Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

PROBLEMA PISICA-MOTAN

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
indredan

indredan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.06.2011
Astazi i-am adus motanului meu un pui de pisica de vreo o luna jumate. Cand i-am aratato motanului el o inceput sa miaune iar pisica sa ridicat in 4 labe si incepea sa-si ridice blana. Acum motanul meu sta sub canapea iar pisica pe canapea. Motanul vrea sa o miroasa dar pisica il ?scuipă? si face urat. CE AR TREBUI SA FFAC? MULTUMESC

PS: Motanul nu ma mai lasa sa-l ating fiindca incepe sa ma muste. Cei drept nu tare .

Edited by indredan, 18 July 2011 - 21:44.


#2
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
:death:

Sa nu-i pui din prima unul langa altul, au nevoie si de cate 2 saptamani sa se acomodeze. Prima saptamana cel putin CAMERE SEPARATE, litiere separate, mancare separata, fara sa se vada. Eventual muta'le de 1-2 ori pe zi cate o perna/patura/carpa din camera unuia in camera altuia ca sa se obisnuisca cu mirosul. Apoi poti sa-i lasi sa se vada de la distanta cate putin pe zi. Si incet incet lasa-i mai mult timp impreuna sa se descopere. Niciodata nesupravegheati inainte sa fii sigur ca se inteleg.

#3
mihaiciortea

mihaiciortea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 18.07.2011
E normal asa. Ce iti recomanda, macar 2 saptamani tine-i separat si seara de exemplu cand te uiti la TV pune noul venit inchis in cusca si tine-l in aceeasi camera cu tine si pisoiul vechi in casa. Asa se obisnuiesc unul cu altul cu mirosul unul altuia.
Faptul ca i-ai bagat dintr-o data unul in nasul celuilalt a fost un soc pentru ambele feline. Felinele sunt teritoriale, rar ai sa vezi 2 feline sa se joace la prima intalnire de acest gen !
Succes!

#4
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 25.11.2003
Nu cred ca sunt multe cazurile in care 2 pisici nu ajung in final la un numitor comun in ce priveste impartirea unui spatiu gen apartament de bloc. La inceput e mai dificil, au tendinta sa se bata, una poate sa nu foloseasca litiera de frica si sa decoreze toata casa - deci simplu nu e. Dar cu rabdare totul se rezolva.

#5
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Pisicile mici sunt "adoptate" mai usor de cele adulte. Nu le separa complet decat daca nu poti sta cu ochii pe ele. Litiera e bine sa fie comuna pentru ca se "cunosc" prin mirosuri daca nu isi permit sa se miroasa direct (de frica). La mine s-a rezolvat mereu in max o saptamana, uneori chiar dupa o zi in cazul in care nou-venitul era "minor". :)
O problema mai poate sa apara daca pisica adulta e necastrata. Daca ai cotoi+pisica acum va trebui musai ca macar unul sa fie castrat repejor. Atentie si la aia mica, pisicile luate din strada pot fi malnutrite si slab dezvoltate a.i. la 4-5 luni arata ca un pui de 2 luni. Verifica la veterinar varsta pisicii ca sa nu te trezesti cu pui!

#6
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
eu am un motan de 9 ani.agresiv peste masura.
l-am dus la castrat ,crezand ca astfel se va potoli.
nu sa potolit.
am primit un motanel de la cineva cadou.aproape 2 luni avea cand l-am primit.
din prima zi s-au impacat.motanul mare nu mai este agresiv.
a devenit atent cu motanelul,dorm impreuna,mananca impreuna si impart aceiasi litiera.cum il prinde il ia la spalat.
daca ala mic e inchis din greseala in alta ca,mera si miauna,cel mare merge la usa camerei si il miauna intr-un mod ciudat sa il potoleasca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate