Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Divx Player JVC XV-N422

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Danniy

Danniy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2007
Nu merge chestia asta as cum ai zis, txiii.

Alte sugestii?

#20
Legio

Legio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.05.2006
Am primit de curand un dvd player JVC XV-THS11 ,dupa ceva timp am observat 2 probleme:
1-Nu citea subtitrarile la filmele DivX
2-Nu se auzea sunetul la unele filme in format DivX

Daca cu subtitrarea pana la urma i-am dat de cap prin apasarea in ordine a butoanelor:
Menu\PL    1  7   3   9   Enter   ,dupa aceea mi-a aparut in stanga sus  SUB ON  ,dupa care am bagat dvd-ul in unitate am dat la butonul Subtitle si am selectat Latin2 ,a aparut pana la urma subtitrarea ,cei drept cam mica dar a aprut.

Cealalta problema pare mai serioasa ,eu am cateva filme DivX codate la parteea audio cu : Dolby AC3 si Windows Media Audio,la aceste fime nu se aude deloc sunetul ,noroc ca majoritatea filmelor sunt codate la partea audio cu : MPEG Audio Layer 3 ,cu acestea nu am probleme,dar ramane problema ca nu se aude sunetul la acele filme , si vad ca sunt destule filme noi care au sunetul Dolby AC3.

Nu stiu daca sunt si alti propietari de dvd player care au aceleasi probleme cu sunetul si daca se poate remedia

#21
Legio

Legio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.05.2006
Am citit zilele astea un manulal pdf in in limba engleza si acolo specifica ca dvd-ul suporta doar stream-urile : MPEG 1 Audio Layer-2 si MPEG Audio Layer-3 ,deci nu suporta stream-ul Dolby AC3

#22
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Sunetul AC3 face parte din standardul DVD (DVD-Video). Nu exista player in lume care sa nu suporte acest standard. Mai mult de atat, pe vremuri, pentru NTSC standardul audio obligatoriu era AC3, nicidecum mp2. Acum suporta si ei mp2 pentru ca si-au dat seama ca sunt niste fraieri, precum tot sistemul lor NTSC.

La avi nu stiu cum se comporta acest player, dar mi s-ar fi parut de bun simt sa suporte si avi cu ac3. Inca o bila neagra pentru JVC. Se vede ca nu sunt aliniati la cerintele cumparatorilor.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 04 February 2007 - 19:03.


#23
andrei2006

andrei2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.11.2005

View PostMtz, on Feb 14 2006, 20:27, said:

Voi sunteti siguri ca modelul asta este cu chipset MTK? Un screenshot cu file-browserul dupa ce s-a bagat un CD cu avi sau mp3 mai poate lamuri.

enjoy,
Mtz


Salut !

Si eu sunt posesorul unui JVC XV-N422S si am avut aceleasi prb la inceput cu subtitrarile. Numai k la mine s-a intamplat un pic diferit. Am vazut un film cu sub. dupa care la al 2-lea nu mai voia in ruptul capului sa selecteze sub. (imi aparea un cerc roshu taiat). L-am dus la service si aia de acolo nu i-au facut nimik k au zis k merge si chiar asa a fost.

Oricum "problema" acum e cu shit-ul asta de subtitrare kre e prea mica (subtire) si mai este si de culoare galbena si nu prea se intelege. Asta a fost greseala mea k la cumparare nu am verificat si treaba asta cu subtitrarea. Ar fi fost klumea sa apara k pe comp (de culoare alba si fontul Bold) in rest DVD-ul e OK.


In rest mai sunt unele probleme cu subtitrarile cand derulez .... aceasta nu mai apare pt. un timp (cateva min) si k sa o fac sa reapara trebuie sa derulez un pic inapoi si sa dau play imediat.


Bafta si sper ca o sa se gaseasca o solutie la problema cu fontul subtitrarii. Am cautat un firmware p net dar pt modelul asta n-am gasit absolut nimik. (pt altele sunt destule)

Aici am facut o poza la file-browser poate asa iti dai seama dak e MTK sau nu dak te ajuta cu ceva.

Attached Files


Edited by andrei2006, 11 February 2007 - 21:32.


#24
boghi00myx

boghi00myx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 28.08.2006
Si eu am avut aceasi problema cu dvd.....nu-mi vedea subtitrarile la filmele divx.Am gasit pe net un tutorial cum se pune subtitrarea...si functioneaza!!!Atasez un pdf.BAFTA

Attached Files



#25
schalex

schalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.11.2007

View Postboghi00myx, on Jun 26 2007, 21:12, said:

Si eu am avut aceasi problema cu dvd.....nu-mi vedea subtitrarile la filmele divx.Am gasit pe net un tutorial cum se pune subtitrarea...si functioneaza!!!Atasez un pdf.BAFTA
Salut!
Am procedat exact cum este descris in pdf-ul tau si la mine tot nu merge. Adica dupa ce fac pasii descrisi in fisier nu stiu (sau nu pot) sa aleg subtitrarea. De unde se alege fisierul cu subtitrarea.
Multumesc mult!

#26
boghi00myx

boghi00myx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 28.08.2006

View Postschalex, on May 29 2008, 11:06, said:

Salut!
Am procedat exact cum este descris in pdf-ul tau si la mine tot nu merge. Adica dupa ce fac pasii descrisi in fisier nu stiu (sau nu pot) sa aleg subtitrarea. De unde se alege fisierul cu subtitrarea.
Multumesc mult!


Dp ce ai scos din priza..dvd-ul...conform pdf.ului...il alimentezi din nou...intrii pe film...si alegi subtitrarea de pe butonul de pe telecomanda.
Ps. Nici mie nu-mi iese tot timpul...
E de kko...chestia asta....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate