Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme hidrofor

Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...

Topul normalitatii
 Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...
 Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 

Off topic - Close-up Floral

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
26 răspunsuri în acest subiect

#19
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.410
  • Înscris: 08.12.2005
1. N-ai enumerat artefactele SPECIFICE camerelor compacte. Bine, nici nu m-aștept să le spui.
2. Cum ți s-a sugerat, arsuri ușoare apar și la camere (cum vrei să le spui) mai pro, cu DR bun.
3. Bloomingul ăla se cheamă clipping pe highlights (apărut ulterior prelucrării, că pe original nu e), mai pe "româna" pozarilor și nu e artefact, chiar dacă ți-o spune un site recunoscut.

Am atașat și originalul, sper să încheie discuția asta ineptă. Mulțumesc.

Fișiere atașate



#20
mishudd

mishudd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 380
  • Înscris: 07.12.2007
Ce treaba are clipping of highlights cu blooming? Ai inteles macar ce scrie in linkul ala pe care l-am trimis? Ai invatat ceva la fizica despre campul electromagnetic si despre difractie? Ai curaj sa spui despre altii ca nu stiu termeni dar tu confunzi blooming cu highlights clipping?? Uite aici prietene ce e aia blooming:
http://learn.hamamat...ndblooming.html

Chiar nu vezi ca poza ta arata ca o pictura in acuarela, cu culorile intinse? Ca sa nu mai spun ca are si fringes si zgomot.

Daca orgoliul tau nu suporta critica, atunci poate ar trebui sa nu mai pui cadre la critica.

Editat de mishudd, 05 iulie 2011 - 19:08.


#21
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.015
  • Înscris: 09.05.2009
Nu doriti sa va mutati cu discutia pe privat?! Unii ar vrea sa se uite la fotografii!

Editat de DannyMC, 05 iulie 2011 - 19:14.


#22
mishudd

mishudd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 380
  • Înscris: 07.12.2007
Scuze!

#23
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.292
  • Înscris: 22.05.2008
Esti belea. Ti-a aratat omul poza originala care nu are nici blooming si nu e arsa si acum te legi de zgomot si pf.

Daca asa a vrut el sa prelucreze imaginea singura observatie corecta era ca a exagerat nitel. In schimb tu ai vrut sa te dai doctor si nu cumva sa ratezi ocazia sa arati tu cit de nasoale sunt compactele si ce destept esti tu ca ai dslr.

Cum spuneam si mai sus, discutie fara rost.

#24
mishudd

mishudd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 380
  • Înscris: 07.12.2007
Presupun ca ai citit articolul ala dar probabil ca nu ai inteles asa ca iti spun eu concluzia. Blooming nu e legat de supraexpunere ci de suprasaturarea fotodiodelor din senzorul CCD. Unul dintre scenarii apare in conditii de zgomot, unde da nastere la noise clipping, adica culoare intinsa (picture effect).

P.S. Te sfatuiesc sa scrii ca si cum ai fi in fatza mea, nu in spatele unui monitor. Cumva, mi-e greu sa cred ca umbli prin societate explicand oamenilor cum se dau destepti. Asta daca vrei sa fii te ridici de la nivelul de internet troll la care evoluezi acum.

#25
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.292
  • Înscris: 22.05.2008

Quote

Prea mult sharpness, probabil ai incercat sa rezolvi artefactele specifice compactei. Culorile mi se par prea dure, contrastul e prea mare.

Asta e citatul tau original. Foarte ok daca lipsea prima fraza.


Quote

Nu ma refer la cele de la compresia JPEG ci la cele date de senzor. Si daca stau bine si ma uit, cred ca nu are deloc procesare si exact asta se vede.

Asta e urmatorul comentariu la fel de eronat. Poza e procesata destul de agresiv astfel incit discutia despre artefacte nu are rost.

In concluzie din patru fraze doar una are rost restul generand aceasta discutie inutila in care tu ai incercat din rasputeri sa explici acele 'artefacte' care nu sunt neaparat specifice compactelor.

#26
mishudd

mishudd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 380
  • Înscris: 07.12.2007
Initial am crezut ca a fost out of focus si ca a fost aplicat un sharpness agresiv. Apoi am inteles de ce e asa de artificiala. Am spus toate astea mai sus, deci am trecut de mult de punctul ala. Vezi ca a pus si originala. Nu are zonele arse, dar color blur-ul a ramas. Raman la parerea mea, suprasaturare cauzata de senzor slab.

Cat despre orgoliul asta legat de ce are fiecare: un pret mare nu inseamna automat si calitate ridicata dar cu siguranta un pret mic inseamna calitate limitata. Dar daca asta deranjeaza si preferati sa auziti doar ca o poza e proasta tehnic fara sa intelegeti de ce, atunci fie: aparatul e perfect, poza e proasta.

Editat de mishudd, 06 iulie 2011 - 08:54.


#27
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.013
  • Înscris: 27.09.2007
Așa cu lupa înainte!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate