Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

cum se poate candida la primaria unei localitati?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
fara a avea un partid in spate, deci ca independent, cum poti candida la functia de primar? Ai nevoie de un numar de semnaturi sau de o anumita suma de bani?

multumesc

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 republicall, on 2nd February 2012, 23:43, said:

fara a avea un partid in spate, deci ca independent, cum poti candida la functia de primar? Ai nevoie de un numar de semnaturi sau de o anumita suma de bani?

Multumesc!
Cu placere.
Legea privind alegerea autoritatilor administratiei publice locale, legea nr. 67/2004, republicata 2007

Art. 6
(1) Candidaturile pentru consiliile locale si consiliile judetene, precum si cele pentru primari se propun de partidele politice sau aliantele politice constituite potrivit Legii partidelor politice nr. 14/2003. Se pot depune candidaturi si de catre aliantele electorale constituite in conditiile prezentei legi, de catre organizatiile cetatenilor apartinand minoritatilor nationale prevazute la art. 7, precum si candidaturi independente. Listele de candidati pentru alegerea consiliilor locale si a consiliilor judetene trebuie intocmite astfel incat sa asigure reprezentarea ambelor sexe.
(2) Aliantele electorale se pot constitui intre partide politice sau aliante politice la nivel judetean ori local. Un partid politic nu poate face parte, la acelasi nivel, decat dintr-o singura alianta electorala.
(3) Aliantele electorale se inregistreaza la biroul electoral de circumscriptie judeteana sau a municipiului Bucuresti, iar in cazurile prevazute la art. 31 alin. (1) sau in situatia in care se organizeaza alegeri intr-o singura circumscriptie electorala comunala, oraseneasca sau municipala, la biroul electoral judetean ori al municipiului Bucuresti, respectiv la biroul electoral al circumscriptiei in care au loc alegeri.
(4) Intr-o circumscriptie electorala, partidele politice din aliantele politice pot participa la alegeri fie pe liste proprii, fie pe listele aliantei. Partidele politice din aliantele electorale participa la alegeri numai pe listele aliantei.
(5) O persoana poate candida pentu un singur consiliu local si un singur consiliu judetean si numai pentru o singura functie de primar.
(6) O persoana poate candida, in acelasi timp, pentru functia de consilier local, de consilier judetean si de primar.
(7) Numarul de candidati de pe fiecare lista poate fi mai mare decat numarul de consilieri stabilit potrivit Legii administratiei publice locale nr. 215/2001, republicata, cu pana la un sfert din numarul mandatelor.
(8) Candidaturile depuse pe mai multe liste de candidati sau atat pe liste, cat si ca independent sunt nule de drept.

Sursa

Art. 4
(1) Au dreptul de a fi alesi consilieri sau primari cetatenii cu drept de vot care au implinit, pana in ziua alegerilor inclusiv, varsta de cel putin 23 de ani, daca nu le este interzisa asocierea in partide politice, potrivit art. 40 alin. (3) din Constitutia Romaniei, republicata.
(2) Pot candida numai persoanele care au domiciliul pe teritoriul unitatii administrativ-teritoriale in care urmeaza sa fie alese.
(3) La sectoarele municipiului Bucuresti pot candida si pot fi alese persoanele care au domiciliul in municipiul Bucuresti, indiferent de sector.

#3
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
R, ti-ai gasit cotet pentru sediu ?

Quote

Caut un sediu de vara pt un partid in devenire, 3 luni, nu sunt pretentios, poate fi si o cabana din 3 lemne pe o suprafata de 5 mp, doar atat sa fie ceva pe care sa pun niste bannere publicitare (mai precis niste foi A3), si sa fie la strada, dar sa fie ceva trafic chiar daca mic dar sa fie. Nu va avea activitate comerciala, doar prezentare. Nu necesit curent sau alte utilitati in afara de apa. din cand in cand va veni o persoana sa stea cateva ore sa para ca este activitate... ofer 150 euro/luna plus 50 euro daca nu platesc utilitati.

Edited by un_terorist, 03 February 2012 - 00:32.


#4
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Dar nu zice nimic de semnaturi

#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 pro-civilizatie, on 3rd February 2012, 02:07, said:

Dar nu zice nimic de semnaturi
Inseamna ca pentru primarii se poate fara semnaturi, doar trebuie sa-ti depui candidatura, dupa care urmeaza partile mai dificile.

#6
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 un_terorist, on 3rd February 2012, 00:31, said:

R, ti-ai gasit cotet pentru sediu ?

:rolleyes:  e fumata demult, am abandonat ideea. Am platit o luna intr-un magazin sa-mi tina o masa de prezentare eu fiind din provincie.

- legat de candidaturi cred ca este nevoie de semnaturi, 3% parca scrie in lege deci abandonez si aici  :confuzzled: daca legile nu ar fi asa de stricte. Parazitii astia au castigat din nou f___i in g__a sa-i f_t.

#7
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012

 republicall, on 19th February 2012, 21:29, said:

:rolleyes:  e fumata demult, am abandonat ideea. Am platit o luna intr-un magazin sa-mi tina o masa de prezentare eu fiind din provincie.
hmm, aveai si ceva merinde pe masa aia ?  mici, bere ?

Edited by un_terorist, 19 February 2012 - 21:43.


#8
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 republicall, on 19th February 2012, 21:29, said:

:rolleyes:  e fumata demult, am abandonat ideea. Am platit o luna intr-un magazin sa-mi tina o masa de prezentare eu fiind din provincie.

- legat de candidaturi cred ca este nevoie de semnaturi, 3% parca scrie in lege deci abandonez si aici  :confuzzled: daca legile nu ar fi asa de stricte. Parazitii astia au castigat din nou f___i in g__a sa-i f_t.

Iti trebuie o lista cu minim 200 de persoane in cazul comunelor. Ce-i asa de greu? Daca nu reusesti nici macar sa convingi 200 de persoane sa semneze pentru sustinerea ta la alegeri, cum crezi ca-i vei convinge pe majoritatea sa te voteze pentru functia de primar?

Art. 48
(1) Candidatii independenti pentru functia de consilier trebuie sa fie sustinuti de minimum 1% din numarul total al alegatorilor inscrisi in listele electorale permanente din circumscriptia respectiva, dar nu mai putin de 50 in cazul comunelor, 100 in cazul localitatilor urbane de rangul II si III si de 1.000 in cazul judetelor, municipiului Bucuresti, sectoarelor municipiului Bucuresti si localitatilor urbane de rangul I.
(2) Pentru functia de primar, candidatii independenti trebuie sa prezinte o lista de sustinatori, care trebuie sa cuprinda minimum 2% din numarul total al alegatorilor inscrisi in listele electorale permanente din circumscriptia pentru care candideaza, dar nu mai putin de 200 in cazul comunelor, 300 in cazul oraselor, 1.000 in cazul municipiilor si sectoarelor municipiului Bucuresti si 5.000 in cazul municipiului Bucuresti.
(3) Nu se admit liste de candidati independenti pentru functia de consilier.

Art. 49
(1) Lista sustinatorilor trebuie sa cuprinda data alegerilor, numele si prenumele candidatului, functia pentru care candideaza, numele si prenumele sustinatorului, data nasterii, adresa, denumirea, seria si numarul actului de identitate, semnatura acestuia, precum si numele si prenumele persoanei care a intocmit-o. Persoana care a intocmit lista este obligata ca, impreuna cu aceasta, sa depuna o declaratie pe propria raspundere prin care sa ateste veridicitatea semnaturii sustinatorilor.
(2) Lista sustinatorilor constituie un act public, cu toate consecintele prevazute de lege.
(3) Sustinatorii pot fi numai cetateni cu drept de vot. Un sustinator poate sprijini c�te un singur candidat la functia de consilier local, c�te unul la functia de consilier judetean si c�te unul la functia de primar.
(4) Adeziunile sustinatorilor se dau pe propria lor raspundere.
(5) Lista de sustinatori trebuie insotita de declaratia de acceptare a candidaturii, data in conditiile art. 45 alin. (4) si (5), si se depune la biroul electoral al circumscriptiei pentru care candideaza.

Edited by poadol, 20 February 2012 - 02:50.


#9
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 un_terorist, on 19th February 2012, 21:43, said:

hmm, aveai si ceva merinde pe masa aia ?  mici, bere ?

doar pliante de prezentare; le-am trimis prin posta; eu cum ziceam eram la 300 km distanta si n-am vrut sa o incarc prea tare pe o tanti; pe aceasta cale îi multumesc pentru ajutor. Eram curios doar sa vad cum e sa ai un partid cu sediu in bucuresti chiar si asa naspa cum a fost asta intr-un magazin alimentar banuiesc, l-am vazut doar pe google maps, dar a fost o experienta oricum.

 poadol, on 20th February 2012, 02:49, said:

Iti trebuie o lista cu minim 200 de persoane in cazul comunelor. Ce-i asa de greu? Daca nu reusesti nici macar sa convingi 200 de persoane sa semneze pentru sustinerea ta la alegeri, cum crezi ca-i vei convinge pe majoritatea sa te voteze pentru functia de primar?

pai chestia e ca am fost in alt judet, in Oradea mai exact sa strang semnaturi pentru infiintarea unui partid; se uita lumea la mine ca la satelit; mi-au semnat 4, 3 fetitze si un peste, foarte simpatici de altfel. Ideea e ca veci nu strang eu de unu singur si fara bani 3000 de semnaturi. Dar daca as aparea pe lista la vot probabil ar fi altceva, plus cateva afise prin oras. Oricum, nu eu as candida, eram curios daca as pune pe altcineva din partea unui partid(neinfiintat).

#10
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 republicall, on 20th February 2012, 20:47, said:

pai chestia e ca am fost in alt judet, in Oradea mai exact
oradia nu-i judet!

#11
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
pai daca nu ai atitia prieteni si cunostinte cit sa-ti semneze si sa te sustina, atunci cine drac te voteaza ??

#12
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 republicall, on 20th February 2012, 20:47, said:

pai chestia e ca am fost in alt judet, in Oradea mai exact sa strang semnaturi pentru infiintarea unui partid; se uita lumea la mine ca la satelit; mi-au semnat 4, 3 fetitze si un peste, foarte simpatici de altfel. Ideea e ca veci nu strang eu de unu singur si fara bani 3000 de semnaturi. Dar daca as aparea pe lista la vot probabil ar fi altceva, plus cateva afise prin oras. Oricum, nu eu as candida, eram curios daca as pune pe altcineva din partea unui partid(neinfiintat).
"daca as aparea pe lista la vot probabil ar fi altceva"???
Nicidecum fiindca in practica atunci s-ar putea inscrie pe liste intreg orasul. Ce i-ar impiedica?
Angajeaza 100 de oameni pentru o zi, platiti doar daca fiecare aduce o lista cu 40 de persoane, pot fi prieteni, cunoscuti, necunoscuti etc. In plus ar fi necesar sa aiba sa distribuie fotografii si programe - un mic program al viitorului posibil primar si fotografia cu nume si prenume -.
Astfel are 4.000 de semnaturi fiindca daca ai minimum si se anuleaza careva dintr-un motiv sau altul pierzi candidatura.

#13
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 poadol, on 21st February 2012, 21:19, said:

"daca as aparea pe lista la vot probabil ar fi altceva"???
Nicidecum fiindca in practica atunci s-ar putea inscrie pe liste intreg orasul. Ce i-ar impiedica?
Angajeaza 100 de oameni pentru o zi, platiti doar daca fiecare aduce o lista cu 40 de persoane, pot fi prieteni, cunoscuti, necunoscuti etc. In plus ar fi necesar sa aiba sa distribuie fotografii si programe - un mic program al viitorului posibil primar si fotografia cu nume si prenume -.
Astfel are 4.000 de semnaturi fiindca daca ai minimum si se anuleaza careva dintr-un motiv sau altul pierzi candidatura.

n-am bani man; asa e facut sistemu sa stai in banca ta sa n-ai nici o sansa. N-as avea bani nici de un om dapai de 40.

#14
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
daca nu poti iesi in evidenta ca independent, nu esti o persoana cunoscuta, atunci de ce nu te-ai bagat intr-un partid ??
nah, dar nici acolo nu propun aia ca primari pe orice se vrea primar.

ideea e ca ar fi trebuit sa te remarci cumva pina acum, tu vrei sa te capatuiesti cu ocazia asta. :thumbup:

#15
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Si daca esti in partid, tot pe baza de "ce poti sa faci pentru noi" se fac nominalizarile.
In general, fie contribui cu ceva financiar, fie pui la dispozitie anumite spatii (pentru sediu de partid, pentru cate un bairam ocazional), eventual servicii sau mai stiu eu ce chestii care pot sa fie de ajutor.

Apoi, in functie de cata lume stii, cata lume te stie, ce anume vrei si cat esti dispus sa platesti pentru a obtine ceea ce vrei, se face imparteala ciolanului.

#16
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 yasmi, on 22nd February 2012, 12:35, said:

daca nu poti iesi in evidenta ca independent, nu esti o persoana cunoscuta, atunci de ce nu te-ai bagat intr-un partid ??
nah, dar nici acolo nu propun aia ca primari pe orice se vrea primar.

ideea e ca ar fi trebuit sa te remarci cumva pina acum, tu vrei sa te capatuiesti cu ocazia asta. :thumbup:

daca n-ar mai presupune oamenii atat de mult ce bine ar fi.

tu faci presupunerea gresita cum ca eu vreau neaparat sa ajung primar, chiar deloc. Nu vad locul de primar ca scop ci ca mijloc. Plus de asta vreau sa ajung primar ca sa opresc coruptia nu ca sa devin unul. Plus de asta nu vreau sa ajung primar, intrebam pentru altcineva da nu are importanta in discutia asta numa tineam sa stii. Ideea e ca daca un partid are puterea sa te promoveze primar inseamna ca deja e corupt iar eu nu am de gand sa particip la nici un jaf. Din contra. Ca independent nu vreau eu am deja un partid dar nu e inregistrat; o sa zici ca asta nu e partid dar care e diferenta dintre partidul meu si unul din anglia unde ajung 3 semnaturi pentru infiintare(asa am auzit nu stiu sigur).

nu vreau sa ma capatuiesc, asta cu politica mi s-a dezvoltat in timp, nu-mi place nesimtirea de a continua la nesfarsit cu marlania si jafu. Astia nu s-ar satura inca 20 de ani; si cand i-am auzit si pe parintii mei si alti colegi ca tot cu vechea garda voteaza mi s-a urat bine de tot de prostie. Ca cica n-ai cu cine ca aia mici nu au sanse, dapai cum p___ sa aiba sanse daca nu votezi cu ei. whatever.

#17
SinNombre

SinNombre

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,321
  • Înscris: 18.11.2011
Simplu. Promiți electoratului că dacă vor avea probleme cu un individ anume, îi faci personal o vizită și`i iei scalpul.

People fall for that shit.

#18
mnbvcxzqaz

mnbvcxzqaz

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.09.2011
cum, n-ar fi dificil. ce trebuie sa indeplinesti, este cam dificil. trebuie o dorinta si o nepasare. trebuie sa fii gen tradator. subit. altfel, n-ai avea sort de izbanda. niciodata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate