Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

(al bundy ro) Casa P+1E+pod

- - - - -
  • Please log in to reply
985 replies to this topic

#775
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcristobob, on 02 aprilie 2017 - 08:44, said:

Asta era de 1 aprilie, nu?

Când am avut nevoie, au venit cu ceva acte, au sapat, racordat,  montat cutia, astupat.
E drept ca era acum câțiva ani, dar sa tot sape și sa astupe.... nu prea cred.
Daca am postat pe 1 aprilie , da , dar asta este procedura .
Cu asta ma ocup . Alta varianta este clar o " suntare " a procedurilor , ceva minarii facute de firma respectiva .

#776
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,654
  • Înscris: 11.03.2006
Tot ce tine de firma asta e mai "special". Fac orice sa economiseasca si 2 lei.
Oricum, este vreo problema pentru utilizator daca procedeaza asa, avand in vedere ca ei fac intreaga lucrare?

#777
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Pt utilizator , NU . Putin conteaza cum se descurca ei cu actele !Posted Image

#778
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Ce acte? care la fac ei pentru ei? ca nu sunt lamurit. da mai multe detalii daca stii ceva concret despre ce acte e cazul.

#779
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Cum spuneam , teava , bransamentul intre gardul tau si conducta , este o lucrare , dupa care se face receptia ei .
In baza receptiei se da ok -ul pentru intepat in coloana stradala , si se fac alte acte de receptie .
In baza actului de receptie al bransamentului , se poate cere contorul.
Eu am avut caz concret cu interventii .
Azi au intepat bransamentul si miine sa pun contorul ...Am avut " noroc " de o echipa mai ciufuta si intrebau de actul de receptie , care logic nu exista ca nu a fost timp sa fie facut ... Cu mari interventii s-a pus contorul urmind sa complecteze ei dosarul .
Lucrurile par simple pt client , dar francezii ne-au lasat mostenire o birocratie de neimaginat .
De multe ori nici noi nu intelegem mersul actelor pt care avem special doua fete , asa ca le lasam pe ele sa descurce itele , si pt asta recomand mereu ca daca sint probleme , sa se apeleze la o firma , ca au oameni care stiu ce trebuie facut ... la " ghiseul " lor nu se prea rezolva nimic .

#780
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Interesat azi mai concret la" departamentul " acte si relatii ....
Pe zona distrigazului , se lucreaza cum am spus eu , alti furnizori au obtinut " dispensa " sa lucreze " la gata " , din prima sapatura .
Procedural corect este cum se practica la distrigaz .

#781
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
LA gaz Sud tot ei fac si bransamentul tot ei pun si contorul, asa ca au timp sa faca receptia si actele.

#782
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Ceva faianta in camera tehnica.

Attached Files



#783
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Arata prea bine pentru o CT, aduce mai degraba a baie.

#784
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
86-APP a avut dreptate, azi au facut bransamentul, joi vin sa puna contoarul si sa dea drumul la gaze. Pana atunci fac receptia.

Am mai sapat vreo 10 metri de sant in curte si am mai bagat din teava de pp pentru cismelele perimetrale.

Attached Files


Edited by al bundy ro, 11 April 2017 - 20:20.


#785
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Am gaze..... in sfarsit !!   si nu la stomac.
A venit o echipa de 3 de la Gaz Sud, si unul din ei (pus pe spaga) a inceput: sa vedem ce e , ca daca nu ai toate in regula plecam.
-Si ce ai vrea sa am ?
- Nu ai gauri de aerisire si de admisie in bucatarie si de aerisire in camera tehnica, nu ai regulatorul de gaze, la centrala nu e loc sa pun teava de gaze, plecam'

Stop , le zic, il sun pe inginer si dupa ce vorbesc cu el spunandu-i ca pe contractu de prestari servicii incheiat cu ei nu scrie nimkic de treaba asta, inseamna ca nu e nevoie.
Bun, dupa alte discutii, am plecat la Romstal, am luat un regulator si un olandez de 3/4, pana m-am intors montasera contoarul si teava de la robinet in cutie.

Si dupa ce l-am "atentionat", sa vezi ce frumos a avut loc sa monbteze teava, regulatorul, intre timp socra-miu se apucase de dat gauri,. si ute asa, a legat si aragazul.
Electricianul a legat detectoarele pe firele trase de mine si in 5 minute a plecat. Puteau sa zica, ba nene, stii ca vine pastele? Si stiam eu ce trebuie facut.

Asa ca , astept sa-mi dea si proiectul final si apoi sa sun la romstal sa vina sa faca PIF-ul centralei.

Azi nu am avut timp, dar maine dimineata imi fac o cafea la curte.

Edited by al bundy ro, 14 April 2017 - 21:00.


#786
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,654
  • Înscris: 11.03.2006
Foarte frumos, au venit chiar inainte de Paste. Sa-l folositi sanatosi!
Ce e cu gaurile alea? Coneaza unde e pusa centrala, sau trebuie date oricum?

#787
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postal bundy ro, on 14 aprilie 2017 - 20:59, said:

Am gaze..... in sfarsit !!   si nu la stomac.
A venit o echipa de 3 de la Gaz Sud, si unul din ei (pus pe spaga) a inceput: sa vedem ce e , ca daca nu ai toate in regula plecam.
-Si ce ai vrea sa am ?
- Nu ai gauri de aerisire si de admisie in bucatarie si de aerisire in camera tehnica, nu ai regulatorul de gaze, la centrala nu e loc sa pun teava de gaze, plecam'

Stop , le zic, il sun pe inginer si dupa ce vorbesc cu el spunandu-i ca pe contractu de prestari servicii incheiat cu ei nu scrie nimkic de treaba asta, inseamna ca nu e nevoie.
Bun, dupa alte discutii, am plecat la Romstal, am luat un regulator si un olandez de 3/4, pana m-am intors montasera contoarul si teava de la robinet in cutie.

Si dupa ce l-am "atentionat", sa vezi ce frumos a avut loc sa monbteze teava, regulatorul, intre timp socra-miu se apucase de dat gauri,. si ute asa, a legat si aragazul.
Electricianul a legat detectoarele pe firele trase de mine si in 5 minute a plecat. Puteau sa zica, ba nene, stii ca vine pastele? Si stiam eu ce trebuie facut.

Asa ca , astept sa-mi dea si proiectul final si apoi sa sun la romstal sa vina sa faca PIF-ul centralei.

Azi nu am avut timp, dar maine dimineata imi fac o cafea la curte.


Fericitule....
Cafeaua ca cafeaua.... da sa vezi cum e cand curge apa calda la robinet...... APA TA CALDA... DE LA CENTRALA TA.....

#788
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postal bundy ro, on 14 aprilie 2017 - 20:59, said:

........
- Nu ai gauri de aerisire si de admisie in bucatarie si de aerisire in camera tehnica, nu ai regulatorul de gaze, la centrala nu e loc sa pun teava de gaze, plecam'

Stop , le zic, il sun pe inginer si dupa ce vorbesc cu el spunandu-i ca pe contractu de prestari servicii incheiat cu ei nu scrie nimkic de treaba asta, inseamna ca nu e nevoie.
...........
E nevoie si sint obligatorii . Pt siguranta ta in primul rind .

#789
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,654
  • Înscris: 11.03.2006
Imi cer scuze ca am mai scris de cateva ori despre gaurile astea.

Trebuie facute 2 gauri, una sus si una jos, in camera in care e plita pe gaze, asa e? Aveau ai mei in bucatarie de se vedea prin ele cum ninge afara si erau zero grade in casa.
Eu am bucataria deschisa. Asta inseamna ca, dupa ce am pus 12 cm de polistiren pe casa, 40 cm de vata la mansarda si tripane, o sa am obligatoriu 2 gauri prin care sa intre frigul?

Cu ce ajuta la siguranta? Daca ai detectoare de gaz, CO, CO2, la ce iti trebuie sa gauresti peretii?

Voi cum faceti? E vreo smecherie sau le astupati dupa ce pleaca cei de la gaze, cum au facut toti vecinii alor mei?

Edited by cumparator, 15 April 2017 - 10:48.


#790
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu vezi cum se face? Dai atentia si brusc nu mai trebuie gauri.

#791
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,654
  • Înscris: 11.03.2006
Am inteles ca Al Bundi a facut gaurile. In plus, am o problema sa dau atentii la firma asta (din intamplare, aceeasi firma ca si la el).

#792
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Am facut gaurile, una sus de 110 si una jos de 40 in bucatarie, in camera tehnica doar una de 110.
Afara am montat grile cu plasa si inauntru o sa montez grile care se pot inchide.
ceva de genul:
http://www.julienexp...tml#prettyPhoto

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate