Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Casatorie intre un cetatean roman si un cetatean strain

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Salut, am o nelamurire: ce acte sunt necesare in cazul in care un cetatean roman doreste sa se casatoreasca cu un cetatean strain. Am intrebat la starea civila si au dat din umeri, au cerut tone de acte, inclusiv carte de identitate pt cetateanul strain. Din pct meu de vedere, astia habar nu au si cer orice le trece prin minte.
Daca ma poate lamuri cineva in legatura cu acest subiect, sau macar cu legislatia care reglementeaza acest aspect, multumesc anticipat.

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Depinde... Cazul tau e mai complicat, fiind vorba de 2 cetateni. Daca era un cetatean si-o cetateanca, era mai simplu.

#3
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005

Quote

Formalitati pentru încheierea unei casatorii în România.

Conform legii nr.119/1996 cu privire la actele de stare civila, în România declaratia de casatorie se face personal, de catre viitorii soti, în scris, la primaria locului de domiciliu sau de resedinta al unuia dintre ei.
Odata cu declaratia de casatorie viitorii soti prezinta urmatoarele acte:

- - Actul de identitate (buletin sau pasaport);
- Certificatul de nastere, original si copie (+ traducere legalizata pentru cetatenii straini);
- Certificatul medical (prenuptial) – eliberat în România; este valabil 14 zile de la data emiterii si trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana se poate sau nu casatori;
Acte, în original si în copii traduse si legalizate ori certificate de ofiterul starii civile, din care sa rezulte desfacerea casatoriei anterioare, daca este cazul;
- Dovada eliberata ori autentificata de misiunile diplomatice ori consulare acreditate în România, din care sa rezulte ca cetateanul strain îndeplineste conditiile de fond, cerute de legea sa nationala, pentru încheierea casatoriei în România;
Declaratia data pe proprie raspundere, autentificata de un notar public, din care sa rezulte ca viitorul sot, cetatean strain, nu este casatorit si îndeplineste conditiile de fond cerute de legea sa nationala pentru încheierea unei casatorii în Romania, în cazul în care statul respectiv nu are o misiune diplomatica sau consulara acreditata în România.
Procesul verbal încheiat împreuna cu interpretul autorizat , în cazul încheierii unei casatorii între persoane care nu cunosc limba româna sau între surdomuti.
Documentele straine (cu exceptia pasaportului) trebuie sa poarte Apostila Conventiei de la Haga/1961 sau sa fie supralegalizate pentru a fi recunoscute in Romania.
Casatoria se poate încheia la expirarea termenului de 10 zile, în care se cuprind ziua când a fost facuta declaratia de casatorie, cât si ziua în care se oficiaza casatoria.
Dupa trecerea termenului de 10 zile, casatoria se poate încheia numai pâna la expirarea termenului de valabilitate a certificatelor medicale.

Quote

Casatoria cu cetatean strain

- certificatul de nastere, original, copie si traducere legalizata
- actul care atesta ca a fost desfacuta casatoria anterioara sau a incetat, original, copie si traducere legalizata(evident daca asta aexistat)
- dovada de la autoritatiile locale, in cazul in care exista conventie intre Romania si statul respectiv
- daca aceasta conventie nu exista, dovada se va elibera de Ambasada statului respectiv (dovada va cuprinde, in mod obligatoriu faptul ca, in conformitate cu legea nationala sunt indeplinite conditiile de fond si ca se poate casatori in Romania)


Acte necesare pentru cununia civila

Pe scurt aveti nevoie de :
- certificate de nastere
- certificate medicale prenuptiale (eliberate cu cel mult doua saptamani inainte de casatorie)
- buletine de identitate
- declaratia de casatorie
Actele se depun la Starea Civila cu minimum 10 zile inainte de oficializarea casatoriei.

1. Actele de identitate sau pasapoartele(pentru cetatenii straini si pentru cetatenii romani care domiciliaza in strainatate), original si copie, valabile la data depunerii actelor si la data incheierii casatoriei (cel putin unul dintre solicitanti sau aiba domiciliul sau resedinta in localitatea unde se oficiaza casatoria)
2. Certificate le de nastere in original si copie (nelegalizata);
3. Certificatele medicale prenuptiale (valabile 14 zile de la data emiterii si care trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana in cauza se poate casatori);
4. Casatoria se poate incheia la expirarea termenului de 10 zile in care se cuprinde atat ziua in care a fost facuta declaratia de casatorie, cat si ziua in care se oficiaza casatoria. Dupa expirarea termenului de 10 zile, casatoria se poate incheia numai pana la expirarea termenului de valabilitate a certificatelor medicale.
5. Prezenta fizica a ambilor soti la depunerea actelor.
6. Un plic timbrat autoadresat.

Pentru cei care nu sunt la prima casatorie:

Pe langa actele metionate mai sus, in functie de situatie, in cazul in care casatoria anterioara a fost desfacuta prin divort sau decesul unuia dintre soti, solicitantii mai au nevoie de urmatoarele acte:

Divort
- sentinta de divort in 2 exemplare, ambele ramase definitive si legalizate si timbre fiscale sau chitanta C.E.C. in valoare de 5.000 lei ( in cazul in care casatoria anterioara a fost incheiata in localitatea unde se oficiaza casatoria);
- in cazul in care casatoria anterioara a fost incheiata in alta localitate, se va depune un singur exemplar din sentinta ramasa definitiva si legalizata.

Deces
- certificatul de deces al celui decedat, in original si copie nelegalizata
- in cazul in care din casatoria anterioara au rezultat copii si acestia sunt in ingrijirea sotului/sotiei care se recasatoreste, se vor prezenta certificatele de nastere in oiginal si copie nelegalizata;
- la data incheierii casatoriei, conform legislatiei in vigoare viitorii soti vor fi insotiti de doi martori, cu buletinele de identitate valabile.

SURSA: Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/forum%7Cdi...l#ixzz1c1d6TfD9

Eu am trecut prin asa ceva si multe probleme din cauza lipsei de informatie, din cauza prostiei celor de la starea civila cumulata cu idiotenia celor de la Oficiul Roman pentru Imigrari; toate in Tulcea 2003.
Iti recomand sa faci o cerere in scris cu numar de inregistrare la starea civila caci nu au cum sa ti-o refuze, in care sa soliciti o lista a documentelor necesare. Nu ma refer la o fituica, ci o lista cu semnatura si stampila. Pare aiurea, dar in proprtie de 90% se va intampla ca dupa ce prezinti toate documentele sa-ti spuna ca mai trebuie o supralegalizare sau apostila de la haga pe mai stiu eu ce document.
In ultimii ani lucrurile s-au mai schimbat si cred ca nu vor fi probleme. Succes!


View Postrumegus, on 27th October 2011, 23:07, said:

Depinde... Cazul tau e mai complicat, fiind vorba de 2 cetateni. Daca era un cetatean si-o cetateanca, era mai simplu.


Du-te, ma, si rumega in liniste! Nu mai scoate capu' din staul. Te rugam, dispari!

#4
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postrumegus, on 28th October 2011, 01:07, said:

Daca era un cetatean si-o cetateanca, era mai simplu.
:D

#5
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Multumesc Cris pt raspunsul complet si la obiect care imi este de mare ajutor.

#6
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Revin cu o noua situatie:
casatoria s-a incheiat pana la urma in Serbia intrucat nu a fost nevoie de asteptat 10 zile. Acum, cei de la starea civila din Romania/Slobozia spun urmatorul lucru: nu iti poti schimba numele dupa sot, intrucat noi nu recunoastem certificatul international de casatorie emis de autoritatile sarbesti. Pentru noi sunteti casatoriti in Serbia, nu in Romania.
Intrebarea fireasca a fost - deci ma pot casatori cu altcineva intrucat aici nu sunt casatorita?
Raspunsul este demn de cascadorii rasului, sau de filmele cu prosti: Nu, pt ca deja sunteti casatorita :deadtongue:
Ce este de facut?

#7
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Se inscrie casatoria in registrele de stare civile romane. Eu am facut asta la ambasada, dar banuiesc ca se poate face si in Romania.

#8
mahetin

mahetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 16.08.2008

View Postgeekos, on 10th November 2011, 19:23, said:

Revin cu o noua situatie:
casatoria s-a incheiat pana la urma in Serbia intrucat nu a fost nevoie de asteptat 10 zile. Acum, cei de la starea civila din Romania/Slobozia spun urmatorul lucru: nu iti poti schimba numele dupa sot, intrucat noi nu recunoastem certificatul international de casatorie emis de autoritatile sarbesti. Pentru noi sunteti casatoriti in Serbia, nu in Romania.
Intrebarea fireasca a fost - deci ma pot casatori cu altcineva intrucat aici nu sunt casatorita?
Raspunsul este demn de cascadorii rasului, sau de filmele cu prosti: Nu, pt ca deja sunteti casatorita :deadtongue:
Ce este de facut?

Pana nu inregistrati casatoria in registrele de stare civila romane nu sunteti casatoriti legal in Romania si astfel, va puteti casatori cu cine doriti in Romania, nu va fi considerata Bigamie.

#9
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004

Art. 44 din Legea nr. 119/1996 said:

[...]
(3) Actele de stare civilă ale cetățenilor români, întocmite de autoritățile străine, au putere doveditoare în țară numai dacă sunt înscrise sau transcrise în registrele de stare civilă române. Transcrierea certificatelor și a extraselor de stare civilă se efectuează cu aprobarea primarului unității administrativ-teritoriale de la locul de domiciliu al solicitantului, cu avizul prealabil al serviciului public comunitar județean de evidență a persoanei. Cetățeanul român este obligat ca, în termen de 6 luni de la întoarcerea în țară sau de la primirea din străinătate a certificatului sau a extrasului de stare civilă, să ceară transcrierea acestor acte la serviciul public comunitar local de evidență a persoanelor sau la primăria unității administrativ-teritoriale în a cărei rază domiciliază.
   (4) Înscrierea sau transcrierea în registrele de stare civilă române a certificatelor sau a extraselor de stare civilă eliberate de autoritățile străine, care nu conțin toate rubricile prevăzute de certificatele de stare civilă române, se efectuează pe baza documentului original emis de autoritățile străine și a altor înscrisuri autentice, emise de autoritățile publice competente române sau, după caz, străine, care fac dovada datelor ce trebuie înscrise la rubricile respective, prezentate de solicitant.
   (5) Transcrierea certificatelor și a extraselor de stare civilă privind cetățenii români care nu au avut niciodată domiciliul în România se face cu aprobarea primarului sectorului 1 al municipiului București și cu avizul prealabil al șefului Direcției Publice de Evidență a Persoanelor și Stare Civilă a Sectorului 1 al municipiului București în termen de 60 de zile de la data depunerii cererii de transcriere.
   (6) Cetățenii români ale căror acte de stare civilă au fost înregistrate în localități care au aparținut României, iar în prezent se găsesc pe teritoriul altor state, pot solicita întocmirea actelor de stare civilă la serviciul public comunitar local de evidență a persoanelor sau la primăria unității administrativ-teritoriale în a cărei rază își au domiciliul, pe baza extrasului de pe actul de stare civilă ce se găsește în păstrarea Arhivelor Naționale, cu aplicarea prevederilor art. 11 alin. (3). Transcrierea acestor extrase în registrele de stare civilă se face cu aprobarea primarului unității administrativ-teritoriale de la locul de domiciliu al solicitantului și cu avizul prealabil al serviciului public comunitar județean de evidență a persoanelor sau, după caz, al Direcției Generale de Evidență a Persoanelor a Municipiului București.
   (7) Este interzisă transcrierea/înscrierea certificatelor sau extraselor de stare civilă emise de autoritățile străine privind căsătoria dintre persoane de același sex ori a parteneriatelor civile încheiate sau contractate în străinătate, fie de cetățeni români, fie de cetățeni străini.


Art. 66 din Legea nr. 119/1996 said:

(1) Constituie contravenții la regimul actelor de stare civilă următoarele fapte, dacă nu sunt săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, sunt considerate infracțiuni:
[...]
   e) neprezentarea certificatelor de stare civilă sau a extraselor eliberate de autoritățile străine, ofițerului de stare civilă de la locul de domiciliu, pentru transcriere în registrele de stare civilă române, în termenul prevăzut la art. 44 alin. (2);

   (2) Contravențiile prevăzute la lit. a)-c) se sancționează cu amendă de la 50 lei la 150 lei, iar cele prevăzute la lit. d)-r), cu amendă de la 100 lei la 200 lei.


#10
burlacumarianaa

burlacumarianaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2012

View Postmahetin, on 18th December 2011, 21:33, said:

Pana nu inregistrati casatoria in registrele de stare civila romane nu sunteti casatoriti legal in Romania si astfel, va puteti casatori cu cine doriti in Romania, nu va fi considerata Bigamie.

Adica pot sa imi iau in fiecare tara cate un sot , sau cum vine asta ? ca de ar fi asa tare mi-ar place :)

#11
mahetin

mahetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 16.08.2008

View Postburlacumarianaa, on 4th January 2012, 22:36, said:

Adica pot sa imi iau in fiecare tara cate un sot , sau cum vine asta ? ca de ar fi asa tare mi-ar place :)

Da, atata vreme cat nu va inregistrati in nici o alta tara casatoria si reusiti sa va casatoriti fara a aduce cartificatul de cutuma/celibat la dosar este totul legal. In respectivele state veti aparea drept casatorita doar o singura data. Nu veti putea inregistra totusi in registrele romanesti o a doua casatorie.

#12
Misszag

Misszag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.08.2011

View Postmahetin, on 4th January 2012, 23:51, said:

Da, atata vreme cat nu va inregistrati in nici o alta tara casatoria si reusiti sa va casatoriti fara a aduce cartificatul de cutuma/celibat la dosar este totul legal. In respectivele state veti aparea drept casatorita doar o singura data. Nu veti putea inregistra totusi in registrele romanesti o a doua casatorie.

art. 273 pentru bigamie: Este interzisa incheierea unei noi casatorii de catre persoana care este casatorita.
In cazul in care va trebui sa dai si tu o declaratie in forma autentica notariala cum ca nu esti casatorita.... nu.
Astfel de declaratii se dau sub sanctiunea Codului Penal cu privire la falsul in declaratii si inselaciune...

Apropo, in Romania nu ti s-a cerut sa dai si tu o astfel de declaratie?

Edited by Misszag, 09 January 2012 - 13:44.


#13
raluca_orhideea

raluca_orhideea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 10.05.2006

View Postmahetin, on 18 decembrie 2011 - 21:33, said:

Pana nu inregistrati casatoria in registrele de stare civila romane nu sunteti casatoriti legal in Romania si astfel, va puteti casatori cu cine doriti in Romania, nu va fi considerata Bigamie.

Cu tot respectul va intreb, cat de sigur sunteti de aceasta afirmatie? Eu sunt casatorita in Uk, nu am inregistrat-o in Romania, de 2 ani locuiesc in Germania, sotul-cetatean englez nu vrea sub nici o forma divortul, si ar fi prea complicat pt mine. Asta inseamna ca ma pot casatori in orice alta tara? exp: Romania sau Germania?

Multumesc.

#14
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
eu nu as fi asa de sigur ca acesta este un rationament corect. Daca va recasatoriti si primul sot reclama faptul ca prima casatorie nnu a fost desfacuta, nu cred ca veti scapa de acuzatia de bigamie, mai ales ca romania, uk si germania fac parte din ue.

#15
Prigoanacarmen

Prigoanacarmen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.10.2013
Buna am si eu o nelamurire....eu sunt romanca dar locuiesc in norvegia aici imi este domiciliu in norvegia as dormi sa ma casatoresc cu un cetatean strain din Uzbekistan . Ma pot casatori  in norvegia sau trebuie sa vin in Romania cu el

#16
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Poti sa te casatoresti acolo.

#17
Prigoanacarmen

Prigoanacarmen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.10.2013
La ambasada Romaniei? Problematic este ca el nu are viza si vreau eu sa trimit din norvegia o chemare pentru casatorie orate este posibil?

View Postgeekos, on 18 octombrie 2013 - 11:26, said:

Poti sa te casatoresti acolo.
La ambasada Romaniei? Problematic este ca el nu are viza si vreau eu sa trimit din norvegia o chemare pentru casatorie orate este posibil?


#18
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Nu stiu cum ar trebui sa faci ca sa-l aduci in Norvegia, dar poti sa te casatoresti la ambasada.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate