Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

Asrok P67 Extrem 4

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cainerau

cainerau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.11.2005
Salut,

Am placa Asrok P67 Extrem 4 si am o problema cu slotul 2 PCI.
Nu pot sa instalez nici un fel de placa PCI pe acest slot.
Nu stiu daca este de la placa de baza sau software.Am cautat pe net si nu am gasit ceva asemanator,nici in cartea tehnica nu specifica nimic de sloturi.Am cautat in bios ceva optine si nimic.
Am incercat mai demult sa pun o placa de retea Realtek pe Win 7 x86 si acum o placa de sunet Asus pe Win 7 x64.
Am aceeasi problema si anume: windowsul imi vede componenta in device manager cu ?, dupa ce instalez driverele tot in acelasi stadiu este, cu ? .
Daca ii dau sa caute driverele online, imi zice ca folosesc driverele care trebuie, i-am dat sa instaleze si din specific location si nimic.
In primul slot PCI pot sa instalez, unde se gaseste acum placa de sunet, as fi vtrut sa o pun in cele de-al doilea slot PCI, pt. ca este foarte aproape de placa video.

Orice sugestie, sfat e bine venit.

Attached Files



#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Este noua placa de baza ? daca da, atunci are defect din fabricatie si................, intelegi tu !
Dar,  daca placa de baza este SH, in mod cert acel slot este "prajit", de ce ? doar primul propieter stie.
Solutia ar fii sa inlocuiesti acel slot PCI, daca te pricepi cu letconu sau daca ai bani sa platesi pentru inlocuire  :peacefingers:

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Frate esti sigur ca placa e pe pci si nu pci-e?Daca e pe pci-e,vezi ca is sloturile alea albastre!Care e modelul placii video?
Imi vine greu sa cred ca folosesti windows 7 pe o placa video pe pci.

Edited by xeleron, 14 August 2011 - 13:09.


#4
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 xeleron, on 14th August 2011, 14:08, said:

Frate esti sigur ca placa e pe pci si nu pci-e?Daca e pe pci-e,vezi ca is sloturile alea albastre!Care e modelul placii video?
Imi vine greu sa cred ca folosesti windows 7 pe o placa video pe pci.
Daca citeai mai cu atentie ai fi inteles despre ce e vorba si care sunt doleantele initiatorului.
E de la interupt request-uri sau cum le-o fi zicand. Niste printscreenuri ar fi bine venite.
Dezactiveaza din BIOS audio integrat.

#5
cainerau

cainerau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.11.2005
@tom
placa este noua,cumparata in ianurie si este in garantie.
daca era prajit slotul, nu mai vedea windowsul nici o placa

@xeleron
esti pe langa subiect

@spider
asta am facut primul lucru cand am instalat palca de sunet, am dezacivat-o pe cea onboard.
o sa pun iarasi placa de sunet in slotul cu problema, pt.  printscreenuri

Tot asa arata cu ? dupa ce instalez driverele si ca in poza dupa ce ii dau sa caute driverele online si din locatie specifica.

Attached Files


Edited by cainerau, 14 August 2011 - 14:26.


#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Asa e,pardon,nu am citit bine.Daca dai pe device,care e codul de eroare?Nu poti muta placa video in celalt slot pci-e,si sa ramana placa pci acolo unde e,in primul slot?Cu un cd live de linux ai incercat,sa vezi daca el vede dispozitivele ca ok?

Edited by xeleron, 14 August 2011 - 15:03.


#7
cainerau

cainerau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.11.2005
Mai jos este eroarea:

This device cannot find enough free resources that it can use. (Code 12)

Nu mi-a dat in cap sa ma uitat la eroare (merci si scuze).
O sa caut pe net poate gasesc ceva, am vazut ca sunt o ceva pagini cu aceasta eroare.
Iar cu mutatul placii video, in manual scrie ca este indicat ca sa fie in primul socket PCI 16x.

Edited by cainerau, 14 August 2011 - 16:38.


#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Vezi in device manager,ai optiunea de a vizualiza dispozitivele dupa irq.Daca ai unul liber pune pe ala.

#9
cainerau

cainerau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.11.2005
Nu a functionat nici o solutie.
Am fost cu placa la magazinul de unde am achizitionat-o si baietii au trimis-o la Asrock,placa fiind din prima generatie Sandy Bridge 1155, care a avut probleme.
Deci, trebuie sa-mi caut alta placa de baza.

Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate