Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Tractor Claas 836 RZ

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ciprian32

ciprian32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.06.2011
Salut,
Am cumparat un tractor class sh 836 rz.Cu 3000 de ore,la pretul de 32.000 de euro adus in curte din Anglia.L-am cuplat la un plug reversibil cu 5 trupite si rupe pamantul.Ara cam 15-16 h/la 12 ore de arat.Consum mediu 15 l/hectar.Are 200 cp si 8 tone

Acum i-am luat un disc AKPIL eurodisck de 4,6 metri si toaca betele de floarea soarelui de zici ca nu-i adevarat.


Dar toata munca asta l-a pus in genunchi.La discuiala pe pamant super-greu s-a rupt arborele cotit din motor.Reparatiile au costat 5000 euro.

A mai avut cineva tractorul asta sau probele cu clasurile?

#2
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Ce ai tu (sau tatal tau), este identic cu Renault Ares  http://www.agriaffai...ares-836rz.html
Claas-urile sunt Renault re-branduite. In 2003 au cumparat Renault Agriculture si au inceput sa faca tractoare. Tractoarele Renault din 2002 au devenit Claas in 2003.
Tractoarele nu sunt neaparat rele, dar ca si in cazul New Holland, unele voci spun ca era mai bine daca se concentrau pe combine pe care le fac foarte bine, si lasau tractoarele la altii (Renault - in cazul Claas si Fiatagri in cazul New Holland).

Motorul de pe tractorul tau este John Deere DPS 6068 Tier3. De aia cred ca tractoristul a fost foarte nepriceput (sau prea entuziasmat de faptul ca se misca bine) si nu a folosit corespunzator treptele de viteza. I-a dat blana ca prostul si apoi s-a uitat la el ca prostul.

Edited by rand, 04 November 2011 - 09:52.


#3
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Tractoristul nu stie ca are si mai multe viteze cand da de panta mare si grea,sau locuri grele numa 1 viteza are si blana dai ca merge.Pacat de investitia ta si acuma 5000 euro is bani frumosi eu cred ca gasesti motor sa cumperi cu totul.

#4
ciprian32

ciprian32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.06.2011
O intrebare...cum se cupleaza aria de mers melc?Am vazut ca are broasca si iepure.Dar melc?Cum se activeaza?

#5
virgilghirisan

virgilghirisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.01.2011

 ciprian32, on 4th November 2011, 21:25, said:

O intrebare...cum se cupleaza aria de mers melc?Am vazut ca are broasca si iepure.Dar melc?Cum se activeaza?
Baieti banuiesc ca tractorul e powershift si mar mira sa fie fortat excesiv sunt cele 5 trepte importante catalogate de la A LA F care au fiecare subdiviziuni de 6....deci banuiesc ca tractorul a mers tot timpu la full turatie , mizez ca a fost un defect al arborelui....

#6
ciprian32

ciprian32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.06.2011

 virgilghirisan, on 4th November 2011, 21:22, said:

Baieti banuiesc ca tractorul e powershift si mar mira sa fie fortat excesiv sunt cele 5 trepte importante catalogate de la A LA F care au fiecare subdiviziuni de 6....deci banuiesc ca tractorul a mers tot timpu la full turatie , mizez ca a fost un defect al arborelui....


Gresit,a meu are 4 viteze la cutie fiecare cu 4 sub-diviziuni.2 arii de mers.

#7
virgilghirisan

virgilghirisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.01.2011

 ciprian32, on 5th November 2011, 08:50, said:

Gresit,a meu are 4 viteze la cutie fiecare cu 4 sub-diviziuni.2 arii de mers.
Sa fi sanatos sal stapanesti.....ca ai ce....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate