Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#20827
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Nu merita sa facem reclama gratuita.
Idea era urmatoarea: Standardul vechi romanesc STAS 3607 din 1972 care reglementa sobele de teracota a fost anulat in august 2017 ca fiind depasit tehnic: https://magazin.asro...7/G83/115463352
Cu toate acestea in Romania lui 2019 o societate comerciala organizeaza cursul ""Sobe de teracota'" separat de cursul '"Sobe performante'" . Daca cursurile se numeau la fel nu as fi ridicat nici-o intrebare, dar cum au fost separate sobele de teracota de cele performante au si aparut intrebarile pe care le-ai citat d-ta. Standardul SR EN 15544-2009, unicul care se refera la sobele construite la fata locului, se numeste: "'Sobe de teracota, sobe tencuite executate in situ'" . Inteleg ca orice societate comerciala respecta intocmai ce stabileste directorul acesteea, dar sa vinzi si ce este '"expirat'" nu mi se pare in regula. Dar, poate gresesc, poate nu am inteles bine.. De aceea am si intrebat. Voi ce ziceti? Rog sa discutam idei, nu persoane.Posted Image

Pe dealta parte Romania este si membra a Federatiei Asociatiilor de Sobari din Europa (autorii standardului 15544-2009) si daca acestia vor vedea ca la noi se aplica '"dublul standard'" (nu ne putem debarasa de trecut si tot ezitam sa intram in viitor) ce vor zice oare? Posted Image

Edited by andreilesan, 12 July 2019 - 21:36.


#20828
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
In prima jumatate a lunii octombrie 2019 va avea loc un seminar cu tema ”Viitorul sobaritului in Romania”. Sunt invitati toti pasionatii de sobe, dar mai ales cei ce-si pun pasiunea in practica si doresc sa se perfectioneze. Evenimentul se va organiza intr-o locatie din centrul tarii, pentru a fi mai  facila deplasarea colegilor din toate colturile Romaniei.


Voi mai reveni cu detalii.Posted Image

Edited by andreilesan, 15 July 2019 - 15:18.


#20829
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012
Continua . Chiar cred ca vrem sa ne intrunim din nou cu cei de la Cristuru Secuiesc , si nu numai .

#20830
kiron

kiron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.06.2006
Vreau sa fac o soba intre doua camere, una are placa podelei asezata pe pamant, cealalta are o pivnita sub ea; am decis sa fac soba din caramida cu perforatii peste camera cu pivnita si cu caramida plina in cealalta, e vorba de caramida de la Dedeman. E corect cum am gandit? Multumesc de raspunsuri.

PS. E vorba de aceeasi soba, zidire mixta perforata/plina.

#20831
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017
Inainte de a va raspunde cei avizati, referitor la consecintele utilizarii a doua tipuri de caramida, va sugerez sa aveti in vedere ca trebuie sa consolidate serios zona in care veti amplasa placa (fundatia) sobei, in zona pivnitei. Banuiesc ca, motivul principal pentru care doriti sa utilizati caramida perforata in zona pivnitei, este chiar lipsa unei consolidari a subsolului. Daca rezolvati consolidarea pivnitei, veti putea utiliza caramida plina pentru toata soba.

#20832
kiron

kiron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.06.2006
Asa arata din pivnita.

Attached Files


Edited by kiron, 22 July 2019 - 10:02.


#20833
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Vrei să pui soba pe grinzile de lemn?

Edited by silenced, 22 July 2019 - 10:05.


#20834
kiron

kiron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.06.2006

View Postsilenced, on 22 iulie 2019 - 10:04, said:

Vrei să pui soba pe grinzile de lemn?

Poate asa e mai pe inteles.

In contextul de la #20830

Attached Files

  • Attached File  2#01.jpg   292.37K   33 downloads

Edited by kiron, 22 July 2019 - 13:20.


#20835
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017
Aici, trebuie musai un calcul de rezistenta. Nu-I de gluma ! Este vorba de minim 1,5 tone...

#20836
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postkiron, on 22 iulie 2019 - 13:16, said:

Poate asa e mai pe inteles.

In contextul de la #20830

View Postgheorghe1mihai, on 22 iulie 2019 - 13:56, said:

Aici, trebuie musai un calcul de rezistenta. Nu-I de gluma ! Este vorba de minim 1,5 tone...
Sigur ca e vorba si de greutate, dar aceste sobe grele sunt construite din piese mici ca un lego, de aceia trebuie o fundatie stabila, ca... la cea mai mica  dezechilibrare , se fisureaza , crapa ..
Deci iti trebuie fundatie pentru soba si pe partea plina si pe partea cu beciul...aici poti face un stalp , cu pahar ,bine infipt in pardoseala beciului ...
https://www.google.c...PwWTszWFWvfCxM:

Edited by ciobi_mar, 22 July 2019 - 15:32.


#20837
kiron

kiron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.06.2006
Multumesc ciobi_mar, corect argumentat, corect rezolvat, voi pune un sprijin.

Miezul refractar se sprijina pe placa si pe zidul pivnitei, restul sobei cu caranmida plina, care e mai bine de jumate, la fel... nu cred ca e problema.
Pe placa pivnitei si grinda se sprijina canalele de fum pe care le fac cu caramida perforata sa fie mai usoare si le pun si sprijin.

Intrebarea mea se refera la folosirea combinatiei de caramizi perforate si caramizi pline, daca vedeti vreun impediment.

Attached Files

  • Attached File  3#01.jpg   415.57K   22 downloads


#20838
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postkiron, on 22 iulie 2019 - 17:55, said:

Multumesc ciobi_mar, corect argumentat, corect rezolvat, voi pune un sprijin.

Miezul refractar se sprijina pe placa si pe zidul pivnitei, restul sobei cu caranmida plina, care e mai bine de jumate, la fel... nu cred ca e problema.
Pe placa pivnitei si grinda se sprijina canalele de fum pe care le fac cu caramida perforata sa fie mai usoare si le pun si sprijin.

Intrebarea mea se refera la folosirea combinatiei de caramizi perforate si caramizi pline, daca vedeti vreun impediment.
Pai daca ai inteles ce ti-am zis mai sus ...de ce mai continui ideia asta  cu doua feluri de caramida ..care mai e rostul ....inseamna ca tie frica ca nu e destula rezistenta la fundatia sobei si de asta vrei sa faci  combinatia ta...caramida plina e pentru sobe , acumuleaza in totalitate si transmite  prin conductie ...fata de cea cu pauze ...daca tu asa vrei poti face ce combinatii vrei ..doar sa tii cont de regimul de dilatare al fiecarui material in parte ..

Edited by ciobi_mar, 22 July 2019 - 19:03.


#20839
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postkiron, on 22 iulie 2019 - 17:55, said:

Multumesc ciobi_mar, corect argumentat, corect rezolvat, voi pune un sprijin.

Miezul refractar se sprijina pe placa si pe zidul pivnitei, restul sobei cu caranmida plina, care e mai bine de jumate, la fel... nu cred ca e problema.
Pe placa pivnitei si grinda se sprijina canalele de fum pe care le fac cu caramida perforata sa fie mai usoare si le pun si sprijin.

Intrebarea mea se refera la folosirea combinatiei de caramizi perforate si caramizi pline, daca vedeti vreun impediment.
Fa o sectiune prin subsolul ala  cu cote si ce armatura exista in placa , si ti fac un calcul daca rezista la incarcarea respectiva .
Legat de caramizi normal ca trebuie sa folosesti caramizi sa ai o acumulare cat mai buna , deci pierderi de temperatura pe cos cat mai mici .

#20840
kiron

kiron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.06.2006
" Fa o sectiune prin subsolul ala  cu cote si ce armatura exista in placa.... "

Asta as vrea sa stiu si eu. Am cumparat casa anul trecut, e la tara, si facuta ca la tara... dar are o livada si o priveliste frumoasa.
Oricum, multumesc pentru oferta.

Da, m-am gandit si la asta, cu sprijin nu mai are rost sa folosesc caramida usoara.

#20841
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postkiron, on 22 iulie 2019 - 19:11, said:

" Fa o sectiune prin subsolul ala  cu cote si ce armatura exista in placa.... "

Asta as vrea sa stiu si eu. Am cumparat casa anul trecut, e la tara, si facuta ca la tara... dar are o livada si o priveliste frumoasa.
Oricum, multumesc pentru oferta.

Da, m-am gandit si la asta, cu sprijin nu mai are rost sa folosesc caramida usoara.
poti sa masori , sa zicem ca nu stii ce amatura a folosit

#20842
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai ce supărare sa masoare? Tu nu ai văzut in poza, că fundația este din pietre, beciul tot din pietre, fara nici un gram de beton, iar placa de fapt nu exista, că sunt grinzi de lemn peste care sa podit cu scindura. In camera ce nu are beci dedesubt, garantat sint grinzi puse direct pe pămînt și peste grinzi, sa pus scindura bătută în cuie. Ce armatura vrei tu sa fie în pămînt și în lemn ? Sau în bolovani de riu ?

Edited by florin71_skoda, 22 July 2019 - 22:29.


#20843
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postflorin71_skoda, on 22 iulie 2019 - 22:27, said:

Pai ce supărare sa masoare? Tu nu ai văzut in poza, că fundația este din pietre, beciul tot din pietre, fara nici un gram de beton, iar placa de fapt nu exista, că sunt grinzi de lemn peste care sa podit cu scindura. In camera ce nu are beci dedesubt, garantat sint grinzi puse direct pe pămînt și peste grinzi, sa pus scindura bătută în cuie. Ce armatura vrei tu sa fie în pămînt și în lemn ? Sau în bolovani de riu ?
Am vazut poza , e clar .

#20844
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008

View Posttonyst, on 20 iulie 2019 - 12:03, said:

Continua . Chiar cred ca vrem sa ne intrunim din nou cu cei de la Cristuru Secuiesc , si nu numai .
Îhî ! Mai vrei să auzi bancuri spuse de ardeleni inteligenți, nu ? Gata, a-nțărcat Bălaia, batrâne. De acum,  tabere separate. Ardelenii intr-o parte, restul in cealaltă parte. Sacii de adeziv, în partea ardelenilor. Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate