Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Care sunt zilele în care se spală, apoi alea în care nu se spăla!?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#73
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011

 DarkPassenger, on 29th March 2012, 10:58, said:

Da, este greu de inteles. Unde este scris ca asa este randuit sa faca un crestin ? A zis mai sus ca nu este niciun fundament biblic pt tinerea ei. Atunci, de ce trebuie sa fie tinuta ca zi inchinata lui Dumnezeu, daca n-are nici o baza ?  :confuzzled:
Pai de ce nu zici ca intelegi greu, se rezolva.

Crestinism
Familia Cultelor de Vest:
Cultul Ortodox de rasarit traditional
Cultul Nechalcedonian Ortodox traditional
Cultul Catolic de vest traditional
Cultul Anglican traditional
Cultul Romano-Catolic
Cultul Greco-Catolic
Cultul Protestant
Familia Cultelor de Est:
Cultul Nestorian
Cultul Monofizit
Cultul Armean
Cultul bisericilor siriene
Cultul bisericilor de Copti din Egipt si Etiopia
Cultul Luhteran
Familia cultelor reformate prezbiteriene
Familia cultelor metodiste
Cultul Calvin – metodist
Familia cultelor Holiness
Cultul Penticostal
Familia cultelor bisericilor europene libere
Cultul Baptist
Familia cultelor fundamentalist independente
Cultul adventist
Cultul martorilor lui Iehova
Familia cultelor liberale
Familia cultelor moderne sfinte
Familia cultelor comune
Familia cultelor Stiintifico-Metafizice
Cultul scolar unit
Cutul bisericilor unite
Cultul ortodox etiopean
Cultul Evanghelic
Cultul bisericilor locale
Cultul Maronist
Cultul bisericii universale britanice si a lui Dumnezeu
Cultul Stone – Campbell
Cultul bisericii Apostolice noi

La care crestini te referi? Mintenas te lamuresc despre "baza".

#74
emilboc

emilboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 31.10.2011

 richelieu, on 28th March 2012, 15:44, said:

1. Lasa un "barbos" sa raspunda, asta nu te priveste pe tine. Nici pe mine de altfel, sunt reguli pe care nu le urmez.


Dar am recunoscut si pe fatza asta :lol:  Stiu sigur ca ai dreptate, cand afirmi asta.




Pacat, ar fi trebuit sa nu-ti iasa mai multe.....sau sa-ti iasa tot ;)


2.Nu bisericile gresesc, ci unii preoti. Asta am recunoscut-o tot timpul. Am mai recunoscut tot timpul si faptul ca nu am pus botul la "vrajelile credincioaso-popesti", pentru ca nu am fost niciodata un om bisericos. Ultima data, am intrat intr-o biserica...... Dar stai...nici nu mai stiu cand am fost. Eu sunt credincios, nu bisericos. Dar asta nu ma opreste sa recunosc meritele Bisericii si sa recunosc faptul ca meritele sunt mult mai mari decat neajunsurile. Si asta, pentru ca totusi, prefer sa conduca Biserica "oile" decat sa le conduca altii .


3.Sunt inginer electro, cu specializarea electrotehnica. Ca ocupatie, sunt chiar director tehnic la compania aia cu tangente cu electronica si cu statiile radio.  Dar asta nu ma opreste sa gandesc mai departe de 0 si 1....:). Cum nici pe Newton nu l-a oprit descoperirea gravitatiei de exemplu, sa creada in Dumnezeu :).



4.Dada...fix asa e. :). Iti garantez eu ca tu gandesti asa cum vor altii sa gandesti, cel putin cand e vorba de politica si chestii sociale. Si asta te face tot oaie. Crede-ma pe cuvant...sau cerceteaza singur si vei vedea ca am dreptate. Tu nu faci nimic din frica de Dumnezei, nici eu nu fac nimic de frica, ci din dragoste. Dar manipularea are multe forme si in proportie de 100% iti garantez ca esti la fel de manipulat ca oricare alta oaie. Si cu cat te incapatanezi sa crezi ca nu esti, cu atat mai usor de manipulat vei fi.
Dar, tu dormi linistit in continuare! Tu de fapt gandesti cu creierul tau :).
1. barbosii nu raspund concret la nici o intrebare. baga doar vrajeli si diversiune ca sa abata atentia de la intrebarea pusa. eu cand am pus FIX  aceste intrebari FIX in aceasta forma am vrut sa demonstrez ceva... din nefericire n-am cui.
ambiguitatea de care te folosesti si tu nu duce l nimic bun. n-am reusit sa inteleg ce inseamna
"nu sunt CHIAR sustinatorul bisericilor. pentru mine e mult mai simplu: esti sau nu esti?

afirmatia ta citata de mine e in aceasta forma o "salata de cuvinte". ai dat un raspuns dar n-ai spus nimic. eu inteleg ca poti sau nu sustine bisericile. tu imi spui ca nu chiar...

asta e raspuns de barbos interesat sa mentina ambiguitatea. sau altfel spus, prosteala.....



2 eu cred ca TOCMAI BISERICILE GRESESC prin aceea obladuiesc pe langa ele asemenea jigodii... ca nu pot sa ii indeparteze deoarece si astia produc bani...

un organism care VOIT nu e in stare sa se autocurete de asemenea jeguri nu e nici demn de respect nici de mila. DOR DISPRET.

am mai dat acest exemplu:

tu ai bea un pahar de vin bun in care se pun doar 2 picaturi de pipi? nu cred. oricat de bun si de vechi ar fi vinul, o picatura de jeg il spurca PE TOT. tu si barbosii sustineti contrariul... si chiar se continua adaugarea de jeg..

de asta mi-e scarba de tot ce e urat in biserici,... si introdus pe gat la prosti.....


3 nu te mai compara cu vremurile lui newton. ala era religios, ca asa erau vremurile, altfel nu avea acces la carte... barbosii care isi alocasera drept de educare tinau strict sub control (sub rug) gandirea potentialilor dusmani... de fapt ei aveau grija sa isi educe doar propriile unelte... pe cei ce gandeau altcumva decat cereau interesele bisericii- hopa la parlit.... si newton nu prea avea habar despre religia si numarul chinezilor....

ps newton era ortodox de rit vechi sau nou?

 Takumi, on 29th March 2012, 09:05, said:

Bai fratilor ma disperati, kyrre va tot spune ca, pentru crestini, Duminica e o zi "inchinata lui Dumnezeu", adica merge crestinu la slujbele Biserici, mai citeste o carte duhovniceasca, viziteaza un amarat sa-l ajute, va tot zice ca de asta e mai speciala, adica ar trebui sa incerce sa faca cat mai multe pentru Dumnezeu si voi tot ii trageti cu odihna, lene, scobit intre dinti, spalat, taiat lemne, mers la cluburi, ca de ce e prima zi si nu la mijlocul saptamanii, ca pe mama, ca pe tata.
Faceti ce vreti Duminica dar intelegeti o data ca asa e randuit sa faca un crestin, e atat de greu de inteles?
Pune la boala rufele in masina de spalat, apasa butonul si apoi mergi sa ajuti pe cineva care are nevoie, fa-i o bucurie si stai linistit ca nu se supara Dumnezeu pentru ce ai facut. :angry:
corect. duminica doar popii au voie sa munceasca si sa stranga bani de la prosti si coliva sfintita din pomana pentru hranirea porcilor proprii si personali din batatura popii.

deoarece popii este smecheri.

si nu oi....

ei au 2 coa ste in plus. ca doar de-aia au dar spaga la primirea parohiei....

 DarkPassenger, on 29th March 2012, 10:58, said:

Da, este greu de inteles. Unde este scris ca asa este randuit sa faca un crestin ? A zis mai sus ca nu este niciun fundament biblic pt tinerea ei. Atunci, de ce trebuie sa fie tinuta ca zi inchinata lui Dumnezeu, daca n-are nici o baza ?  :confuzzled:
baza are si e simplu: P R O S T E A L A   POPEASCA....


Quote

pentru crestini, Duminica e o zi "inchinata lui Dumnezeu", adica merge crestinu la slujbele Biserici

ASA E RICHELIEU credinciosule dar nebisericosule?

deci: cu biserici sau fara? cu prezenta la popa(si dat bani evident pe lumanari, acatiste si alte servicii necesare si utile pentru credinciosi) sau fara?

poate nu percepeti manipularea... "capul in nisip" e o metoda ok de supravietuire..... stiu ei strutii ce stiu.....

#75
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,504
  • Înscris: 04.05.2006
Eu renunț :) Pana si eu am limite in a lupta cu mobile de vânt, cu atât mai mult atunci când au palele rupte... E clar ca tu nu vrei sa intelegi religia, nu te interesează sa te cultivi deloc, îți place doar sa faci ....concret, gargara concretă :D. Ți-ai format niște păreri proaste si Nu vrei nicicum sa încerci măcar sa scapi de ele.  Treaba ta, e pierderea ta, nu a mea.

#76
DarkPassenger

DarkPassenger

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 20.11.2011

 Takumi, on 29th March 2012, 11:25, said:

Pai de ce nu zici ca intelegi greu, se rezolva.

Crestinism
Familia Cultelor de Vest:
Cultul Ortodox de rasarit traditional
Cultul Nechalcedonian Ortodox traditional
Cultul Catolic de vest traditional
Cultul Anglican traditional
Cultul Romano-Catolic
Cultul Greco-Catolic
Cultul Protestant
Familia Cultelor de Est:
Cultul Nestorian
Cultul Monofizit
Cultul Armean
Cultul bisericilor siriene
Cultul bisericilor de Copti din Egipt si Etiopia
Cultul Luhteran
Familia cultelor reformate prezbiteriene
Familia cultelor metodiste
Cultul Calvin – metodist
Familia cultelor Holiness
Cultul Penticostal
Familia cultelor bisericilor europene libere
Cultul Baptist
Familia cultelor fundamentalist independente
Cultul adventist
Cultul martorilor lui Iehova
Familia cultelor liberale
Familia cultelor moderne sfinte
Familia cultelor comune
Familia cultelor Stiintifico-Metafizice
Cultul scolar unit
Cutul bisericilor unite
Cultul ortodox etiopean
Cultul Evanghelic
Cultul bisericilor locale
Cultul Maronist
Cultul bisericii universale britanice si a lui Dumnezeu
Cultul Stone – Campbell
Cultul bisericii Apostolice noi

La care crestini te referi? Mintenas te lamuresc despre "baza".

Nu inteleg ce vrei sa spui cu aceasta lista... Crestini se declara majoritatea.

#77
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010

 emilboc, on 29th March 2012, 14:53, said:

1. barbosii nu raspund concret la nici o intrebare. baga doar vrajeli si diversiune ca sa abata atentia de la intrebarea pusa. eu cand am pus FIX  aceste intrebari FIX in aceasta forma am vrut sa demonstrez ceva... din nefericire n-am cui.
ambiguitatea de care te folosesti si tu nu duce l nimic bun. n-am reusit sa inteleg ce inseamna
"nu sunt CHIAR sustinatorul bisericilor. pentru mine e mult mai simplu: esti sau nu esti?
La ce vrajeli si diversiuni bagi pe aici cred ca ai barba pana la genunchi. Minim.

#78
emilboc

emilboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 31.10.2011

 richelieu, on 29th March 2012, 16:55, said:

Eu renun? :) Pana si eu am limite in a lupta cu mobile de vânt, cu atât mai mult atunci când au palele rupte... E clar ca tu nu vrei sa intelegi religia, nu te interesează sa te cultivi deloc, î?i place doar sa faci ....concret, gargara concretă :D. ?i-ai format ni?te păreri proaste si Nu vrei nicicum sa încerci măcar sa scapi de ele.  Treaba ta, e pierderea ta, nu a mea.
nu ma intereseaza pastorii tai sfinti....

dovada ca vor doar bani si n-au nimic cu sfintenia e ca daca maine s-ar interzice banii in biserica n-ar mai ramane nici 5% din popi in biserici.....

e usor sa zici ca eu fac gargara, dar tu nu poti raspunde concret (stii tu, "nu sunt chiar sustinatorul...") asta nu e gargara?

parerile mele sunt reale. sunt bazate fix pe ceea ce observ. nu pe ce cred unii si incearca sa-mi impuna....

hehe, nu cred ca am nici o pierdere... dezamagirea din vorbele tale are amaraciunea ca pana acum te-ai "drogat" aiurea cu credintele....  dar nu poti sa recunosti....



stii ac aceiasi senzatie o au si femeile ce se trezesc "sexate" apoi parasite.... nici ele nu recunosc....

Edited by emilboc, 29 March 2012 - 23:44.


#79
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011

 DarkPassenger, on 29th March 2012, 19:27, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui cu aceasta lista... Crestini se declara majoritatea.
Ce vreau sa spun? Vreau sa spun ca fiecare dintre variantele de credinte din lista prezentata are o alta "baza", diferita de a celorlalte, ca d-aia is pe lista.
Te rog sa-mi raspunzi la intrebarile din exemplele urmatoare ca sa vad cum gandesti:
I.
1.Majoritatea hotilor [ce au fost condamnati cu dovezi] din puscarii se declara oameni cinstiti, tu ii crezi pe toti? De ce da sau de ce nu?
2.Eu declar acum ca sunt presedintele in exercitiu al Statelor Unite ale Americii, ma crezi, este declaratia mea suficienta? De ce da sau de ce nu?
Care e diferenta dintre a ma declara si a fi intr-adevar?
II.
Un crestin [printre altele] crede ca Biblia nu minte, in Sfanta Scriptura scrie:

„Este un Domn, o Credinta, un Botez.” (Efeseni 4:5)

Dupa cum vezi, s-au inventariat mai mult de treizeci de culte, credinte diferite, toti se declara crestini.
Dumnezeu e Adevarul iar Adevarul e unul singur. Stiind ca "baza" unui crestin e credinta adevarata in Dumnezeu adevarat, care dintre raspunsurile de mai jos le alegi:
1.Minte Biblia.
2.Mint [voit sau inconstient] unii care se declara crestini.
3.Alta varianta [argumenteaza raspunsul].

Dupa ce imi raspunzi la intrebarile de mai sus o sa incerc si eu sa te lamuresc ce semnificatie are cuvantul "baza" pentru un crestin [BAZÁ, bazez, A (se) sprijini, a (se) întemeia pe ceva.  Refl. A avea încredere în sprijinul cuiva, a se lăsa în nădejdea cuiva; a se bizui.] :

DarkPassenger said:

Da, este greu de inteles. Unde este scris ca asa este randuit sa faca un crestin ? A zis mai sus ca nu este niciun fundament biblic pt tinerea ei. Atunci, de ce trebuie sa fie tinuta ca zi inchinata lui Dumnezeu, daca n-are nici o baza ?

Edited by Takumi, 30 March 2012 - 08:48.


#80
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,504
  • Înscris: 04.05.2006

 emilboc, on 30th March 2012, 00:39, said:

parerile mele sunt reale. sunt bazate fix pe ceea ce observ. nu pe ce cred unii si incearca sa-mi impuna....

Dar te-ai gandit macar o secunda, ca s-ar putea sa gresesti in observatii?
Sa observi prost? Sa-ti bazezi observatiile pe un sistem de referinta complet gresit din start?
Sau ai exclus din start ipoteza asta?
Ti-am mai spus ca oricat de independent te crezi, esti la fel de manipulat ca aproape oricine, doar ca nu pe cale religioasa, ci pe altele. Crede-ma ca stiu ce spun. Daca stii ce reprezinta crucea pe care o am ca avatar, ar trebui sa-ti dai seama si de unde stiu ce spun.

Edited by richelieu, 30 March 2012 - 08:51.


#81
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
vorbesti mult si nu spui nimic. :)
spune-mi te rog, tu te consideri cumva un manelist incult si imbecil doar pentru ca o parte insemnata de cetateni este asa? :)
ai reusit sa elimini manelismul din comportamentul oamenilor? nu! asadar, conform spuselor tale, esti un organism care VOIT nu e in stare sa se autocurete de asemenea jeguri asa ca nu esti nici demn de respect nici de mila. DOAR DISPRET. ;)

Edited by Courage, 31 March 2012 - 15:17.


#82
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,504
  • Înscris: 04.05.2006

 emilboc, on 30th March 2012, 00:39, said:

dovada ca vor doar bani si n-au nimic cu sfintenia e ca daca maine s-ar interzice banii in biserica n-ar mai ramane nici 5% din popi in biserici.....

Aceasta dovada, este bazata pe vreun sondaj de opinie facut in randul preotilor, sau doar pe ...parerea ta?

#83
emilboc

emilboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 31.10.2011

 kyrre, on 29th March 2012, 20:06, said:

La ce vrajeli si diversiuni bagi pe aici cred ca ai barba pana la genunchi. Minim.
m-ai prins... tin barba pana mai jos de genunchi ca sa ascund altceva... ce hot esti....

ia citeaza tu diversiunea mea, ca eu spun un lucru simplu si constant...

si ia incearca sa raspunzi simplu si concret la intrebarile mele.... de ce nu poti? ti-e gandul la genunchii mei?



 richelieu, on 30th March 2012, 09:47, said:

Dar te-ai gandit macar o secunda, ca s-ar putea sa gresesti in observatii?
Sa observi prost? Sa-ti bazezi observatiile pe un sistem de referinta complet gresit din start?
Sau ai exclus din start ipoteza asta?
Ti-am mai spus ca oricat de independent te crezi, esti la fel de manipulat ca aproape oricine, doar ca nu pe cale religioasa, ci pe altele. Crede-ma ca stiu ce spun. Daca stii ce reprezinta crucea pe care o am ca avatar, ar trebui sa-ti dai seama si de unde stiu ce spun.


pentru toti se incearca manipularea... si cu fotbal, si cu heineken, si cu danone, si cu ariel, si cu altele....

dar cea mai mare e asta cu credinta... eu incerc sa ma feresc de toate...

popii vor fi ultimii care vor reusi sa ma prosteasca....

 CapitanuPICARD, on 30th March 2012, 09:52, said:

vorbesti mult si nu spui nimic. :)
spune-mi te rog, tu te consideri cumva un manelist incult si imbecil doar pentru ca o parte insemnata de cetateni este asa? :)
ai reusit sa elimini manelismul din comportamentul oamenilor? nu! asadar, conform spuselor tale, esti un organism care VOIT nu e in stare sa se autocurete de asemenea jeguri asa ca nu esti nici demn de respect nici de mila. DOAR DISPRET. ;)
jignesti ca un adevarat credincios... nu am ce vorbi cu asemenea specimene... raspunde concret nu jigniri...

 richelieu, on 30th March 2012, 09:52, said:

Aceasta dovada, este bazata pe vreun sondaj de opinie facut in randul preotilor, sau doar pe ...parerea ta?
fa-l tu.

#84
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,504
  • Înscris: 04.05.2006
Pai nu eu fac afirmatii aberante fără susținere pe forum si le denumesc pompos....."dovezi" :lol:. Dacă faci o afirmatie de genul asta, e de bun simt sa o susții cu ceva dovezi, altfel ...ce fel de atu ești tu? Ca doar voi susțineti ca faceți DOAR afirmatii susținute de dovezi....nu ca..."oile" pe care le critici......:).
Realizezi oare cât de penibil ești?

emilboc, on 31st March 2012, 04:30, said:

11304462[/url]']




pentru toti se incearca manipularea... si cu fotbal, si cu heineken, si cu danone, si cu ariel, si cu altele....

dar cea mai mare e asta cu credinta... eu incerc sa ma feresc de toate...

popii vor fi ultimii care vor reusi sa ma prosteasca....

Nu pentru toți se încearcă....mai mult de atât, la toți se reuseste. Unde nu merge cu Heineken, merge cu carlsberg. Unde nu merge cu religia, merge cu știință......unde nu merge cu danone, merge cu napolact...si tot așa. Pentru fiecare exista o repeta funcțională de manipulare si nu ai cum sa scapi, decât cultivandu-te corespunzător. Iar asta înseamnă, sa cunoștință cât mai multe din potentialele metode care ți s-ar putea aplica. Dar asta nu se poate face doar dansul-ți cu părerea, ci studiind. Altfel, pe lângă faptul ca risti sa ți-o iei in bot când si de unde nu te aștepti, risti sa cazi si in ridicol.

#85
emilboc

emilboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 31.10.2011

 richelieu, on 31st March 2012, 12:48, said:

Pai nu eu fac afirmatii aberante fără susținere pe forum si le denumesc pompos....."dovezi" :lol:. Dacă faci o afirmatie de genul asta, e de bun simt sa o susții cu ceva dovezi, altfel ...ce fel de atu ești tu? Ca doar voi susțineti ca faceți DOAR afirmatii susținute de dovezi....nu ca..."oile" pe care le critici......:).
Realizezi oare cât de penibil ești?



Nu pentru toți se încearcă....mai mult de atât, la toți se reuseste. Unde nu merge cu Heineken, merge cu carlsberg. Unde nu merge cu religia, merge cu știință......unde nu merge cu danone, merge cu napolact...si tot așa. Pentru fiecare exista o repeta funcțională de manipulare si nu ai cum sa scapi, decât cultivandu-te corespunzător. Iar asta înseamnă, sa cunoștință cât mai multe din potentialele metode care ți s-ar putea aplica. Dar asta nu se poate face doar dansul-ți cu părerea, ci studiind. Altfel, pe lângă faptul ca risti sa ți-o iei in bot când si de unde nu te aștepti, risti sa cazi si in ridicol.

asa sunt eu "mai penibil" ... nu ca altii... ce vrei, eu nu sunt atat de destept incat sa fac urmatoarea afirmatie:

"ca sa ma apar de manipulari, ma fac credincios..."

inteleg ca dupa logica ta ,

1 credinciosii sunt mai putin manipulabili si manipulati...

2 daca nu esti credincios esti de-a dreptul penibil....

logica de fier, nepenibila... de credincios adevarat....

oricum te salveaza statistica.... in romania doar cativa oameni sunt "necredinciosi" (aica penibili)... peste 95 % sunt credinciosi.... adica botezati.....  esti fericit ca traiesti printre nepenibili?

#86
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,504
  • Înscris: 04.05.2006
Unde si când am spus eu vreuna din aberatiile alea? Mai nou îmi pui si "vorbe-n gura"? A?a rău ai ajuns? Aoleu...cu cine-mi pierd eu timpul......


Nu mă interesează statisticile astea, pentru ca nu mă interesează creditele altora. Eu o am pe a mea si îmi e suficient. Dar da, sunt un om fericit, iar asta i se datorează Lui. Tu esti fericit?

Edited by richelieu, 31 March 2012 - 20:07.


#87
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 Parintele777, on 25th March 2012, 00:34, said:

Nu pot sa-ti spun decat ca spre deosebire de judecata particulara unde se va tine cont de faptele noastre, la judecata universala se va tine cont si de consecintele faptelor noastre si de intentiile pe care le-am avut atunci cand am decis ca altii sau altceva sa lucreze pentru noi.

poate doar dracu sa tina cont atat de precis ca am auzit ca e un contabil perfect. cat despre Iisus...exista pana si atei pe-aici care au o parere mai buna despre El decat tine.

#88
emilboc

emilboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 31.10.2011

 richelieu, on 31st March 2012, 21:04, said:

Unde si când am spus eu vreuna din aberatiile alea? Mai nou îmi pui si "vorbe-n gura"? A?a rău ai ajuns? Aoleu...cu cine-mi pierd eu timpul......


Nu mă interesează statisticile astea, pentru ca nu mă interesează creditele altora. Eu o am pe a mea si îmi e suficient. Dar da, sunt un om fericit, iar asta i se datorează Lui. Tu esti fericit?
eu nu ma droghez....

toti drogatii sunt fericiticand isi prizeaza doza... dar asta nu inseamna automat bine...

mai cresti putin, vei intelege....

#89
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Eu as spala in fiecare zi, ca nu ma doare mana sa pun masina in functiune :naughty: , dar mama nu ma lasa :thumbdown: Asa ca decat martea si sambata am voie, restul zilelor ioc :rolleyes:
Mi se pare o stupizenie, dar nah....ce sa fac...

#90
emilboc

emilboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 31.10.2011

 nicopuscasu, on 1st April 2012, 01:43, said:

Eu as spala in fiecare zi, ca nu ma doare mana sa pun masina in functiune :naughty: , dar mama nu ma lasa :thumbdown: Asa ca decat martea si sambata am voie, restul zilelor ioc :rolleyes:
Mi se pare o stupizenie, dar nah....ce sa fac...
mama ta a inteles gresit...

poti spala oricand, ideea e ca daca speli in zilele "nepermise" sa mergi sa cumperi dezlegare de la popa.....

popii au facut aceste legi ca sa-si asigure o sursa constanta de bani/bunuri (gaini, zile munca la camp pe mosie), prin prostela prostilor.... INCA DE PE VREMEA CAND NU SE INVENTASE CURENTUL ELECTRIC SI NICI MASINA DE SPALAT.

O alta asemenea regula este sa te duci sa cumperi dezlegare dac faci focul duminica, intre 9 si 12....  e doar o alta sursa de bani, cum sa anticipeze ei ca se va ajunge la centrale automate?

orice popa iti va spune sa cumperi dezlegare daca ai facut focul intre 9 si 12 duminica, dar daca pornesti centrala se mai pune? nu e tot foc?



tu poti SA GANDESTI

poti sa gandesti daca sa te lasi si tu prostita/indobitocita de popi... si daca sa-ti prostesti/ indobitocesti si tu la randul tau copii...

tu poti SA GANDESTI daca trebuie sa devii O OAIE IN TURMA, sau DACA RAMAI OM CU RATIUNE... (batjocura cu "tu nu esti om esti oaie' stii bine apartine bisericii) pentru ca respectarea unor asemenea reguli tine mai mult de mimetisme nejudecate, decat de ratiune umana....

tu poti sa gandesti si sa alegi : oaie sau om?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate