Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Casatorita si vreau casa numai pe numele meu

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
legea din pacate [chiar si cu avocat bun] nu prea face diferenta la un nivel de contributii diferite intre soti. trec peste nedumerirea fireasca legata de partea cu menitnerea acestei casatorii, si te sfatuiesc daca permiti sa astepti pronuntarea divortului si revolvarea tuturor elementelor legate de partaj inainte de a intra intr-o noua "relatie" cu banca. vorbesc cu experienta uneia care a muncit sigura pentru cumpararea unei case si a impartit la 2 dupa divort. in fata unor judecatori care dau verdict dupa ce citesc 30 sec dosarul in timp ce semnezi de prezenta si care nu au rabdare sa asculte toate partile implicate, povestile emotionante palesc in fata aplicarii "legii casatoriei in acte" si impart 50/50.

#20
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
daaa, baga un fals si-un uz de fals, ce dracu' ne-mpiedicam de niste hartii

sunteti cu capu' ? :huh:

#21
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
intreg topicul asta este complet aiurea si initiatoarea lui este complet nerezonabila.

deci sa recapitulam: sotul stimabilei a primit o donatie de la mama si a dispus de bunuri dupa cum a crezut de cuviinta. doamna "ar fi avut alte solutii" dar ... ghinion! drept urmare dansa vrea sa se razbune si sa ii faca stimabilului un oaresce pocinog: sa scoata si ea bani din casa, numa' asa, de-al draq'!!

Insa iarasi ghinion: veniturile din timpul casatoriei se impart la 2, donatiile nu! simplu ca bunaziua.

doamna, cred ca r trebui mai intai sa va faceti ordine in viata si apoi in conturi !

#22
mahetin

mahetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 16.08.2008

 liddia, on 13th June 2011, 20:22, said:

Buna!
Sunt casatorita si vreau sa cumpar o casa numai pe numele meu cu credit ipotecar.
Sotul meu a avut o casa numai pe numele lui (bun dobandit in timpul casatoriei cu bani de la mama lui, cu clauza, fara drept al sotiei)pe care a vandut-o.
Drept urmare, am de un an de zile un salariu care sa imi permita sa imi iau o casa.

M-am dus la banca si m-a intrebat daca am mai avut o casa/eu-nu.
Care este venitul sotului si cati copii am? Nu vreau sa apara venitul sotului fiindca numai eu voi plati casa, fiindca acum platesc chiria.
Nu vreau sa apara sotul fiindca el a intrat in "conflict" cu bancile si este pe lista neagra.
Eu sunt in alta loco de un an de zile. Copiii sunt cu mama mea si vreau sa ii aduc in casuta pe care o voi cumpara.
Copiii apar pe fisa fiscala a sotului.

Dupa cum vad eu lucrurile ar trebui sa divortez. Am citit despre divortul amiabil, dar daca exista copii minori, ei trebuie implicati. Copiii nu isi doresc un divort, nici macar in acte.

Care credeti ca este sansa mea sa iau o casa cu un credit ipotecar. Teoretic salariul imi permite, practic de un an de zile platesc o "rata"reprezentand chiria la apartamentul in care locuiesc.

Va multumesc mult ptr raspuns!


Stimata doamana, sotul va mintit in hal fara de hal.

Acea clauza este anulata si declarata nula de drept de codul familiei. Orice bun cumparat in timpul casatoriei este bun comun, clauza acea a fost nula de drept si nutarul nu ar fi trebuit sa permita introducerea ei.

In cazul dvs. Va propun ori sa va deschideti o Asciatie in care sa fiti membra fondatoare si prin ea sa cumparati casa, casa va apartine asociatiei dar dreptul de posesiune va fi al dvs.

#23
sosu

sosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.12.2009

 mahetin, on 8th July 2011, 06:56, said:

...Acea clauza este anulata si declarata nula de drept de codul familiei. Orice bun cumparat in timpul casatoriei este bun comun, clauza acea a fost nula de drept si nutarul nu ar fi trebuit sa permita introducerea ei.

Nu cred ca ai dreptate; art. 31 lit. b coroborat cu lit. f din codul familiei se circumscrie la situatia reglementata.
Iar despre dobandirea unui imobil pe asociatie..... nu prea cred ca este viabil pt ca persoana in cauza dorea sa achizitioneze imobilul prin credit ipotecar.

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 25.01.2007
unde scrie in cartea de identitate ca e casatorita???

#25
sosu

sosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 13.12.2009

 slai, on 8th July 2011, 20:51, said:

unde scrie in cartea de identitate ca e casatorita???
Chiar daca incheie un contract de vanzare cumparare in care apare doar o persoana drept cumparator, dar daca acel contract a fost incheiat in timpul casatoriei bunul va fi tot bun comun.

#26
blockbuster

blockbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.07.2011

 liddia, on 13th June 2011, 20:22, said:

Buna!
Sunt casatorita si vreau sa cumpar o casa numai pe numele meu cu credit ipotecar.
Sotul meu a avut o casa numai pe numele lui (bun dobandit in timpul casatoriei cu bani de la mama lui, cu clauza, fara drept al sotiei)pe care a vandut-o.
Drept urmare, am de un an de zile un salariu care sa imi permita sa imi iau o casa.

M-am dus la banca si m-a intrebat daca am mai avut o casa/eu-nu.
Care este venitul sotului si cati copii am? Nu vreau sa apara venitul sotului fiindca numai eu voi plati casa, fiindca acum platesc chiria.
Nu vreau sa apara sotul fiindca el a intrat in "conflict" cu bancile si este pe lista neagra.
Eu sunt in alta loco de un an de zile. Copiii sunt cu mama mea si vreau sa ii aduc in casuta pe care o voi cumpara.
Copiii apar pe fisa fiscala a sotului.

Dupa cum vad eu lucrurile ar trebui sa divortez. Am citit despre divortul amiabil, dar daca exista copii minori, ei trebuie implicati. Copiii nu isi doresc un divort, nici macar in acte.

Care credeti ca este sansa mea sa iau o casa cu un credit ipotecar. Teoretic salariul imi permite, practic de un an de zile platesc o "rata"reprezentand chiria la apartamentul in care locuiesc.

Va multumesc mult ptr raspuns!
Ocolirea acestei prevederi legale se poate face prin interpunerea de persoana( ca ex. casa e cumparata pe numele mamei cu un credit contractat de mama si platit de tine ca garant) .Nu cred ca vi s-ar acorda un credit mai mic decat in cazul in care l-ai face singura. Pe de alta parte sotul e un tert  in aceasta achizitie , ne specificandu-se in plata ca tu ai facut plata ratelor. Bafta!

#27
liddia

liddia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.06.2011

 godaro, on 23rd June 2011, 17:55, said:

intreg topicul asta este complet aiurea si initiatoarea lui este complet nerezonabila.

deci sa recapitulam: sotul stimabilei a primit o donatie de la mama si a dispus de bunuri dupa cum a crezut de cuviinta. doamna "ar fi avut alte solutii" dar ... ghinion! drept urmare dansa vrea sa se razbune si sa ii faca stimabilului un oaresce pocinog: sa scoata si ea bani din casa, numa' asa, de-al draq'!!

Insa iarasi ghinion: veniturile din timpul casatoriei se impart la 2, donatiile nu! simplu ca bunaziua.

doamna, cred ca r trebui mai intai sa va faceti ordine in viata si apoi in conturi !

Dragul meu utilizator,
Viata m-a invatat sa presupun, intr-o prima faza ca toti oamenii sunt buni si sa nu ii judec daca ei nu imi ofera ocazia, chiar si cand mi-o ofera, ma feresc sa judec. Imi pot forma opinii fara sa ating in vreun fel personalitatea celui care imi pare ca are un mod diferit de al meu de a vedea o situatie.
In niciun caz nu il cataloghez si nu am o atitudine nepotrivita fata de el sau actiunile lui.

Daca esti tanar, imi doresc sa ai experiente in care sa realizezi ca vei obtine mai multe rezultate daca iti schimbi modul in care privesti acum lucrurile, acela acuzator, neincrezator sau sa crezi ca toti oamenii sunt ...intr-un fel ... "nerezonabil"

Daca ai o anumita varsta si totusi mentii si acum aceasta abordare, te-as intreba:
"Esti multumit de viata ta?
Esti inconjurat adesea de oameni care vor sa profite de tine?
Prietenii tai sunt cei care se pot transforma peste noapte in dusmani?
Adesea altii sunt vinovati pentru ceea ce ti se intampla?"

Sa revin la subiect si va multumesc pentru raspunsurile pertinente si inforamte pe care ati continuat sa mi le oferiti.
-casa a avut clauza, fiindca initial a fost cumparata de mama lui, dupa care a fost donata fiului in timpul casatoriei, dar eu pe atunci nu gandeam ca pot divorta sau putem ramane fara casa. Am acceptat acea clauza fiindca imi parea corect fata de mama lui.
-casa este vanduta, iar din ea s-au achitat datoriile. Nu mai exista alte rate in banci.
-eu nu am fost de acird cu vanzarea casei, fiindca daca scadeam nivelul de trai puteam duce acele rate, si in principal, aaveam caminul copiilor nostrii
-acea casa donata de mama lui a creat "n" reprosuri si obligatii ale noastre catre ea care au adus o mare presiune asupra sotului, a dorit eliberarea de povara ce i-a creat-o o casa donata
-el a avut intarzieri la banca fiindca intrase in nepasare, in ideea ca se va retrage in casa mamei de la tara si a vrut sa sfideze sistemul bancar, in ideea ca nu va mai avea de-a face cu ei, iar de luat nu mai au ce sa-i ia
-suntem separati de un an de zile ,iar relatia dintre noi nu este una buna, dar in niciun caz acele supozitii pe care le faceti unii dintre dvs mai sus.Suntem corecti unul fata de celalat si dorim sa fim obiectivi.
-in acest moment am hotarat sa depunem divort de comun acord, sa ramana un copil la mine si unul la el, totul amiabil

Spunea cineva mai sus ca un mediator poate rezolva divortul?
Am consultat un avocat care mi-a spus ca de comun acord exista o singura infatisare dupa care se da sentinta de divort.
Au fost cazuri cand lucrurile nu au decurs in felul acesta?

Va multumesc mult pentru raspunsuri!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate