Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

diferente intre telefoane similare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,701
  • Înscris: 15.06.2007
Salut. Timp de mai multi ani am fost obisnuit cu un "smartphone" la vremea lui era destul de bun, Mio A701, care a dat chix, (dupa 3,5 ani) si dupa care am zis, sa le ia dracu de gadgeturi scumpe, si am trecut la un nokia 2680 (jalnic- dar gratis)
Recent mi s-a pus pata dinou pe gadgeturi, si nu am idee cu ce se mananca noua generatie de telefoane dăștepte. Toti trendy flendy își trag i-phone, ca deh e cool. Eu cred ca ei cred ca e cool doar pentru ca e scump, si ca să dai o căruță de bani pe un telefon, automat te face cool, adică "cu bani". Eu sunt anti i-phone pentru simplul fapt că nu are slot pentru (micro)SD card.
Am observat că la concurenta poți găsi chestii interesante, la HTC , Samsung, LG, si mult mai ieftin. Dacă caut la HUAWEI cred că gasesc si dual SIM.
Eu mi-aș alege ceva de la Samsung, dar nu stiu ce as avea nevoie.

Modelele incep de la 500-600 lei cu Samsung Galaxy 5500 continuă cu Samsung S 5830  , I9000 si sar peste cal cu noul Nexus S, si I9100 cu peste 2000 de ron.

Am inteles ca platesc in plus pentru un ecran mai mare la modelele mai scumpe, dar realist vorbind, de câți MHz are nevoie procesorul unui telefon. Este musai să fie dual core CPU?

Ce cred că-mi  doresc eu de la un gadget de genul : să țină bateria suficient de mult 5-6 zile, GPS rapid (Mio era cam lent) sa pot folosi aplicații practice (am gasit pe android market o chestie care masura unghiuri ale suprafețelor utilizând camera video).
Si cred ca mi-ar placea o aplicatie prin care camera video recunoaște textul dintr-o imagine si cauta automat traducere pe google.

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008

View Posttfmercedez, on 27th June 2011, 12:46, said:

să țină bateria suficient de mult 5-6 zile,

Asta n-ai să vezi. :)

#3
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Sotul vara-mii are un galaxy de ala de vreo 4 inch si ceva si se "lauda" ca il tine cam o zi bateria. Bine, telefonul e impecabil, mi-o picat fata, insa in fiecare zi cu el la incarcat...

#4
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View Posttfmercedez, on 27th June 2011, 12:46, said:

...Toti trendy flendy își trag i-phone, ca deh e cool. Eu cred ca ei cred ca e cool doar pentru ca e scump, si ca să dai o căruță de bani pe un telefon, automat te face cool, adică "cu bani".
...
Da, si acasa mananca parizer...daca apuca :))

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Procesoarele dual core sunt fix inutile cand vorbim despre aplicatii. Daca insa discutam de viteza sistemului de operare, atunci, da, se simt.
Sa te tina bateria 5-6 zile pe touchscreen este imposibil la momentul actual si in regim de folosire chiar si submediu.
Daca renunti la touch, poti gasi ce-ti dorecti.
Nu esti cool daca ai smartphone si il folosesti numai pentru convorbiri. Atunci esti cocalar.
Si oricum, nu asta e ideea. Eu mi-am luat smartphone pentru ca mi-a trebuit.

#6
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,701
  • Înscris: 15.06.2007

View PostYOUR_GOD, on 27th June 2011, 13:26, said:

Procesoarele dual core sunt fix inutile cand vorbim despre aplicatii. Daca insa discutam de viteza sistemului de operare, atunci, da, se simt.
Sa te tina bateria 5-6 zile pe touchscreen este imposibil la momentul actual si in regim de folosire chiar si submediu.
Daca renunti la touch, poti gasi ce-ti dorecti.
Nu esti cool daca ai smartphone si il folosesti numai pentru convorbiri. Atunci esti cocalar.
Si oricum, nu asta e ideea. Eu mi-am luat smartphone pentru ca mi-a trebuit.
Pai eu veneam de la MIO A 701 care de la mă-sa venea cu baterie de 1300mAh, si dupa 2-3 ani am cumparat o baterie chinezeasca no name de 3000mAh cu care ma tinea 7-9 zile, si pe GPS only mergea si 8h. Deci se poate, dar cu mentiunea ca aparatul va arata ca dracu, gen statie cum aveau soldatii prin Irak in anii 90.

#7
_2bad4u_

_2bad4u_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 22.02.2007
Dell streak cu baterie de 4800 Mah.

Daca nu te deranjeaza ca ii mare.

#8
fry_fish

fry_fish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.01.2008

View Post_2bad4u_, on 8th August 2011, 11:51, said:

Dell streak cu baterie de 4800 Mah.

Daca nu te deranjeaza ca ii mare.
Iti dai seama ca trebuie sa rearajezi (sa risipesti banii pe) toate celelalte accesorii: husa, protectia anti-sock (OTTER only ), si cea antiaeriana :naughty:

Edited by fry_fish, 07 November 2011 - 14:56.


#9
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostYOUR_GOD, on 27th June 2011, 12:26, said:

Eu mi-am luat smartphone pentru ca mi-a trebuit.
Scrii jocuri sau aplicatii?

#10
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011

View Postdriftking91, on 27th June 2011, 11:59, said:

Asta n-ai să vezi. :)
ba da, daca nu-l atingi  :coolspeak:

#11
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
S-a intamplat sa folosesc telefonul foarte putin cateva zile consecutiv, si avea 28% dupa 4 zile si 8 ore, cand l-am pus la incarcat, ca urma sa plec pt. vreo 12 ore si-mi trebuia si telefonul intr-un regim mai intensiv.

#12
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Eu am schimbat softul la Boston, vad ca parca s-a incarcat mai repede, ieri a tinut bateria la butonat intensiv (wi-fi, gps etc), s-a incarcat pana la 90% (nu imi arata si cu sutimi, doar din 10 in zece nivelul bateriei). Oricum, multumit de soft, mai putin de unele aspecte care le regret: lanterna, deblocat doar din butonul power (nu mai merge din track-ball), blocat tot de acolo (nu mai merge din tasta rosie), arata bateria doar cu zecimale si mai sunt unele nimicuri. A, nu-mi mai merge i-go, l-am copiat inapoi, dar nu stiu sa-l deschid. Am instalat alte aplicatii, merg ele fain, dar as vrea un soft bun. Daca isi face cineva o pomana, sunt pe receptie :D.



Neata la toti colegii!

(era sa uit)


LE:
tfmercedez- daca iti iei telefon, nou sa sh (ca e la moda si se fac economii destul de mari), vezi sa ai garantie destula, sa arate bine telefonul, softul nu prea conteaza, il poti schimba. Cauta-i un toc/husa, ceva sa protejeze ecranul, daca nu- o folie. Eu zic ca pana in 10 mil iti gasesti un telefon bun, care sa aiba de toate, mai putin autonomia dorita de tine, ca asa ceva nu prea exista. Eu sunt fan dedicat Android, sistemul e foarte fain, telefonul ramanand un simplu calculator, pe care vei instala ce software iti doresti. Daca intre timp ai achizitionat ceva, intra si scrie ceva impresii.

Edited by Lucian_M, 09 November 2011 - 09:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate