Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Anvelopele de iarna obligatorii intre 1 noiembrie si 1 martie

- - - - -
  • Please log in to reply
513 replies to this topic

#505
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Oare eu ce dracu oi fi avut pe masina in loc de gume de iarna, ca dupa 4 ani le-am schimbat cu doar 20% uzura??? Inteleg ca trebuia intr-o singura iarna sa ajung la sarma, nu?  :ciocan:
Oh, wait! Italienii, cu tot cu imigrantii din La Spezia sunt destepti, nu precum romanii, si nu si-au pus gume de iarna. De-aia am vazut la stiri ca a fost catastrofa in Italia cand au fost 5cm de zapada...

#506
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
mi-ai adus aminte de un banc:
Cica era un sondaj de opinie in Italia.
Interviatorul intreba multi oameni daca cred ca in Italia sunt multi imigranti
10% raspund " Si" ; alti 20% raspund "No" iar 70 % raspund: multi pe naiba

#507
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View PostZetics, on 25th February 2012, 18:27, said:

Oare eu ce dracu oi fi avut pe masina in loc de gume de iarna, ca dupa 4 ani le-am schimbat cu doar 20% uzura??? Inteleg ca trebuia intr-o singura iarna sa ajung la sarma, nu?  :ciocan:
Oh, wait! Italienii, cu tot cu imigrantii din La Spezia sunt destepti, nu precum romanii, si nu si-au pus gume de iarna. De-aia am vazut la stiri ca a fost catastrofa in Italia cand au fost 5cm de zapada...
Depinde ce fel de "4x4 "ai ,si daca mergi mult vara pe "autostrazile" din Romania cu anvelopele de iarna :)

Edited by CorneliuRos, 26 February 2012 - 00:26.


#508
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,160
  • Înscris: 15.10.2006

View PostZetics, on 25th February 2012, 19:27, said:

Oare eu ce dracu oi fi avut pe masina in loc de gume de iarna, ca dupa 4 ani le-am schimbat cu doar 20% uzura??? Inteleg ca trebuia intr-o singura iarna sa ajung la sarma, nu?  :ciocan:

Poate ne explici cum am masurat tu anvelopele ca sa iti dea 20 % uzura.
Daca situatia ta e reala nu se prea justifica o masina echipata cu anvelope de iarna, iesi mai ieftin cu taxi.

#509
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011

View Postcipaul, on 15th February 2012, 22:16, said:

Daca tu ai vazut mai putine masini in trafic in zilele cand a nins fata de anii anteriori in zile similare atunci ai nevoie urgenta de un consult oftalmologic.
in tara chiar au fost mult mai putine masini pe DN-uri decat anul trecut, chiar dupa dezapezire era o placere destul de solitara sa te plimbi pe langa nameti
din asta au rezultat 2 lucruri bune :
- accidente mai putine ca anul trecut
- drumurile nu s-au stricat ca n-au fost circulate de utilaje grele cand aveau gheata pe ele !
Inca o chestie constata empiric acum o saptamana fiind blocat in niste nameti pe camp (m-am bagat de prost...); am dezumflat rotile la 1.5 A de la 2.2 si am iesit usor de parca aveam senile, gumele erau de iarna noi, dar sunt convins ca si la alea de vara o presiune mai mica face minuni pe zapada si gheata (aviz celor ce mai merg pe la altitudini si isi pun gume de vara excelente pentru tot restul traseului), e util sa ai o pompa la tine ca sa restabilesti presiunea corecta cand ajungi pe asfalt
de fapt un vecin ce a mers cu Tico toata iarna asta cu gume de vara (chiar nu-i banc) mi-a zis ca el doar isi dezumfla rotile si cand e deschis drumul merge :coolspeak:
Oricum un lucru a fost sigur anul asta : cauciucurile de iarna n-au ajutat deloc ca sa nu ramai impotmolit pe DN cand ai in fata un TIR inzapezit.

#510
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003

View Postcipaul, on 27th February 2012, 12:36, said:

Poate ne explici cum am masurat tu anvelopele ca sa iti dea 20 % uzura.
Daca situatia ta e reala nu se prea justifica o masina echipata cu anvelope de iarna, iesi mai ieftin cu taxi.

Simplu. Am masurat cu sublerul si mai aveam peste 6mm profil. Iar de noua, o anvelopa de iarna parca are vreo 8mm.
Nu stiu daca cu taxiul puteai sa acoperi cca 15.000km cat am facut eu cu gumele alea in 4 ierni in banii anvelopelor (la vremea aia 510 lei toate patru).

#511
eXpertPHP

eXpertPHP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.10.2005
Deci, pana la urma, conform legii, pana cand e nevoie sa circulam cu anvelope de iarna? Pana la 1 Martie sau 31 Martie, sau depinde numai de conditiile meteo si starea carosabilului?

Intreb, pentru ca nu am vazut nici un raspuns concret in acest thread.

Edited by eXpertPHP, 28 February 2012 - 11:01.


#512
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Ti-ai raspuns singur - depinde de conditiile meteo si starea carosabilului.

#513
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
@Zetics: le-ai schimbat ca incepeau sa imbatraneasca, sau le-ai schimbat cu tot cu masina? :lol:

@all: cred ca mai e vreme pentru caucioacele de iarna, tinand cont ca ieri era soare si frumos si 4 grade si azi-noapte a nins. Azi iara e cald si la noapte iarasi ninge...

#514
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Le-am schimbat ca imbatranisera. Masina o am si acum, doar ce a implinit 7 ani. Daca merg pe aceeasi regula, le mai tin si iarna viitoare si apoi le marit (au DOT prin toamna lui 2009). Si astea stau cam la fel cu uzura ca si alealalte, adica foarte putin uzate.
Probabil ca un numar insemnat de forumisti vor incerca acum sa-mi explice cum arunc eu banii pe fereastra si cum am buba la cap! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate