Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

pret sedinta de psihoterapie

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
@barboso

Daca e sa o iau pe pista ta, adica conform cu argumentul tau da, nimeni n-ar trebui sa aiba nimic cu munca celuilalt. Totusi nu putem trai si nici profesa izolati. Exista raportari.

Spre exemplu, si acum voi da unul banal, daca eu merg in piata sa cumpar un kg de cirese ma voi uita la pret, daca cineva mi-l ofera cu 50 ron in timp ce la celelalte mese il pot cumpara cu 7-10 ron la aceeasi calitate atunci ma sesizez. O data ca e foarte mare diferenta si secundar ca nu merita sa dau dublu sau triplu pe aceeasi marfa. Sigur, vei spune, asta e decizia cumparatorului ce si cat e dispus sa ofere.

Respectiv cu atat mai mult cu cat avem de-a face cu servicii psihologice si terapeutice eu de exemplu nu-mi pot permite sa "jignesc" ochiul nimanui c-un tarif de 4-5-6 ori mai mare decat a majoritatii terapeutilor si mai mult decat atat mai mult de nu stiu cate ori decat al celor care sunt formatori ai altor novici in domeniu, adica "crema" profesionistilor.

Ceea ce vreau sa spun este ca nu poti aplica un tarif care sa nu aiba nicio referinta la realitate. La realitatea economica a tarii respective si a breslei in cauza.

Edited by roua, 06 June 2011 - 23:24.


#20
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
@ Softpedistul, nu am spus ca trebuie sa fie tarife minime, mai ales din postura de consumator imi convine sa nu existe asa ceva, dar pot intelege punctul de vedere al celor care le sustin, si are o anumita logica.

In schimb sa impui un tarif maxim mi se pare aberant, excluzand situatiile de monopol.


@ Roua, din moment ce nu te oblig sa cumperi, consider ca este treaba mea daca vreau sa cer 50 ron pe acele cirese, si sa nu vand nimic.

Edited by barboso, 06 June 2011 - 23:26.


#21
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 barboso, on 7th June 2011, 00:23, said:

@ Roua, din moment ce nu te oblig sa cumperi, consider ca este treaba mea daca vreau sa cer 50 ron pe acele cirese, si sa nu vand nimic.

Da, insa eu cred in marja medie (intre si intre) nu in liberalizarea tarifelor dupa cum il taie cheful pe fiecare. Nu de alta dar faptul ca tu ceri 300 de ron (Doamne Dumnezeule!!!) pe o sedinta ma afecteaza pe mine care iti sunt coleg/a intr-o oarecare masura fiindca se va propulsa ideea conform careia serviciile terapeutice sunt destinate doar elitei si sunt imposibile pentru oamenii de rand. Atunci cand faci ceva deplasandu-te in extrema trebuie intai sa te gandesti si la ceilalti sau la breasla (la un anume tip de urmari) si pe urma la tine. Ca nu vei avea clienti e aproape o certitudine.  "Piata" se autoregleaza. ;)

Edited by roua, 06 June 2011 - 23:31.


#22
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
De fapt, e vorba de negociere.

Care da mai mult dintre voi, la o sedinta de psihiatrie.

Din pacate e trist sa procedezi asa cu un om.

Edited by exorcistul, 06 June 2011 - 23:44.


#23
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 exorcistul, on 7th June 2011, 00:39, said:

De fapt, e vorba de negociere.

Care da mai mult dintre voi.

Din pacate, e trist, pentru ca va contraziceti.

Marturisesc ca n-am inteles punctul tau de vedere.

#24
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Nici eu, dar e undeva p'acolo.
Trebuie sa fie!
Asa-i?

#25
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Da, insa eu cred in marja medie (intre si intre)

Nu ai inteles, pentru ca e vorba de bani, cred ca daca ma gandesc mai bine...

Edited by exorcistul, 06 June 2011 - 23:59.


#26
grouch

grouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 06.01.2007
Pot sa intreb si eu aici,din ce patura provine grosul pacientilor -din randul saracilor sau al bogatilor?

As zice ca bogatii stau la rand,nu numai ca-si permit,dar e si o chestie de educatie glazurata cu fite.

Ca pulimea ,chiar daca-si permite,ori nu e educata suficient sa aiba incredere in terapeut ,ori pur si simplu alege crasma sau biserica .

#27
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 grouch, on 7th June 2011, 00:53, said:

Pot sa intreb si eu aici,din ce patura provine grosul pacientilor -din randul saracilor sau al bogatilor?

As zice ca bogatii stau la rand,nu numai ca-si permit,dar e si o chestie de educatie glazurata cu fite.

Ca pulimea ,chiar daca-si permite,ori nu e educata suficient sa aiba incredere in terapeut ,ori pur si simplu alege crasma sau biserica .

Pana acum, in experienta mea patura medie. Nu m-au contactat decat de cateva ori persoane cu venituri sub medie.

#28
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Mda, nici eu nu prea am inteles ce vrea sa spuna Exorcistul; cert e ca nici n-o sa cer, nici n-o sa dau bani pe sedinte la psiholog / psihiatru...

@ Roua, ai scapat de concurenta mea - ma apucasem si eu sa fac Psihologia, acum ceva ani, dar am renuntat in momentul in care am realizat ca mai repede ajung psihopat decat psiholog.   :lol:

#29
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 exorcistul, on 7th June 2011, 00:51, said:

Da, insa eu cred in marja medie (intre si intre)

Da, conform realitatii economice si a tarifelor medicale in genere, negocierea e de bun simt daca e. Nu negociez intre 300-400 de ron pe sedinta. Adica e important si in ce termeni se negociaza.

Fac referire aici la o negociere generala (ce preturi se practica in psihoterapie). Nu la negocieri in cabient. Acelea nu sunt bine venite.

 barboso, on 7th June 2011, 00:57, said:

Mda, nici eu nu prea am inteles ce vrea sa spuna Exorcistul; cert e ca nici n-o sa cer, nici n-o sa dau bani pe sedinte la psiholog / psihiatru...

@ Roua, ai scapat de concurenta mea - ma apucasem si eu sa fac Psihologia, acum ceva ani, dar am renuntat in momentul in care am realizat ca mai repede ajung psihopat decat psiholog.   :lol:

Daca am o calitate, care ma ajuta mult, e ca nu ma tem de concurenta, in fapt nici nu ma gandesc la ea. Imi fac treaba mea si ma concentrez pe partea asta. ;)

Poate ca ai luat decizia corecta. :lol:

Psihoterapia (in toata amploarea ei) e insa mult mai mult decat patru ani de facultate, mai nou trei. Acolo e formarea de baza. Fara ea nu se poate dar numai cu ea esti pierdut. Asa ca nu stiu exact la ce faci referire. Termenul "psihopat" e unul cu greutate. ;)

Edited by roua, 07 June 2011 - 00:02.


#30
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

 exorcistul, on 7th June 2011, 00:51, said:

Da, insa eu cred in marja medie (intre si intre)

Si noi ne opunem cu indarjire, de incapatanati ce suntem.
Intre si intre e un fel de La luna mezzo 'o mare.
Are sens? N-are!

Uneori sunt :surprise: cand vad oameni pusi pe :argue:, desi sunt de aceeasi parere :hug:

Edited by softpedistul, 07 June 2011 - 00:03.


#31
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

 grouch, on 7th June 2011, 00:53, said:

Pot sa intreb si eu aici,din ce patura provine grosul pacientilor -din randul saracilor sau al bogatilor?

As zice ca bogatii stau la rand,nu numai ca-si permit,dar e si o chestie de educatie glazurata cu fite.

Ca pulimea ,chiar daca-si permite,ori nu e educata suficient sa aiba incredere in terapeut ,ori pur si simplu alege crasma sau biserica .
Nu conteaza, saraci sau bogati.
Cu totii au un corp fizic/psihic.

#32
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 exorcistul, on 7th June 2011, 00:51, said:

Nu ai inteles, pentru ca e vorba de bani, cred ca daca ma gandesc mai bine...

Da, sanatatea mentala/terapia inseamna si bani.

#33
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 roua, on 7th June 2011, 01:00, said:

Poate ca ai luat decizia corecta. :lol:
Probabil.  :P

#34
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 softpedistul, on 7th June 2011, 01:02, said:

Si noi ne opunem cu indarjire, de incapatanati ce suntem.
Intre si intre e un fel de La luna mezzo 'o mare.
Are sens? N-are!

Uneori sunt :surprise: cand vad oameni pusi pe :argue:, desi sunt de aceeasi parere :hug:

Eu nu sunt pusa pe :argue:.

Discutam doar. Ori de la mine asa se vede.

Confirma si tu exorcistule. :D

#35
grouch

grouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 06.01.2007
Eu ziceam,depresie poate sa faca orisicine,dar una e ca un patron de firma sa si-o trateze pe 100 ron sedinta si alta e un somer care da douj de lei.

#36
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

 roua, on 7th June 2011, 01:07, said:

Eu nu sunt pusa pe :argue:.

Discutam doar. Ori de la mine asa se vede.

Confirma si tu exorcistule. :D
Confirm


 grouch, on 7th June 2011, 01:09, said:

Eu ziceam,depresie poate sa faca orisicine,dar una e ca un patron de firma sa si-o trateze pe 100 ron sedinta si alta e un somer care da douj de lei.
Asta e, treci la munca, somn usor!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate