Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Anvelopele de iarna obligatorii intre 1 noiembrie si 1 martie

- - - - -
  • Please log in to reply
513 replies to this topic

#73
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,147
  • Înscris: 14.09.2007
Casco, asa-i zice la ala de-l vrei tu .
Daca ai capul pe umeri , n-ai de ce sa iti bati capul cu rca-ul (adica il faci si il lasi in torpedo) .
Pai si rca-ul despagubeste cand intri in altu ? Sau vrei sa iti faci si tu masina cu rca-ul tau ? Daca da, reciteste prima propozitie.

#74
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Nu stiu de ce am impresia ca RCA-ul va despagubi pe cel nevinovat insa se va indrepta pentru recuperarea contravalorii pagubelor impotriva vinovatului, la fel ca in cazul celor bauti care provoaca accidente. Trebuie sa mai studiez.

#75
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Si eu cred ca situatia va sa cam asa. Este cea mai logica varianta.

#76
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Sa nu uitam motivul pentru care a devenit obligatoriu RCAul.

#77
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Legea mi se pare destul de confuza pentru ca nu se stie daca trebuie sa ai cauciucuri de iarna toata perioada, sau numai cand e zapada si gheata pe asfalt.
Daca ma  organu cu caucucuri de iarna in mijlocul lui decembrie, dar asfaltul e uscat (fara zapada sau gheata) iau amenda sau nu?

#78
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007

View Postgaleo, on 23rd September 2011, 12:20, said:

Legea mi se pare destul de confuza pentru ca nu se stie daca trebuie sa ai cauciucuri de iarna toata perioada, sau numai cand e zapada si gheata pe asfalt.
Daca ma  organu cu caucucuri de iarna in mijlocul lui decembrie, dar asfaltul e uscat (fara zapada sau gheata) iau amenda sau nu?
Daca o citesti cu atentie vezi ca nu e de fapt neclara. Din moment ce nu specifica o perioada de timp ci doar spune ca sunt obligatorii pt carosabil acoperit cu zapada/gheata eu zic ca e evident  :peacefingers:

LE: O intrebare misto, in contextul legii, ar fi daca iti iei amenda sau nu in cazul aparitiei unui fenomen meteo ciudat si ninge prin August/Septembrie  :lol:

Edited by abunea, 23 September 2011 - 12:06.


#79
Lucian_Mucian

Lucian_Mucian

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.09.2011
daca ninge in septembrie nu iei amenda, o poti lua doar in perioada noiembrie-aprilie daca ninge/gheata/polei.

intrebarea e daca i se pare politistului ca e polei doar fiindca e frig si asfaltul putin inghetat(in perioada asta)?

Edited by Lucian_Mucian, 23 September 2011 - 17:28.


#80
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Soferii de masini puternice care sunt omologate doar cu indici de viteza gen W, cum o dreg?
Oare se va uita cineva la indicii astia?
...
Sunteti siguri?

#81
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007

View PostLucian_Mucian, on 23rd September 2011, 18:28, said:

daca ninge in septembrie nu iei amenda, o poti lua doar in perioada noiembrie-aprilie daca ninge/gheata/polei.

intrebarea e daca i se pare politistului ca e polei doar fiindca e frig si asfaltul putin inghetat(in perioada asta)?
Unde mentioneaza in lege sau OUG asta?

#82
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Soferii de masini puternice care sunt omologate doar cu indici de viteza gen W, cum o dreg?
ar trebui sa te puna sa-ti pui un abtibild pe bord cu "nu depasi viteza X!"

Edited by Pengoon, 25 September 2011 - 11:31.


#83
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
am vazut ceva de genul asta in niste masini dar nu am dat atentie la ce era scris cu litere mici; asta sa fi fost ? :lol:

#84
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
asa-i regula la noi, daca pui un cauciuc cu un indice de viteza mai mic decat cel indicat.

#85
Red Force

Red Force

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 05.12.2005
Ordonanta Guvernului nr. 5/2011, care impune obligativitatea echiparii autoturismelor cu anvelope de iarna in sezonul rece, a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 80, din 31 ianuarie 2011. Aceasta a fost aprobata prin Legea nr. 161/2011, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 503 din 14 iulie 2011.

Potrivit Ordonantei, soferii sunt obligati sa aiba masinile dotate cu anvelope de iarna atunci cand circula pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei. Intr-o forma mai veche a actului normativ, se stabilea ca anvelopele de iarna sunt obligatorii in perioada noiembrie - martie, insa prevederea nu mai exista in forma actuala a Ordonantei.

Comisarul sef de politie, Lucian Dinita, director al Directiei Rutiere din cadrul Inspectoratului Rutier al Politiei Romane, a explicat, la cererea AvocatNet.ro, ca reprezinta contraventie, conducerea autoturismului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, nefacandu-se referire la o anumita perioada a anului.

In cazul in care nu respecta aceste reguli, conducatorii auto pot fi sanctionati cu retinerea certificatului de inmatriculare, precum si cu amenda din clasa a IV de sanctiuni (de la 9 la 20 de puncte-amenda). Anul acesta, punctul-amenda este in valoare de 67 de lei, ceea ce inseamna ca amenzile vor fi cuprinse intre 603 si 1340 de lei.

sursa: http://www.lexpedia....olitia-rutiera/

Edited by Red Force, 03 October 2011 - 19:15.


#86
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
La noi, nici cand e lege ferma nu este respectata intotdeauna.Acum, mai lasa si loc de interpretari ;))

#87
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,093
  • Înscris: 07.07.2006
Oricum, e clar ca nu esti obligat ca vara sa ai anvelope de vara, deci cei care considera ca e o prostie diferentierea anvelopelor pot circula cu anvelope de iarna tot anul.

#88
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View Postabancor, on 4th October 2011, 14:02, said:

Oricum, e clar ca nu esti obligat ca vara sa ai anvelope de vara, deci cei care considera ca e o prostie diferentierea anvelopelor pot circula cu anvelope de iarna tot anul.
nu cred ca cineva sanatos la cap ar circula vara cu anvelope de iarna , mai ales daca merge in afara peste 100 km/h

#89
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,093
  • Înscris: 07.07.2006
Cum, aia care sustin ca nu e nicio diferenta, ca e aberant sa existe anvelope de iarna, ca e acelasi lucru cu cele de vara, ar avea vreo problema din asta?

#90
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Eu nu inteleg de ce se face atata scandal pe tema asta.Pana la urma toata lumea isi va cumpara anvelope de iarna si se va obisnui cu gandul ca trebuie sa le schimbe in functie de sezon.E foarte bine asa.Eu de ani de zile merg cu roti de iarna si chiar e o diferenta.
Eu mi-am luat cu 150e set complet 4jante+4 anvelope.Pentru iarna asta trebuie sa-mi schimb anvelopele cu altele mai bune.Patru anvelope sh bune nu depasesc 250-300lei(toate 4!).Nu e o suma foarte mare.
Atata scandal pentru...nimic.


Sa mergi vara cu gume de iarna e o prostie.Cele de vara au aderenta mai buna pe vreme calda si tin mai mult decat cele de iarna care se uzeaza repede daca le folosesti vara.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate