Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Explicatii si exercitii simple de logica pentru unii atei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1226 replies to this topic

#1
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Sa incepem cu prima idee de baza, anume:

Unul din principiile existente in Univers este si cel numit cauza-efect. Astfel, si Universul, cu tot ce presupune el, a aparut ca rezultat al unei cauze. Cauza Universului nu este BB-ul, BB-ul fiind doar un moment, anume primul, din  existenta acestuia. Teistii au numit Cauza Universului (facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute) Dumnezeu. Atata pentru azi, ca sa nu va solicit prea mult... B)

#2
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 08.01.2010
Exact: teistii au cautat si ei o explicatie pentru aparitia universului, si, fiindca nu au gasit l-au inventat pe D-zeu.

Edited by autoplayer, 06 October 2011 - 21:52.


#3
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 autoplayer, on 6th October 2011, 22:52, said:

Exact: teistii au cautat si ei o explicatie pentru aparitia universului, si, fiindca nu au gasit l-au inventat pe D-zeu.

Vestea proasta e ca ateii n-au niciuna. Pentru ei principiul de care pomeneam nu este valabil. :console:

#4
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
BB-ul reprezinta inceputul relatiei cauza-efect.
a vorbi despre cauzalitate inainte (defapt nici termenul inainte nu are sens in aceasta situatie) de BB este aberant.

#5
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 doctorwho, on 6th October 2011, 23:04, said:

BB-ul reprezinta inceputul relatiei cauza-efect.
a vorbi despre cauzalitate inainte (defapt nici termenul inainte nu are sens in aceasta situatie) de BB este aberant.

De unde stii?... ca, altfel, asa am zis si eu, reprezinta doar primul moment al existentei Universului cunoscut de noi.

..dar ce inseamna in acest caz cunoscut de noi? Are cineva poze din acel moment, ori?... :console:

#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Da unde statea Dzeu inainte de a exista univers daca nu era nimic?

#7
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 10.02.2011

 autoplayer, on 6th October 2011, 22:52, said:

Exact: teistii au cautat si ei o explicatie pentru aparitia universului, si, fiindca nu au gasit l-au inventat pe D-zeu.
D-zeu e doar o denumire a unui concept mult mai complex inca neinteles de noi.  :)

 doctorwho, on 6th October 2011, 23:04, said:

BB-ul reprezinta inceputul relatiei cauza-efect.
a vorbi despre cauzalitate inainte (defapt nici termenul inainte nu are sens in aceasta situatie) de BB este aberant.
Serios ? ce legi descrie asta ? arata-mi macar o formula. :naughty:

 onlyone, on 6th October 2011, 23:14, said:

Da unde statea Dzeu inainte de a exista univers daca nu era nimic?
Intr-un alt univers situat la cateva bilioane de ani lumina mai incolo. :D

#8
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Serios ? ce legi descrie asta ? arata-mi macar o formula.
daca esti la stadiul de "formule"....
existenta cauzalitatii inainte de BB nu are sens deoarece, well, nu exista NIMIC.
BB-ul e un eveniment unic, nu poate fi privit ca un eveniment ce se poate repeta. e independent de cauza si efect.

#9
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

Quote

Sa incepem cu prima idee de baza, anume:

Unul din principiile existente in Univers este si cel numit cauza-efect. Astfel, si Universul, cu tot ce presupune el, a aparut ca rezultat al unei cauze. Cauza Universului nu este BB-ul, BB-ul fiind doar un moment, anume primul, din  existenta acestuia. Teistii au numit Cauza Universului (facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute) Dumnezeu. Atata pentru azi, ca sa nu va solicit prea mult... B)


Dar Dumnezeu ca rezultat al carei cauze a aparut?


[ http://macmcrae.com/wp-content/uploads/2011/07/troll-face-jelly.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Quote

Exact: teistii au cautat si ei o explicatie pentru aparitia universului, si, fiindca nu au gasit l-au inventat pe D-zeu.

[ http://29.media.tumblr.com/tumblr_legh1i6SPQ1qf087qo1_500.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Quote

Vestea proasta e ca ateii n-au niciuna. Pentru ei principiul de care pomeneam nu este valabil. :console:


[ http://files.sharenator.com/1297388860930_Fuck_me-s720x452-144410-580.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Charger, 06 October 2011 - 22:42.


#10
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 10.02.2011

 doctorwho, on 6th October 2011, 23:21, said:

daca esti la stadiul de "formule"....
existenta cauzalitatii inainte de BB nu are sens deoarece, well, nu exista NIMIC.
Fizica clasica intr-adevar nu are instrumentele necesare pt. a putea oferi raspunsuri la problemele abstracte.
Fizica abstracta ar putea oferi raspunsuri abstracte, despre cum s-a format toata energia din univers dintr-un punctulet infinit de dens care ocupa un spatiu mai mic decit un atom, cat constanta lui Planck, cum s-a extins apoi universul timp de 1,3 bilioane de ani pana in prezent, totusi aici apar o multime de intrebari :
-de ce a avut loc Big-Bangul ?
-ce este energia ?
-daca energia se poate crea din nimic, nimicul ala nu ar fi plin de energie ? de particule virtuale asa cum sint ele descrise in fizica cuantica ?
-sau nu ar fi chiar energia o iluzie mentala creata de spatiu si timp, tinuta intre gravitatie si radiatia electromagnetica din univers ? :naughty: adica energia ar fi chiar radiatia si gravitatia, 2 forte opuse si divergente.
-nimicul ala fiind infinit de dens si fiind plin de particule virtuale, de ce nu ar exista o alta cauza care sa duca la dilatarea universului, o cauza inca necunoscuta si imposibil de descris prin mijloacele actuale ? :naughty:

 doctorwho, on 6th October 2011, 23:21, said:

BB-ul e un eveniment unic, nu poate fi privit ca un eveniment ce se poate repeta. e independent de cauza si efect.
Chiar si Big-Bangul e o teorie, deocamdata doar o teorie.
Nu se stie ce a existat inainte de Big-Bang, puteau sa existe o infinitate de BB ciclice.
Cel mai probabil exista o infinitate de universe si o infinitate de big-banguri, iar cauza primara a tot ce exista e de fapt chiar esenta a tot ce exista in prezent si a existat dintotdeauna.  :naughty:

#11
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Charger, on 6th October 2011, 23:40, said:

Dar Dumnezeu ca rezultat al carei cauze a aparut?

Daca citeai cu atentie nu mai puneai intrebarea asta. :console:

PS Concentreaza-te pe subiect si lasa off topicul. Eu aici doresc sa discut probleme de logica cu ateii, asadar, nu mai polua topicul cu poze propagandistice ateiste de doi bani... Ca sa va mai aud alta data ca va plangeti ca va bat "martorii" la usa, sau ca va agata pe strada, sa va dea pliante cu poze din rai si citate din Biblie; altfel dovediti ca sunteti mai caraghiosi ca ei cand imprastiati poze de genul de care ai postat tu aici...

#12
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Ok... dar ce-ar fi daca:

What if God was one of us
Just a slob like one of us
Just a stranger on the bus
Trying to make his way home?


#13
moricantes

moricantes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 20.06.2011

 Motanu13, on 6th October 2011, 23:46, said:

exista o infinitate de universe   :naughty:

Poftim ?

Te rog, spune-mi ca nu esti ateu sau agnostic...

 onlyone, on 7th October 2011, 00:00, said:

Ok... dar ce-ar fi daca:

What if God was one of us
Just a slob like one of us
Just a stranger on the bus
Trying to make his way home?

Frumoasa melodia, dar ne da un indiciu despre tendinta omului de a umaniza divinitatea pt a o putea intelege mai bine. Religions do it all the time...

Edited by moricantes, 06 October 2011 - 23:09.


#14
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 10.02.2011

 moricantes, on 7th October 2011, 00:02, said:

Poftim ?
Da, dupa cum spuneam pot exista o infinitate de universe- teorie destul de noua ? E ceva in neregula cu asta ?  :naughty:

 moricantes, on 7th October 2011, 00:02, said:

Te rog, spune-mi ca nu esti ateu sau agnostic...
De ce ?  Ca sa vorbim mult pe topic... si fara nici un sens ? :huh:

#15
moricantes

moricantes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 20.06.2011
Nu m-ai inteles...

#16
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 karuna, on 6th October 2011, 23:59, said:

Daca citeai cu atentie nu mai puneai intrebarea asta. :console:

Daca erai capabila sa imi dai un raspuns, mi-ai fi dat unul fara sa schimbi placa.  :wub:



[ https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/307575_260245807328228_100000284326363_993445_8000809_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/309283_263421750343967_100000284326363_1004254_3302431_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 karuna, on 6th October 2011, 21:47, said:

Sa incepem cu prima idee de baza, anume:

Unul din principiile existente in Univers este si cel numit cauza-efect. Astfel, si Universul, cu tot ce presupune el, a aparut ca rezultat al unei cauze. Cauza Universului nu este BB-ul, BB-ul fiind doar un moment, anume primul, din  existenta acestuia. Teistii au numit Cauza Universului (facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute) Dumnezeu.

Atata pentru azi, ca sa nu va solicit prea mult... B)
Odata cu BB a aparut cauzalitatea, deci el insusi nu avea nevoie de o cauza.
In privinta sa exista dovezi: redshift, radiatia de fond, distributia elementelor usoare, distributia si evolutia galaxiilor,etc.
Cand o sa aduci ceva EXTRAORDINAR care macar indice posibilitatea de a exista asa ceva ... supranatura cum e Dzeu, atunci mai vorbim.
Dovezi supranaturale de genul asta care va uimesc peste masura ... :lol:

 crisanca, on 16th April 2011, 16:37, said:

Si pentru tine si pentru celest, cred ca nu v-ati uitat BINE la imagini: oamenii isi dau cu ditamai tortele pe fata, cel putin 5 sec. odata, preoti care isi dau pe barbi la fel de mult timp. n-ai putea sa faci chestia asta nici macar cu o bricheta. Crezi ca maicutele alea sunt fachiri in timpul liber? Ai vazut pe cineva sa-si traga mana ca il arde? Trebuia sa fii ORB sa zici ca asa se comporta focul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RaI2hXyg-fM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pARUq3L8cmQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/abPYj2MNeXY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Eu zic sa nu iti mai chinui neuronii pentru ca oricum te depasesc stiintele exacte si stiintele naturale.
Mai repeta niste epistole a suta mia oara poate gasesti alte interpretari ale lor mai pe placul tau. ;)

Edited by archaeus5, 07 October 2011 - 01:09.


#18
adryano13

adryano13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 19.05.2009

 karuna, on 6th October 2011, 21:47, said:

Sa incepem cu prima idee de baza, anume:

Unul din principiile existente in Univers este si cel numit cauza-efect. Astfel, si Universul, cu tot ce presupune el, a aparut ca rezultat al unei cauze. Cauza Universului nu este BB-ul, BB-ul fiind doar un moment, anume primul, din  existenta acestuia. Teistii au numit Cauza Universului (facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute) Dumnezeu. Atata pentru azi, ca sa nu va solicit prea mult... B)

Daca Universul este rezultatul unei cauze  presupun ca ,cauza a produs efectul... dar SCOPUL care este ? Trebuie sa existe si un scop nu? Scopul =cauza+efect sau Cauza +efect= scop...
Acum sa fim serios daca inainte de BIG-BANG nu exista nimik BB-ul ar fi fost imposibil sa ia nastere de acea eu deduc prin prostia mea ca inainte de toate exista scopul (in cazul nostru ,scopul de a crea universul) accea persoana,duh,inger sau Dumnezeu avea Scopul pentru o cauza iar noi traim efectul..

Pass cu pass : Scop(1)-efect(1)-cauza-efect(2)-Scop(2)-efect(3)-cazua-efect(4)-Scop(3)

A.  Scop(1) -Inainte de Big-bang cu siguranta exista ceva .Ingeri sau ozn-ei(oameni zburatorii neindentificatii :)) .) Acum intrebarea este daca exista totusi o civilizatie atat de avansata incat sa dea nastere universului nostru.Infine exista sau nu o civilizatie avansata nu putem stii insa ce vruiam sa aduc in discutie este SCOP-UL.Daca aceasta civilizatie ar fi existat cred ca ar fi responsabila numai de fenomenul BB-ului.Iar in acest caz formula mea ramane aceasi.

B. Scop(1)  Daca  Dumnezeu exista cu adevarat sigur avea un scop pentru care a creat acest spatiu pe care noi al numim univers. (formula nu se schimba)

C. Scop(1)  Daca intradevar nu exista nimik inainte de Big-bang formula mea nu ar mai ramane la fel ,nu? Pentru ca nu mai exista scopul dar in cazul acest nu doar scopul din formula mea dispare ...dispar cei care sunt convinsi ca stiu exact cum a luat nastere universul pentru ca au citit in biblie (Facerea Lumii) ,dispare cauza ,dispare efectul ,dispare tot ,pentru ca din nimik nu poti face nici macar nimik dapai un univers . Biblia trebuia sa contina mai multe date despre facerea lumii in cazul in care Dumnezeu n-ea creat ,biblia ar fi trebuit sa ofere raspunsuri la intrebarile noastre cel putin la unele dintre ele...Da stiu sunt multi care daca pui o intrebare te ea cu Luca,Ioan ,Noul Testament  .E ca si cum un copil ar citi o poveste si dupa acea se intreaba oare sa intamplat cu adevarat ce am citit ,si,daca,la locul potrivit ,la momentul potrivit,langa copil se afla un prost ,ai spune la copil ,Da,este adevarat...Copilul va ramane cu sechele fratilor...Daca iti inveti copilul de mic sa se spele pe fata in wc si sa se pise pe prize asta o sa faca toata viata.(formula ramane la fel)

A. Efect(1)   Acum ,ca suntem convinsi (sau cel putin eu) ca exista ceva inainte de big-bang printre care si Scopul de a crea universul sau cel putin de a studia,intelege sau exploata unul deja existent ceea ce a dus la big-bang.

A. Cauza()   Desi in forumula apare cauza de doua ori eu prefer sa nu o enumar ex(efect1,efect2) .Prin cauza ma refer la big-bang ,asa a inceput totul pentru noi pamanteni si asa se va termina..Poate inceputul nostru a fost sfarsiutul unei alte civilizati .

A .Efect(2)   Indiferent de cauza efectul apare inainte si dupa .Un timp 0 nu exista ,cel putin nici nu cred ca timpul a inceput de la 0. Pentru a produce bb-ul efectul a luat nastere inainte de cauza continuand imediat dupa aceasta din nou .

A. Scop(2)   Aici nu as vrea sa spun prea multe pentru ca va speriati de imaginatia mea. Aici intra scopul pentru care am fost creati ,indiferent daca am fost creati cu adevarat de Un Dumnezeu Adevarat ,de o alta civilizatie sau pur si simplu de natura .Un creator trebuie sa aibe si un scop altfel nu mai este creator,Un creator isi creaza lucrarile pentru nevoile persoanle  ,timpul de pregatire find un Scop care la randul lui creaza efect pentru o cauza.

A.Efect(3) Efectul va lua nastere imediat ce Scopul a fost atins .(si cadavrele bine selectate)
Efectul ramane partea noastra favorita in continuare chear daca realitatea nu mai are nici o logica.

A. Cauza() Cand intervine momentul de cauza totul se va schimba,o alta forma ,o alta cauza pentru un alt scop  ...(Urmatorul Big-Bang)

A.Efect(4) Puate ca in urmatorul univers Va exista un Alt Dumnezeu,probabil va fi un fost multii-miliardar care a platit cativa scriitori sa scrie o poveste sau probabil Noul Dumnezeu va fi o persoana din urmatoarea civilitatie dupa ce evuolueaza putin si invata sa scrie sa citeasca si ei sa inventeze un dictionar ,si chesti de genu......SAU POATE CA EXISTA UN DUMNEZEU UNIC ,MILOSTIV SI DREPT CU FIECARE IN PARTE ..

A.Scop(3) Aici cineva sigur si-a atins planurile si pentru asta un nou univers ia forma o alta civilizatie prinde viata si formula o ia de la capat .
Insa pentru un inceput este nevoie de un sfarsit si invers.



Deci  Scop(1)-efect(1)-cauza-efect(2)-Scop(2)-efect(3)-cazua-efect(4)-Scop(3)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate