Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Ce parere aveti, despre aprobarea legii privind obligativitatea uniformelor scolare clasele 1-9 ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#1
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011
Maine (14 septembrie) se va dezbate in plenul Senatului initiativa legislativa privind obligativitatea purtarii uniformelor scolare in fiecare scoala din clasa a I-a pana in a IX -a ...
Eu sunt de acord  cu aceasta masura ,sper ca se va aproba...  

Pro  /contra ?

Edited by Hellada, 13 September 2011 - 12:31.


#2
Batranelul22

Batranelul22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 28.07.2011

 Hellada, on 13th September 2011, 13:26, said:

Maine (14 septembrie) se va dezbate in plenul Senatului initiativa legislativa privind obligativitatea purtarii uniformelor scolare in fiecare scoala din clasa a I-a pana in a IX -a ...
Eu sunt de acord  cu aceasta masura ,sper ca se va aproba...  

Pro  /contra ?
Mai mult ca sigur da. In licee deja s-a impus treaba asta. Exista si unele sanctiuni pentru cei care nu le port. In Botosani, majoritatea liceelor si-au dat comenzi de uniforme, in unele din ele aceasta fiind deja introdusa.
Intr-un fel e bine. Nu mai vezi atatea culori stridente si tipatoare cu tot felul de insemne si porcarii din astea. Pe de alta parte este rau, pentru-ca calitatea materialului este de cea mai joasa speta, firmele de croitorie care castig licitatiile sunt majoritatea din ele portocalii din pacate.

Edited by Batranelul22, 13 September 2011 - 12:39.


#3
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

 Batranelul22, on 13th September 2011, 13:36, said:

Mai mult ca sigur da. In licee deja s-a impus treaba asta. Exista si unele sanctiuni pentru cei care nu le port. In Botosani, majoritatea liceelor si-au dat comenzi de unforme, in unele din ele aceasta fiind deja introdusa.
Intr-un fel de bine. Nu mai vezi atatea culori stridente si tipatoare cu tot felul de insemne si porcarii din astea. Pe de alta parte este rau, pentru-ca calitatea materialului este de cea mai joasa speta, firmele de croitorie care castig licitatiile sunt majoritatea din ele portocalii din pacate.


Cam cat costa o asemenea uniforma de liceu,chiar si de calitatea mai inferioara?

#4
Batranelul22

Batranelul22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 28.07.2011

 Hellada, on 13th September 2011, 13:38, said:

Cam cat costa o asemenea uniforma de liceu,chiar si de calitatea mai inferioara?
Noi am dat 205 RON. Asta a insemnat sacoul + 2 perechi de pantaloni + cravata + niste nasturi de rezerva. Personal, mi se pare un pret foarte ridicat pentru-ca uniforma e facuta din 85% polistiren si 15% lana. Firma care o produce e din SM din cate stiu, ceea ce mi-a pus niste semne de intrebare, tinand cont ca in Botosani sunt 2 firme de confectii care fac de 20 de ani gama de haine pentru H&M si alte firme prestigioase. Dar na... asta este!

Edited by Batranelul22, 13 September 2011 - 12:42.


#5
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Intr-un fel e bine, caci asa nu-si mai etaleaza coca/pytzy trentzele de 'firma'. Iar faptul ca materialul e cam de kkt e ok, le mai scurteaza un pic din 'nas supermodelelor inchipuite ce se invart prin scoli (si parintilor respectivi asisderea). Singura problema e ca, daca scolile sunt cele ce contracteaza si platesc uniformele, preturile vor fi supraevaluate fata de media pietei, insa asta s-ar fi intamplat indiferent de cine avea cheile vistieriei.

#6
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

 Batranelul22, on 13th September 2011, 13:41, said:

Noi am dat 205 RON. Asta a insemnat sacoul + 2 perechi de pantaloni + cravata + niste nasturi de rezerva. Personal, mi se pare un pret foarte ridicat pentru-ca uniforma e facuta din 85% polistiren si 15% lana. Firma care o produce e din SM din cate stiu, ceea ce mi-a pus niste semne de intrebare, tinand cont ca in Botosani sunt 2 firme de confectii care fac de 20 de ani gama de haine pentru H&M si alte firme prestigioase. Dar na... asta este!


Si asta e tot un fel de mafie....

#7
Batranelul22

Batranelul22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 28.07.2011
@End-L-user: Foarte corect ce spui tu referitor la calitatea materialului, dar eu personal n-am cerut polistiren cu lana, ci materialul care ni l-a prezentat prima data, adica stofa.E cumplit sa il porti cand e cald afara.
Scolile sunt cele ce contracteaza si platesc, nu are nimeni cine sa faca asta. Banii se cer de la elevi, se face un fond, iar apoi fiecare scoala are dreptul sa-si aleaga ce firma doreste ea.
@Hellada: Da, pai tocmai ce spuneam...

#8
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

 Batranelul22, on 13th September 2011, 13:49, said:

@End-L-user: Foarte corect ce spui tu referitor la calitatea materialului, dar eu personal n-am cerut polistiren cu lana, ci materialul care ni l-a prezentat prima data, adica stofa.E cumplit sa il porti cand e cald afara.
Scolile sunt cele ce contracteaza si platesc, nu are nimeni cine sa faca asta. Banii se cer de la elevi, se face un fond, iar apoi fiecare scoala are dreptul sa-si aleaga ce firma doreste ea.
@Hellada: Da, pai tocmai ce spuneam...


Si in Occident au uniforme in multe scoli,in special private,insa acolo macar uniformele au o calitate buna

#9
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
cretineala comunista in toata regula!

#10
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

 gtk, on 13th September 2011, 13:51, said:

cretineala comunista in toata regula!


Marea Britanie ,Argentina,Australia,Noua Zeelanda,Japonia, Coreea de Sud, etc,etc.....de astea ce zici ?

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,987
  • Înscris: 25.06.2007

 Hellada, on 13th September 2011, 13:26, said:

Pro  /contra ?

Obligativitatea sau neobligativitatea uniformei scolare ar trebui decisa la nivelul unitatii de invatamant (scoala/liceu), nu de la nivel central...

#12
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

 Batranelul22, on 13th September 2011, 13:49, said:

@End-L-user: Foarte corect ce spui tu referitor la calitatea materialului, dar eu personal n-am cerut polistiren cu lana, ci materialul care ni l-a prezentat prima data, adica stofa.E cumplit sa il porti cand e cald afara.

Pai, ia stai putin, nu exista doua uniforme, una de vara si una de iarna? Ca trebuie sa fii complet imbecil sa pretinzi elevilor/studentilor sa vina vara incotosmanati cu sacou de lana/poliester negru/bleu-marin si pantaloni din acelasi material si aceeasi culoare.

In plus, daca parintii dau banii, ar trebui sa aiba dreptul de a hotari culorile si materialul din care vor fi facute uniformele.

#13
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Asta în învățământul de stat. pentru că dacă al meu face clasele 1-9 la o școală privată nu va veni nici un director să îi impună nici o uniformă. O frustrare comunistă de la niște comuniști din minister care au pretenția că ei vor educa copii că țoți suntem egali și trebuie să arătăm la fel și să fim o masă amorfă și colectivă, nu individuală. Ori copilul ăla după ce pleacă de la școală și pășește în lumea reală se uită puțin în jur și uită tot ce i s-a inoculat. Încă o lege de căcat cu destinație clară pentru câțiva furnizori omologați din clientelă. PReocuparea elevilor nu trebuie să fie învățatul, trebuie să fie să țină uniforma curată, că doar una au și o utilizează cotidian, trebuie să fie să aducă flori (de ce dracu' nu știu) în prima zi de școală, de 1 și 8 martie și încă câteva ocazii și alte comunisme retarde ce datează de zeci de ani.

Edited by ParapantaFlavia, 13 September 2011 - 13:00.


#14
Batranelul22

Batranelul22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 28.07.2011

 End-L-user, on 13th September 2011, 13:54, said:

Pai, ia stai putin, nu exista doua uniforme, una de vara si una de iarna? Ca trebuie sa fii complet imbecil sa pretinzi elevilor/studentilor sa vina vara incotosmanati cu sacou de lana/poliester negru/bleu-marin si pantaloni din acelasi material si aceeasi culoare.

In plus, daca parintii dau banii, ar trebui sa aiba dreptul de a hotari culorile si materialul din care vor fi facute uniformele.
Deja astea sunt SF-uri. Nu, noi am primit de banii aia exact ce am scris si mai sus.Atat! Cu astea noi suntem obligati sa venim timp de 4 ani ( in cazul meu doar anul asta si am scapat) la scoala. Chestia cu uniforma de vara si cea de iarna nici nu s-a pus problema, excluzandu-se din start.

#15
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

 ParapantaFlavia, on 13th September 2011, 13:55, said:

Asta în învățământul de stat. pentru că dacă al meu face clasele 1-9 la o școală privată nu va veni nici un director să îi impună nici o uniformă.

Cu toate ca scolile private sunt cam primele care au cerut si cer uniforme !!

#16
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

 Batranelul22, on 13th September 2011, 13:56, said:

Deja astea sunt SF-uri. Nu, noi am primit de banii aia exact ce am scris si mai sus.Atat! Cu astea noi suntem obligati sa venim timp de 4 ani ( in cazul meu doar anul asta si am scapat) la scoala. Chestia cu uniforma de vara si cea de iarna nici nu s-a pus problema, excluzandu-se din start.

Ce cacanari desavarsiti.

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Daca-i obliga sa vina si vara cu sacoul pe ei si cravata stransa la gat atunci clar sunt cacanari desavarsiti.

#18
Batranelul22

Batranelul22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 28.07.2011

 End-L-user, on 13th September 2011, 13:58, said:

Ce cacanari desavarsiti.
A, si am uitat sa mentionez referitor la dreptul parintilor si al elevilor. Culoarea nu am ales-o noi, materialul nu l-am ales noi, pur si simplu ne-am trezit cu un zvon timp de o saptamana in liceu, apoi in urmatoarea saptamana ne-au chemat sa vedem uniforma si apoi ne-a pus s-o luam. Cine nu voia, este principiul de " Nu vrei, transfera-te!"

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate