa de 70 mp mie mi se pare cam mult, dar asta este alta discutie.

Daca discutam de consum mai mare, deja gazul iese mai mult in dezavantaj (cu cat creste numarul de kwh cu atat mai mult creste si diferenta de pret).

View Postparintele, on 18 septembrie 2014 - 17:47, said:

stresul ca la lemn poate pica curentul sau se intampla ceva neprevazut, etc...
Cand mi-am facut instalatia am fost constrans de buget si timp, daca as face-o de la capat as opta pentru incalzire in pereti si circulatie naturala (termosifon), asa as scapa de orice grija.

View Postparintele, on 18 septembrie 2014 - 17:47, said:

O fi ceva mai scumo pe.gaz insa trebuie.spuse si astea, eu as plati ceva mai mult pe gaz ca sa fiu sincer, sau macar l-as luabserios in calcul.
Mabrefeream la peleti, cat de mirobolanti sunt si cum unii compara azi merele cu portocalele de peste 10 ani, asta ziceam...
Sunt total de acord si cu acest aspect.
Insa nu luati in calcul faptul ca centrala aceea pe peleti poate functiona si pe porumb, grau, rumegus, crengi tocate, etc, pe cand gazul va merge doar pe gaz. Posted Image

Ma rog, ideea nu este sa va "convertesc" de la gaz la alti combustibili, ci doar sa subliniez faptul ca eu sunt unul din acei "nebuni" care au teava de gaz la poarta si nu o vor in casa.
Dupa cum am mai spus, decat investitia in gaz, mai bine o plita cu inductie si un panou solar pentru vara. Posted Image

#6106
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Mai domnu, eu la amortizare ma refeream la gaz pt gatit, am facut afirmatia in altntopic pebtru a arata ca oamenii aia , cu peletii, fac din condei orice sa iasa cum le place lor.
Ei cmparau investitia in centrala, cos.&co la peleti ccu a trage gazul in curte, sustinand.ca.e tot cam oe acolo...eu am vrut sa spun doar ca e ridicol pentru ca ei nu ia in calcul TOATE aspectele problemei ci doar ce le place lor...am exemplificat cu acest minuacul detaliu, ca instalatia se amortizeaza si doar din gatit intr-un interval rezonabil...in cazul unuia care arde mult in 2-3 ani, tu ai zis vreo 4..eu am zis "hai 5" mai adineauri..si tot e un termen REZONABIL...

Alaturarea postului meu de la peleti pe.acest topic a fost facuta de andrei pentru a discuta comparatia si din alte perspective, adica gaz vs lemn, sa nu porcaim topicul de peleti...

In alta ordine de idei nu te contrazic in niciun fel, ma mir si eu pt ca am de instalat acum un cazan, dix ca al tau parca, as opta pt un amarat de viadrus din ratiuni financiare, si ma gandeam la o socoteala grosiera ca m-as bucura daca as "scapa" ca la pregatirea pt iarna sa nu scot din "poznar" ma mult de.15-20...o casa relativ apropiata ca dimensiuni...
Dar spun din nou, daca as fi avut gaze m-as fi gandit serios la alegere pentru ca sunt de ambele.parti avantaje.si dezavantaje...
Tu ia in calcul si altceva...tu esti meserias..stii ce se intampla acolo, dc e ceva poti tuna, remedia, corecta, preintampina..ar unul ca tata, total atehnic, care cheama mesterul si pt schimbat o priza, probabil ca nu prea ar fi relaxat sa stie cate se.pot intampla la lemne, cate pot merge aiurea..si ar prefera un gaz simolu la care invarti un buton si merge singur....




#6107
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcheluakame, on 18 septembrie 2014 - 18:12, said:

Ma rog, ideea nu este sa va "convertesc" de la gaz la alti combustibili, ci doar sa subliniez faptul ca eu sunt unul din acei "nebuni" care au teava de gaz la poarta si nu o vor in casa.
Dupa cum am mai spus, decat investitia in gaz, mai bine o plita cu inductie si un panou solar pentru vara. Posted Image

Daca mai multi am fi gandit asa, acum nu mai aveam dependenta aia de 25% de gaze din strainatate, ci chiar am fi avut exces si am fi vandut gaze in afara.. Dar suntem departea ca sa promovam niste Strategii nationale, de durata..

Este evident ca pretul la Energie va fi intotdeauna intr-o interdependenta gaz, petrol, carbune, lemne.. Insa lemnele, vorba lui @cheluakame, le pot "'produce"" si la mine in curte.. Pe cand Petrolul, Carbunele si Gazul - ba!

Daca ai o casa bine gandita si anvelopata corespunzator nu mi se pare o dificultate sa bagi la un foc pana in 10 kg de lemne..
Eu tind sa cred ca curand va incepe o noua tendinta si in Romania de case compacte, de pana in 120mp, cu un necesar termic de pana in 5 kW si care se vor incalzi cu Sobe de zidarie (ca sursa principala) si instalatii cu circulatie libera.. Vreau sa va spun ca mai multi ma apeleaza pentru proiecte noi, tocmai cu astfel de caracteristici, enumarate deja..
Si pana acum am realizat sobe din acestea, insa erau proiecte pilot, in mare parte adaptate la proiecte de case existente.. Acum insa eu vorbesc despre case care se concept ""in jurul sobei""..
Gazele sunt comode, dar o Soba facuta cu cap imi ofera mai multa independenta si siguranta, nu ma doare capul ca s-a defectat o piesa si Service-ul nu vine decat peste 3 zile, caci sunt sarbatori sau drumurile sunt blocate.. Posted Image

Edited by andreilesan, 18 September 2014 - 19:26.


#6108
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postparintele, on 18 septembrie 2014 - 18:57, said:

si ma gandeam la o socoteala grosiera ca m-as bucura daca as "scapa" ca la pregatirea pt iarna sa nu scot din "poznar" ma mult de.15-20...o casa relativ apropiata ca dimensiuni...
Daca te ajuta la ceva, la dimensiunile acestea, casa are 20 cm vata de sticla la tavan, 10 cm EPS + 40 cm paianta pereti si in medie 7 cm EPS 100 la pardoseala.

#6109
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
In mare stiam ca e mai bine.izolata decat a mea..eu am 8 cm eps80 afara si 5 vata sub rigips, cam tot pe acolo.deci, 10 vata la tavan pentru ca atat ideea a fost.sa izolez.mansarda, pierderea de jos.practic iarna se traduce in amorteala sus care sa o mentina ok pt o floare samd sau in buna stare dupa ce o amenajez de locuit.
Diferenta e la pardiseala unde eu am ciuciu, ca sunt berbec, am doar in dormitoare 30mm extrudat , in rest am sarit-o si rau am facut...
Per total sunt ceva mai rau decat tine dar e bine macar ca pot constata singur cum e siblaburmatoarea, aia din cap facuta peste cativa ani, o sa fie aproape pasiva si asa cum ii ziceam lui andrei, facuta ea in jurul unei megasobe...

#6110
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postparintele, on 18 septembrie 2014 - 19:46, said:

..la urmatoarea, aia din cap facuta peste cativa ani, o sa fie aproape pasiva si asa cum ii ziceam lui andrei, facuta ea in jurul unei megasobe...
Posted Image Doamne Ajuta ! Sa fie intr-un ceas bun. Posted Image

#6111
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postcsomi, on 14 septembrie 2014 - 21:30, said:

Nu a fost o lucrare usoara la ce ati facut acol...cate caramizi au intrat ?
Buna seara , D-le Csomi ..
Au intrat cam 450 de caramizi refractare de dimensiunea; 250/125/65mm si vre-o  600 de caramizi ceramice pline de dimensiunea ; 240/115/63 mm...

Attached Files



#6112
cristimoisuc

cristimoisuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.05.2010

View Postcristimoisuc, on 14 septembrie 2014 - 09:38, said:

Temperatura maxima in cuptor a fost de 250 gr. C , in conditiile in care cuptorul e spalat de gazele de ardere.  Temperatura la cos nu a depasit 120 gr. C in timpul arderii violente.

  Nu stiu daca intereseaza pe cineva dar va mai zic si consumul de lemne la soba- 3 kg pe ora de functionare.

#6113
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
buna dimineata .
de curind am intrat in posesia unui registru din inox cu pe care as vrea sa il instalez intro bucatarie si care sa duca 3 calorifere .fiecare calorifer incalzeste o camera de 4 x3 m cu 2,75 h .
tin sa precizez ca nu ma intereseaza deloc calculele cu necesarul termic al casei ..izolatia..etc.
ce as dori de la cei ce se pricep pe aici este o ideie un sfat despre cum sa construiesc focarul pe care sau linga sa asez registrul ..????

#6114
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsilesax, on 20 septembrie 2014 - 06:47, said:

..de curind am intrat in posesia unui registru din inox pe care as vrea sa il instalez intro bucatarie si care sa duca 3 calorifere .fiecare calorifer incalzeste o camera de 4 x3 m cu 2,75 h .
tin sa precizez ca nu ma intereseaza deloc calculele cu necesarul termic al casei ..izolatia..etc.
ce as dori de la cei ce se pricep pe aici este o ideie un sfat despre cum sa construiesc focarul pe care sau linga sa asez registrul ..????
Imi pare rau, colegule, dar a iesit exact cum as suna medicul si i-as spune: ""Doctore, ma doare aici, aici si aici.. Prescrie-mi, te rog, repede un tratament, sunt gata sa-l notez, dar nu ma trimite sa fac analize ca acestea nu ma intereseaza deloc"..Posted Image
In acest context - nu te mai derajez. Poate sunt alti colegi care se pricep pe aici ...Posted Image

View Postcristimoisuc, on 20 septembrie 2014 - 00:54, said:

  Nu stiu daca intereseaza pe cineva dar va mai zic si consumul de lemne la soba- 3 kg pe ora de functionare.
Posted Image Intereseaza, intereseaza, dar zi-ne si cate ore arde focul, ca daca zici ca arde 12 ore - atunci poate e mult 3kg/h x 12 ore =36 kg/12 ore  sau 72kg/24 ore.. Posted Image

Posted Image

Edited by andreilesan, 20 September 2014 - 07:13.


#6115
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
colegule ,treaba e simpla detin registrul cumpar calorifere mari ma intereseaza idei despre amplasarea lui pe sau linga focar de la cei ce se pricep.
pe mine ma ia ameteala de la atitea calcule.....pe unde am fost am vazut un calorifer mare in camera si atit.ce atatea calcule.....

#6116
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Cam asa vad eu ...

Pana am facut eu desenele vad ca ati mai discutat...

Attached Files



#6117
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postsilesax, on 20 septembrie 2014 - 07:26, said:

..pe unde am fost am vazut un calorifer mare in camera si atit.ce atatea calcule.....

Un inceput promitator... Posted Image
cateva lincuri cu agregate care au produs accidente din anumite motive ...nu e de joaca !

http://www.langlovag...t-fel-sulysapon
http://www.langlovag...el-tiszakecsken

#6118
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,431
  • Înscris: 03.11.2009

View Postcsomi, on 20 septembrie 2014 - 07:49, said:

cateva lincuri cu agregate care au produs accidente din anumite motive ...nu e de joaca !
http://www.langlovag...el-tiszakecsken
Se stiu cauzele accidentelor?
Al doilea cazan pare a fi facut in casa, probabil calculat... pe genunchi...

#6119
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Dupa mai multe solicitari de a se transmite acel proiect de casuta 40mp, incalzita cu o singura soba, catre mai multi colegi de pe forum, ceea ce m-a surpins placut ca acest interes nu este singular,

s-a luat decizia de a o face publica printr-o mica prezentare.. Apoi fiecare din cei interesati poate dezvolta mai departe proiectul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pmc7BZEkKLE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vizionare placuta! Posted Image

#6120
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Ieri am fost si am platit cocsul la Petromidia , voi fi anuntat cand pot sa-l ridic in 3-4 saptamani...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

Gabigx

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate