Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Paza bazinelor piscicole, un vis sau o realitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
bilaro

bilaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.01.2009
Dl. Tudor, fara indoiala, trebuie avute in vedere costurile pt a securiza o balta. Indiferent de varianta aleasa, exista avantaje si dezavantaje. Nu exista un sistem perfect ,decat, pe bani f multi. .. Sa luam exemple: e buna varianta cu salupa si ancora, e rea pt ca face zgomot. Paznic cu binoclu, inclusiv cu nightvision: e buna ca vede noaptea sau ziua, e rea pt ca nimeni nu poate sta cu binoclul la ochi, fara sa acuze ameteli si stari de greata.  
Tocmai din cauza asta am vorbit de camera video cu infrarosu. E adevarat ca iluminatoarele obisnuite "vad" la 200 m.... Ca sa nu vorbesc de panaramele de pana in 60 m. .. Dar exista si iluminatoare care bat la 2 km, la un pret, undeva de 1000 $ ( pretul vanzatorului). Cu "Bataie la 2 km. de pe un mail inalt cum e la intrarea Falticeni, stanga-dreapta, sunt min 3 km. acoperiti. Daca pe malul apei mai e un paznic cu ciobanesti, sunt convins ca elanul braconierilor va fi taiat. Pt intimidare, se mai pot pune si cutii goale, care imita camere de luat vederi.
O camera de luat vederi care sa vada la 4 km pe timp de zi, e scumpa. Nu? Dar ce spuneti de un telescop terestru de 5 mil. , la care ii puneti cu un dispozitiv (adaptor de 1 mil.) o banala camera foto. Pe display aveti imaginea, dar puteti face fotografii sau filma, fara ca ochii sa oboseasca.... La 4 km !(iar stg-dr. , min 7km !
In zona de campie e mai dificil, acolo fiind ,totusi, nevoie de un post de observatie la o inaltime de 3-4 m.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nIlSGSJQeJc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bilaro, 16 June 2012 - 08:54.


#20
tudor_mtp

tudor_mtp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.05.2007

 bilaro, on 16th June 2012, 09:31, said:

Dl. Tudor, fara indoiala, trebuie avute in vedere costurile pt a securiza o balta. Indiferent de varianta aleasa, exista avantaje si dezavantaje. Nu exista un sistem perfect ,decat, pe bani f multi. .. Sa luam exemple: e buna varianta cu salupa si ancora, e rea pt ca face zgomot.


Cine a pomenit de salupa?
Eu vorbesc despre barca cu vasle care nu face deloc zgomot.

#21
bilaro

bilaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.01.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OlX0txOFmoc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
tudor_mtp

tudor_mtp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.05.2007
Problema pazei in fermele piscicole sunt in primul rand paznicii si apoi braconierii. Sa dau unui paznic neserios o camera cu infrarosu nu ma ajuta cu nimic.
O alta problema este legea din Romania, chiar daca ii prin in flagrant nu scapa decat cu o amenda.
O alta problema este ca daca fac o poza cu infrarosu nu prea se poate identifica infractorul si nu poti demonstra ca poza a fost facuta pe iazul tau.

Singura paza buna este sa gasesti oameni seriosi (cam greu) si sa-i verifici noaptea pe neanuntate saptamanal...chiar zilnic.

#23
LDanesti

LDanesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.01.2012
Buna seara .Aveti dreptate,cel mai bine este sa patrulezi cu barca cu vasle(am o conditie fizica de invidiat la cat vaslesc),iar paznici trebuie verificati zilnic .Acum 2 saptamani am plecat la Bucuresti iar paznici au crezut ca vin a2a zi .M am intors la orele 21(rea intuneric) ,am mers cu luminile stinse circa 3km pe langa 2 iazuri,am oprit masin si am luat o barca ascunsa in stuf si dupa ce am vaslit circa 500m in aval surprize surprize;am gasit scule care nu se mai trminaua(aprox 8 garduri de 100m legate intre ele jumatate noi)Dupa ce le am scos  venisera si caini mei dar nu am reusit sa dau de ei si ma multumesc cu gandul ca i am falimentat.

 sturio, on 03 februarie 2012 - 18:39, said:

- pt hoti: de aceea eu nu mai sunt adeptul productiilor piscicole mari pe suprafete mari. Prefer suprafete mici si foarte mici cu productii mari
Sa ma scuzati, dar nu doresc sa va "iau peste picior" cu ce va intreb: merita sa faceti acvacultura semiintensiva pe 10 hectare? banuiesc ca nu scoateti mai mult de 15 tone productie valorificabila pe an... Poate ar trebui sa reganditi strategia de productie. Cele 10 hectare sunt excelente pt pescuit sportiv, mai ales la rapitor, daca balta se afla in apropiere de Bucuresti dupa cum vad la profilul dv.

Intradevar este piscicultura extensiva dar combinata  cu pescuitul  sportiv  afacerea devine rentabila.Acum depinde  de viziunea fiecaruia de la ce profit considera ca afacerea e rentabila.Eu consider ca un profit relativ bun combinat cu o activitate in natura departe de stresul Bucurestiului este o afacere buna.

#24
tudor_mtp

tudor_mtp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.05.2007

 LDanesti, on 31 octombrie 2012 - 20:36, said:

Dupa ce le am scos  venisera si caini mei dar nu am reusit sa dau de ei si ma multumesc cu gandul ca i am falimentat.


Asta este ideea sa-i falimentam pe acesti nenorociti de hoti ca sunt hoti nu braconieri (braconaj este antunci cand se practica pe o apa naturala sau cand se vaneaza ilegal intr-o padure, dar intr-o ferma este furt calificat dar idiotii care fac legile nu prea inteleg acest lucru)
Daca le prindem sculele regulat se lasa pagubasi pana la urma de dar atatia bani pe ele.
Bineinteles si bataia nu strica atunci cand sunt prinsi!

Va doresc mult succes in acest domeniu si Sarbatori Fericite!

#25
dani1977

dani1977

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.05.2010
Trebuie prins braconierul ,aflat unde locuieste iar mai apoi trimis peste el baieti de cartier pt ciomageala .Gasiti si la 100 de euro baieti care sa le scoata cheful de furat la acesti netrebnici .
Cu rabdare intr-un an ii cam cureti pe toti pe o raza de 10 km .
Ce mai atata vorbareala ! Trebuie sa va stie de frica !!!!

#26
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
De obicei hotii sunt din zona.
De la inceperea afacerii trebuie adusi oameni hotarati care sa ii sperie pe localnici.
Chiar si angajatii problema trebuie luati putin de urechi. De la ei se va duce vestea ca la lac nu e de joaca.
Primii hoti trebuie batuti exemplar de niste straini in trecere cu care sa nu aveti nici o legatura.
Voi o sa veniti a doua zi, odata cu Politia.
Este important sa fie prinsi pe terenul fermei, dupa ce au stricat si vreun gard.

Paznicii locali sunt buni doar ca sa dea alarma, nu ii implicati pe ei in conflictele cu raufacatorii.

#27
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Hotii trebuie aflati cine sunt, unde locuiesc, si intr-o iarna friguroasa, blocati in casa, si sa li se dea foc sa arda ca sobolanii, cu tot familionul lor.

Apropo de proprietari de iazuri, si paznici, dragii mei, plimbatul cu apa pe barca, sau pe mal, este permis, si nu poate fi interzisa. Doi paznici s-au ales cu dosar penal dupa excesul de zel de care au dat dovata, asta pe langa faptul ca au fost si impuscati drept raspuns dupa ce au atacat cu gaze!

Ce detineti dumneavoastra este concesiune piscicola, nu feuda personala!

Edited by Josef_Mengele, 21 January 2013 - 03:35.


#28
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu uitați totuși că suntem în 2013, iar societatea funcționează după alte reguli.
Care nu sunt tocmai plăcute pentru un hoț dovedit.

O reacție exagerată nu face niciun bine celui de nu și-o stăpânește...

#29
LDanesti

LDanesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.01.2012
Multumesc Terratec,am aplicat si aceasta tehnica.Problema e ca sunt 3 sate  la aprox.5 km cu o populatie de cca 700 de persoane si jumatate din barbat braconeaza de pe vremea lui impuscatul.E o zona cu foarte multe lacuri si majoritatea se ocupa cu ,,agricultura piscicola,,Si raspunzand dl.Josef Mengele(daca doresti sa ma consiliezi te accept) acesti concesionari desfasoara o activitate specific societatii capitaliste in care ne aflam.Daca pe lacurile conesionate de mine situate intre localitati ,cea mai apropiata fiind la 3,5 km,drumuri de acces sunt de pamant si nu duc decat printre parcele agricole si lacuri,sunt foarte curios cum ar trebui sa reactionez daca gasesc pe malul lacurilor 5-6 barbati plimbindu se cu mici accesorii la ei(cutite,pari,topoare)?In aceasta perioada nici culturile agricole nu se viziteaza.Si daca unul se plimba cu barca pe lac(ca in Cismigiu) sau pe gheata printre zeci de copci?Rapacitatea mea de mare om de afaceri i mi da urmatoarele optuini: 1 sa sun la politie care o sa mi rada in nas ca nu intra nimeni acolo pe vremea asta,2 sa mi folosesc armamentul din dotare dar ei sunt 5,6 si vor declara  ca i am atacat si ultrgiat ei plimbandu se linistiti sub clar de luna :3 sa i injur de la distanta si sa mi frang mainile pentru ca am fost nebun sa transform niste mlastini date uitarii in iazuri cu posibilitati piscicole.Poate exista si alte posibilitati dar momentan pe astea le am vazut.Nu critic pe nimeni dar fiecare vede o parte a realitati.

 scaiba, on 21 ianuarie 2013 - 07:57, said:

Nu uitaţi totuşi că suntem în 2013, iar societatea funcţionează după alte reguli.
Care nu sunt tocmai plăcute pentru un hoţ dovedit.

O reacţie exagerată nu face niciun bine celui de nu şi-o stăpâneşte...
Asa este si va admir idealismul.Sper ca societatea romaneasca sa ajunga cat mai curand la civilizatia altor state,dar traim intr o realitate cruda:hoti prinsi a ,,n,,a oara la furat sunt sanctionati contraventional cu amenda pe care oricum nu o platesc.

Nu ma dau in vant cu netul dar va multumesc pentru timpul acordat acestui subiect si sunt convins ca mai multe pareri ne vor ajuta pe toti sa fim mai buni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate