Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Tassimo de la Bosh ? Are cineva ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
64 răspunsuri în acest subiect

#19
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.403
  • Înscris: 10.01.2005

Vizualizare mesajTheGrudge, pe 11th October 2011, 16:01, a scris:

In concluzie, din punctul meu de vedere, investitia merita, in special pentru bautorii de espresso.

Tocmai, ca e contraindicat pentru bautorii de espresso! Acestia, daca intr-adevar sunt bautori de espresso, ar trebui sa aiba alergie la aceste moduri de preparare sau la espressoarele automate. Timpul scurt nu este o "scuza" (repet, daca esti bautor de espresso) pentru ca macinarea se face in 20 de secunde iar curgerea tine 25. Deci a fi "bautor de espresso" nu este echivalent cu a ingurgita zeama dintr-o capsula! Normal ca fiecare e liber sa bea ce-i place, insa nu inseamna ca acel ceva ce-i place poate fi numit intotdeauna espresso, chiar daca pe eticheta scrie asa.

Bautorii de espresso ar prefera asa ceva dimineata:  :)
Fișier atașat  2.jpg   511,26K   223 download-uri



Vizualizare mesajTheGrudge, pe 12th October 2011, 12:03, a scris:

Nu este cel mai aromat espresso din univers,

E chiar la capatul celalalt al universului :)

Vizualizare mesajGreuceanu, pe 13th October 2011, 15:40, a scris:

Pai de ce te limitezi la Jacobs?! Kenco, Carte Noire, Maestro Lorenzo, Cote d'Or, Starbucks, etc..., nu le mai insir aici
Cafeaua nu are marca si asta e un lucru mai putin stiut in Romania! Rosiile bune, merele de calitate, perele zemoase si alte fructe si legume nu au marca ci soi, specie etc. Asa e si la cafea! De aceea exista si in Romania si in strainatate prajitorii micute, independente de marile corporatii. Astfel ai garantia ca vei cumpara o cafea prajita cu o zi, doua, sapte, inainte de a o cumpara! Diferenta de gust, dulceata, aromele naturale..totul, difera de la cer la pamant fata de orice marca "celebra".

Vizualizare mesajmirceacra, pe 30th October 2011, 22:13, a scris:

Sunt de acord cu faptul ca un espresor face cafeaua adevarata ...Am un espresor Ufesa dar care niciodata nu m-a incantat cu cafeaua, nu are spuma (crema) mi-am luat si o rasnita (e adevarat una banala romaneasca electrica), cafea boabe dar tot degeba, pana la urma espresorul meu sta abandonat undeva prin casa

Nu ai nimerit rasnita potrivita! De fapt rasnita e marele secret si nu e nicio problema daca aceasta e mai scumpa decat espressorul sau la acelasi pret! De aceea espressoarele automate nu pot scoate un espresso la fel cel dintr-un bar bun, pentru ca roboteii nu stiu sa macine atatd e fin incat din 7g de cafea (sau 14g la doppio) sa obtii in 25 de secunde 30ml de licoare (sau 60ml la doppio).

Sfatul lui andrei_0 cu MM STeel (ajutat de o simpla modificare) sau sfatul meu de a cumpara o rasnita mai potenta de 5-600 de lei, iti vor transforma radical parerea despre acea chinezarie Ufesa (am avut si eu). Elimina insa acea piesa de plastic/cauciuc de sub sita, in momentul in care vei avea o astfel de rasnita mai de calitate. Asadar, pentru un espresso acasa, mult mai bun decat in 90% din cafenelele din Romania, ai nevoie de un espressor semiautomat (e bine sa nu fie chinezarie), o rasnita de calitate, cafea proaspat prajita de la prajitorii si putina tehnica pe care o inveti repede. Desigur, trebuie sa iti si placa pentru ca dragoste cu de-a sila nu se poate. In fond e vorba de aceste operatiuni!
Cu Ufesa si MM Steel obtineam asa ceva:
Fișier atașat  dsc0231v.jpg   153,87K   181 download-uri

Vizualizare mesajGreuceanu, pe 12th October 2011, 12:00, a scris:

Singurul avantaj al acestor "device"-uri, sa le zic asa, este comoditatea si, eventual, rapiditatea.

+1

Editat de Lyvyoo, 31 octombrie 2011 - 21:15.


#20
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.922
  • Înscris: 25.04.2006
Am baut cafea facuta cu un Tasimo de asta intr-un magazin Flanco. Nu dati banii pe prostii ca n-are nici o treaba cu cafeaua pe care il faci la un expresor mai de doamne ajuta. Ceasca "demo" din magazin avea spuma, insa spuma respectiva nu avea nici o legatura cu spuma pe care o face un expresor de calitate.

#21
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 306
  • Înscris: 09.11.2009
buna

in calitate de posesor de Tassimo pot sune urmatoarele
1. daca esti adevarat bautor de esspreso, ia-ti unul care face espreso din cafea, niciodata din capsule
2. eu am tassimo din acela de 300ron nefiind impatimita bautoare. imi place f mult
3. daca il iei sa vei in fiecare zi cafea de la el o sa te ruinezi . o cafeluta costa 3 ron. eu beau doar in w-e
4. fata de DG, la tassimo sunt 60 de tipuri de cafele. la noi se gasesc 4 ! eu mi am luat de pe net mai multe tipuri de cafea si altele- recomand ciocolata calda de la suchard care e delicioada. , cafe crema de la HAG e iarasi f buna, sa nu mai zic de Creme brulee de la ...am uitat :)

deci daca vrei sa bei varietati de cafea- cum am vrut eu- neaparat tassimo

#22
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 517
  • Înscris: 24.03.2005
Pana la urma mi-am facut comanda de un Dolce gusto piccolo, care nu a ajuns inca, voi reveni cu detalii si un review.

#23
ciprian822

ciprian822

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 20.12.2011
Eu mi-am luat un Tassimo T20 de la Altex, si dupa 3 cafele s-a stricat...
Intr-adevar saracesti daca esti bautor de cafea.
Cred ca de la Dolce Gusto is mai bune, au o vechime pe piata...
Le-am scris celor de la Tassimo si ma duc cu zaharelul, eu l-am luat pentru sarbatori, deci...e stricat.Nu sfatruiesc un astfel de produs, e chinezarie curata, si mai scrie si bosch pe el..

#24
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.403
  • Înscris: 10.01.2005

Vizualizare mesajciprian822, pe 20th December 2011, 22:52, a scris:

Nu sfatruiesc un astfel de produs, e chinezarie curata, si mai scrie si bosch pe el..
Nu inseamna ca daca scrie Ferari pe un tricou, acesta e facut dintr-un material mai special. Asa si aici - Bosch si-a pus numele pe o chinezarie de dragul de a mai scoate profit, la fel ca Rowenta, Electrolux, Singer etc. care n-au nicio treaba cu espresso, dar produc espressoare.

Un alt exemplu hilar marca Bosch in espresso, e acest Barino!

#25
gosimona

gosimona

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 08.01.2010

Vizualizare mesajxtine_bm, pe 1st November 2011, 15:49, a scris:

buna

in calitate de posesor de Tassimo pot sune urmatoarele
1. daca esti adevarat bautor de esspreso, ia-ti unul care face espreso din cafea, niciodata din capsule
2. eu am tassimo din acela de 300ron nefiind impatimita bautoare. imi place f mult
3. daca il iei sa vei in fiecare zi cafea de la el o sa te ruinezi . o cafeluta costa 3 ron. eu beau doar in w-e
4. fata de DG, la tassimo sunt 60 de tipuri de cafele. la noi se gasesc 4 ! eu mi am luat de pe net mai multe tipuri de cafea si altele- recomand ciocolata calda de la suchard care e delicioada. , cafe crema de la HAG e iarasi f buna, sa nu mai zic de Creme brulee de la ...am uitat :)

deci daca vrei sa bei varietati de cafea- cum am vrut eu- neaparat tassimo

Salut,

De unde iei/comanzi capsulele diferite de Jacobs.

Merci

#26
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Mi-am luat si eu un Tassimo - BRAUN. E acelasi lucru cu tassimo Bosch - doar designul difera.
Sunt bautor de cafea de prea multa vreme, stiu sa fac si sa apreciez un expresso de calitate insa pt diversitate am optat si pt varianta asta.
A contat f mult si faptul ca am gasit pe net expresorul la un pret foarte bun - 150 RON Sigilat. In vest au fost promotii mari si unii au adus si la noi.
Cafeaua, asa cum era de asteptat e una buna dar orientata catre consumatorii mai putin avizati-pretentiosi.
Ce apreciez: comoditatea in preparare, faptul ca foloseste doar cafea in capsule nu si aromatizanti-conservanti etc, auto-dozarea si faptul ca ii mai fac fetitei cate o ciocolata calda de la Milka. De cca 1 saptamana am baut doar cafea facuta cu el si sunt multumit.
Nu imi place deloc pretul T-discurilor si diversitatea redusa disponibila pe piata romaneasca. Afara gasesti mai multi producatori printre care si Starbucks...
In concluzie, la pretul de achizitie este super ok sa il ai in casa. Fireste, expressorul clasic nu va fi detronat niciodata:)

#27
ursuboss

ursuboss

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 05.02.2012

Vizualizare mesajmirceacra, pe 7th November 2011, 21:42, a scris:

Pana la urma mi-am facut comanda de un Dolce gusto piccolo, care nu a ajuns inca, voi reveni cu detalii si un review.
salut, eu am un T40 de la Tassimo si imi place la nebunie :peacefingers: ..si cafeaua ,si modul de preparare...tot! am citit aici ca dupa 3 cafele s-a stricat un aparat, ei bine, i-ai facut amice curatirea de 4 ori inainte sa facai prima cafea? citieste cartea tehnica si asculta promoterii care participa la traininguri despre produs... :thumbup:

#28
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.403
  • Înscris: 10.01.2005
E clar ca trebuie facuta o diferenta - daca vreti espresso IN NICIUN CAZ nu trebuie sa va orientati catre Tassimo/Dolce Gusto!!! Sunt ABSOLUT ORIBILE!

In schimb, daca aveti finante disponibile si nu aveti timp si chef pentru altceva mai calitativ si mai natural, pe linie de bauturi de ciocolata si diverse combinatii de lapte, tassimo poate fi o solutie foarte ok! In special pentru femei, care sunt mai delicate si preocupate de alte lucruri dimineata. Daca vreti o ciocolata calda, presupun ca e mult mai bun ce iese din prafurile capsulei Milka decat din prafurile La Festa...

#29
qwe1

qwe1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 08.08.2006

xtine_bm, pe 1st November 2011, 15:49, a scris:

buna

in calitate de posesor de Tassimo pot sune urmatoarele
1. daca esti adevarat bautor de esspreso, ia-ti unul care face espreso din cafea, niciodata din capsule
2. eu am tassimo din acela de 300ron nefiind impatimita bautoare. imi place f mult
3. daca il iei sa vei in fiecare zi cafea de la el o sa te ruinezi . o cafeluta costa 3 ron. eu beau doar in w-e
4. fata de DG, la tassimo sunt 60 de tipuri de cafele. la noi se gasesc 4 ! eu mi am luat de pe net mai multe tipuri de cafea si altele- recomand ciocolata calda de la suchard care e delicioada. , cafe crema de la HAG e iarasi f buna, sa nu mai zic de Creme brulee de la ...am uitat

deci daca vrei sa bei varietati de cafea- cum am vrut eu- neaparat tassimo

Vizualizare mesajgosimona, pe 23rd December 2011, 10:50, a scris:

Salut,

De unde iei/comanzi capsulele diferite de Jacobs.

Merci

Da, cei care sunteti posesori puteti spune de unde si cam la ce preturi va procurati capsulele Tassimo ?
Si care sunt tipurile de capsule preferate ?
Eventual daca aduce cineva din afara alte tipuri de capsule/discuri decat cele 5 care se gasesc pe la noi, la preturi ok, as fi interesat.

Editat de qwe1, 09 martie 2012 - 11:18.


#30
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 591
  • Înscris: 05.02.2004

Vizualizare mesajLyvyoo, pe 4th March 2012, 21:51, a scris:

Daca vreti o ciocolata calda, presupun ca e mult mai bun ce iese din prafurile capsulei Milka decat din prafurile La Festa...
E necesara precizarea ca T-discurile Milka nu contin prafuri...

#31
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.403
  • Înscris: 10.01.2005

Vizualizare mesajcamerevideo, pe 9th March 2012, 11:20, a scris:

E necesara precizarea ca T-discurile Milka nu contin prafuri...
Ai un link cu ingredientele?

#32
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Nu am la indemana ideea era ca nu e praf... ci lichid, continutul T-disc Milka:)

#33
lusom

lusom

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 25.02.2007
mi-am luat si eu un t40  si pot spune ca nu e chiar ce mi-am inchipuit. mai ales la gama de capsule de pe piata noastra. momentan eu am gasit doar 5 tipuri la Auchan si
Real cred ca sunt cele mai ieftine. in jur de 20.2ron cutia de 16 doze. cafeaua nu este extraordinara. poate chiar mai proasta decat ce faci cu un filtru ordinar si o cafea adevarata. poate pe viitor cand or mai apare si alte capsule o sa fie altceva.

#34
qwe1

qwe1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 08.08.2006
Da, asteptam sa se aduca si alte capsule in RO pentru ca e slaba oferta, iar cei care iau din afara nici nu vor sa ne spuna cum si de unde cumpara :D .

#35
RebecaA

RebecaA

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 29.03.2012

Vizualizare mesajqwe1, pe 9th March 2012, 10:16, a scris:

Da, cei care sunteti posesori puteti spune de unde si cam la ce preturi va procurati capsulele Tassimo ?
Si care sunt tipurile de capsule preferate ?
Eventual daca aduce cineva din afara alte tipuri de capsule/discuri decat cele 5 care se gasesc pe la noi, la preturi ok, as fi interesat.

incearca pe klient.ro..ai acolo destule sortimente pe care le poti comanda.

#36
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 591
  • Înscris: 05.02.2004
Imbucurator ca au aparut mai multe sortimente.
Pretul insa nu e corect, cu atat mai mult cu cat trebuie sa platesti si transport.
Imi place ca transportul e gratuit la comenzile de peste 800 RON...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate