Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

de ce exista viata intr-un Univers ostil?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
16 răspunsuri în acest subiect

#1
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.917
  • Înscris: 10.06.2010
Totusi nu reusesc sa pricep, cum a fost posibila Viata intr-un Univers atat de ostil? Cum si mai ales de ce? Este ea o consecinta fireasca sau o anomalie a Universului? :scratchchin:
Rog fara explicatii pur religioase!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.395
  • Înscris: 13.01.2011
Viata a vrut sa ii faca in ciuda universului ostil si iaca ca exista de ceva miliarde de ani.    :peacefingers:

#3
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.482
  • Înscris: 11.10.2006
Pur religioase, ah? Ia sa vedem, cum ti se pare mai bine tie: ca provii dintr-o bacterie, care a evoluat in timp sau ca Dumnezeu a creat omul? Alege. Dupa aia comentam.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.395
  • Înscris: 13.01.2011
Pai nu vrea explicatii religioase, doar a zis.

#5
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 507
  • Înscris: 19.11.2011

View Postpaulone, on 8th January 2012, 02:33, said:

Totusi nu reusesc sa pricep, cum a fost posibila Viata intr-un Univers atat de ostil? Cum si mai ales de ce? Este ea o consecinta fireasca sau o anomalie a Universului? :scratchchin:
Rog fara explicatii pur religioase!
In calitate de om ireligios si pe mine ma sperie cateodata momentele alea "pre-life".Pamantul din ce am tot citit nu era initial CHIAR atat de ostil.Avea el partile lui dar nu se compara cu ce e prin alte planete gazoase,Jupiter de ex..

Editat de moartelaprosti, 08 ianuarie 2012 - 04:08.


#6
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.926
  • Înscris: 26.09.2006
Eu sunt de parere ca materia este intr-o continua evolutie. Ceea ce numim in prezent "viata", este doar o forma superioara de organizare a materiei.

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.495
  • Înscris: 10.08.2005

View Postpaulone, on 8th January 2012, 02:33, said:

Totusi nu reusesc sa pricep, cum a fost posibila Viata intr-un Univers atat de ostil? Cum si mai ales de ce? Este ea o consecinta fireasca sau o anomalie a Universului? :scratchchin:
Rog fara explicatii pur religioase!
Pentru ca o  celula a inceput sa se multiplice.

Through the Wormhole - How Did We Get Here.

Editat de MarianG, 08 ianuarie 2012 - 09:47.


#8
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.291
  • Înscris: 10.05.2005

View Postpaulone, on 8th January 2012, 02:33, said:

Totusi nu reusesc sa pricep, cum a fost posibila Viata intr-un Univers atat de ostil? Cum si mai ales de ce? Este ea o consecinta fireasca sau o anomalie a Universului? :scratchchin:
Rog fara explicatii pur religioase!

Mai degraba este o anomalie-fireasca. :rolleyes:
O contramasura la entropie.

Probabil este o inflatie de viata, universul avand taman varsta propice pentru ea (inca destul hidrogen pentru stele, procesele furtunoase anterioare depasite iar cele viitoare inca departe in timp)
Si viul e doar o treapta spre ceva si mai complex...si tot asa.

PS: si eu recomand cu caldura documentarul mentionat de MarianG.
Imi place ca se concentreaza mai mult pe ipoteze si analiza nepartinitoare a lor.
Sezonul 2 e remarcabil.

Editat de cuculili, 08 ianuarie 2012 - 10:16.


#9
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 611
  • Înscris: 23.08.2006
viata in univers nu a aparut ca asa a vrut cineva ci pur si simplu datorita faptului ca reprezinta o rotita dintr-un sistem. este un fenomen natural asa cum sunt toate celelalte.

eu unul sunt de parerea ca nu se poate invers adica univers fara viata. cu toate ingredientele necesare "viata" e imposibil sa nu-si faca aparitia de la sine!!! fara interventia nimanui!

View Posttyrael, on 8th January 2012, 04:24, said:

"viata", este doar o forma superioara de organizare a materiei.

scurt si la obiect.  :thumbup:

Editat de spyderman, 08 ianuarie 2012 - 10:17.


#10
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.891
  • Înscris: 10.02.2011

View Postpaulone, on 8th January 2012, 02:33, said:

Totusi nu reusesc sa pricep
Exista destula literatura de specialitate despre cauzele si originile vietii pe pamant. Daca ai niste conditii propice pentru viata ea apare si probabil ca in univers mai pot exista si forme de viata care se bazeaza si pe alte elemente chimice decit pe carbon.
Ceea ce unora li se pare magie, pentru altii e ceva firesc, e logic ca la un anumit moment din istoria evolutiei universului sa apara si forme superioare de organizare a materiei, de la atomi si molecule la lanturi proteice, ADN, ARN, celule etc - asta dovedeste ca exista in natura un proces continuu de organizare si evolutie entropica care se opune dezintegrarii.  :naughty:


View Posttyrael, on 8th January 2012, 04:24, said:

Eu sunt de parere ca materia este intr-o continua evolutie. Ceea ce numim in prezent "viata", este doar o forma superioara de organizare a materiei.
E posibil ca viata de tip biochimic sa nu fie decit o etapa intermediara din evolutia constiintei universale. :D
Cosmosul e infinit si viata ar putea imbraca forme inimaginabile.

Editat de Motanu13, 08 ianuarie 2012 - 12:10.


#11
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.917
  • Înscris: 10.06.2010

View PostMotanu13, on 8th January 2012, 12:08, said:

Ceea ce unora li se pare magie, pentru altii e ceva firesc, e logic ca la un anumit moment din istoria evolutiei universului sa apara si forme superioare de organizare a materiei, de la atomi si molecule la lanturi proteice, ADN, ARN, celule etc - asta dovedeste ca exista in natura un proces continuu de organizare si evolutie entropica care se opune dezintegrarii.  :naughty:
pai tocmai asta e, deocamdata e magie oricum am da-o, inca nu s-a creat viata in laborator din...nimic
chestia cu alte "milioane de planete" cu viata e deocamdata pura speculatie

#12
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.891
  • Înscris: 10.02.2011

View Postpaulone, on 8th January 2012, 18:49, said:

pai tocmai asta e, deocamdata e magie oricum am da-o, inca nu s-a creat viata in laborator din...nimic

http://www.scientia....mordiala-1.html

Viata nu a aparut chiar din nimic ci dintr-o supa primordiala. :deadtongue:
Să începem prin a vedea ce spune... manualul de biologie și cum e de fapt cu "supa primordială", cu viața apărută "din nimic" sau "din întâmplare" după cum spun cei care au uitat ce n-au învățat la școală - asta chiar imi place, am selectat-o special din linkul asta. Citeste si punctele 2 si 3, ma amuza partea cu ''trilobitii pot ajunge la concluzia''... :w00t:

#13
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.917
  • Înscris: 10.06.2010

View PostMotanu13, on 8th January 2012, 18:26, said:

http://www.scientia....mordiala-1.html

Viata nu a aparut chiar din nimic ci dintr-o supa primordiala. :deadtongue:
Să începem prin a vedea ce spune... manualul de biologie și cum e de fapt cu "supa primordială", cu viața apărută "din nimic" sau "din întâmplare" după cum spun cei care au uitat ce n-au învățat la școală - asta chiar imi place, am selectat-o special din linkul asta. Citeste si punctele 2 si 3, ma amuza partea cu ''trilobitii pot ajunge la concluzia''... :w00t:
a fost recreata undeva aceasta "supa primordiala"? ce rezultate a dat?

#14
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.744
  • Înscris: 05.11.2008
Nu stiu cat de ostil este universul, dar sunt de acord sa numesc ostilitate rezistenta lui la cunoasterea umana.
Mie mi se pare a fi o "ghicitoare", pe care noi ar trebui s-o dezlegam. Daca noi nu vom putea  probabil ca alte fiinte rationale  de prin alte parti ale universului vor reusi.
Ma rog pentru asta. :rolleyes:

#15
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 507
  • Înscris: 19.11.2011

View PostMotanu13, on 8th January 2012, 12:08, said:

Exista destula literatura de specialitate despre cauzele si originile vietii pe pamant. Daca ai niste conditii propice pentru viata ea apare si probabil ca in univers mai pot exista si forme de viata care se bazeaza si pe alte elemente chimice decit pe carbon.
Ceea ce unora li se pare magie, pentru altii e ceva firesc, e logic ca la un anumit moment din istoria evolutiei universului sa apara si forme superioare de organizare a materiei, de la atomi si molecule la lanturi proteice, ADN, ARN, celule etc - asta dovedeste ca exista in natura un proces continuu de organizare si evolutie entropica care se opune dezintegrarii.  :naughty:
Mă da ce.....certitudini ai tu.....
Nu, ...poti avea conditii ideale si sa nu apara neaparat.

Editat de moartelaprosti, 09 ianuarie 2012 - 18:31.


#16
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.891
  • Înscris: 10.02.2011

View Postmoartelaprosti, on 9th January 2012, 19:30, said:

Mă da ce.....certitudini ai tu.....
Nu, ...poti avea conditii ideale si sa nu apara neaparat.
Daca ai toate conditiile necesare ea apare - cel putin deocamdata ea a aparut.  :) Nu ma intreba pe mine de ce, intreaba natura. E un proces evolutiv de organizare a materiei de la compusi chimici simpli la structuri macromoleculare mai complexe si tot asa.

#17
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 507
  • Înscris: 19.11.2011

View PostMotanu13, on 10th January 2012, 10:45, said:

Daca ai toate conditiile necesare ea apare - cel putin deocamdata ea a aparut.  :) Nu ma intreba pe mine de ce, intreaba natura. E un proces evolutiv de organizare a materiei de la compusi chimici simpli la structuri macromoleculare mai complexe si tot asa.
Cum de ai ajuns tu la concluzia ca daca au fost conditii necesare pe pamant si ea a aparut DEOCAMDATA,IMPLICIT/NEAPARAT/GARANTAT/ABSOLUT/FARA INDOIALA va aparea inca odata pe pamant(ca un exemplu ..) sau pe alta planeta ?
Specifica te rog ca procesul evolutiv la care te referi nu este teoria evolutie,ci se refera la alt fenomen de schimbare in timp,...ca unii vor crede dupaia ca teoria evolutiei nu explica CUM a aparut viata ..
Uite acu imi dau eu seama cine mai raspandesc prostia ...si atei "bine" informati.

Editat de moartelaprosti, 11 ianuarie 2012 - 21:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate