Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

intek m150 plus

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
96 răspunsuri în acest subiect

#1
nathann05

nathann05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 01.12.2010
Buna!
Am achizitionat un intek m150 plus dar sa fiu sincer nu prea sunt multumit. Este o statie mare ca volum si nu cred ca are o receptie foarte buna. Are butonul ANL care nu poate fi utilizat. Antena pe care o folosesc este Sunker Elite CB116 750mm. Astept parerile dvs!

Editat de nathann05, 16 decembrie 2011 - 22:38.


#2
cornelus0000

cornelus0000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 177
  • Înscris: 03.04.2009
Parerea mea este sa schimbi antena .
La 2mil jumate chinezaria nu poti avea mari pretentii .
O statie bunicica cu ceva filtre in ia pleaca de pe la 15 mil in sus .
Vreti receptie ? Nu mai va  chinuiti cu frigarui , spaghete de 70 -80 cm . IN CB LUNGIMEA conteaza ... la antene .
Voi credeti ca aia care merg cu 2m de sarma dupa ei sunt fraieri ?
Bafta !

Editat de cornelus0000, 16 decembrie 2011 - 22:44.


#3
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.425
  • Înscris: 13.03.2011

View Postnathann05, on 16th December 2011, 22:37, said:

Buna!
Am achizitionat un intek m150 plus dar sa fiu sincer nu prea sunt multumit. Este o statie mare ca volum si nu cred ca are o receptie foarte buna. Are butonul ANL care nu poate fi utilizat. Antena pe care o folosesc este Sunker Elite CB116 750mm. Astept parerile dvs!
Schimba antena .

#4
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.244
  • Înscris: 12.01.2009
Functioneaza si butonul ala ANL, dar nu la tine... sau nu pana nu pui mana sa citesti ceva, sau cel putin manualul ala de utilizare; acolo scrie clar, ANL functioneaza doar in AM :angry2:

#5
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 75.844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postnathann05, on 16th December 2011, 22:37, said:

Buna!
Am achizitionat un intek m150 plus dar sa fiu sincer nu prea sunt multumit. Este o statie mare ca volum si nu cred ca are o receptie foarte buna. Are butonul ANL care nu poate fi utilizat. Antena pe care o folosesc este Sunker Elite CB116 750mm. Astept parerile dvs!

1. Dar inaimte de a cumpara nu ai vazut statia?
2. NB/ANL merg in AM, la noi in general se foloseste FM
3. In ce sens "nu are receptie buna"?
4. Aia-i gluma nu antena. Pune ceva decent, minim 1.5m si o sa vezi diferenta

#6
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.244
  • Înscris: 12.01.2009
E moda sa ai statie pe masina acum.. ai dracului chinezi, auzi sa puna butoane in plus  :P .
Asa, nu are receptie buna... chiar deloc :P ; la ce te referi cand spui ca nu are receptie, ai probat statia si pe alta antena?

#7
nathann05

nathann05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 01.12.2010
Ei na! Unii sunt chiar meseriasi! Eu nu am probat statia mea mea cu alta antena pentru ca ar trebui sa  calibrez antena cu care fac proba. Dar am vb. cu un coleg care tot asa zice ca nu prea receptioneaza clar. Are o antena  Farun 1500 mag. Poate la unii este moda sa aiba statii pe masini dar la unii care fac Bistrita - Bucuresti de 2 ori pe saptamana nu cred ca vb. de moda. Totusi mai gasesti si oameni de treaba! Merci calinkq ! Aci nu suntem toti olimpici la CB! Trebuie sa mai invatam!

Editat de nathann05, 16 decembrie 2011 - 23:30.


#8
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 75.844
  • Înscris: 15.08.2008
Tot nu m-ai lamurit cum e cu receptia slaba. Cum se manifesta?
La modul serios vorbind, ai mai folosit o statie inainte? Sa stii ca nivelul de receptie depinde de foarte multi factori, si nici in cele mai perfecte conditii, nu o sa ai o recptie "crystal clear" ca in telefonia mobila.....

Editat de calinkgb, 16 decembrie 2011 - 23:40.


#9
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.244
  • Înscris: 12.01.2009
Pai daca tot zici ca vrei sa inveti, incepe in primul rand cu manualul statiei... prea ai venit hotarat ca nu-ti merge butonul ala... daca te uitai la ce este folosit nu mai aveai dilema asta. Cand am zis sa faci proba cu o alta antena ma refeream la antena unui prieten; antena lui pe masina lui, tu veneai cu statia si nu mai trebuia calibrat nimic.
Un singur test, o singura persoana care spune ca nu te aude bine nu are nici o relevanta, cine stie ce petarda are respectivul; incearca mai multe teste sau cu cineva care are o statie care stii sigur ca functioneaza in parametrii.
PS: la partea cu olimpicii... ma abtin...
PS 2: in primul post spui ca nu crezi ca are o receptie prea buna, apoi ca acel coleg nu te receptioneaza cum trebuie...

Editat de yo9how, 16 decembrie 2011 - 23:42.


#10
nathann05

nathann05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 01.12.2010
Pe mine ma receptioneaza foarte bine in localitate la distante de aproximativ 4-5 km. Eu ii receptionez foarte slab cu zgomot de fond profund.

#11
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 75.844
  • Înscris: 15.08.2008
1. 4-5 km cu spagheata aia e ok
2. Ce statie are el? Ca io inclin sa cred ca nu prea are modulatie.....

#12
nathann05

nathann05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 01.12.2010

View Postcalinkgb, on 16th December 2011, 23:37, said:

Tot nu m-ai lamurit cum e cu receptia slaba. Cum se manifesta?
La modul serios vorbind, ai mai folosit o statie inainte? Sa stii ca nivelul de receptie depinde de foarte multi factori, si nici in cele mai perfecte conditii, nu o sa ai o recptie "crystal clear" ca in telefonia mobila.....
No bine! Aci vb de simplex ! Nu duplex ca la tel mobil ! Receptie inseamna ce primesc eu de la altii pe calea undelor.

#13
cornelus0000

cornelus0000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 177
  • Înscris: 03.04.2009
Vedeti de ce  cand vin in canalul 18 ( Bucuresti ) uni purtatori de statii in canalul 22 pentru probe ?
Daca le explici ceva cica esti prea olimpic , daca ii dai o proba de acasa cand el cumpara tigai ii lasi impresia ca are o super antena sau super statie
cand intra in trafic adica 22 , STUPOARE , nu mai merge statia .
Deja 4 insi ti-au spus : schimba antena , ce ai acum merge ptr frigarui ,
Asta este !!!!!!!
Bafta !

Editat de cornelus0000, 16 decembrie 2011 - 23:53.


#14
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 75.844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postnathann05, on 16th December 2011, 23:46, said:

No bine! Aci vb de simplex ! Nu duplex ca la tel mobil ! Receptie inseamna ce primesc eu de la altii pe calea undelor.

Ce am zis eu si ce ai inteles tu......
Eu ma refeream la CLARITATEA convorbirii, nu la modul in care se face transmisia. :console:

#15
nathann05

nathann05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 01.12.2010

View Postyo9how, on 16th December 2011, 23:39, said:

Pai daca tot zici ca vrei sa inveti, incepe in primul rand cu manualul statiei... prea ai venit hotarat ca nu-ti merge butonul ala... daca te uitai la ce este folosit nu mai aveai dilema asta. Cand am zis sa faci proba cu o alta antena ma refeream la antena unui prieten; antena lui pe masina lui, tu veneai cu statia si nu mai trebuia calibrat nimic.
Un singur test, o singura persoana care spune ca nu te aude bine nu are nici o relevanta, cine stie ce petarda are respectivul; incearca mai multe teste sau cu cineva care are o statie care stii sigur ca functioneaza in parametrii.
PS: la partea cu olimpicii... ma abtin...
PS 2: in primul post spui ca nu crezi ca are o receptie prea buna, apoi ca acel coleg nu te receptioneaza cum trebuie...
Prietene nu am manual; din cultura mea generala cunosc ca in Romania CB-ul este pe modulatie in frecventa. Am umblat si io pa la scoala! :rolleyes:
Scuze din cauza oboselii!

Editat de nathann05, 16 decembrie 2011 - 23:55.


#16
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 75.844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postnathann05, on 16th December 2011, 23:50, said:

Prietene nu am manual; din cultura mea generala cunosc ca in Romania CB-ul este pe modulatie in amplitudine. Am umblat si io pa la scoala! :rolleyes:

Degeaba....
Modulatia de amplitudine e AM, si NU se foloseste la noi!
La noi e FM toata ziua, si chiar o buna parte din noapte :roflmaofast:

Sa nu zic ca-s rau, uite manualul statiei:
Fișier atașat  Manual_Intek_M_150_ENG.pdf   959,1K   32 download-uri

Editat de calinkgb, 16 decembrie 2011 - 23:57.


#17
nathann05

nathann05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 01.12.2010

View Postcalinkgb, on 16th December 2011, 23:48, said:

Ce am zis eu si ce ai inteles tu......
Eu ma refeream la CLARITATEA convorbirii, nu la modul in care se face transmisia. :console:
Nu receptionez mesajele clar am zis ca apare un zgomot de fond profund!

#18
cornelus0000

cornelus0000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 177
  • Înscris: 03.04.2009
Modulatia este mai grea decat carnea de porc . calinkgb

Editat de cornelus0000, 17 decembrie 2011 - 00:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate