Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#20863
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Cca. 1100 kg masa de acumulare .

#20864
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 andreilesan, on 28 iulie 2019 - 08:24, said:

Posted Image  Imi poate spune cineva ce este prezentat in imaginea atasata ?

Continuare...

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   210.4K   62 downloads
  • Attached File  3.jpg   182.06K   59 downloads
  • Attached File  4.jpg   125.85K   57 downloads


#20865
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

 andreilesan, on 16 august 2019 - 07:07, said:

Continuare...
Intra un strain , si vede niste cutii , si se intreaba ,  ma nene asta i sanatos ?

Edited by tonyst, 17 August 2019 - 15:20.


#20866
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 andreilesan, on 16 august 2019 - 07:07, said:

Continuare...
Posted Image ...si apropierea de final.

Attached Files

  • Attached File  5.jpg   169.22K   60 downloads
  • Attached File  6.jpg   120.97K   60 downloads
  • Attached File  7.jpg   58.28K   56 downloads


#20867
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 andreilesan, on 17 august 2019 - 21:27, said:

Posted Image ...si apropierea de final.

Finalul. Posted Image

Attached Files

  • Attached File  8.jpg   144.09K   52 downloads


#20868
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Posted Image Poate s-au mai discutat aceste aspecte,  dar totusi: Care este menirea acelor '"polite'" in partile laterale inferioare a sobei de teracota din imaginea atasata? De ce oare elementele de soclu nu sunt lasate sa formeze un contur inchis?
Posted Image

Attached Files



#20869
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Sã am loc eu copil fiind dupã sobã, sau pisica, sau lemnele la uscat.

Așa era odatã...



#20870
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 silenced, on 30 august 2019 - 20:03, said:

Să am loc eu copil fiind după sobă, sau pisica, sau lemnele la uscat.

Așa era odată...
Posted Image La cum se construiau (si inca se mai construiesc) sobele de teracota cu pereti doar cat este grosimea placilor - NU cred ca e recomandat sa se tina la uscat lemnele langa peretii sobei.
In privinta acelei distante dintre peretii sobei si peretii incaperii NU cred ca au legatura '"politele'" (amintite de mine mai sus). Doar existau si mai exista sobe care au elemente de soclu de jur imprejurul sobei..
Este posibil sa banuim ca aceste '"polite'" rezultate au fost preluate de undeva fara a li se intelege rostul ?
Posted Image

#20871
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Probabil, nu știu istoria sobelor.

#20872
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Posted Image  Cum gospodarul bun isi face iarna car si vara sanie, astazi s-a aprovizionat proprietarul cazanului de zidarie din Tuzla (CT) cu combustibil pentru sezonul 2019-2020.
Combustibilul reprezinta bricheti din paie si resturi vegetale (printre altele chiar placut mirositoare, a paine.. cand au fost adusi erau inca calzi Posted Image ). Pretul a fost mai convenabil decat cel a brichetilor din rumegus de lemn.
Una peste alta, incalzirea unui metru patrat de locuinta in sezonul de incalzire 2019-2020 pe proprietarul cazanului de zidarie din Tuzla il va costa pana in 10 lei.

Posted Image Cine zicea ca aparatele de incalzire construite in situ trebuie sa foloseasca doar lemne de foc si inca de esenta tare ? Decat sa se cumpere lemne de foc (de provinienta incerta) si cu umiditate necorespunzatoare la 600 lei/tona (15 bani/kWh)  mai oportun este sa se cumpere bricheti din resturi vegetale cu umiditate corespunzatoare la 700 lei/tona (14 bani/kWh).

Parafrazand o mare personalitate s-ar putea spune astfel : Pamantul poate oferi suficiente resurse pentru a acoperi ale oamenilor nevoi, nu, insa, si lacomii.
Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   544.32K   36 downloads
  • Attached File  2.JPG   579.74K   39 downloads
  • Attached File  3.JPG   622.57K   38 downloads


#20873
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Trebuie sa introduc diverse tevi in placa inainte de turnarea acesteia.
Printre altele, curatarea si drenajul canalelor descendente ale sobei.
V-as ruga sa-mi sugerati o dimensiune optima pentru aceste tevi de curatare. Canalele descendente de fum vor fi de 11 cm diametru, tevile de curatare as vrea sa fie mai subtiri, daca se poate; pentru a le putea conecta usor la instalatia de dren.
Va rog, raspundeti-mi direct pe topicul de mai jos.
https://forum.softpe...4#entry25209035

#20874
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018
Salut! Sunt in cautare de sfaturi si idei legat de subiectul semineu pe lemn sau pe peleti. In momentul de fata avem incalzire electrica in pardoseala pentru o suprafata de aprox 90 mp si cum pretul curentului electric a tot crescut, caut o alternativa...vreau sa montez un semineu ori pe lemn ori pe peleti si sa folosesc ambele surse de incalzire in momentul cand e foarte frig afara. Astfel sper sa reduc costul total al incalzirii locuintei. Imi puteti recomanda niste firme care au acest domeniu de activitate si care pot actiona si in judetul Galati?

#20875
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017
Cateva considerente:
- Incalzirea electrica in pardoseala este o solutie viabila (am montat si eu in 3 camere, bucatarie si bai). Poate fi o problema subdimensionarea instalatiei in raport cu volumul incalzit. In acest caz, in zilele prea friguroase, se poate simti un discomfort termic.
- Ar fi util sa calculezi cat inseamna investitia (semineu adevarat, cos de fum, lemne/bricheti) si cu cat ar reduce facture de energie electrica tot acest efort financiar.
- Trendul (5-10 ani) este de a se extinde utilizarea resurselor regenerabile in producerea energiei electrice. Astfel, energia electrica se va ieftini. Personal, voi accesa programul "panouri fotovoltaice" (Administratia fondului de mediu) prin care este subventionata in mare masura montarea de panouri fotovoltaice. Ramane de vazut daca merita.
- Ca sa nu par fariseu, am construit si eu o soba de caramida in sufragerie, desi am montat incalzire electrica in pardoseala. In cazul meu era mai putin o necessitate si mai mult o dorinta de a vedea un foc placut in soba. Bineinteles, costa ...

Altfel, este posibil ca sa fii indrumat pe topicul de seminee ...
Succes!

#20876
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 andreilesan, on 31 august 2019 - 21:48, said:

...Una peste alta, incalzirea unui metru patrat de locuinta in sezonul de incalzire 2019-2020 pe proprietarul cazanului de zidarie din Tuzla il va costa pana in 10 lei.

Posted Image Cine zicea ca aparatele de incalzire construite in situ trebuie sa foloseasca doar lemne de foc si inca de esenta tare ? Decat sa se cumpere lemne de foc (de provinienta incerta) si cu umiditate necorespunzatoare la 600 lei/tona (15 bani/kWh)  mai oportun este sa se cumpere bricheti din resturi vegetale cu umiditate corespunzatoare la 700 lei/tona (14 bani/kWh)..

'"Consiliul Concurenţei recomandă extinderea reţelei de distribuţie a gazelor naturale, astfel încât să se renunţe treptat la încălzirea cu lemne, ceea ce va conduce la  diminuarea poluării, la economisirea aceste materii prime şi, implicit, la reducerea tăierilor ilegale, potrivit unui comunicat al instituţiei, remis, luni....

...Astfel, randamentul de transformare al lemnului de foc în energie termică pentru sobe uzuale este, în general, foarte scăzut, respectiv între 20- 40%, în timp ce randamentul de transformare al energiei electrice şi a gazului metan în energie termică ajunge la 99%. Costul pentru obţinerea unei gigacalorii folosind lemnul de foc variază între 200 şi 349 lei, în timp ce costul pentru gaz metan este între 169,3 - 178,7 lei, în situaţia unor instalaţii pentru obţinerea energiei termice utilizate, în general, de către populaţie', potrivit comunicatului. '"

Pretul unui kWh de energie termica generat intr-o centrala cu condensare, consumatoare de gaz metan, in Romania lui august 2019 este cca 15 bani.

""...Astfel, lemnul de foc este o materie primă scumpă, utilizată preponderent în sobe ineficiente, poluante, încălzirea locuinţei fiind de obicei parţială, iar confortul termic redus. ..""

Solutia este aici, insa .... :

'"... Înlocuirea dispozitivelor de încălzire cu unele mai eficiente ar putea constitui o primă etapă a procesului de diminuare a cantităţii de lemn de foc utilizată pentru încălzire...""

P.S. Am incercat inca ieri (ziua lansarii articolului) sa postez aici si sursa (link-ul catre articol), dar nu m-a lasat regulamentul Softpedia. Posted Image

Edited by andreilesan, 10 September 2019 - 08:16.


#20877
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 eusuntbunea, on 09 septembrie 2019 - 20:35, said:

Salut! Sunt in cautare de sfaturi si idei legat de subiectul semineu pe lemn sau pe peleti. In momentul de fata avem incalzire electrica in pardoseala pentru o suprafata de aprox 90 mp si cum pretul curentului electric a tot crescut, caut o alternativa...vreau sa montez un semineu ori pe lemn ori pe peleti si sa folosesc ambele surse de incalzire in momentul cand e foarte frig afara. Astfel sper sa reduc costul total al incalzirii locuintei. Imi puteti recomanda niste firme care au acest domeniu de activitate si care pot actiona si in judetul Galati?
Posted Image   https://forum.softpe...8#entry24434917
Posted Image

 gheorghe1mihai, on 10 septembrie 2019 - 07:36, said:

- Ca sa nu par fariseu, am construit si eu o soba de caramida in sufragerie, desi am montat incalzire electrica in pardoseala. In cazul meu era mai putin o necessitate si mai mult o dorinta de a vedea un foc placut in soba. Bineinteles, costa ...

Altfel, este posibil ca sa fii indrumat pe topicul de seminee ...
Adica d-ta ai construit o soba cu acumulare care iti ofera si placerea de a vedea focul in soba, iar pe dansul il indrumi spre seminee?
Exista oare cineva care poate face diferenta intre semineu si soba? Posted Image

#20878
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018
gheorghe1mihai, instalatia de incalzire nu cred ca este subdimensionata. Face fata, nu ma plang de temperatura. Ma plang de costul facturilor in lunile cu temperaturi foarte scazute (ianuarie-februarie). Platesc in jur de 1400 lei pe luna ianuarie. Am primit o oferta de pret pentru semineu pe lemne(focar de 16kw) plus cos de fum din inox dublu izolat plus manopera dar pretul m-a descurajat foarte tare. Trebuie sa gasesc o firma care sa execute lucrarea si sa se incadreze in bugetul meu

Mai precis, caut o solutie mai ieftina pentru a-mi incalzesc locuinta in lunile cu temperaturi foarte scazute. In acelasi timp va functiona si incalzirea electrica.

Aaa, si inca ceva...nu ma pricep prea bine dar nu cred ca instalarea panourilor fotovoltaice e o solutie buna pentru mine. Am 10 kw puterea instalata pentru incalzire. Mai am 2 boilere, cuptor electric, plita pe inductie, etc. As avea nevoie de foarte multe panouri. Plus ca iarna, atunci cand am cea mai mare nevoie de energie electrica, soarele abia iese din nori.

#20879
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 eusuntbunea, on 10 septembrie 2019 - 10:09, said:

gheorghe1mihai, instalatia de incalzire nu cred ca este subdimensionata. Face fata, nu ma plang de temperatura. Ma plang de costul facturilor in lunile cu temperaturi foarte scazute (ianuarie-februarie). Platesc in jur de 1400 lei pe luna ianuarie. Am primit o oferta de pret pentru semineu pe lemne(focar de 16kw) plus cos de fum din inox dublu izolat plus manopera dar pretul m-a descurajat foarte tare. Trebuie sa gasesc o firma care sa execute lucrarea si sa se incadreze in bugetul meu

Mai precis, caut o solutie mai ieftina pentru a-mi incalzesc locuinta in lunile cu temperaturi foarte scazute. In acelasi timp va functiona si incalzirea electrica.

Consumul de energie aferent lunii ianuarie reprezinta cca 1400 lei/ianuarie : 0,58 lei/kWh = 2 414 kWh/ianuarie
Necesarul termic mediu orar in luna ianuarie rezulta a fi:  2 414 kWh/ianuarie : 31 zile/luna : 24h/zi = 3,245 kW.
S-a oferit un '"semineu pe lemne'" de 16 kW? Posted Image  '"Mai mare nu au avut?!'" Posted Image

#20880
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018
Aveti vreo recomandare pentru cazul meu? O solutie care nu necesita o investitie foarte mare pe care sa o folosesc in lunile ianuarie si februarie. In restul lunilor as putea incalzi casa doar cu energie electrica. Factura fiind vreo 700 lei pe luna

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

Gabigx

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate