Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Help...Radeon 9600XT

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Salazidin

Salazidin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.09.2005
Va cer din nou ajutorul.
M-am hotarat sa-mi schimb placa aceasta Asus Radeon 9600XT.
Problema este acum ce sa-mi iau pentru a evita problemele de pana acum.
Sa trec pe chipset Nvidia?
Aici as avea doar doua optiuni:

1. Asus GeForce 6600 cu 128Mb Ram   300/550 Mhz
2. Asus GeForce 6600 cu 256Mb Ram   300/500 Mhz

As dori un sfat.






Placa de baza:  Asus A7V600-X

#20
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

Salazidin, on Oct 3 2005, 05:43, said:

Va cer din nou ajutorul.
M-am hotarat sa-mi schimb placa aceasta Asus Radeon 9600XT.
Problema este acum ce sa-mi iau pentru a evita problemele de pana acum.
Sa trec pe chipset Nvidia?
Aici as avea doar doua optiuni:

1. Asus GeForce 6600 cu 128Mb Ram   300/550 Mhz
2. Asus GeForce 6600 cu 256Mb Ram   300/500 Mhz

As dori un sfat.
Placa de baza:  Asus A7V600-X

<{POST_SNAPBACK}>

Stai asa de ce te grabesti ? Ai testat placa aia in alta parte ? Gandeste-te bine...si de ce neaparat vrei placa video de la Asus , ca ai placa de baza tot de la ei ? Incearca si Leadtek (marca mea preferata since 2000) o sa fii surprins de rezultate. Ciao!

#21
Salazidin

Salazidin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.09.2005
Sunt mai mult nevoit sa iau tot Asus..caci la Depozit de C...Asus am vazut ca ar fi singura firma de luat in seama.
Deaceea.
Ei am vazut ca mai distribuie Albatron...si Clu3D..parca.
Albatron insa au numai niste modele pe slot PCI Express...deci cade.

Si era vorba mai mult de chip set....adica sa iau pe chip set Nvidia.
Nu am la cine sa incerc placa....colegii mei de servici...au calculatoare care ...nu ...au curaj sa le desfaca....

#22
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Inteleg situatia ta , cred ca este bine sa te duci in garantie la Depozitul de C*******e si sa ii rogi sa iti testeze placa video pe un alt sistem. Cred ca e cea mai buna solutie. Ciao si mult noroc in rezolvarea problemei tale !  :coolspeak:

#23
fedhater

fedhater

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.09.2005
Am patit si eu acelasi lucru cu un GeCube Ati Radeon 9550 XT.
Se poate rezolva prin instalarea driverelor Omega + disable fast writes.

#24
ggregorsch

ggregorsch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.08.2005
am avut o problema similara cu Asus 9600XT/TD (la mine se bloca doar in jocuri). Am schimbat placa cu alta la fel (dupa ce am testat-o la un prieten unde facea aceleasi fite) si o vreme a mers totul ok. Acum  in unele jocuri se blocheaza din nou. Parerea mea este ca se supraincalzeste (memoria ajunge la 51C) fiindca nu are radiatoare pe memorii decat pe o parte iar cel existent nu e suficient (se vede asta si cu ochiul liber). Mentionez ca la prima placa se vedea ca radiatorul nu este bine lipit, la cea de-a doua nu se observa dar e posibil sa nu fie montat cum trebuie.
Eu iti recomand sa schimbi placa, si sa te feresti pe viitor de placile video Asus. (mai stiu un Asus Nvidia 5600 cu aceeasi problema, caldura)

#25
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View Postggregorsch, on Feb 3 2006, 21:07, said:

am avut o problema similara cu Asus 9600XT/TD (la mine se bloca doar in jocuri). Am schimbat placa cu alta la fel (dupa ce am testat-o la un prieten unde facea aceleasi fite) si o vreme a mers totul ok. Acum  in unele jocuri se blocheaza din nou. Parerea mea este ca se supraincalzeste (memoria ajunge la 51C) fiindca nu are radiatoare pe memorii decat pe o parte iar cel existent nu e suficient (se vede asta si cu ochiul liber). Mentionez ca la prima placa se vedea ca radiatorul nu este bine lipit, la cea de-a doua nu se observa dar e posibil sa nu fie montat cum trebuie.
Eu iti recomand sa schimbi placa, si sa te feresti pe viitor de placile video Asus. (mai stiu un Asus Nvidia 5600 cu aceeasi problema, caldura)

Ai vazut 2 placi asus care nu merg si gata te-ai apucat sa dai sfaturi? :nonobad:

#26
Legio

Legio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.05.2006
Si eu am un Asus Radeon 9600XT care se blocheaza in jocuri ,cu vechea placa Geforce FX 5500 ,nu am avut nici o problema de genul asta dar din cauza ca era slabuta in jocuri ,am luat un Radeon 9600XT ,singura mutumire este ca scoate un frame rate dublu fata de FX 5500,dar se intampla destul de des,in timp ce joc sa se blocheze , se face negru ecranul si se stinge monitorul,ca sa-si revina trebuie sa dau restart  la calculator, la inceput am zis ca este de la Windows XP ,dar dupa ce l-am instalat din nou,face aceeasi figura, eu cred ca placa are ceva incompatibilitati cu chipseturile VIA sau cu unele placi de baza pentru procesoarele AMD, ca vechiul propietar al placii si un prieten care are aceeasi placa video ,au Pentium si nu au avut probleme.   Prima data cand am probat placa in 3d mark 2001SE ,sa blocat in testul 6 (Loby-High),a trecut cu bine testul abia dupa ce am dezinstalat prgramul:PCAlert4,care il foloseam pentru monitorizarea temperaturii procesorului si a sistemului.

Edited by Legio, 04 May 2006 - 21:56.


#27
balaurul

balaurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 14.08.2005
Buna, eu AM ACEEASI PROBLEMA !

Placa video ATI Radeon 9600 XT produsa de asus, AGP face exact ca cea a lui Salazidin, in orice aplicatie monitorul se pune in stand-by, sau se reseteaza calculatorul.
Am o placa de baza Abit KV8Pro 3RD EYE socket 754 si procesor AMD Athlon 64 3000+ (NewCastle).

M-am chinuit indelung, am updatat bios-ul la placa de baza la ultima varianta, pe google am gasit problema aceasta la multa lume. Am schimbat placa de baza cu un vecin, a lui la mine merge PERFECT (Nvidia Gforce 5200) si ATI-ul meu merge la el PERFECT (asta de vreo 2 luni deja)
Nu am gasit nici o solutie ca sa pot sa-mi recuperez placa ... pentru ca nu am mai suportat comportamentul sistemului.

Hmmm ... nu stiam ca se poate face upgrade la BIOS-ul placii video ...
sa incerc? ??

#28
warmaster

warmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 19.07.2004
Hop si eu, o problema tot cu Radeon 9600 XT. Mi se vad niste dungi, ca si cum ar fii sters scrisul dar doar pe cativa pixeli... si cu cat ii dau ceva mai complicat, jocuri and stuff, nu se mai intelege nimic. Se imbarliga toata imaginea. In schimb nu se blocheaza  :cursing:
Mai am acasa un 9100, care merge perfect pe acelasi calculator.

#29
Legio

Legio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.05.2006
La mine sa rezolvat cu blocatul in jocuri , am intrat in bios si am dat disabled la AGP Fast Write si AGP Read Synchronization, de cateva zile vad ca nu sa mai blocat in jocuri ,dar odata cu reinstalarea Windowsului a aparut o problema,in jocurile care folosesc D3D,dupa cateva minute de joc,imi apar tot felul de dungi pe ecran ,in jocurle care folosesc Open GL nu am probleme, sper ca daca o sa reinstalez Windows XP sp2 ,o sa dispara acele dungi. Am observat ca programul :ASUS Smart Doctor ,arata fereastra care arata temperatura,voltajul si turatia ventilatorului ,decat daca se instaleaza anumite drivere pentru placa video  facute de ASUS, de exemplu cu ultimul driver facut de ei (ati824_w2kxp) ,programul ASUS Smart Doctor,arata doar partea cu frecventele,iar partea cu temperatura nu o arata.

Edited by Legio, 19 May 2006 - 19:39.


#30
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
pentru temperatura lui 9600xt, poti folosi programul everest.

pe vremuri am avut si eu un 9600 xt. NU a vrut sa functioneze pina ce nu am schimbat sursa cu una mai puternica.

#31
yyyy

yyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.05.2006
Problema vine de la faptul ca placile R9600xt au un consum ceva mai mare ( chiar si 70-80W in functie de aplicatie , in special in jocuri ) si nu merg bine pe sisteme cu surse de 300W . Puneti-va surse de minim 400W si veti scapa de probleme .

#32
AntzKiller

AntzKiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.03.2005
Zicea la un moment dat: fedhater ca a dat disable la Fast Write si are drivele Omega... mie sincer nu mi-a mers si am acelasi model de placa GeCube Radeon 9550 XT se blocheaza in continuare. Faza cea mai tare este ca am calculatorul de 1 an jumate si pana acum 3 sapt nu a facut asa ceva, nu este putin cam straniu? Poate sa imi explice cineva de ce...
Cum alcumva as putea scapa de acele blocari?

#33
Legio

Legio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.05.2006
Am incercat ultimile 2 drivere Catalyst : 6.6 si 6.7 ,si de fiecare data dupa ce le instalez, cand intra in  Windows ,imi apare imaginea stricata cu tot felul de patratele ,merge doar in 4 culori ,daca vreu sa schimb in 16 biti sau 32 nu merge  , din cate am citit aceste drivere suporta Radeon 9600XT dar la mine nu merg normal ,deocamdata folosesc doar versiunea 6.4 care nu face figuri.

#34
Legio

Legio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.05.2006
Am mai incercat si driverele Catalyst 6.5 si 6.8 ,si se intampla acceasi treaba ,dupa ce instalez driverele ,si cand intra in windows imi apare imaginea in 4 biti de culoare (dar cred ca sun 16 culori , ca in windows 2000 imi arata in 256 de culori dar sun defapt 16 culori) si nu se poate schimba rezolutia si culorile ,aceasta problema apare pe sisteme de operare diferite,din aceasta cauza cred ca este ceva de la placa.
O alata problema era legata de unele drivere facute de Asus , am incercat ultimul driver facut de ei (ati824_w2kxp ASUS) si dupa ce ca nu imi monitoriza placa video , se blocheaza in toate jocurile 3d chiar si cu AGP Fast Write-Disabled , ca sa nu mai am probleme in jocuri trebuie sa instalez drivere pana in versiunea Catalyst 6.4 , dupa care nu mai se mai blocheaza , dar apare o alta problema , odata ce bifez optiunea Disabled la AGP Fast Write , in jocuri imi apar tot felul de erori grafice , ce nu apareau cand optiunea era pe Enabled.
Ultima problema este monitorizarea placii video prin programul Asus Smart Doctor,acesta monitorizare merge doar daca se instaleaza drivere mai vechi vacute de Asus, daca se instaleaza Catalyst sau Omega ,programul Asus Smart Doctor arata doar parte cu frecventele la chip si memorie ,daca ventilatorul nu ar fi facut atata zgomot din cauza vitezei nu ar fi fost o problema , turatia ventilatorului se controleaza doar prin programul Smart Doctor si ca sa activez monitorizarea si controlul turatiei ventilatorului in funtie de temperatura chipului,trebuie sa instalez un driver mai vechi (ASUS ATI VGA card driver 8.141 XP) din 2005.
As fi dorit sa stiu daca cei care mai detin Asus A9600XT\TD (fara Ati Rage Theater) sau alte placi  Radeon 9600XT au instalt ultimile drivere Catalyst 6.5 , 6.6 , 6.7 , 6.8 si nu au avut probleme cu ele .
Multumes anticipat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate