Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Catel inteligent?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Hai să nu o mai lungim.
Jack Russel!

Deștept, frumos, puternic parcă ar fi eu.

#20
dany8angel

dany8angel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.05.2011

View Postbfn, on 25th June 2011, 15:46, said:

Eu am vazut maidanezi la volan de BMW si ascultau manele...
Pai eu am vazut si catei revolutionari, deci nu ma uimeste!

View Postsoftpedistul, on 26th June 2011, 21:26, said:

Hai să nu o mai lungim.
Jack Russel!

Deștept, frumos, puternic parcă ar fi eu.
Bine, hai ca m-ai convins! Nu mai iau catelul.... te iau pe tine! :naughty:

#21
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
In ierarhia inteligentei canine, cica Border Collie ar fi pe primul loc.

#22
alefssb

alefssb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.06.2011
nu poti sa iei un caine doar cu scopul asta
cainele trebuie sa se dezvolte pentru a putea s-ati faca tie pe plac
trebuie sa ai grija de el....si da asta include si sa-i oferi dragoste , sa-l speli, sa-l mangai etc
un caine inteligent?...cum ti-au spus si pers de pe forum toti cainii sunt inteligenti (unii trec pe la trecerea de pietoni;deci mai civilizati decat noi), dar depinde cum te ocupi tu de el ca sa-si dezvolte inteligenta

unii ti-au spus sa iei un maidanez...sa sti ca idee rea nu este
am luat si eu un caine de pe strada (avea un an jumat) si e al draq-ului de inteligent...nu l-am invatat trucuri sau smecherii; stie doar 3 cuvinte: "sezi" "afara" "mancare"...atat il intereseaza, atat l-am invatat

#23
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006

View Postalefssb, on 4th July 2011, 09:34, said:

nu poti sa iei un caine doar cu scopul asta
cainele trebuie sa se dezvolte pentru a putea s-ati faca tie pe plac
trebuie sa ai grija de el....si da asta include si sa-i oferi dragoste , sa-l speli, sa-l mangai etc
un caine inteligent?...cum ti-au spus si pers de pe forum toti cainii sunt inteligenti (unii trec pe la trecerea de pietoni;deci mai civilizati decat noi), dar depinde cum te ocupi tu de el ca sa-si dezvolte inteligenta

unii ti-au spus sa iei un maidanez...sa sti ca idee rea nu este
am luat si eu un caine de pe strada (avea un an jumat) si e al draq-ului de inteligent...nu l-am invatat trucuri sau smecherii; stie doar 3 cuvinte: "sezi" "afara" "mancare"...atat il intereseaza, atat l-am invatat
Hai sa va zic o chestie misto, petrecuta acum o luna. Se circula lent, in coloana. Un maidanez stufos incerca sa traverseze strecurandu-se printre masinile in relativa miscare. A renuntat si s-a reintors pe trotuarul de pe care plecase. Ei bine, intre timp s-a pus rosu si masinile au incremenit. Cum credeti ca a procedat maidanezul cu pricina? In loc sa reia tentativa de traversare prin loc nepermis si accesat anterior fara succes, se intoarce stanga-mprejur, merge cca 15 m regulamentar pe trotuar si traverseaza pe zebra pe verde alaturi de oameni.
Astazi, iarasi ACELASI maidanez, astepta cu oamenii sa se puna verde in ACELASI loc, traversand regulamentar impreuna cu ei.
Sincer, ador maidanezii astia destepti foc si suratele lor feline de orice soi or fi ele! :coolspeak:

#24
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

View Postdany8angel, on 25th June 2011, 12:02, said:

Buna, pai asa cum zice si titlul caut un catel inteligent. Adica nu sunt genul de persoana careia sa-i placa sa vada, mangaie, iubeasca, spele catelul ci sunt un pic mai dinamica. Vreau sa priceapa repede, pt a-l putea invata cate ceva, sar sa si poata sa faca ce vreau sa-l invat. de exemplu sa ma anunte daca gaseste ceva ciudat.
Ce rasa credeti ca ar fi potrivita?

orice animal cere afectiune, asa ca va trebui sa iti asumi aceasta responsabilitate, Cat de spalat depiende de igiena ta personala, iti poti imagina tu mergand pe strada tu mirosind a parfum iar cainele a cacat? Oricum eu cred ca ceea ce ai vrut tu sa spui este ca vrei un caine destept care se intretine usor, simplu, intretinere usoara inseamana par scurt si talie mica. Insa par scurt inseamna caine in casa, daca ai de gand sa tii cainele afara obligatoriu par lung si miros urat, mirosul se ilfiltreaza in par asa ca mai mult par mai mult miros. La orice caine baia e saptamanala, diferenta e parul lung e mai dificil de spalat, extra sampon, extra timp. Ia-ti un poodle, sunt printre cei mai destepti, pt mariema lor. Daca vrei caine mare destept ca sa fie si de paza, doberman sau rott. Eu am rott, tot lasa par dar il spal mai usor, inainte aveam un ciobanesc german, par lung... baia era un cosmar. Acuma daca vrei cel mai intelingent caine din lume, e border collie, insa e un caine cu par mediu lung, talie medie si super energic, ceva de genul... il lasi singur 2 ore in casa, cand te intorci gasesti resturi de... canapea, perne, covor, dulap, etc.

View Postjderjerpelit, on 4th July 2011, 13:07, said:

Hai sa va zic o chestie misto, petrecuta acum o luna. Se circula lent, in coloana. Un maidanez stufos incerca sa traverseze strecurandu-se printre masinile in relativa miscare. A renuntat si s-a reintors pe trotuarul de pe care plecase. Ei bine, intre timp s-a pus rosu si masinile au incremenit. Cum credeti ca a procedat maidanezul cu pricina? In loc sa reia tentativa de traversare prin loc nepermis si accesat anterior fara succes, se intoarce stanga-mprejur, merge cca 15 m regulamentar pe trotuar si traverseaza pe zebra pe verde alaturi de oameni.
Astazi, iarasi ACELASI maidanez, astepta cu oamenii sa se puna verde in ACELASI loc, traversand regulamentar impreuna cu ei.
Sincer, ador maidanezii astia destepti foc si suratele lor feline de orice soi or fi ele! :coolspeak:

Sorry dar eu sunt antimaidanez, anti oricarui animal abandonat pe strazi. Animale libere, mai bien zis cainii liberi salbatici sunt in africa, asia, in savane, jungle, stepe, tunde si in general au numele de lup, sau caine salbatic. Maturizati-va odata, pe bune, ati vazut voi de ex in siberia lupi pe strazi, sau in australia dingo la tomberoane? Asa e si taicamio la hotel, fluiera si ies 1000 de javre si 1000 de pisici si afurisiti sunt umflati ca niste baloane... maidanezii au boli, transmit boli, nu au vaccine facute... daca iubesti maidanezii adopta unu, si l-ai transforma in caine tau, asa il iubesti cu adevarat. Ai caine, ia plimbal in cartierul vecin ca te lupti un pic cu haitele de maidanezi care nu te cunosc, e stanjenitor, imi aduc aminte ca mergeam prin centrul cu lupul meu si niste 4 maidanezi sa-u luat de cainele meu si se repezeau sa muste si cainele meu latra innebunit, iar eu de abia tineam de el, imagineaza-ti circul. Actual, am un rott si un husky, iar aproape de casa circula un maidanez cu raie, 3 fire de par mai are pe el, si ai mei cum il vad pe ala, numai la ala vor sa se duca, ca sa aiba si ei raie... eu una sunt satula de maidanezi, ori sa ii adopte cineva ori sa fie dusi la un adopost undeva si sa fie castrati, insa imi inchipui ca asta e un cost prea mare, insa cu cateva donatii ale oamenilor iubitori de maidanezi... sau sunt falsi? iubesc maidanezii numai cand sunt pe strazi si cand nu isi asuma cu adevarat responsabilitatea?

#25
ssk84

ssk84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.04.2011

View Postdany8angel, on 26th June 2011, 18:24, said:

Pai nu am zis ca nu il voi spala, iubii sau ingriji. Doar ca vreau sa fie si inteligent, sa inteleaga ce-i zic, sa faca ce-i zic, si sa nu-i care papucii ca celalalt catel!
Oricum va avea parte de un tratament deosebit, de aia vreau un catel deosebit!

ai mai avut vreodata un catel in grija ta ?... nu sunt caieti care se nasc inteligenti, totul se face prin dresaj si ff multa  munca depusa din partea ta unde experienta anterioara conteaza foarte mult.
vrei un caine destep...i`ati un caine ce apartine raselor "de lucru" dreseaza-l corespunzator si s`ar putea sa ai anumite saticfactii dar analizeaza f bine problema si i-a in calcul urmatoarele:

-ingrijirea lui (veterinar, mancare-super premium, cele gen pedigree, skipper, dante etc sunt pt ei ca junk food-ul pentru noi, jucarii, igiena, spatiu in care v-a locui)- cu cat va fi mai bine ingrijit cu atat ai sa ai parte de el mai mult timp
-intreaba-te daca ai timp/rabdare sa ii oferi afectiunea necesara si plimbarile zilnice (depinde de rasa dar de regula de minim 2 ori pe zi-2 ore) pentru a fi un catel fericit

ca o concluzie.... conteaza f mult:  spatiul pe care il poti oferi,  bugetul lunar de care esti dispus sa il cheltui, rasa pe care vrei o sa cresti, timpul pus la dispozitia catelului
dupa cum am mai spus caini care sa se nasca inteligenti nu sunt sau cel putin nu stiu eu iar cel pe care vrei sa il cresti se v-a forma dupa inteligenta si temperamentul tau.
  
succes! :peacefingers:

#26
nyu

nyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.11.2007
Fiecare caine este inteligent in felul lui.
In cazul celor de rasa, exista anumite caracteristici care il fac mai potrivit pentru anumite activitati. De exemplu: un ciobanesc se pricepe de minune sa mane oile, un retriever face aport aproape instinctiv. Care este mai inteligent?
Cred ca pui problema gresit in alegerea unui caine. Satisfactia de a avea un catel nu sta numai in a-l invata "trucuri" si a te lauda cu asta in fata prietenilor.


http://labrador-99-l...a.blogspot.com/

Edited by nyu, 21 July 2011 - 10:10.


#27
coca_tm

coca_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 16.11.2009

View Posthoria66, on 2nd July 2011, 01:29, said:

In ierarhia inteligentei canine, cica Border Collie ar fi pe primul loc.
Sunt de acceasi parere. Dar este si un caine care are nevoie de o ocupatie.

#28
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003

View Postdany8angel, on 25th June 2011, 14:02, said:

sa ma anunte daca gaseste ceva ciudat.

:thumbup:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate