Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

(al bundy ro) Casa P+1E+pod

- - - - -
  • Please log in to reply
985 replies to this topic

#973
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
eu am sclivisit sapa cat timp a fost sapa umeda, dupa ce se intareste, nu mai face priza.

#974
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
@arg, asa este. Vibrata a fost, n-a fost asta problema. Problema a fost ca dorel a mai pus apa in betoniera si i-a scazut clasa, care oricum era un B200 la vremea aia. Alta problema a fost faptul ca eu n-am prea udat-o cum trebuie dupa turnare si ceea ce i-a fost fatal, a fost faptul ca a stat expusa cativa ani la inghet-dezghet. In anumite zone, in care se formau balti, s-a exfoliat desigur.
Am fost prevazator cand am inceput structura, am ridicat usile cu cca. 5-6 cm, astfel ca acum imi permit sa torn sapa. Nu stiu ce fac in zona canalului, cred ca mai sudez o platbanda peste cornierul ala si asta m-ar ajuta sa pun niste lemn mai gros peste canal. Ocazional mai calc cu rotile pe canal si de frica, mai fac doua manevre, nu cumva sa pice in canal :))
Maine vine un nene sa vada putin care e treaba. Mi-a cerut 10 milioane manopera pentru sapa elicopterizata si armata cu fibre. Desi cred ca fac la primavara operatiunea asta. Acum mai am doua rate de dat la usa de la garaj si vreau sa pun automatizare si la porti. Mai am 3 butoane libere pe telecomanda de la usa de la garaj. :))
@al bundy, da, stiu ce zici. Vedem ce iese la final. Eram curios cum e la tine, ca dorel zicea ca nu e sigur c-o sa tina sapa nici cu cuart in ea.

#975
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
fibrele alea au rostul lor dar eu tot i-as pune o plasa de macar fi6/10/10.

#976
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Zici ? Se duce costul in sus rau de tot.......ajung sa pun asfalt mai bine.

#977
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
e vreo 15-16lei/mp...
probabil ca sapa aia o sa se fisureze dar nu vor apare crapaturi...

daca ai posibilitatea, asfal e bun de pus in curte... tine cu zecile de ani fara probleme.

#978
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Legat de asfalt am vorbit cu cineva de la o statie care produce asfalt si mi-a zis ca nu imi recomanda in curte pentru ca se incinge foarte tare vara. O fi asa de rau fata de pavele sau alte solutii?

#979
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
e rau de tot, aia sunt obisnuti sa vanda asfalt cu sutele de camioane nu la lingurita cum vrei tu.

#980
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
De ce ti-ai pune asfalt in curte? In timp crapa si e cam complicat de reparat spre deosebire de pavele care se pot inlocui daca se sparg sau sau se dau deoparte usor daca se taseaza solul sub ele.

#981
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
@arg - zi pe bune, nici nu era sa vorba sa cumpar de la ei, discutam ipotetic.

@lapcat - eu unul as evita pavelele pentru ca:

- in timp apar buruieni/muschi intre rosturi si nu am timp/chef sa stau sa racai pe acolo;
- se exfoliaza, am intalnit in viata mea un singur tip de pavele care arata ok si dupa 5 ani, in rest numai cojite am gasit (ma refer la cele care aveau cativa ani de la instalare);
- pretul nu e foarte mic in comparatie cu asfaltul (de fapt de multe ori e mai mare).

Zic ceva gresit?

Edited by Bylly00, 28 November 2018 - 14:08.


#982
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu doar ma amuzam... ca aia nu-s obisnuiti sa vanda cantitati mici. dar ma rog te lipesti pe langa unii care asfalteaza un drum.

normal ca se incinge mai tare ca e negru, si?
betonul nu se crapa? nu se exfoliaza?
da o tura prin herastrau sa vezi cum arata un asfalt de prin 1951.

#983
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostBylly00, on 28 noiembrie 2018 - 14:08, said:

@lapcat - eu unul as evita pavelele pentru ca:

- in timp apar buruieni/muschi intre rosturi si nu am timp/chef sa stau sa racai pe acolo;
- se exfoliaza, am intalnit in viata mea un singur tip de pavele care arata ok si dupa 5 ani, in rest numai cojite am gasit (ma refer la cele care aveau cativa ani de la instalare);
- pretul nu e foarte mic in comparatie cu asfaltul (de fapt de multe ori e mai mare).

Zic ceva gresit?
1. folosesti geotextil si chiar daca apar buruieni prin acel nisip sunt simplu de indepartat la ceva vreme, mai dai eventual un roundup ceva.
2. sunt si pavele calitative sau daca vrei ceva durabil, natural..fain..etc. recomand andezitul. Niste piatra cubica din aia nu mai are moarte, plus ca arata intr-un mare fel.
3.La pret sunt de acord cu tine.

Ai mei au avut asfalt in toata curtea timp de peste 15 ani, acum vreo 2 ani l-au acoperit cu..ciment. La "tara" lumea e avida dupa beton cat mai mult, la oras e ..invers. Bine...tu acolo la "tara" ai canalizare si mergi la carrefour si liceu pe jos...la noi la "oras" e total altfel... :)))

Stii bine ca nici eu nu te-am sfatuit pt asfalt, miroase ca naiba a petrol vreo 2 veri...apoi se fisureaza si ala si mai trebuie sa bagi niste smoala prin crapaturile alea...
Macar ai mei aveau un motiv intemeiat, sa nu se risipeasca granele cand sunt aduse in curte dar tu nu ai problema asta. Plus ca si mie imi convenea ca era super pt o miuta dar la tine nu e cazul nici d euna nici de alta... :))))

#984
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,508
  • Înscris: 11.03.2006
Mie imi place foarte mult muschiul verde crud intre pavelele rosii. Il cultiv (il ud vara) si vad ca se extinde.

#985
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
Si cam de 1 saptamana, gata, m-am mutat.

#986
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
În jurul a 7 ani a durat?!
Ești un erou.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate