Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4629 replies to this topic

#559
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009

 metodicutz, on 18th May 2011, 15:27, said:

setris... cand iti vine "jucaria" sa faci si tu un mic review...:D.
esti amabil sa ne pui un link cu descrierea saltelei si de unde ai luat-o?

Nu am de unde sa pun link, pt. ca siteul este in maghiara . Conform catalogului pe care l-am primit in magazin ( un magazin de mobila din Brasov ), componenta este urmatoarea :

- husa speciala de saltea, tratata cu Aloe Vera, detasabila si lavabila, prevazuta cu fermoar
- vata speciala ROTTEX PES ( 300g/mp ), de fapt cred ca este stratul de vatelina incorporat in husa .
- strat Memory Foam (60 mm )
- eliocel elastic cu cai climatice 35kg/mc ( 100 mm )

La saltea mai primesc o perna cu Memory si husa cu Aloe Vera ( :P ) ce-a de-a doua perna am cumparat-o deja si e in probe, pot sa spun ca este bunicica, avand in vedere ca pe pernele clasice ( cu puf din zestrea mamei ) nu pot dormi...pe perna de la ei chiar dorm, nu mi se afunda nasul in ea, nu miroase a cauciuc, inca transpir ( de asta cred ca nu scap niciodata, deh, aerul condtionat de la munca trebuie sa-si spuna cuvantul )... si in rest, astept sa apara salteaua .  :rolleyes:

#560
havenmaster

havenmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 25.05.2005
Am si eu o intrebare pt amotida.
Am vazut oferta de la sortem( ei comercializeaza produsele celor de la rbw din polonia) pt modele urmatoare de saltele( se gasesc in catalogul celor de la sortem)
Modele ar fi:
- cream aloe sau medicot
- coco climatic sau hygienic
- master medicot.
Din ce am vazut pe net ele sunt produse de cei de la Hilding care are si reprezentanta in polonia.

#561
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011
Havenmaster:  da-mi link-urile unde sa pot vedea descrierile cat mai exacte a respectivelor saltele fiindca nu le-am gasit.

#562
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Salut Amotida . Eu as avea de ales intre aceasta   si aceasta .  Cineva imi recomanda cea de la ted , sunt facute in bulgaria, au si o garantie mai mare, cica au si materiale mai bune.
In schimb despre pocket spring am citit majoritatea de bine , am de gand saptamana asta sa le probez pe ambele sa vad care mi se potriveste mai bine .

Mersi ,

#563
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

 havenmaster, on 22nd May 2011, 21:47, said:


Am mai facut azi o cautare si le-am gasit pe site-ul polonez al celor de la RBW.
Prezentarea este acolo destul de "subtire". Inteleg ca este vorba despre saltele cu arcuri independente + fasie de poliuretan incadrate in categoria lowbudget; acum desigur ca nu ne-ai spus si cu ce pret le gasesti tu in Romania... ca daca e sa le cumperi cu un pret apropiat de a ce vand aia in Polonia, atunci daca iti plac cum stai pe ele (oricare ar fi din cele trei, cu un mic plus al celei master medicot) probabil merita fiindca oricum sunt ieftine... Eu nu am cum sa-mi dau prea mult cu parerea deoarece nu sunt eu cel care le-a probat, simtit si vazut indeaproape.
Imi pare rau ca nu pot da un altfel de raspuns; ii inteleg pe toti cei care imi cer parerea dar, de cele mai multe ori nu prea am cum sa ofer o parere ce sa se poata lua in considerare. Iar mai ales cand vine vorba de produse incadrate in categoria lowbudget, cu o prezentare extrem de sumara, neprobate de mine, etc, etc, singurul lucru pe care il pot spune este acelasi pe care l-am mai spus de multe ori pe-aici, "un produs ieftin inseamna espectative mici". Cel mai bine pentru fiecare cautator de saltea este PROBAREA si incercarea de a face diferentierea dintre produsele probate, diferentierea dintre materiale prin ce conteaza mai mult pentru fiecare in parte, confortul dorit, etc, etc. Nu stiu ce si-ar putea inchipui fiecare dintre cei care m-au citit pe-aici ca le-as putea spune despre diversele produse gasite de fiecare in parte, esenta este ca dorinta mea initiala a fost de a oferi cat mai multe informatii despre categoriile de saltele, informatii mai tehnice despre anumite materiale, despre plusuri si minusuri pe care un potential cumparator ar trebui sa le aiba in vedere inaintea achizitionarii... Probabil ca eu as putea sa-mi spun un punct de vedere mai bine definit doar atunci cand as avea foarte multe informatii despre o saltea anume, probabil doar facand comparatii si nu in ultimul rand atunci cand este vorba despre saltele scumpe... Deoarece, daca as fi stiut eu saltele foarte ieftine si foarte bune, credeti ca as fi tinut acest lucru doar pentru mine??!!!


 tak30ver, on 23rd May 2011, 12:36, said:


Salut si tie. Cred ca raspunsul meu pt tine ar fi cam tot asemanator cu cel ce l-am dat lui havenmaster.
Du-te si le probeaza pe amandoua si pe aia care te vei simti tu mai bine, pe aia s-o alegi. Faptul ca multi au laudat-o pe aia de la saltex ii da acesteia un plus, precum si faptul ca este din arcuri independente. Problema acesteia este ca nu vad sa aiba perimetrale din poliuretan impotriva balansului lateral. Despre cealalta (de la Ted), ce sa zic? E o saltea din plasa de arcuri care(precum orice plasa de arcuri) oricum nu poate sa te duca mai mult de 3-4 ani... si aici nu ma refer la anduranta ei propriu zisa ci la marile minusuri ale tuturor plaselor de arcuri (pe care daca le-ai citit stii despre ce este vorba). Din pacate insa, nici cea de la saltex nu prea cred sa-ti ofere calitatile initiale (daca intr-adevar le are) si dupa mai mult de 3-4 ani... In fine, fa-ti alegerea in raport de cum te vei simti probandu-le!

#564
metodicutz

metodicutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 07.08.2005
despre pocket saltex: am dormit cam 2 ani pe o astfel de saltea. e ok cu arcurile acelea, husa detasabila care a suferit 2 spalari...pare frumos dar nu e suficient. ceva nu mi-a placut la acea saltea. se electriza f tare, tot timpul dadea un sentiment asa de sintetic, ieftin. probabil husa aia care nu prea avea bumbac in ea, buretele ala de cativa cm peste arcuri...nu a fost pt mine. desi e corect facuta. cred ca e doar o chestie de gust. poate un pic de latex ar fi facut-o mai prietenoasa. cand scoteam husa sa o spal (160x200) era asa electrizata ca simteam curentii aia destul de puternic.

am probat lineaflex mirror form: confortabila! dar pretul mi s-a parut ridicat. are 2 straturi de vascoelastic de cate 9 cm, de densitati diferite dar nu stiu care sunt alea. husa facuta cu simt de raspundere. dar pretul de 59 bulioane la 180x200 nu il gasesc justificat deocamdata.

mai analizam :)

#565
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

 metodicutz, on 23rd May 2011, 14:42, said:

am probat lineaflex mirror form

Si daca tot ai fost la Lineaflex, nu ai incercat si alte saltele de la ei? Si daca da, inafara de Mirror form (din linia Benessere) nu ti-au mai placut si altele? Asa cum am mai spus-o si in urma cu multe pagini, cateva din saltelele de la Lineaflex par interesante. Desigur ca "Mirror form benessere" este probabil cea mai scumpa de la ei (explicatia este doar ca folosesc multa vascoza); ce nu-mi place insa este ca nu prezinta deloc pe site-ul lor exact caracteristicile tehnice ale materialului. Tu nu i-ai intrebat ce si cum? Nu i-ai intrebat macar cu ce densitati lucreaza?
"Mirror form Benessere" zic ei ca are doua straturi de vascoza... total gresit...stratul care va fi utilizat ca baza se periseaza in scurt timp (vascoza elastica nu este un material care sa fie bun ca baza a unei saltele)... chiar nu ii inteleg de ce au facut asa ceva. Dar cred ca daca eu personal as merge la ei cautand o saltea mai buna, sunt sigur ca as gasi ceva rezonabil din multitudinea de saltele pe care le au.

#566
metodicutz

metodicutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 07.08.2005
tot gama benessee: lineaflex relaxlinea a fost prima probata. cam tare si cam incomod. nu mi sa parut ok. altele nu m-au interesat pentru ca a doua a fost mirror form care se simte imediat ca are alta clasa! :D
de cerut detalii despre densitati...cui!? domnisoara de acolo, f dragutza si amabila de altfel nu avea o solida pregatire. si nu e vina ei, va spun din experienta. am lucrat intr-o multinationala italiana si pe partea asta de sustinere tehnica a vanzarii e un obicei a lor sa nu faca nimic in a-si instrui oamenii!

fabrica victoria din bucuresti nu mai produce saltele!!!

ramane de vazut ce e cu acea osteosan de la valentino de 9 cm vascoelastic si 80 kg densitate. si ceva similar am vazut in gama previ (memory foam h26) si ma gandesc ca de fapt sunt acelasi lucru la material si sa fie husa diferita...
probabil ca voi face o vizita pana la previ in pipera...le tot vad magazinul ala care parca in ultima perioada aveau un banner ca organizeaza si nunti...e ca la nebuni :))

startul asta de 9 cm de vascoelastic pare sa fie ok ca si calitate, si fara arcuri pe sub...si cu husa cat mai putin sintetica.
practic este de vazut daca valentino tessuti si previ au un produs cat de cat apropiat fie si departe cu tempur...oricum sunt la jumatate de pret!
posta mai demult cineva despre osteosan...lucra la un magazin de saltele din timisoara. daca ne-ar putea da detalii...

#567
havenmaster

havenmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 25.05.2005
[quote name='amotida' date='23rd May 2011, 13:09' post='9916264']
Preturile sunt ca cele de pe site-ul polonez, zlotul e la fel ca leul, din pacate firma din romania nu le are, are doar mostre(sectiuni) si nu am putut sa le probez din pacate.
Dar din ce am mai cautat am vazut ca ele sunt facute de fapt de cei de la Hilding care am auzit ca ar fi totusi cineva in domeniu sau poate ma insel.
Atasez si datele din catalogul celor de la sortem

Attached Files



#568
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

 havenmaster, on 24th May 2011, 10:50, said:


Hilding sa fie un "nume" in domeniu?! Poate doar pentru polonezi! Firmele cu "nume" sunt multe in lumea asta dar Hilding nu este printre acelea... si nici o firma cu "nume" nu produce saltele la o mie de lei bucata...
Acum ce sa-ti zic... din ce se vede in fotos+descriere, saltelele par foarte ok, insa din pacate calitatea nu se poate vedea si "simti" intr-o fotografie...
Sincer sa fiu (atentie!), din ce vad si din descriere, daca mi-ai fi spus ca le-ai probat si ca ti-ar fi placut, ti-as fi raspuns pe loc ca, avand in vedere pretul, sa le iei cu "ochii inchisi"! (indiferent pe care, apropo si alea cu strat superior de latex par misto); in sensul ca fiind ieftine si daca te-ai fi simtit si bine pe ele, investitia fiind minora chiar daca peste vreo 3-4 ani nu ti-ar mai fi placut (sau materialele straturilor de suprafata ar ceda) macar nu ti-ar fi parut prea rau dupa banii dati... in orice caz, din fotografii si descriere, toate saltelele alea par mai ok decat, sa zicem facand o comparatie, alde saltex si altele de care s-a mai vorbit pe-aici (in gama de pret/materiale respectiva ma refer)...
Eu sunt (dupa cum ai vazut ca am mai spus deseori) impotriva cumparaturilor "pe neprobate", fiindca se pot ivi surprize... ce te faci daca iei una d-aia si nu-ti convine cum te simti pe ea?! Pe de alta parte, pretul mic poate ca ar merita... Decizia e a ta!
Iar daca cumva decizi sa iei de la ei, neaparat sa revii cu amanunte (cum te simti, cum dormi, daca materialele par ok, cum pare in comparatie cu alte saltele probate de tine din aceeasi categorie de pret si materiale, etc)... fiindca amanuntele de genul acesta conteaza foarte mult si pentru alti doritori.
Sa fii bine si te asteptam sa ne spui ce decizie ai luat pana la urma + review-uri.

Edited by amotida, 24 May 2011 - 11:12.


#569
alladin1783

alladin1783

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.09.2007
Salut,

Sunt in cautarea unei saltele si as avea nevoie de niste sfaturi. M-am oprit la cele cu memory foam si am "probat" cateva la showroom-ul saltele-online unde cea mai confortabila mi s-a parut Memory Latex si apoi Confort de la Mobexpert cu strat de memory foam de 7 cm.
Acum se pare ca cei de la Mobexpert nu vor mai produce salteaua Confort de mai sus alegand varianta sa importe saltele memory din Malaesia, www.visco-pro.com.my. As dori o parere despre aceste saltele, eu le-am incercat in showroom si mi s-au parut ok, putin mai moi decat varianta produsa de Mobexpert. Totusi fiind vorba de un producator asiatic nu stiu cata incredere sa am in calitatea materialelor. La ei pe site nu precizeaza nimic legat de densitatea materialelor folosite.
Orice alta recomandare de saltea memory in jurul sumei de 3000-4000 RON e binevenita.

#570
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

 alladin1783, on 24th May 2011, 16:52, said:


-Memory latex de la saltele online:  atat timp cat ti-a placut si pretul este unul foarte rezonabil (2190 lei pt dim. 160/200) cred ca nu te opreste nimic in a achizitiona-o... bun, densitatea este doar de 60 dar oricum ar fi fost foarte greu sa gasesti ceva mai bun in aceasta categorie de pret.
-Confort de la mobexpert: pe site-ul celor de la mobexpert nu am gasit nicio saltea cu aceasta denumire... daca e una din cele doua prezentate acolo sub denumirea simpla de "vasco" oricum acolo nu se face absolut nicio descriere, nimic.
-Saltelele de la visco-pro.com.my: intr-adevar nu se dau pe site prea multe indicatii tehnice cu toate ca pe undeva se strecoara ideea ca ar fi HD (citez: "a high density slow recovery temperature sensitive memory foam")... apropo, nu ti-au zis cei de la mobexpert de cand o sa le importe si cu ce preturi? Wellness Visco-Pro si Deluxe&Ultimate Visco-Pro, precum si Ultimate Medic par, asa cum sunt prezentate acolo, mai superioare decat 90% din ce s-ar putea gasi pe internet pe site-uri romanesti cu saltele! Acum problema e daca s-ar putea afla de catre cineva despre originea materialului... adica daca e importat de prin America ar fi excelent dar daca e din China ar fi o problema... cine stie...
Apropo, vad ca au avut un show recent (in ianuarie) in Koln in Germania...ma gandesc ca nu fac ei saltele proaste ca sa incerce sa le vanda la nemti!!!
....cu toate ca, sincer sa fiu, daca as avea posibilitatea sa le testez eu personal, poate ca as avea de spus mai multe despre ele... si mai ales daca ar fi la un pret de pana intr-o mie de euro, ar fi super... Intreaba-i pe cei de la mobexpert cand o sa inceapa importurile si cat vor costa cele trei de care am spus.
...............
Cauta si la www.giuliaconfort.ro
Au o gramada de saltele ce par foarte ok si probabil sunt in gama de preturi 3-5 mii...Au si magazine in Bucuresti, BC, BV, CT, CJ, pitesti, Oradea, Rm Valcea.

............................
Mai... tot stau si ma uit pe www.visco-pro.com.my si parca mi se par chiar buni... si mai pot sa spun ca sunt printre putinii pe care-i vad ca fac saltele atat de apropiate ca "concept" de cei de la tempur... adica parca le-au copiat toata "filosofia de a face", huse subtiri pentru mulaj perfect, straturi foarte similare (un strat superior de soft touch, un strat inferior de vascoza masiva, imbinari ale vascozei cu poliuretanii similare, etc)...ar fi excelent de s-ar putea afla de unde provine materialul...

Edited by amotida, 24 May 2011 - 17:36.


#571
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011
Tot stand si uitandu-ma la fiecare saltea in parte a malaiesienilor aia, am observat ca undeva in doua schite a unor saltele cu arcuri independente + strat superior de memory, se indica si densitatea vascozei: 65kg/m3... putin... chiar ma entuziasmasem un pic cu ei... doar daca nu cumva folosesc si vreo densitate mai mare la celelalte (sau la unele dintre celelalte), dar in cazul acesta nu s-ar fi laudat si ei un pic scriind acolo ca au si vascoza HD?! doar ar fi fost in interesul lor...
Am mai vazut una misto acolo la ei: SpringMax (denumirea n-are nicio treaba cu "spring" adica arc... este o saltea memory normala). Pana acum, din ce vad acolo, cele mai bune ar fi Ultimate Visco-Pro, SpringMax, Ultimate Medic si SpringMax Medic.

Edited by amotida, 24 May 2011 - 17:59.


#572
alladin1783

alladin1783

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.09.2007
Mersi de raspunsul rapid.

Despre saltelele de la www.visco-pro.com.my Mobexpert deja le importa, eu am putut sa le "testez" in showroom-ul din Baneasa. Totusi, la o a doua privire pe site-ul lor, saltelele care se vand la Mobexpert sunt din seria Natupalm, Deluxe 160x200  aprox. 2300 RON , Supreme 160x200 aprox. 2800 RON (Supreme ar avea in plus inca un strat de memory foam de 3 cm). Eu m-am simtit mai bine pe cea Deluxe care e putin mai ferma.
In alta ordine de idei, data viitoare cand ajung prin Baneasa ii intreb daca pot aduce si ceva din gama Visco-Pro.
Legat de asemanarea cu saltelele Tempur, pana si culoarea e asemanatoare :). Diferenta cred ca e densitatea viscozei, saltelele si pernele Tempur fiind mai ferme decat cele din seria Natupalm. Totusi saltelele si pernele sunt foarte confortabile (cel putin perna sigur achizitionez, costa 176 RON deci daca viscoza nu e de calitatea prea buna paguba nu ar fi mare :) )
Planuiesc sa ma duc si la giuliaconfort, au magazin in afara Bucurestiului undeva prin Afumati deci vizita necesita ceva timp.

#573
bogdaniumm

bogdaniumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 27.06.2010
Din septembrie dorm pe o saltea pocketspring de la saltexmob si de atunci spatele meu si al sotiei sufera incontinuu.
Este foarte-foarte moale, iar pe latimi e si mai moale. Pe lungimi, de fapt pe una din laturi, pe vreo 10 cm a cam iesit buretele in afara. O intorc la fiecare 2 saptamani.
Ori am avut eu ghinion si am prins un lot/saltea mai/foarte prost/a ori sunt f proaste aceste saltele.
Cei care aveti acest tip de saltea, cum va simtiti cu spatele?
As vrea sa o schimb si ma gandeam la dormeo ortophedic, cel mult comfort.
Bugetul este de maxim 700-1000 lei, dimensiune 160/200. Daca se merita, as da 1300 pe comfort dormeo.
Va multumesc.

#574
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

 bogdaniumm, on 25th May 2011, 22:04, said:


Bogdane,
Schimba cat mai urgent salteaua aceea! Fiecare noapte in plus pe acea "nenorocire" are o rezonanta negativa enorma asupra spatelui vostru.
Nu, nu ai avut ghinion... din pacate ai preferat sa cumperi o saltea ieftina a unui producator ce nu are nimic in comun cu "a face" saltele, a unui ecscroc as putea spune, fiindca numai astfel se poate denumi un producator de saltele care de fapt nu face altceva decat sa-si bata joc de sanatatea oamenilor...si, asa cum majoritatea saltelelor foarte ieftine sunt, si aceea este una facuta din materiale ce nu ar trebui in mod normal sa existe in componenta saltelelor, o "chestie" ieftina doar cu "forma de saltea"!!!
Eu insa vreau sa te intreb altceva:
-vezi ca ai avut o experienta nefericita cu o "imitatie de saltea" si riscati acum sa va inrautatiti sanatatea coloanei voaste vertrebrale si nu numai... de ce esti pe cale acum sa faci o alta greseala?!
-nu ai auzit oare ca "dormeo" sunt niste saltele foarte controversate, niste saltele de care majoritatea care au facut greseala sa le achizitioneze au numai cuvinte de hula despre ele? Ce incredere poti tu sa ai intr-un produs care se vinde prin teleshopping si doar in tari in care perceptia despre calitatea pe care trebuie sa o aiba diverse produse este extrem de redusa? Nu stii oare ca teleshopingul este o forma de a insela oamenii cu televizorul? 99% din produsele de la teleshopping nu sunt bune decat de aruncat la gunoi...sau in orice caz sunt foarte departe de ceea ce ti se prezinta la televizor...
-in primul rand incearca sa ai rabdarea sa citesti cu atentie macar ultimile zece pagini de pe acest topic al forumului nostru... vei intelege probabil cateva lucruri care te vor face sa fii (cel putin) un pic mai precaut in a cum cheltui banii pentru o saltea... vei gasi si multe referiri la diverse saltele (unele dintre ele chiar si low budget asa cum cauti tu)... astfel probabil ca vei putea sa afli diverse lucruri interesante si... apoi, rapid treceti la cautatul prin toate magazinele si depozitele de saltele ce exista in orasul tau (sau daca poti si in Bucuresti unde cu siguranta exista o gramada de showroom-uri)... iti vei forma cu siguranta o oarecare opinie incercand cat mai multe saltele posibil (indiferent de materiale) si mai apoi cu siguranta cred ca vei putea sa faci o alegere mai buna decat alde dormeo...

#575
alladin1783

alladin1783

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.09.2007

 amotida, on 24th May 2011, 18:10, said:

-Memory latex de la saltele online:  atat timp cat ti-a placut si pretul este unul foarte rezonabil (2190 lei pt dim. 160/200) cred ca nu te opreste nimic in a achizitiona-o... bun, densitatea este doar de 60 dar oricum ar fi fost foarte greu sa gasesti ceva mai bun in aceasta categorie de pret.
-Confort de la mobexpert: pe site-ul celor de la mobexpert nu am gasit nicio saltea cu aceasta denumire... daca e una din cele doua prezentate acolo sub denumirea simpla de "vasco" oricum acolo nu se face absolut nicio descriere, nimic.
-Saltelele de la visco-pro.com.my: intr-adevar nu se dau pe site prea multe indicatii tehnice cu toate ca pe undeva se strecoara ideea ca ar fi HD (citez: "a high density slow recovery temperature sensitive memory foam")... apropo, nu ti-au zis cei de la mobexpert de cand o sa le importe si cu ce preturi? Wellness Visco-Pro si Deluxe&Ultimate Visco-Pro, precum si Ultimate Medic par, asa cum sunt prezentate acolo, mai superioare decat 90% din ce s-ar putea gasi pe internet pe site-uri romanesti cu saltele! Acum problema e daca s-ar putea afla de catre cineva despre originea materialului... adica daca e importat de prin America ar fi excelent dar daca e din China ar fi o problema... cine stie...
Apropo, vad ca au avut un show recent (in ianuarie) in Koln in Germania...ma gandesc ca nu fac ei saltele proaste ca sa incerce sa le vanda la nemti!!!
....cu toate ca, sincer sa fiu, daca as avea posibilitatea sa le testez eu personal, poate ca as avea de spus mai multe despre ele... si mai ales daca ar fi la un pret de pana intr-o mie de euro, ar fi super... Intreaba-i pe cei de la mobexpert cand o sa inceapa importurile si cat vor costa cele trei de care am spus.
...............
Cauta si la www.giuliaconfort.ro
Au o gramada de saltele ce par foarte ok si probabil sunt in gama de preturi 3-5 mii...Au si magazine in Bucuresti, BC, BV, CT, CJ, pitesti, Oradea, Rm Valcea.

............................
Mai... tot stau si ma uit pe www.visco-pro.com.my si parca mi se par chiar buni... si mai pot sa spun ca sunt printre putinii pe care-i vad ca fac saltele atat de apropiate ca "concept" de cei de la tempur... adica parca le-au copiat toata "filosofia de a face", huse subtiri pentru mulaj perfect, straturi foarte similare (un strat superior de soft touch, un strat inferior de vascoza masiva, imbinari ale vascozei cu poliuretanii similare, etc)...ar fi excelent de s-ar putea afla de unde provine materialul...

Am fost si la Giuliaconfort. Saltelele sunt ok dar preturile.....1100 euro o saltea cu poliuretan (varianta lor ecologica dupa spusele agentului de vanzari) + memory foam 4 cm. Varianta cu memory foam de 7 cm era cam 1500 euro. Sincer nu stiu daca merita atatia bani....probabil se plateste mult si firma Morfeus care dupa spusele agentului nu numai ca e concurenta cu Tempur dar e si cu o clasa mai sus avand saltele si la 3-5 mii euro :).
Totusi in continuare nu am gasit nimic in segmentul de pret 3-4 mii RON ...gasesc fie mai ieftine cum ar fi Memory Latex care mi s-a parut ok si care are mari sanse sa fie marea castigatoare ori mult mai scumpe.
Legat de saltelele de la Mobexpert....ofera garantie doar 2 ani la ele ceea ce mi se pare putin in comparatie cu alti producatori care ofera de la 7 in sus.

#576
amotida

amotida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 03.02.2011

 alladin1783, on 27th May 2011, 16:21, said:



:lol:  m-ai facut sa rad cu ce ti-a zis vanzatorul ala... mai ce le mai place unora sa se compare si sa se dea rotunzi...macar de-as fi fost eu in locul tau ca-l luam un pic la bani marunti...dar, lasa, nu mai zic nimic...
Mai cauta un pic si prin alte locuri si daca nu gasesti nimic ce sa para mai bun in bugetul disponibil, ia-o p-aia  de la salteleonline si-ai terminat balciul... macar aia ti-a placut si e si la un pret f rezonabil...

...........................................

P.S.: Plec in concediu pt toata luna iunie si voi intra foarte rar pe net...asa ca daca m-i se vor adresa intrebari personale probabil voi intarzia f mult cu raspunsul...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate