Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Ajutor identificare animal :)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Va salut!

Stiu ca suna ciudat, dar acum cateva zile, un animalutz ce seamana cu o combinatie intre un iepure si o veverita a aparut prin curtea mea. Ma gandesc ca este un animal de casa, pierdut de cineva, dar nu reusesc sa imi dau seama ce poate fi. Sincer nu am mai intalnit un astfel de exemplar. Il adapostesc intr-o cusca improvizata deocamdata si il hranesc cu porumb si paine. Excrementele ii sunt asemanatoare cu cele ale unui soarece. Aveti imagini atasate pentru a va lamuri.

Poate par stupid, dar nu sunt un "impatimit al animalelor de casa" si niciodata nu mi-am batut capul cu ele, deci nu am experienta in domeniu. Va rog, pe cat posibil sa pastrati ironiile si sa-mi acordati observatii decente.

Va multumesc mult!

Attached Files



#2
omsuparatpeviata

omsuparatpeviata

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 616
  • Înscris: 14.06.2011
Eu cred ca e un iepure,mai deformat,dar iepure

#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Sinsila. Se creste ca animal de casa sau pentru blana ($$$). Au aparuti si pe la noi crescatorii.

#4
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
nu e iepure, e chinchila(shinshila)

#5
fbm95

fbm95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 03.10.2008
eu zic ca este chinchila :) [ http://www.chinchillamea.ro/pict/chinchila1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
100%  chinchila(shinshila) !
da' cum ai ajuns in posesia acestui animalut ?! l-ai "gasit"  :rolleyes: sau..................
nu de alta, dar e destul de scump un asemenea animal !

#7
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

 vlad29marko, on 6th August 2011, 20:48, said:

Va salut!

Stiu ca suna ciudat, dar acum cateva zile, un animalutz ce seamana cu o combinatie intre un iepure si o veverita a aparut prin curtea mea. Ma gandesc ca este un animal de casa, pierdut de cineva, dar nu reusesc sa imi dau seama ce poate fi. Sincer nu am mai intalnit un astfel de exemplar. Il adapostesc intr-o cusca improvizata deocamdata si il hranesc cu porumb si paine. Excrementele ii sunt asemanatoare cu cele ale unui soarece. Aveti imagini atasate pentru a va lamuri.

Poate par stupid, dar nu sunt un "impatimit al animalelor de casa" si niciodata nu mi-am batut capul cu ele, deci nu am experienta in domeniu. Va rog, pe cat posibil sa pastrati ironiile si sa-mi acordati observatii decente.

Va multumesc mult!
e sinsila
blanita ei e foarte scumpa, se vinde f mult la export

#8
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Din intamplare am gasit-o..Cat ar putea valora?

#9
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
E o sinsila adulta. Cum procedezi ($$$)?
Ii rupi gatul (vezi filme cu S. Seagal), apoi ii tai capul si membrele, bagi un deget pe sub derma si belesti (a nu se interpreta in sensul obscen) blanita de sus in jos. In momentul in care te vezi cu blanita jupuita suni repede la un crescator si ii vinzi blanita.

BTW: ai vecini crescatori?

#10
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009
baaaaa, lasati bietul animal in pace, ca nu valoreaza mare lucru!!! nu castigati nimic de pe urma uciderii lui .........

saracul animalut .........  huoooo!

#11
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
In fine, m-am lamurit cu ajutorul vostru. Multumesc tuturor!

Numai bine!

#12
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Blana e scumpa dar nu cred ca vei lua o avere pe ea avand in vedere ca e doar un animal, in plus uciderea, jupuirea si prelucrarea se fac prin procedee anume pentru a nu strica blana, caz in care va valora fix NIMIC! Concluzia: lasa-l sa traiasca nu il hacui ca te chinui degeaba!

#13
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 dan84, on 6th August 2011, 22:14, said:

Blana e scumpa dar nu cred ca vei lua o avere pe ea avand in vedere ca e doar un animal, in plus uciderea, jupuirea si prelucrarea se fac prin procedee anume pentru a nu strica blana, caz in care va valora fix NIMIC! Concluzia: lasa-l sa traiasca nu il hacui ca te chinui degeaba!

:))) Fratilor, potoliti-va.. Doar nu va imaginati ca eu o sa ma apuc acum cu barda sa despic animalul.. Doar vroiam sa stiu ce fiinta posed..Calm down people.

#14
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Da, este o chinchilla.
La petshop costa in jur de 180 RON. Blana animalului se evalueaza in functie de mai multi parametri. In scopul preluarii blanii, animalele se sacrifica la o anumita varsta, pana in 6 luni. Se foloseste si carnea lor.
Daca tot te-ai pricopsit cu el, sa stii ca sunt animale de companie tare dragute si relativ ieftin de intretinut. Cu toate acestea, vezi ca sunt animale f sensibile, nu suporta caldura si curentul (ele traiesc in mod natural in zone reci). Se tin in custi ca de porcusori de guineea, spatioase (50 cm lungine cel putin, inaltime 40 cm), pw jos se pune talas. Intr-un colt ales de el va face pipi. "Mazarele" face cam peste tot, inclusiv unde se spala adica in "baia de nisip". Nisipul este unul special f fin, nu alt tip de nisip. Este un animal rozator deci mananca cam ce mananca iepurii si porcusorii de Guineea. Bea apa deci nu care cumva sa-ti treaca prin cap ca moare daca ii dai apa. Si daca il lasi nesupravegheat prin casa iti roade cate putin de peste tot. Sunt animale nocturne - le apuca nebuneala=zbenguiala dupa ora 20.
Au niste fete de pampalai si daca ai grija de ele de mici pot deveni f prietenoase, chiar sa-ti vina sa ti se aseze in palma, sa stea la pupat, sa ti se urce pe umar. Altfel sunt f sperioase. Si sa nu o apuci de fix varful cozii ca ramai cu varful cozii in mana (experienta proprie).

Edited by cojocaru-diana, 08 August 2011 - 12:15.


#15
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 cojocaru-diana, on 8th August 2011, 13:12, said:

Da, este o chinchilla.
La petshop costa in jur de 180 RON. Blana animalului se evalueaza in functie de mai multi parametri. In scopul preluarii blanii, animalele se sacrifica la o anumita varsta, pana in 6 luni. Se foloseste si carnea lor.
Daca tot te-ai pricopsit cu el, sa stii ca sunt animale de companie tare dragute si relativ ieftin de intretinut. Cu toate acestea, vezi ca sunt animale f sensibile, nu suporta caldura si curentul (ele traiesc in mod natural in zone reci). Se tin in custi ca de porcusori de guineea, spatioase (50 cm lungine cel putin, inaltime 40 cm), pw jos se pune talas. Intr-un colt ales de el va face pipi. "Mazarele" face cam peste tot, inclusiv unde se spala adica in "baia de nisip". Nisipul este unul special f fin, nu alt tip de nisip. Este un animal rozator deci mananca cam ce mananca iepurii si porcusorii de Guineea. Bea apa deci nu care cumva sa-ti treaca prin cap ca moare daca ii dai apa. Si daca il lasi nesupravegheat prin casa iti roade cate putin de peste tot. Sunt animale nocturne - le apuca nebuneala=zbenguiala dupa ora 20.
Au niste fete de pampalai si daca ai grija de ele de mici pot deveni f prietenoase, chiar sa-ti vina sa ti se aseze in palma, sa stea la pupat, sa ti se urce pe umar. Altfel sunt f sperioase. Si sa nu o apuci de fix varful cozii ca ramai cu varful cozii in mana (experienta proprie).
Multumesc mult pentru informatii!

PS. Sa inteleg ca ai avut/ai si tu?

PPS. daca ar fi toti userii forumului asa..BV!

#16
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

 vlad29marko, on 8th August 2011, 22:08, said:

Multumesc mult pentru informatii!

PS. Sa inteleg ca ai avut/ai si tu?

PPS. daca ar fi toti userii forumului asa..BV!

Am avut 2 insa la un moment dat a trebuit sa le du cla soacra-mea pt ca la acel moment stateam in camin si nu am putut sa le mai tin. Cu fetita, prima cumparata, am petrecut mult timp si ea se imblanzise. Baiatul l-am luat ulterior dar nu am putut petrece timp cu ei. La soacra-mea s-au salbaticit, cel putin baiatul. fata, odata imblanzita, asa a ramas insa daca noi o scoteam prin balconul inchis si prin casa de 2-3 ori pe zi, ea i-a scos poate o data la 2 zile. Au stat in permanenta separati. Cand i-am luat pe fiecare in parte din ei separat, nu am stiut la niciunul ce sex a avut si mult mi-a luat sa ma dumiresc.
Din pacate baiatul a murit repede. Nu pot spune de ce si am incercat sa nu imi pun intrebari ca e mai bine asa. Soacra-mea zice ca starea i s-a agravat brust. Asa o fi. Fetita a ramas in continuare acolo. Nu am mai vazut-o de 3 ani. Poate voi ajunge vreodata sa o iau inapoi. Intre timp am 2 pisici (si tare curioasa sunt cum s-ar intelege... :naughty: ) dar si acolo sta in casa cu un caine...

Sunt niste animale asa de simpatice cu fata lor de pampaloaice! Sa o stapanesti sanatos! Credca a fost norocoasa ca nu a mancat-o vreun alt animal...

Vad ca am gasit totusi si niste poze cu ele..
Fetita e cea gri complet (intr-una din poze se vede ca a ramasfara varful coditei). Baiatul era oaches (blanita din jurul ochilor era mai alba), mai inchis la culoare...

Attached Files


Edited by cojocaru-diana, 09 August 2011 - 18:44.


#17
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
http://s1136.photobu...=Picture050.mp4

Am pus si un filmulet...

Vad ca nu mi-a iesit...Poate imi explica si mie cineva cum se face operatiunea cu upload-ul filmuletelor... :death:

Edited by cojocaru-diana, 09 August 2011 - 19:11.


#18
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

 cojocaru-diana, on 9th August 2011, 20:09, said:

Vad ca nu mi-a iesit...Poate imi explica si mie cineva cum se face operatiunea cu upload-ul filmuletelor... :death:
Se adauga link de pe youtube in campul de video.
Altele site`uri in afara de [YouTube, MTV Music, Vimeo, Metacafe, Google Video sau CollegeHumor] nu sunt suportate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate