Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4627 replies to this topic

#523
fiulet10

fiulet10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2011
Ok. Punem punct. Dar cred ca e bine sa fii atent atunci cand te lansezi in comentarii de genul: "Astia ne sfideaza inteligenta". Oare asta nu e un afront personal...fie el si indirect?..:)

Deci te asigur ca am primit salteua exact asa cum e ea descrisa pe site. Nici mai mult nici mai putin. Si consider ca am facut o afacere excelenta...mai ales dupa ce am probat si vazut atatea.
In rest...numai succese!

#524
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011
Te-am rugat sa punem punct si sa vorbim prin PM...
Faza cu "jignirea inteligentei" era pentru aia de la luxsell, ca doar nu era pentru tine... tu doar ai cumparat o saltea de la ei, nu esti cel ce face reclama aia pe site-ul lor...
Inca odata, nu trebuie sa devenim ironici intre noi (succese, etc)... acest thread nu trebuie transformat intr-un loc in care sa ne ironizam sau sa ne jignim, altfel oricum vor interveni moderatorii. Pentru orice altceva, please PM.

#525
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 08.01.2007
Prieteni.....sa revenim la saltele.....mai ales la LUXSELL....
Spuneai ca te-ai lamurit cu ....Salex, Domus....
Am incercat si eu variantele superotopedice de la Saltex si Roma de la Domus.... ce poti sa-mi spui depre Luxsell in comparatie cu cele 2 modele????
Cum spuneam mai sus vreau o saltea confortabila....am 80kg si sotia 70kg, fara probleme.....si cu bugetul limitat.
Multumesc mult.

#526
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
stau si ma gandesc: oare firmele Romanesti care produc astfel de saltele, isi fac singuri si acesti bureti ? cel putin Latex-ul asta .. nu este dificil de obtinut ?
sau ei le aduc de afara si aici numai le decupeaza/monteaza etc

amotida fii bun .. si vino inca o data cu niste infomatii la obiect cum ne-ai invatat de cateva timp incoace !! ce parere ai ?

#527
fiulet10

fiulet10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2011

View Postcatalin_barna, on 4th May 2011, 18:19, said:

Prieteni.....sa revenim la saltele.....mai ales la LUXSELL....
Spuneai ca te-ai lamurit cu ....Salex, Domus....
Am incercat si eu variantele superotopedice de la Saltex si Roma de la Domus.... ce poti sa-mi spui depre Luxsell in comparatie cu cele 2 modele????
Cum spuneam mai sus vreau o saltea confortabila....am 80kg si sotia 70kg, fara probleme.....si cu bugetul limitat.
Multumesc mult.

Iti recomand cu incredere salteua superortopedica de la Luxsell. Exact asa ceva am cautat si eu timp de mai bine de 3 saptamani...poate chiar patru. O saltea care sa te sustina (eu am ceva peste 100 kg), sa nu se balanseze si care sa nu-ti dea senzatia ca dormi pe o scandura. Totul intr-un buget onorabil...pentru ca cel putin eu consider ca e ma sanatos sa-ti schimbi salteaua la 5,6,7 ani. Daca te apuci sa dai cu zecile de milioane nu-ti da mana sa o schimbi atat de repede. Oricat ai da pe ea...cel putin in Romania se prafuiesc de le ia naiba. In plus, dupa cum vedem, apar tot felul de modele...

#528
fiulet10

fiulet10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2011

View Postzstefc, on 4th May 2011, 22:17, said:

stau si ma gandesc: oare firmele Romanesti care produc astfel de saltele, isi fac singuri si acesti bureti ? cel putin Latex-ul asta .. nu este dificil de obtinut ?
sau ei le aduc de afara si aici numai le decupeaza/monteaza etc

amotida fii bun .. si vino inca o data cu niste infomatii la obiect cum ne-ai invatat de cateva timp incoace !! ce parere ai ?


Din ce am citit, in lume sunt doar 2 sau poate 3 producatori de asa ceva (ma refer la miezul saltelei din Latex). Te asigur ca niciunul din cei trei nu este din/nu se afla in Romania...:)
Banuiesc ca aici (cine-i producator) le adauga doar husele exterioare. Uite, acum imi vine in minte o idee destul de buna in sensul ca ar merita cumparat o astfel de saltea si sa-i schimbi doar husa dupa 2,3 ani. N-am idee daca se poate achizitiona husa separat...dar ar merita aflat. Saltelele din Latex sunt mult mai durabile decat cele pe arcuri si au si calitati intriseci impotriva acarienilor, etc.  
Eu m-am cocotat pe astfel de saltele pe la Mobexpert, Kika. Sunt confortabile insa pentru mine par un pic cam prea confortabile. Coloana mea necesita un suport mai ferm. In niciun caz nu au efect de balans cum sustinea prietenul meu...:)
Oricum trebuie sa-ti permiti costul initial care daca nu ma insel pentru una de 160x200 pe la Mobexpert era vreo 3000 lei iar la Kika poate ceva mai jos dar...cam tot pe acolo.  Nu mai stiu la Luxsell cat erau...parca ceva mai ieftin dar nu-mi aduc aminte. Te poti uita pe site daca te intereseaza. Oricum eu nu eram dispus sa dau mai mult de 1000 lei pentru o saltea.

#529
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Ma uit pe conditiile de pe site-ul vreausaltele.ro :

"Conditii pentru Returnarea Produselor
Conform Ordonantei nr. 130 din data de 31 August 2000 si conform Legii nr. 51 din data de 21 Ianuarie 2003, “Consumatorul are dreptul sa notifice in scris comerciantului ca renunta la cumparare, fara penalitati si fara invocarea unui motiv, in termen de 10 zile lucratoare de la primirea produsului”

Puteti returna produsele achizitionate in termen de maxim 10 zile lucratoare de la data la care va este livrat produsul, doar daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:

1. Saltelele sunt impachetate in ambalajul original, respectiv daca nu au fost dezambalate din folia de plastic care le acopera. Ca urmare, produsele care au fost despachetate din ambalajul original nu pot fi returnate;

2. Saltelele nu prezinta deteriorari, cauzate de manipularea incorecta. Saltelele care prezinta deteriorari nu pot fi returnate;

3. Pentru a putea fi returnata, comanda Dvs. trebuie sa fie insotita la returnare de toate documentele care v-au fost inmanate odata cu produsul: factura, chitanta, certificate de garantie si orice alte  documente care v-au fost predate. Daca nu detineti toate aceste documente, nu puteti returna produsul.

4. In cazul in care comanda Dvs. contine saltele facute la comanda, pe dimensiuni specificate de Dvs., aceasta nu poate fi returnata."

Este legal punctul 1 ?

#530
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postzstefc, on 4th May 2011, 22:17, said:

...oare firmele Romanesti care produc astfel de saltele, isi fac singuri si acesti bureti?

NU.
Dealtfel, in toata lumea, firmele producatoare de saltele se ocupa doar cu procesul de manufactura, nu si de productie a materiilor prime. Exista doar cateva nume grele pe plan mondial ce detin intreaga linie de productie (materie prima -> manufactura) si acestea produc doar anumite tipuri de saltele (vascoza elastica, soya memory)

....................................
"Acesti bureti", cum le spui, care se impart in categoriile: vascoza elastica, poliuretani, latex, soya memory sunt produsi in diverse tari si de catre diverse firme:

1. Vascozele elastice (memory foam) se produc in SUA (majoritatea), un procent mai mic in Europa dar se mai produc si in China (cele mai proaste, chiar toxice si deficitare)

2. Poliuretani se produc prin toata lumea, inclusiv in Romania.

3. Soya memory se produce in Italia si in SUA.

4. Latexul.
Asa cum stiu mai toti, latexul este produs si natural (extras din arborele de cauciuc dar si din alte plante a caror seva are proprietati similare) dar si sintetic (avand la baza petrolul).

Latexul natural este produs de companii, direct la sursa de extragere. Opt tari produc peste 88% din productia mondiala. Cei mai mari producatori sunt Tailanda, Indonezia, Malaiezia, India, China si Vietnam dar mai sunt si altii precum Coasta de Fildes, Nigeria, Liberia, Brazilia, Sri Lanka, Filipine, Guatemala, Cambodgia, Camerun.
Latexul sintetic a fost descoperit la inceputurile secolului trecut, astfel companii germane si mai tarziu companii americane au inceput sa produca cauciuc sintetic din ce in ce mai perfectionat. Ulterior firme de prin intreaga lume (probabil cu interese germane si americane) au inceput sa produca asa ceva. Despre producerea latexului sintetic in Romania nu am habar, probabil doar compania Continental (in orice caz nu pentru saltele ci pentru anvelope).




View Postwhitey, on 5th May 2011, 13:06, said:

1. Saltelele sunt impachetate in ambalajul original, respectiv daca nu au fost dezambalate din folia de plastic care le acopera. Ca urmare, produsele care au fost despachetate din ambalajul original nu pot fi returnate;
Este legal punctul 1 ?

Nu stiu cat de legala este aceasta conditie, probabil doar Protectia Consumatorului iti poate raspunde exact... Oricum, acea conditie probabil se refera la faptul ca daca ai comandat salteaua, ai primit-o si mai apoi fara nicio justificare (defect, etc) vrei sa o returnezi, ei bine, nu poti sa o faci decat daca nu ai deschis-o.
Posibil sa fie legal, deoarece pentru foarte multe produse din lumea larga exista conditii de acest gen, atat timp cat nu este specificat altfel.
In orice caz, conditiile garantiilor saltelelor trebuie citite cu mare atentie si intelese ca atare, si cel mai important este garantarea ca poti returna un produs in cazul unor defecte aparute pe timpul valabilitatii garantiei.
In tari mai civilizate (ex SUA, UK) producatorii dau si timp de testare a saltelelor (de la o luna la chiar un an)...adica pur si simplu daca ceva nu-ti mai place (fara sa fie legat de calitatea produsului) poti sa returnezi produsul fara nicio explicatie!

#531
Mariabxl

Mariabxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2011

View Postfiulet10, on 4th May 2011, 05:59, said:

Amotida,

De dragul tau si din curiozitate am facut testul cu paharul cu apa. Unul cu picior chiar. Si a stat foarte bine indiferent de cat am topait eu in partea opusa...:)

Nu o lua ca o ofensa, dar am impresia ca mai mult incurci decat sa ajuti. Te pripesti cu concluziile fara a cunoaste despre ce e vorba. Esti cam agitat.
De curiozitate, dintre cei care isi mai arunca ochii pe acest site, mai este cineva care a cumparat saltele de la Luxsell? M-ar interesa in special cea superortopedica...de care eu m-am "atasat".


Am cumparat o saltea luxsell latex de care sunt foarte, foarte, foarte multumita !! O recomand tuturor ! (Am platit cam 1500 lei pentru una de 140x200)

#532
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007

View Postamotida, on 5th May 2011, 13:02, said:

NU.
Dealtfel, in toata lumea, firmele producatoare de saltele se ocupa doar cu procesul de manufactura, nu si de productie a materiilor prime. Exista doar cateva nume grele pe plan mondial ce detin intreaga linie de productie (materie prima -> manufactura) si acestea produc doar anumite tipuri de saltele (vascoza elastica, soya memory)

AMOTIDA you are the best!!  :naughty: nu stiu de unde gasesti atatea informatii, dar in mod cert te-ai putea angaja in domeniu asta si cred ca ai face bani garlaa

Edited by zstefc, 06 May 2011 - 08:25.


#533
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postzstefc, on 6th May 2011, 09:25, said:

...te-ai putea angaja in domeniu asta...

:) poate se iveste vreo oferta de la vreun comerciant din Romania... lol
...s-asa chiar nu stiu ce-oi face cand m-oi intoarce definitiv in Romania...:)

#534
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007

View PostMariabxl, on 5th May 2011, 21:07, said:

Am cumparat o saltea luxsell latex de care sunt foarte, foarte, foarte multumita !! O recomand tuturor ! (Am platit cam 1500 lei pentru una de 140x200)

bun venit Mariabxl pe forumul Softpedia ..  
Lucrezi de multi ani la Luxsell astia de tot le faci reclama atata ?
presupun ca esti coleg si cu fiulet10 nu sau sunteti una si aceeasi persoana  :thumbdown:

ti-as recomanda sa le spui sefilor tai sa-ti dea o prima   :naughty: si poate asa ne vei scuti de posturile tale fara nici o rost !!

multumim anticipat

Edited by zstefc, 06 May 2011 - 12:45.


#535
sew900i

sew900i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.05.2006

View Postfiulet10, on 4th May 2011, 09:59, said:

mai este cineva care a cumparat saltele de la Luxsell?

Tu ce faci mey? tu intrebi si tot tu raspunzi?
Mey "fiulet10" alias "Mariabxl", pleaca ma de-aici nu mai polua topicul asta cu gogosile tale. Ce naiba, ai sub 14 ani de doar atat te-o dus capu' sa-ti faci mai multe conturi pe softpedia ca sa raspunzi pe-aici aiurea?!
Numa' prostii scrii pe-aici, du-te mey ca esti penibil. Ce naiba, vii tu acum sa ne spui ca ratza-npunge, ca "tehnologia" habarnistilor aia de luxselisti sfideaza legile fizicii?!! Io intzeleg ca aia vor sa-i ia de prosti pe vreunii mai necititi, da' acu daca tu te-ai intzepat cu ei, lasa-i naibii, taci ca-i mai intzelept asa, nu te mai face pe-aici de ras.

#536
fiulet10

fiulet10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2011

View Postsew900i, on 6th May 2011, 13:46, said:

Tu ce faci mey? tu intrebi si tot tu raspunzi?
Mey "fiulet10" alias "Mariabxl", pleaca ma de-aici nu mai polua topicul asta cu gogosile tale. Ce naiba, ai sub 14 ani de doar atat te-o dus capu' sa-ti faci mai multe conturi pe softpedia ca sa raspunzi pe-aici aiurea?!
Numa' prostii scrii pe-aici, du-te mey ca esti penibil. Ce naiba, vii tu acum sa ne spui ca ratza-npunge, ca "tehnologia" habarnistilor aia de luxselisti sfideaza legile fizicii?!! Io intzeleg ca aia vor sa-i ia de prosti pe vreunii mai necititi, da' acu daca tu te-ai intzepat cu ei, lasa-i naibii, taci ca-i mai intzelept asa, nu te mai face pe-aici de ras.

Norocul tau ca nu am prea mult timp de pierdut pe aici. Esti paralel cu realitatea. N-am nicio legatura cu nimeni pe aici. Cu exceptia lui Amotida care mi-e simpatic...pentru simplu fapt ca nu pricepe cand si ce greseste. Oricum, pare un tip bine intentionat, si-l apreciez pentru asta. Iti dau doar un sfat, nu mai consuma RedBull. Se pare ca mintea ta a capatat aripi. Asta da sfidare a legii fizicii...gandindu-ne la ce bolovan avei pe post de creier.

#537
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
am revenit si eu la ~un an cu info despre salteaua poket spring de la saltex. Dupa un an salteaua e la fel, nu ma mai doare nimic , si eu si sotia am uitat ce e aia durerea de spate.
n-am de ce sa-i laud dar la cat am dat pe aceasta saltea (undeva la sub 600 ron) e una din cele mai bune investitii... am si acum pe jos elvila cu foam, cand ma sui pe ea si imi aduc aminte, o s-o foloseasca cateii

si pentru carcotasi, daca mi-am permis sa-mi iau o chiveta de 4000 ron ca sa satisfac o "placere" a sotiei cred ca-mi permiteam si o saltea mai de soi, dar asta cu arcuri independente este perfecta in opinia mea. e si moale si tare in acelasi timp

#538
inedit

inedit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.07.2006
am si eu 2 intrebari pentru tine amotida daca mai esti pe aici

saltelele Tempur au toate aceeasi densitate/duritate sau poti opta pentru grade diferite de duritate in functie de preferinte?.. am probat ieri salteaua Tempur Comfort de 20 cm din vascoza elastica la un showroom din Iasi, am stat pe ea cam un sfert de ora... excelenta intr-adevar dar parca as fi vrut sa fie putin mai tare deoarece am dureri la coloana, am probat si niste perne din acelasi material si una dintre ele (Tempur Classic) avea exact gradul de duritate pe care mi-l doresc... daca si salteaua ar fi fost o idee mai ferma precum aceasta perna ar fi fost cu adevarat extraordinara.. poate ca sunt eu prea perfectionist dar cand e vorba sa dai 60 de milioane pe o saltea parca ai dreptul sa emiti si pretentii

si a 2-a intrebare: de ce nu e bine ca salteaua sa fie doar din latex?.. inainte sa o vad pe asta Tempur pusesem ochii pe una cu arcuri de latex care imi si convenea ca raport calitate/pret (ce-i drept nu am probat-o, am vazut-o doar pe net) dar am citit intr-un post al tau anterior ca nu e bine ca salteaua sa fie confectionata doar din latex si nu ai mai spus si care ar fi inconvenientele.. asta e salteaua de care zic:
http://www.saltele-o...-air-latex.html

Edited by inedit, 10 May 2011 - 18:22.


#539
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Apropo de saltelele Tempur, am fost si eu la KIKA sa le probez. Mi-au placut, insa senzatia pe care o ai este destul de ciudata. Mi-a fost putin dificil sa ma intorc de pe spate pe o parte. In ceea ce priveste gradul de duritate, una dintre ele mi s-a parut ceva mai dura, nu mai tin minte care era, cred ca cea Classic. Era asezata langa o alta care avea o husa alba, iar aceea mi s-a parut mai confortabila.

Alte saltele care sunt noi pe piata sunt cele de la Mobexpert produse de Serta (New York, Dallas, Florida etc), printre care si salteaua Five Star, despre care spun ei ca s-ar regasi in hotelurile Marriott, Hilton, Crowne Plaza... cu preturi in jur de 3000 RON. Nu suna rau, insa pe site-ul Mobexpert nu sunt foarte multe detalii.

#540
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Salut.

De saltelele de aici stiti ceva ? sunt ok  ?

Multumesc,

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate