Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Lenovo A60

- - - - -
  • Please log in to reply
336 replies to this topic

#1
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005
Lenovo A60 este primul telefon dual SIM cu Android, LENOVO, fiind produs pentru operatorul China Unicom. Ruleaza Android 2.3.3, are ecran capacitiv de 3.5 inch HVGA cu multitouch, procesor MT65673 la 650 Mhz, 256 RAM si 512 ROM

Brand / Model: Lenovo A60
CPU: Dual Core, CPU: MT6573 ARM11 650MHz + MT6162 ARM9 400MHz, GPU: PowerVR SGX 531
OS: Android V2.3.3, English, Arabic, German, Russian, French, Malay, Portuguese, Thai, Turkish, Spanish, Italian, Indonesian, Vietnamese, others please ask
Memory: RAM : 256 MB / ROM : 512 MB, 2G Micro SD Memory Card (TF-Card), MAX support 32GB
Size: 116.5 x 59.9 x 13.2 mm
Weight: 135 g
Screen: 3.5" HVGA, 320 x 480, TFT-LCD/ Capacitive Touch Screen
Network: Dual Sim Dual Standby, Support W+G, G+G, WCDMA/HSDPA : 900/2100 MHz, GSM/GPRS/EDGE : 900/1800/1900 MHz
Color: Black / White
GPS: Built In SiRF III GPS
Connection: Bluetooth with EDR & A2DP, Wi-Fi : IEEE 802.11 b/g, micro USB 2.0
Camera: Back 3.2 mega pixel / MAX 2048Ś1536, Front 0.3 mega pixel, Support to shoot MP4 480P with sound, time depends on storage.
Sensor: Gravity Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor
Radio: FM
Video: AVI , MP4 , FLV , 3GP , MOV , ASF , MPEG , RMVB , etc.
Audio: MP3 , AAC , WAV , etc. / 3.5 mm Audio Jack
Special function: G-sensor, P-Sensor, L-Sensor, FM radio, Wifi, GPS, 3G Dual Sim Dual standby, Multi-touch, Dual Camera,Schedule Power on/off
Package Includes: - Li-ion Batteries 1500mAh x 1
- Earphone / 3.5 mm Audio Jack
- USB Cable
- 2G Micro SD (TF) Memory Card
- Charger

Attached Files


Edited by mondi, 20 November 2011 - 08:43.


#2
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005
Eu am comandat telefonul din China pe 02.11.2011 si am intrat in posesia lui pe 18.11.2011. Se poate comanda si pe e-bay, dar pretul e aproape dublu.
Pe mine m-a costat $215.97 USD, din care 11,99$-card de 8 GB( normal vine cu 2 GB), 2 baterii-8,99$, folie de protectie-0,99$ si transporul-25$.
Telefonul arata si se misca foarte bine, fiind un produs Lenovo. Nu are meniu in română, dar asta nu e o problema ptr. ca vine setat pe engleza.
La introducerea SIM-urilor Digi si Orange am avut o surpriza neplacuta, pe ecran a aparut mesajul "invalid IMEI". Telefonul are decat un IMEI(sau ar trebui sa aiba - la mine nu a avut) si apare scris sub baterie. Pentru a-l face functional trebuie rootat( el vine rootat, dar e aiurea), cu un generator de IMEI se fixeaza 2 IMEI-uri noi care fac telefonul sa functioneze in orice retea. Pentru asta trebuie urmat pasii de aici si cei din arhiva.
Un forum foarte bun pentru acest telefon este cel de aici, dar este in rusa.
La problema cu IMEI-ul, cei de la care l-am cumparat mi-au raspun asa: This is a little issue, you can fix it as below:

1. root the phone.
2. key in *#*#3646633#*#*
3. select GPRS
4. change the imeis to the ones you want.
5. press "Write IMEI"
Click Ok when it is successful
6. send data
7. reboot the phone
note: please insert two sim cards to your phone before doing the above action.

dar nu a functionat!
Eu sunt foarte multumit de el si daca mai aveti neclaritati va stau la dispozitie  :)
Pe Youtube gasiti mai multe despre acest model.

Attached Files



#3
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
cit tine bateria?
si merg ambele sim-uri simultan?
mersi

Edited by boooggy, 20 November 2011 - 12:41.


#4
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
mai am o intrebare
cum a fost cu plata, transportul, expedierea si daca ai mai platit tva sau taxe vamale?
mersi

Edited by boooggy, 20 November 2011 - 14:42.


#5
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005
Facand o comparatie cu telefonul nevestei, un Galaxy mini, bateria tine cam la fel. I-am calibrat bateria si dupa 2 ore si jumatate de butonat (telefonul) aceasta arata 65%, cu wi-fi si data conn. active.

SIM-urile merg amandoua. Eu am in SIM1-Digi si in SIM2-Orange. Am probat si Vodafone si Cosmo si merg fara probleme. Nu merge 3G pe ambele SIM-uri, numai pe un SIM.
Cand esti angajat intr-o convorbire pe un SIM pe celalalt intra ocupat, daca esti apelat. Dupa terminarea convorbirii esti avertizat ca ai fost apelat si pe celalalt SIM.

View Postboooggy, on 20th November 2011, 14:42, said:

mai am o intrebare
cum a fost cu plata, transportul, expedierea si daca ai mai platit tva sau taxe vamale?
mersi

Ti-am trimis PM.

#6
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
multumesc pt raspunsuri.
cred ca o sa il iau si eu
:D

#7
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
poti face o comparatie cu ce s-a scris pe aici?

#8
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005
Cand a sa am timp o sa pun si ceva filmat. Eu sunt multumit dupa 5 zile de butonat. Nu pot sa fac comparatie cu Allview P1 ALLDRO ptr. ca nu detin telefonul. Nu sunt probleme cu Android Market. Camera e destul de decenta ptr. un telefon si in gama asta de pret. Vine cu un soft chinezesc ptr. navigatie, dar mie nu imi place si am pus IGO care releaza fara probleme. Contrastul ecranului este f. bun, chiar peste S2 de la Samsung.
Ruleaza NFS(jocul) fara probleme.
Aici este un fisier video filmat cu el, cam asa arata pachetul primit, iar aici puteti vedea cum se misca.

#9
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
nu vroiam sa faci comparatie ci eventual sa ne spui daca si acesta are din problemele mentionate acolo. ca in comparatie cu unii care au acel telefon tu pari mult mai multumit.
am inteles ca bateria este buna pentru un smartphone, a ajuns sa tina mai mult decat cea de la samsung?
un topic despre telefoane din generatia acestui telefon, aici.

#10
abral

abral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.03.2007
Sa-l folosesti cu placere!

Imi spui si mie de unde l-ai luat si cum a fost cu vama?

#11
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
http://etotalk.com/l...6573_p2647.html

#12
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005

View Postabral, on 29th November 2011, 21:37, said:

Sa-l folosesti cu placere!

Multumesc!
Am fost ocupat in ultima perioada si nu am mai intrat pe forum. Eu sunt multumit de acest telefon. Se misca bine, sta bine in mana si pare destul de solid. La contrastul display-ului bate cam tot ce am vazut. Dupa ce instalezi aplicatia Mobileuncle Tools practic ai control total asupra lui. 256 MB intern sunt cam putini, dar nu e o problema, majoritatea aplicatiilor merg mutate pe card. Eu l-am luat in special pt faptul ca e dualsim si are 3g. DigiNet merge foarte bine! Eu sunt in permanenta conectat la net, fie pe wi-fi, fie pe digi. Eu l-am luat de unde a spus Taxon. Nu am scris de unde pt. ca am zis ca e reclama. Tot ei vand si pe e-bay, unde e bagat la licitatie si uneori pretul e aproape dublu.
Cum ii spuneam si altui coleg pe forum,mie mi l-a comandat un amic care are pay-pal si a venit cu posta normala, care costa 25 dolari. La posta noastra(vama) am platit cam 2 lei. A fost draguta doamna de acolo si a trecut alceva ca sa platesc putin. Oricum si chinezii iti trec o valoare mica a coletului. Stiu si ei ca suntem vamuiti. Pentru alte detalii, privind cantitatea, accesorii, transport,etc, puteti lua legatura cu chinezii. Am vazut ca raspund la orice solicitare, neclaritate... Sunt de incredere! Coletul ajunge cam in 2 saptamani. Acest model e fabricat in Taiwan, nu este replica! Nu stiu daca asta conteaza asa mult, dar e bine de clarificat. Pt. cei care au numai telefoane de firma le transmit ca si telefoanele lor, ca si aceste "chinezarii", sunt facute majoritatea tot in China, unde costurile de fabricatie sunt mai mici, iar daca nu erau acesti chinezi nu ne bucuram de tot ce e nou. Chipsetul MTK promite foarte mult! Dvd playerele dotate cu MTK au fost cele mai cautate, ca si mediaplayerele in prezent. Merge modificat firmware-ul si pretul este destul de ok!
Mai mentionez ca, decand il am, nu s-a restartat niciodata si nu am avut nici o problema cu el! Bateria in regim de utilizare normal tine o zi. Asta inseamna ca amandoua SIM-urile sunt active, din care unul si pe 3g (asta consuma mai mult), wi-fi, conexiunea de date, skype, messenger, e-mail si ale brizbrizuri sunt active in permanenta.
Atasez si driver-ul pt. usb. Daca nu e rootat, instalati driver-ul si il rootati dupa metoda din postul 2.
Toate cele bune!

Attached Files


Edited by mondi, 01 December 2011 - 13:10.


#13
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Am inteles ca acest model are o baterie destul de durabila pentru un smartphone, dar atentie la comanda bateriei de rezerva la faptul ca bateriei ne-originale vanzatorii ii spun "business" si este mai slaba decat cea originala, intitulalta "original". Este si o mica diferenta de greutate intre ele, standby si pret.
Attached File  Lenovo_A60_batteries.jpg   169.74K   70 downloads Attached File  Lenovo_A60_batteries_.jpg   33.45K   71 downloads
mondi, poate ne dai un feedback legat de asta.

Legat de vama, legea spune astfel (in cazul de fata):
- sub 45 euro valoare colet nu se percep taxe vamale
- sub 10 euro valoare colet nu se percepe TVA. Chinezii nu cred ca vor trimite sub o valoare de $50 (USD) asa ca trebuie sa va pregatiti de TVA in caz ca nu gasiti intelegere. Daca ei considera ca 50 dolari e prea putin va pot vamui dupa catalog, dar nu stiu unde sa gasesc acest catalog pe online ca sa vad unde ne-ar putea incadra.
- alte detalii cititi acolo.

Legat de telefon, e o chestie ciudata ca el este (are) o clona a lui SPICE MI-350 prezenta pe gsmarena, dar Lenovo nu este prezent acolo. Mai mult de atat, pe siteul mama http://www.lenovomobile.com/ acest model apare numai daca se foloseste site-ul in limba chineza.
Cel mai mare avantaj al telefonului este ca avand un nume cat de cat cunoscut dintre toate chinezismele poate avea o valoare la revanzare mai buna.

#14
abral

abral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.03.2007
mondi, multumesc pentru detalii.

Speram sa-mi spui ca l-ai luat din alta parte. Cu cei de la etotalk, am avut ceva aventuri neplacute acum vreo 2 ani.

#15
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005
Bateria "business"  nu am folosit-o, dar o s-o testez acum si o sa revin sambata sau duminica cu pareri.
Valoarea trecuta de chinezi pe colet a fost de 10 $, dar la posta acesta este desfacut si se vede ce este in interior.

Da, SPICE MI-350, prezentat pe gsmarena, seamana la exterior cu Lenovo A60, iar acesta cred ca nu este prezent acolo din cauza ca este fabricat numai pentru China Unicom.
Nu am avut inca timp sa fac ceva foto si video cu el, dar gasiti aici 4 foto si un filmulet.
Ca o completare a postului meu anterior, driverul usb se instaleaza urmand pasii de aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gXmbAaDus00?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


View Postabral, on 1st December 2011, 19:08, said:

mondi, multumesc pentru detalii.

Speram sa-mi spui ca l-ai luat din alta parte. Cu cei de la etotalk, am avut ceva aventuri neplacute acum vreo 2 ani.

La mine nu au fost probleme si am vazut ca nu s-a plans nimeni pana acum. Si rusii, la care este foarte popular, tot de acolo il cumpara. Daca o sa cauti, vezi ca o sa gesesti un magazin online de la noi care il aduce.

#16
io_bri

io_bri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.10.2011
Salutare tuturor - urmaresc thread-ul asta de citeva zile, si-acum as avea citeva intrebari:

@mondi: dupa ce criterii l-ai ales de pe etotalk.com? Ai zis de dual sim si 3G; alte criterii? Intreb pentru ca vad acolo si modele care, cel putin dupa specificatiile date, ar fi mai bune (de pilda au 512 MB RAM, in loc de 256, sau ecran de 4"; sau Android 3.01 :-) ). Unele (de fapt toate, daca ma uit la pretul cu care il vind, nu la pretul "de lista") sint mai scumpe decit A60 (de pilda acel Meiyi S510a/G11 care are 3.01), si unele poate au aparut dupa ce te-ai decis, dar la unele diferenta de pret pare acceptabila (nu am inca Android; dar din ce-am citit multe comentarii se plingeau de RAM putin; si tu pomenesti de asta, stiu ca exista alternativa "pe card"; nu mi-e clar cit de mult imbunatateste situatia dublarea memoriei dar pare sa merite diferenta de pret). Unde te-ai documentat despre update-urile de firmware disponibile (asta poate sa fie o problema la modelele mai putin populare; A60 am vazut ca sta destul de bine la acest capitol - poate si fiindca i-au pus acel Lenovo in nume), sau daca suporta sa faca WiFi hotspot? (chiar, suporta?) Merita de pilda update-ul la 3.01 (si diferenta in hardware, si in rezolutia/dimensiunea ecranului) cei $40 cit este acel Meiyi S510a/G11?

Am vazut ca ai skpe - ti l-ai instalat acasa sau a venit cu el instalat? (si din ce scria la altele telefoane suporta doar audio, cu video "in curind" - asa e?) Tot din ce-am mai citit, cam toate telefoanele astea "direct-from-China" suporta Android Market dar doar pentru aplicatiile free; de ce? Exista alternative pentru a le instala si pe cele pe bani (nu prea am idee cum sa caut despre asta; ma gindesc ca poate stiti altii mai mult despre asta, din experienta directa). Multumesc!

#17
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005
Alegerea am facut-o in functie de pret, 3g si dualsim. Ecranul de 4" mie mi se pare mare, iar ce depaseste aceasta dimensiune este deja prea mare. Trebuie sa ii gasesti loc intr-un buzunar, nu sa umbli cu tableta dupa tine! :D
Sunt suficienti 256 MB RAM (25-30 sa fie liberi si telefonul zburda) pentru ca aplicatiile merg puse si pe card. Nu stiu cum este Android 3.01( din cate stiu eu asta e mai mult pt. tablete), dar pot sa-ti spun ca majoritatea telefoanelor, inclusiv cele de "firma" si clasa de sus, vin cu Android 2.3. Din combinatia celor doua a iesit 4.0 Ice Cream Sandwich, care e pus pe Samsung Nexus.
Inainte de a cumpara telefonul m-am documentat putin. Am vazut ca sunt recenzii pozitive, pe forumurile din exterior (cel mai mult in Rusia, recent si in Spania) se discuta despre el si userii au scos si firmware neoficial. Nu am instalat firmware neoficial pana acum, pt. ca sunt multumit de cel actual si vreau sa mai studiez problema asta.
Nu stiu daca suporta sa faca WiFi hotspot, nu am incercat. Daca am noutati o sa scriu pe forum.
Skype a fost instalat de mine din "Market". Pe forumul rusesc cred ca este o versiune care suporta si video, dar nu am avut curiozitatea pana acum. M-am jucat cu Yahoo messenger si stiu ca merge si video.
Asta cu functionarea Android Market doar pentru aplicatiile free, nu o cred. Se pot instala aplicatii direct de pe SDcard. Nu sunt probleme.

Pun si niste poze cu telefonul si cele doua baterii.

Attached Files


Edited by mondi, 02 December 2011 - 17:02.


#18
mondi

mondi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 17.10.2005
Niste poze facute cu telefonul.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate