Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4627 replies to this topic

#505
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postmoldovancristi, on 14th April 2011, 02:24, said:

1. saltea memorie , ecocell si alte balarii ....... denumirea reala este visco elastic foam    un simplu burete cu  proprietati mai aparte.

"Viscoelastic foam" este denumirea in engleza doar pt ceea ce se spune pe romaneste (ca o generalitate) "saltea memorie". Celelalte "balarii" :) (precum aquacel, orthocell, eliocel si alti diversi poliuretani, etc) nu sunt denumite viscoelastic foam ci doar "foam" (tot pe engleza) si nicidecum nu au proprietati similare, nici macar apropiate cu vascoza elastica; vorbim deci de materiale diferite chiar daca unora le place sa le spuna simplu "burete".

View Postmoldovancristi, on 14th April 2011, 02:24, said:

2. Toate saltelele din "spuma" sunt " aceeasi Marie dar cu alta palarie" adica toate au acelasi burete( MARIE )   inauntru; imbracat cu diferite huse( palarie).

Afirmatia aceasta este doar o parere, mai mult sau mai putin de luat in considerare; si ca fiecarei alte pareri, i se acorda respectul cuvenit.
Marii sunt multe... Si pe mama o cheama Maria, precum si pe o colega de servici... intre cele doua, insa, singura similitudine este ca sunt femei.

View Postmoldovancristi, on 14th April 2011, 02:24, said:

3. Salteaua deobicei este compusa din 2 bureti  :  
abaza groasa numita REFLEX FOAM de 12-14 cm  cu o densitate minima de  75kg/m3  sau 85kg/m3  iar Tempur au bureti mai de calitate in sensul ca folosesc o densitate mai mare de 85kg.
b)stratul de memory foam  intre 2cm-7cm care are o densitate pana in 65kg/m3.

Aici, faci referire exclusiv la saltelele asa zise "memory" (precizez asta pt ca alti cititori sa nu faca vreo confuzie).
a) -gresit! Bazele poliuretanice folosite in acest gen de saltele au densitati incepand si de la 20kg/m3 (folosite de firme mai mult sau mai putin "no name" si care nu pun accent pe calitate ci doar pe un produs ieftin)... oricum am mai explicat aceste lucruri atunci cand va spuneam generalitati despre poliuretanii folositi in industria saltelelor si de mobila (in general); tot acolo precizam si pana la ce grad se ajunge cu densitatea poliuretanilor.
b} -gresit in parte! Stratul/straturile de memory foam poate fi cu grosimi intre 2 si chiar mai mult de 9 cm! Iar despre densitatile vascozei elastice v-am spus foarte detaliat intr-o alta postare de-a mea... ele ajung chiar si la cca 120kg/m3!

View Postmoldovancristi, on 14th April 2011, 02:24, said:

Vad ca se arunca cu bani grei pe "NUMELE" saltelelor si nu pe calitate .
Pe ebay UK  se gasesc direct la producator  saltele cu huse sau fara.

Nu cred ca saltelele despre care se tot vorbeste pe acest thread, saltele cu preturi cuprinse intre 3-5 sute RON si 2-3 mii RON pot fi incluse in categoria saltelelor cu "nume" (desigur ca daca te referi la un "nume" greu precum tempurpedic, atunci ar fi o greseala enorma, deoarece e greu sa se faca comparatie intre tempur si "restul lumii"!). A cumpara o saltea fara a o proba in prealabil (oricare ar fi numele ei si din orice material ar fi facuta) de pe ebay sau orice alt site, este iarasi gresit din simplul motiv ca te poti trezi cu surpize.

View Postmoldovancristi, on 14th April 2011, 02:24, said:

saltea echivalent dormeo memory  12cm eliocel + 2cm memory+ husa anti balari ,balauri ,carieni   850lei  + transport.
Si uita asa cu aprox 1000lei ai saltea saltea care in magazn este 16-20 milioane.

Aici nu prea inteleg... Adica cumva recomanzi saltele "dormeo"? Saltelele alea de care se plang majoritatea utilizatorilor? Saltelele alea ce se vand la "teleshopping"?!
Majoritatea produselor promovate pe "teleshopping-uri" sunt produse de o calitate execrabila cu "proprietati discutabile" sau inexistente!!!
Daca cumva folosesti o saltea Dormeo, nu lua ca un afront personal ceea ce spun... e posibil ca tu (precum si altii) sa fii multumit de o calitate de acel gen... asta nu e o problema... adica sa nu ma intelegi gresit, ceea ce vreau sa spun e ca sunt oameni care dorm foarte bine si pe saltele de 150 de lei, iar eu nu sunt aici inspre a sustine ca parerea lor e de aruncat (este doar parerea lor!)... ceea ce sustin eu este ca "saltelele se diferentiaza"!!!... prin materiale, calitati, proprietati,etc !

Edited by amotida, 14 April 2011 - 10:53.


#506
moldovancristi

moldovancristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.09.2010
Mai sus am facut o generalizare.
Am o saltea cu arcuri mobexpert care e de 2 lei si a costat peste 10 milioane, momentan ma documentez pt alta mai buna in nici un caz Dormeo( niste nesimtiti si mincinosi, nu intru in detalii).

Amotida tind sa cred ca vinzi saltele si ti-am stricat afacerea :)),    in primul rand majoritatea buretilor sunt adusi din Turcia/China , dormeo in nici un caz nu din Italia cum se lauda ei; asa ca sa nu comparam calitate Britanica cu porcarii.

Oricum   am comandat o "mini" salteluta de 5 cm 65kg/m3 la 480 lei    180x200   ,  iar Kitul Dormeo Renew costa 8 milioane care e din 2 bucati si mai astepti si 10 ani pt comanda.
Am sa revin cu pareri pt colegi, dupa livrare
Eu nu incurajez lumea sa cumpere de la mafia romaneasca calitate inferioara la pret dublu/triplu.

M-am saturat deja sa tot aud de Tempur in sus Tempur in jos, care este doar un renume scump,  si comfort de rahat. In America nu mai au de mult timp cumparatori (a se citi review-uri pe net despre tempur). Sunt zeci de alte fime mai bune si mai ieftine sau acelasi pret.

Edited by moldovancristi, 14 April 2011 - 18:02.


#507
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postmoldovancristi, on 14th April 2011, 18:52, said:

Amotida tind sa cred ca vinzi saltele si ti-am stricat afacerea :))

:lol:
Probabil ca daca ai fi citit cu atentie toate postarile mele, ti-ai fi dat seama ca nu sunt un vanzator de saltele...:)
Iar mai ales de aici de unde locuiesc eu, sigur mi-ai fi stricat afacerea, ca doar incerc eu din Atena sa vand saltele romanilor...:lol: Iar daca cumva nu crezi ca sunt de-aici de unde spun, da-mi PM sa-ti dau telefonul meu, ma suni si vei realiza...

View Postmoldovancristi, on 14th April 2011, 18:52, said:

Eu nu incurajez lumea sa cumpere de la mafia romaneasca calitate inferioara la pret dublu/triplu.

Nici eu nu incurajez lumea sa cumpere calitate mica la pret mare; eu doar "incurajez" lumea sa se documenteze bine inainte de a cumpara ceva... si multi si-au dat seama de acest lucru!

View Postmoldovancristi, on 14th April 2011, 18:52, said:

M-am saturat deja sa tot aud de Tempur in sus Tempur in jos, care este doar un renume scump,  si comfort de rahat.

:thumbdown:
Nu te pune nimeni nici sa asculti si nici sa fii de acord cu cei ce spun ca tempurpedic sunt cei mai buni.
Cat despre remarcile ca ar fi doar un "renume scump si comfort de rahat" asta este doar minciuna pe care si-o spun cei ce nici prin vis n-ajung sa doarma pe tempur... sau cei care incearca de atatia ani de zile sa imite materialul si care inca sunt departe...:))

View Postmoldovancristi, on 14th April 2011, 18:52, said:

Sunt zeci de alte fime mai bune si mai ieftine sau acelasi pret.

Mai ieftine, cu preturi asemanatoare sau chiar mai scumpe, exista intr-adevar... mai bune, insa, nooo...:thumbdown: ... ar vrea ei
..............................................

P.S.:
In lumea aceasta exista foarte multe marci de saltele foarte bune... Tempurpedic doar e undeva in varful piramidei, sunt doar cei mai buni in ceea ce priveste saltelele din vascoza elastica. Mai sunt si alte saltele foarte bune (putine la numar) tot din vascoza elastica ce aproape ca egaleaza materialul tempur dar, de multe ori acestea sunt chiar mai scumpe decat tempur! Din alte materiale, mai exista saltelele din Soya memory (doar cele cu densitati incepand de la 85 kg/m3); acestea sunt foarte bune si in plus mai bio sau ecologice, sa le zic asa... insa si categoria acestora este inclusa in clasa saltelelor f scumpe...

Edited by amotida, 14 April 2011 - 18:52.


#508
moldovancristi

moldovancristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.09.2010
GLumeam referitor  la Vanzare :)).   Deci chiar am sa merg  maine  sa testez o saltea tempur,  vad ca este reprezentanta in Brasov.

Edited by moldovancristi, 14 April 2011 - 18:44.


#509
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postmoldovancristi, on 14th April 2011, 19:43, said:

GLumeam referitor  la Vanzare :)).   Deci chiar am sa merg  maine  sa testez o saltea tempur,  vad ca este reprezentanta in Brasov.

Sa stai macar vreo juma' de ora pe ea!
Cu toate ca, abia dupa o noapte iti dai seama cu adevarat "cu ce se mananca" :)... Vorba lu' nevasta-mea...nu-mi vine sa ma mai scol din pat!
Macar de-ar avea acolo, la dealer-ul la care te vei duce, si patul cu mecanismul ala la care se face un test mishto tare, isi schimba pozitiile, vibreaza, in sfarsit, mi-e greu sa-ti spun ce si cum, e vorba de o cabina cu un pat inauntru, se inchid usile, stai pe pat si incepe un program bengos... :)

Edited by amotida, 14 April 2011 - 19:02.


#510
bobikus2000

bobikus2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 10.05.2005
Salut, am intrat in posesia unei saltele fitness-4m si revin cu impresii. In prima noapte si a doua zi chiar m-a durut un pic spatele, cu toate ca am dormit foarte bine. Noptile urmatoare nici urma de durere de spate si acelasi somn usor. Suntem foarte incantati de ea si cred ca isi merita toti banii. Acum sa vedem cat rezisita in timp, dar deocamdata zic si eu ca sotia lui Amotida: nu imi vine sa ma dau jos din pat. Iar pentru durerile de spate, sotia spune ca poate sa doarma in toate pozitiile fara a simti vreo durere.

Multumesc pentru ajutor in alegerea mea.

#511
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postbobikus2000, on 18th April 2011, 11:50, said:

...am intrat in posesia unei saltele fitness-4m si revin cu impresii. ... Suntem foarte incantati de ea si cred ca isi merita toti banii. (...)

Sincer, ma bucur foarte mult sa aud ca totul e ok, ca sunteti multumiti, etc. Iar daca alegerea voastra a fost facuta tinand seama si de anumite comments de-ale mele, cu atat mai mult placerea de a fi fost de ajutor cuiva imi da o si mai mare bucurie! Sper sa va tina multi ani si sa aveti intotdeauna parte de o odihna buna.

P.S.: Consider ca este foarte constructiv ca voi toti cei care sunteti in cautarea unei saltele sa reveniti intotdeauna cu impresii dupa achizitionare, deoarece astfel acest thread isi are rostul, astfel si viitorii useri vor afla mai multe informatii si pareri despre diversele saltele ce exista pe piata romaneasca, indiferent de achizitie, indiferent de costuri, indiferent daca parerile sunt pozitive sau negative. Sa fiti bine cu totii si sa aveti puterea de a face cele mai bune alegeri (in orice domeniu), si acum fiind si in Saptamana Mare, va urez tuturor un Paste Fericit!

#512
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
hai ca ma bag si eu in discutie dupa o plimbare facuta astazi prin magazinul Kika unde am testat  cateva saltele
testul a fost simplu: m-am intins pe saltea si am stat cate 2,3 minute pe fiecare dintre ele in diverse pozitii (pe fata si pe lateral asa cum obisnuiesc eu sa dorm)

rezultatul a fost unul dezamagitor: saltele foarte tari, confort 0 si preturile incredibil de mari >2000 lei
pai la banii aia pun o foaie de PAL si un burete simplu de 3 cm si obtin acealasi lucru

in schimb,  m-am asezat si pe una dintre saltele Tempur!
rezultatul: am innebunit cat de misto poate fi senzatia de confort si caldura pe care ti-o da acea saltea
eeste drept ca aceeasi senzatie de nebunie am avut-o cand m-am uitat la pret: 7450 lei pentru o saltea de 90x200cm :))
probabil ca daca as fi miliardar as fi luat-o fara indoiala!!

cu regrete am plecat de acolo, si mi-am adus aminte cu fratele meu si-a cumparat (in urma cu 2 ani) o saltea foartee buna (dupa parerea lui) si anume aceasta: Soft Europa TrueForm
am testat si eu aceasta saltea la el acasa doar cateva minute din pacate si la prima incercare asa ,, mi-a placut foarte mult senzatia pe care o ofera stratul de 5 cm de Memory Foam!

Intrebare: pare ok compozitia ei, mai ales raportata la pret ?
Structura de fabricatie:
Suport de baza din burete bondet cu densitatea de 90 kg/mc, cu grosimea de 5 cm
Suport intermediar din burete DT 25 cu grosimea de 10 cm
Suport superior vasco-elastic grad 60 cu grosimea de 5 cm
        
Grosime saltea: 22 cm / Garantia acestor saltele este de 6 ani
pretul ei este de 1782 lei ~ 440 euro pentru dim: 160x200cm

pun aceasta intrebare deoarece un coleg de pe forum a facut afirmatia mai inapoi cu cateva pagini  ,, ca aceste saltele comercializate de www.saltele-online.ro sunt de fapt fabricate de catre cei care au acest site www.siestabedding.com si se poate obtine un pret cu 20% mai mic, lucru foarte tentant pentru o viitoare achizitie  :naughty:

P.S. - rama patului o sa mi-o fac eu singur din PAL gros de 18mm pe care il voi tapita (imbraca) tot in burete si material textil (sa nu ma lovesc la picioare) si sub saltea la fel o sa pun placa de PAL gros si am sa-i fac gauri de aerisire cu un spiral de diametru 6 - 8mm; tot acest ansamblu sper sa-l scot la maxim 500 lei si astfel sa compensez cu pretul mai mare pentru saltea :thumbup:

Attached Files


Edited by zstefc, 01 May 2011 - 22:39.


#513
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postzstefc, on 1st May 2011, 23:15, said:

...am innebunit cat de misto poate fi senzatia de confort si caldura pe care ti-o da acea saltea (tempur)
este drept ca aceeasi senzatie de nebunie am avut-o cand m-am uitat la pret: 7450 lei pentru o saltea de 90x200cm :))
probabil ca daca as fi miliardar as fi luat-o fara indoiala!!

-Comerciantul care pune la vanzare o saltea Tempur de 90/200cm la acest pret este fara doar si poate un "hot" la drumul mare...!!! Cu aceasta suma se poate cumpara in mod normal dimensiunea de 160/200cm! Iar in perioade de reduceri, Tempurpedic face discounturi stabile de 20%, si deci, cu mult mai putin decat suma mentionata mai sus se poate achizitiona salteaua dubla.
-Crede-ma ca nu trebuie sa fii miliardar pt a putea cumpara o saltea cu adevarat foarte buna. Nici eu nu sunt, precum si nici o alta persoana ce o cunosc personal (si are tempur sau orice alta saltea f buna in marja de pret 1000-2000 euro) nu este!
-Si eu m-am consumat foarte mult (vreo trei luni) pana sa iau decizia de achizitionare a unei astfel de saltele... pe nimeni "nu il dau afara banii din casa"!

View Postzstefc, on 1st May 2011, 23:15, said:

Soft Europa TrueForm
...Intrebare: pare ok compozitia ei, mai ales raportata la pret?

-Raportat la pret, e ok...faptul ca ti-a placut foarte mult cum ai stat pe ea este un factor esential si deci nu poate sa fie o alegere prea rea.
-Dupa parerea mea (cunostintele mele) un minus mare ar fi suprafata-baza cea mai de jos(stratul inferior din poliuretan reciclat dur cu 90kg/mc) care nu prea cred ca este ideal inspre a permite o aerisire corecta, astfel aerisirea saltelei facandu-se doar prin suprafetele laterale ale stratului din mijloc de poliuretan precum si prin stratul de visco. Pentru o saltea buna asa zisa memory, stratul de sub vascoza elastica este de obicei monostrat poliuretan cu densitate medie ce se constitue intr-o "baza reflex", adica asa cum este si denumirea, conlucreaza cu vascoza elastica preluand incarcatura. si asigurand o mobilitate sporita intregului sistem.

#514
fiulet10

fiulet10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2011
Am vrut sa-mi cumpar o saltea noua 160x200 care sa fie ferma dar in acelasi timp sa nu-ti dea senzata ca dormi pe o scandura, intr-un buget de 1000lei (max 1200lei in cazul in care as considera ca merita diferenta). Mi se parea un pret mai mult decat onorabil pentru o saltea de la care ai pretentia sa te tina vreo 7-8 ani. Am dat un search pe Google si m-am crucit ce oferta exista pe piata. Am citit cu atentie forumurile (mai ales pe acesta) si concluzia a fost ca...e greu sa ai o concluzie. Totusi am retinut cateva pareri (cineva recomanda f frumos o saltea de la Bellona iar altul, intr-un mod mai simplu pe cea de la ramedepat - President).

La Bellona am fost de 2 ori, prima data am plecat nedecis asupra unui model anume. A doua oara am revenit mai decis pentru un anume model, mai ales ca-mi mai fusese recomandat si de un alt prieten. Era vorba de o saltea de 32 cm inaltime, pe doua straturi de arcuri si cu un strat de 3 sau 5 cm de latex pe una din fete. Salteua nu putea fi folosita decat pe o singura fata. Insa tot nu m-a determinat sa o cumpar...costa 1850lei. Categoric nu merita banii acestia. Plus ca totusi era prea inalta.

Intre timp am fost si pe la saltele-online. Desi pe site par sa aiba o gama extrem de completa dandu-ti senzatia ca n-ai cum sa nu-ti alegi un model care sa-ti satisfaca dorintele...realitatea e cu totul alta. Nu au putut sa-mi ofere un model, dupa criteriile enuntate- spun eu deloc exagerate- mai ieftin de 1650lei. Sub acest pret erau...intradevar f proaste.

Am fost si pe la Ikea...dar n-am avut ce sa aleg de pe acolo. Aveau un singur model mai ferm dar deja cel expus avea marginea lasata. L-am intrebat pe unul dintre vanzatori cei cu acea "curba"...nu mi-a dat un raspus clar. A dat doar din umeri si doar mi-a spus ca "abia l-am expus de o saptamana"...deci chiar nu au o oferta serioasa pentru saltele. La KIKA e iarasi pierdere de vreme...tot ce pare mai bun sare de 2000 lei. Cam acelesi lucru si la Mobexpert. Exagereaza cu preturile.

Cu Saltex, Previ, Domus...etc m-am lamurit. Pentru ei superortopedica sau chiar ortopedica = scandura. Si oricum aveam destul de multe referinte proaste asupra calitatii lor.

Deci, desi oferta este extrem de generoasa totusi dupa mai bine de 3 saptamani de cautat/alergat nu am reusit sa gasesc ceva convenabil. M-am decis pana la urma sa comand telefonic de la rame de pat - salteua President. Parea ca indeplineste conditiile si costa cam 1200 lei cu tot cu transport. Desi pana atunci eram convins ca o saltea trebuie testata inainte de a o cumpara...m-am decis sa o comand tinand cont de faptul ca aveam 10 zile la dispozitie sa o incerc dupa care puteam sa o returnez. E adevarat...pierdem totusi  costul transportului. Livrarea a fost promta...si extrem de "confortabila. Mi-au adus salteua pana in apartament. Parea ok dar totusi un singur lucru nu mi-a placut. Avea un "vizibil" efect de val. Pana la urma m-am decis sa o returnez pentru ca, continuand sa caut, am gasit o alta saltea (Luxsell... www.saltele-luxsell.ro) care parea sa indeplineasca conditiile si care costa si mult mai putin...780 lei cu tot cu transport. Recunosc ca m-a atras si site-ul lor. Livrarea a fost ok (cam 2 zile, tot cocotata de curier pana in apartament)...dar am fost chiar placut surpins sa constat ca este cu mult mai buna decat cea President si chiar decat multe altele mai scumpe..la un pret chiar decent. Mai aveau un model cu Latex care la pret era extrem de competitiv fata de Mobexpert sau KIKA sau saltele-online...dar pentru mine e foarte bun si acesta.

Mie mi-e clar ca pana la urma fiecare are propia parere...dar am tinut totusi sa va impartasesc si parerea sau "experienta" mea in acest domeniu.
Oricum, alegere usoara!....Eu n-am avut parte de asa ceva...:)

Edited by fiulet10, 02 May 2011 - 15:01.


#515
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postfiulet10, on 2nd May 2011, 15:31, said:

Mie mi-e clar ca pana la urma fiecare are propia parere...dar am tinut totusi sa va impartasesc si parerea sau "experienta" mea in acest domeniu.

Ai facut foarte bine ca ai relatat aici "experienta" ta in cautarea si alegerea unei saltele. Acesta este si unul dintre scopurile acestui thread, este o chestiune pe care o consider absolut necesara (impartasirea experientelor cu diverse saltele), este foarte bine ca lumea sa spuna si impresiile avute dupa somnul pe salteaua achizitionata si nu doar sa citeasca pe-aici numai in perioada cand realmente se afla in procesul de cautare...

View Postfiulet10, on 2nd May 2011, 15:31, said:

Oricum, alegere usoara!....Eu n-am avut parte de asa ceva...:)

Pentru oricine care intelege importanta suprafetei pe care se odihneste, procesul de cautare si alegere a unei saltele nu este o chestiune facila... nici macar atunci cand nu exista bariere de ordin financiar...chiar si atunci, oricine doreste sa ia "produsul cel mai bun pe care banii sai il pot cumpara"!

Acum, doresc sa fac un comentariu in ceea ce-i priveste pe cei de la saltele-luxsell.ro:
-Faptul ca fac cele doua tipuri de saltele la preturi foarte mici este de salutat. Din multumirea pe care o exprimi tu referitor la una dintre ele (si probabil ca nu esti singurul), bag de seama si vreau sa cred ca (probabil) oamenii produc saltele comparabile cu un nivel putin mai ridicat la costuri putin mai joase.
-Ma deranjeaza enorm insa unele lucruri din ceea ce scriu producatorii pe site-ul acela la descrierea produselor lor! Respectivii parca merg la "prosteala" potentialilor clienti!!! Voi reproduce mai jos diverse citate de acolo si remarci ale mele...

Despre salteaua cu plasa de arcuri:

"Este compacta si robusta, fara niciun fel de efect de val sau balans. Astfel, miscarea unui partener nu afecteaza somnul celuilalt partener de dormit."
!!! -O minciuna crasa! Nu exista nici o saltea cu plasa de arcuri care sa nu creeze efect de val sau balans.

"Este antialergica, fiind tratata impotriva acarienilor si mucegaiului."
!!! -Probabil doar husa si placa subtire de poliuretan sa fie tratate astfel... Toata lumea stie ca saltelele cu arcuri functioneaza precum un incubator pentru acarieni!
.................................................
Despre salteaua latex:

-se insinueaza ca ar fi din latex natural 100%....doar insinueaza, se intelege "printre cuvinte" la o citire atenta...
-"Este compacta si robusta, fara niciun fel de efect de val sau balans. Astfel, miscarea unui partener nu afecteaza somnul celuilalt partener de dormit."
!!! - Asa cum o fac si la cealalta, si pt aceasta spun tot aceeasi mare minciuna! Saltelele din latex fac efectul de val si au balans!!!

Si cea mai tare faza e ca apeleaza la o ironie de un foarte prost gust (mai oameni buni... astia se cred si mari jmecheri inteligenti!):
"Saltelele LuxSell LATEX nu sunt proiectate de NASA (pentru somnul astonautilor în conditii de imponderabilitate). Ele sunt fabricate cu tehnologia Dunlop, pentru somnul pe Pamant, unde corpul tau are greutate si necesita suport ortopedic"

...................................................
Sincer, astia vor sa ne jigneasca inteligenta!

Edited by amotida, 02 May 2011 - 15:45.


#516
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007

View Postamotida, on 2nd May 2011, 15:35, said:

Si cea mai tare faza e ca apeleaza la o ironie de un foarte prost gust (mai oameni buni... astia se cred si mari jmecheri inteligenti!):
"Saltelele LuxSell LATEX nu sunt proiectate de NASA (pentru somnul astonautilor în conditii de imponderabilitate). Ele sunt fabricate cu tehnologia Dunlop, pentru somnul pe Pamant, unde corpul tau are greutate si necesita suport ortopedic"
...................................................
Sincer, astia vor sa ne jigneasca inteligenta!

sunt multe firme de 2 lei la noi in Romanica care habar nu au ce vand ,, dar se cred profesionisti  :thumbdown:

Edited by zstefc, 02 May 2011 - 20:14.


#517
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
As dori sa stiu daca ati cumparat saltele de aici

http://www.saltele-lenjerii.ro/?

Daca da, sinteti multumiti?

#518
fiulet10

fiulet10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2011

View Postamotida, on 2nd May 2011, 16:35, said:

Ai facut foarte bine ca ai relatat aici "experienta" ta in cautarea si alegerea unei saltele. Acesta este si unul dintre scopurile acestui thread, este o chestiune pe care o consider absolut necesara (impartasirea experientelor cu diverse saltele), este foarte bine ca lumea sa spuna si impresiile avute dupa somnul pe salteaua achizitionata si nu doar sa citeasca pe-aici numai in perioada cand realmente se afla in procesul de cautare...



Pentru oricine care intelege importanta suprafetei pe care se odihneste, procesul de cautare si alegere a unei saltele nu este o chestiune facila... nici macar atunci cand nu exista bariere de ordin financiar...chiar si atunci, oricine doreste sa ia "produsul cel mai bun pe care banii sai il pot cumpara"!

Acum, doresc sa fac un comentariu in ceea ce-i priveste pe cei de la saltele-luxsell.ro:
-Faptul ca fac cele doua tipuri de saltele la preturi foarte mici este de salutat. Din multumirea pe care o exprimi tu referitor la una dintre ele (si probabil ca nu esti singurul), bag de seama si vreau sa cred ca (probabil) oamenii produc saltele comparabile cu un nivel putin mai ridicat la costuri putin mai joase.
-Ma deranjeaza enorm insa unele lucruri din ceea ce scriu producatorii pe site-ul acela la descrierea produselor lor! Respectivii parca merg la "prosteala" potentialilor clienti!!! Voi reproduce mai jos diverse citate de acolo si remarci ale mele...

Despre salteaua cu plasa de arcuri:

"Este compacta si robusta, fara niciun fel de efect de val sau balans. Astfel, miscarea unui partener nu afecteaza somnul celuilalt partener de dormit."
!!! -O minciuna crasa! Nu exista nici o saltea cu plasa de arcuri care sa nu creeze efect de val sau balans.

"Este antialergica, fiind tratata impotriva acarienilor si mucegaiului."
!!! -Probabil doar husa si placa subtire de poliuretan sa fie tratate astfel... Toata lumea stie ca saltelele cu arcuri functioneaza precum un incubator pentru acarieni!
.................................................
Despre salteaua latex:

-se insinueaza ca ar fi din latex natural 100%....doar insinueaza, se intelege "printre cuvinte" la o citire atenta...
-"Este compacta si robusta, fara niciun fel de efect de val sau balans. Astfel, miscarea unui partener nu afecteaza somnul celuilalt partener de dormit."
!!! - Asa cum o fac si la cealalta, si pt aceasta spun tot aceeasi mare minciuna! Saltelele din latex fac efectul de val si au balans!!!

Si cea mai tare faza e ca apeleaza la o ironie de un foarte prost gust (mai oameni buni... astia se cred si mari jmecheri inteligenti!):
"Saltelele LuxSell LATEX nu sunt proiectate de NASA (pentru somnul astonautilor în conditii de imponderabilitate). Ele sunt fabricate cu tehnologia Dunlop, pentru somnul pe Pamant, unde corpul tau are greutate si necesita suport ortopedic"

...................................................
Sincer, astia vor sa ne jigneasca inteligenta!

Amotida,
Asa cum am si spus...fiecare are perceptia lui. N-am nicio pretentie in a te face sa crezi ca parerea mea este cea buna. Nu stiu cat de reale sunt cele relatate pe site-ul saltele-luxsell.ro in ceea ce priveste salteaua din Latex...pentru ca n-am probat-o. Insa pot sa-ti spun ca cea pe plasa de arcuri, superortopedica, pe care am achizitionat-o de aprox 2 sap, este extrem de bine facuta si chiar nu are niciun pic de efect de balans. Asta m-a impresionat in primul rand mai ales in comparatie cu cea de la ramedepat - President. Iti spun asta in conditiile in care greutatea mea este ceva mai mare de 100 de kg fiind de altfel si destul de inalt. Si tot in conditiile in care am probat cred ca mai bine de 25 de modele de saltele...Cu mult mai buna decat cele cu arcuri independente care tocmai ca se lauda ca eliminaa efectul de balans. Nu mai zic de cele de la Dormeo care pe mine unul nu m-au impresionat cu nimic. Acolo intradevar este f mult marketing. Iti vand niste saltele pe care le denumesc in fel si chip si de fapt sunt doar niste bureti de doar 14 cm inaltime din tot felul de materiale necunoscute. Habar nu ai daca nu cumva iti pot afecta chiar si sanatatea. Eu unul n-as cumpara asa ceva. Plus ca sunt mult mai scumpe.
In concluzie...asa cum si spuneam...nu se poate trage nicio concluzie..:)

#519
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011
Te rugam, nu mai da niciodata citate asa de lungi ca mai sus; cand dorim sa raspundem la o anumita chestiune propusa de un alt user, selectam doar fraza care ne intereseaza si raspundem in consecinta... atunci cand ne adresam direct cuiva anume (asa cum ai facut-o adineaori) este destul chiar si folosind numele sa nu mai citam deloc daca ceea ce propui este doar un dialog direct cu celalalt.

View Postfiulet10, on 3rd May 2011, 00:04, said:

Amotida,
Asa cum am si spus...fiecare are perceptia lui. N-am nicio pretentie in a te face sa crezi ca parerea mea este cea buna.

1. Desigur, asa cum spui, fiecare individ are perceptiile sale si, personal, nu aveam nici cea mai mica intentie de a incerca sa-ti schimb perceptia, dimpotriva, daca ai observat bine eu chiar am salutat interventia ta; dealtfel eu nu ti-am spus nimic de genul ca ai facut o alegere buna sau rea (nu sunt eu aici sa critic alegerea cuiva), eu doar am criticat modul penibil de a-si face reclama a celor de la firma respectiva pe site-ul lor.
2. Nu se pune problema sa faci pe cineva (pe mine ori pe alti useri) sa creada ca parerea ta este "cea buna"; parerea ta, oricum, este cea buna, in primul rand pentru tine. Eu oricum ma bucur intotdeauna cand cineva achizitioneaza un produs de care este multumit, si in cazul tau, precum si a altora, iti urez sa ai parte de un somn cat mai bun pe noua ta saltea si, desigur nu in ultimul rand, sper sa fie intr-atat de bine facuta asa cum spui incat sa te tzina si cat mai multi ani.

View Postfiulet10, on 3rd May 2011, 00:04, said:

....chiar nu are niciun pic de efect de balans...

ARC (plasa de arcuri) = ARCUIRE = BALANS
Nu vom schimba acum si aici nimic doar de dragul celor de la luxsell! :)
Dau ceva "circumstante atenuante" doar datorita faptului ca in salteaua respectiva se pun  insertii de poliuretan si intre arcuri. Probabil de asta spui ca nu simti efectul de balans, salteaua fiind ceva mai ferma iar insertiile poliuretanice dintre arcuri fac ca salteaua sa nu se balanseze prea mult... nu mai vreau sa spun prea multe deoarece intentia mea nu este de a discuta in contradictoriu...Oricum, daca nu ma crezi pe mine, fa testul cu paharul de apa, si-mi spui tu mie dupa aceea daca are balans sau nu! :)

View Postfiulet10, on 3rd May 2011, 00:04, said:

In concluzie...asa cum si spuneam...nu se poate trage nicio concluzie..:)

Ba da, se pot trage concluzii... :)
Chiar si tu, ai tras concluziile tale, altfel nu mai selectai intre saltele aflate intr-o anumita marja de preturi ci te-ai fi dus direct in primul magazin intalnit in cale cumparand prima saltea ce ar fi intrat in criteriile avute (fermitate relativa si pret)
Sa fii bine si sa te bucuri de salteaua ta.

#520
fiulet10

fiulet10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2011
Amotida,

De dragul tau si din curiozitate am facut testul cu paharul cu apa. Unul cu picior chiar. Si a stat foarte bine indiferent de cat am topait eu in partea opusa...:)

Nu o lua ca o ofensa, dar am impresia ca mai mult incurci decat sa ajuti. Te pripesti cu concluziile fara a cunoaste despre ce e vorba. Esti cam agitat.
De curiozitate, dintre cei care isi mai arunca ochii pe acest site, mai este cineva care a cumparat saltele de la Luxsell? M-ar interesa in special cea superortopedica...de care eu m-am "atasat".

#521
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007

View Postzstefc, on 1st May 2011, 22:15, said:

pun aceasta intrebare deoarece un coleg de pe forum a facut afirmatia mai inapoi cu cateva pagini  ,, ca aceste saltele comercializate de www.saltele-online.ro sunt de fapt fabricate de catre cei care au acest site www.siestabedding.com si se poate obtine un pret cu 20% mai mic, lucru foarte tentant pentru o viitoare achizitie  :naughty:

haideti ca revin cu niste informatii folositoare zic eu

dupa cum am scris mai sus,,,  firma S.C. INVEST MANAGEMENT S.R.L. care are pagina web: www.siestabedding.com sunt direct Producatori si au sediul si fabrica in Fetesti, judetul Calarasi
din pacate nu fac distributie la adresa persoanelor fizice de asta trebuie mers pana la ei la sediu (fabrica)

ei produc saltele pe care www.MobShop.ro si Saltele-Online.ro le comercializeaza si evident ca aceste firme isi pun si un adaos extrem de mare adica 35 % peste pretul producatorului si asta in condiitiile in care tot producatorul le asigura aprovizionarea cu masinile proprii  :confuzzled:

caz concret:
- salteaua Soft Europa de 160x200 cm pe care Mobshop.ro o comercializeaza la 1782 lei daca ma duc direct la fabrica producatorului o pot cumpara la 1300 lei  :naughty:  lucru pe care am sa-l si fac
benzina ma costa 100 lei ( Bucuresti - Fetesti) si voi castiga ~ 300 lei + o plimbare pe Autostrada sa-mi desfund injectoarele :)
iar daca aduci 2, 3 saltele si imparti costul benzinei .. iesi la super pret

Edited by zstefc, 04 May 2011 - 10:20.


#522
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

View Postfiulet10, on 4th May 2011, 09:59, said:

1. De dragul tau...
2. ...si din curiozitate am facut testul cu paharul cu apa. Unul cu picior chiar. Si a stat foarte bine indiferent de cat am topait eu in partea opusa...:)
3. Nu o lua ca o ofensa, dar am impresia ca mai mult incurci decat sa ajuti. Te pripesti cu concluziile fara a cunoaste despre ce e vorba. Esti cam agitat.

1. Imi place cand lumea prinde drag de mine :)
2. Eu oricum sunt Toma necredinciosul... nu cred pana nu vad!... de fapt (ca sa nu mint) oricum nu cred, fiindca si eu, precum si toti cei care stiu ce-i aia saltea cu plasa de arcuri, cunosc foarte bine ca nu exista asa ceva fara sa faca balans...
anyway... you know better.
3. Nu stiu pe cine incurc de fapt... pana acum am primit numai mesaje pozitive referitor la actiunea mea pe acest thread de vreo 8-10 pagini incoace... lucru care m-a incurajat sa continui cu postarile... consider actiunile mele o forma de ajutor informativ al multora (ajutor pe care eu nu l-am avut in acest mod atunci cand mi-am inceput cautarile prin "lumea saltelelor"), iar cand nu voi mai avea a spune nimic imi voi da seama singur de sosirea acelei clipe...
Oricum, acest ultim mesaj al tau are un caracter, sa spun asa, cam ofensiv (ex: sunt "agitat", "incurc"), si nu cred ca merit de la tine acest "atac" deoarece nu ti-am adus tie personal nici?un afront, dimpotriva...

P.S.: Deoarece aceasta postare a mea precum si aia a ta (pe care am citat-o) sunt aproape total offtopic, consider ca nu mai trebuie sa existe nicio continuare de genul acesta... pentru orice altceva exista PM -urile (mesajele private)
Sa fii bine.


View Postzstefc, on 4th May 2011, 11:11, said:

haideti ca revin cu niste informatii folositoare zic eu... (...)

Bravo zstefc, in sfarsit, uite si o informatie ce intr-adevar poate fi foarte folositoare pt economisirea a ceva bani...:)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate