Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Toshiba Satellite?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
clt2k11

clt2k11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.05.2011

View Postoverseas, on 24th May 2011, 19:20, said:

Nici o contrazicere.
Bugetul meu este 2,200 + cost licenta. Am gasit un Toshiba la cca 2500 cu licenta inclusa. Deci m-am tinut de buget  :naughty:

La Dell-ul respectiv scrie mare Free dos.
Oricum, seria 5110 asta e mai noua ? Bate Satellite ?

Acel Dell este aparut in 2011, are procesor Sandy Bridge si placa video din seria 500M, toate lansate in Q1 2011. Performantele sunt destul de mari pentru un pret atat de mic. Eu zic ca merita sa sacrifici o licenta, care nu te incalzeste cu nimic, poti folosi si Windows 7 ca trial 30 de zile si poti extinde pana la 120 zile. (proprie experienta, am licenta de Win7 Professional, nicio diferenta)

#20
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

View Postrici-man, on 24th May 2011, 19:14, said:

Atentie la dell , vine de obicei cu licenta windows ... !!!
Vine foarte rar.Doar la modelele bussiness gen Latitude sau Vostro.La Inspiron e greu să găsești.

#21
rici-man

rici-man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 12.05.2011
Sunt produse dell sub 2000 RON , trebuie doar sa cauti ... Atentie de unde cumperi , intreaba si de service ...

NU ma refer la dell, este valabil pentru orice produs. Trebuie sa fie o firma cunoscuta , care nu dispare asa de usor de pe piata ...

#22
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Overseas mergi pe acel Toshiba cu i5.Este foarte bun pentru ce ai tu nevoie.Inspiron-urile cu 3 ani garanție îți depășesc bugetul.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Calitate si performante mai bune cu bani mai multi stiu sa gasesc si eu, no offence  :naughty:  Nu e vorba numai de buget, as putea sa dau 5000 pe un laptop dar nu voi face nimic in plus fata de unul de 2500.
As aprecia daca cineva poate sa-mi semnaleze deficiente fatale la modelul Satellite respectiv.

View Postmihay93, on 24th May 2011, 19:40, said:

Overseas mergi pe acel Toshiba cu i5.Este foarte bun pentru ce ai tu nevoie.Inspiron-urile cu 3 ani garanție îți depășesc bugetul.

O singura intrebare ma bantuie, nu prea vad modelul asta L655-121 in alte magazine ?!

#24
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Cel mai bine cauți review-uri în care se explică exact ce și cum.

View Postoverseas, on 24th May 2011, 19:47, said:

O singura intrebare ma bantuie, nu prea vad modelul asta L655-121 in alte magazine ?!
Într-adevăr nu apare la alte magazine.Eu mă gândesc că e lichidare de stoc având în vedere tăierea mare de preț.

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Am citit niste review-uri din UK profesioniste despre L650..., modele dotate 99% ca cel urmarit de mine.
Oamenii spun ca marfa e ok, nu le place: rezolutia ecranului, ca nu are Ethernet (nu ma pricep, dar modelul L650-121 zice ca are), ca nu are bluetooth (al meu zice ca are), ca tastatura nu e din cele mai bune, chestii din astea.

#26
clt2k11

clt2k11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.05.2011

View Postoverseas, on 24th May 2011, 22:09, said:

Am citit niste review-uri din UK profesioniste despre L650..., modele dotate 99% ca cel urmarit de mine.
Oamenii spun ca marfa e ok, nu le place: rezolutia ecranului, ca nu are Ethernet (nu ma pricep, dar modelul L650-121 zice ca are), ca nu are bluetooth (al meu zice ca are), ca tastatura nu e din cele mai bune, chestii din astea.

Ethernet s-au referit probabil ca nu este Gigabit. Daca iti place si vrei, poti lua acel Toshiba, dar ti-am zis, daca as fi in locul tau as lua Dell-ul.

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Exact, se plangeau ca nu e gigabit ethernet.
Am inteles recomandarea pentru noul model Dell. Totusi, pentru mine licenta este importanta fiind vorba de business pe firma, deci cand pun toate costurile sar bine de buget pentru niste avantaje certe dar care nu imi sunt necesare.

#28
clt2k11

clt2k11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.05.2011

View Postoverseas, on 24th May 2011, 22:38, said:

Exact, se plangeau ca nu e gigabit ethernet.
Am inteles recomandarea pentru noul model Dell. Totusi, pentru mine licenta este importanta fiind vorba de business pe firma, deci cand pun toate costurile sar bine de buget pentru niste avantaje certe dar care nu imi sunt necesare.

Am inteles. Atunci poti merge cu incredere spre Toshiba.

#29
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Toshiba e ok, mai ales pentru licenta. Bafta!

#30
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Multumesc colegii !

Am achizitionat Toshiba  :coolspeak:  Cei de la Oktal au fost prompti si corecti la livrare, eu am avut hachita sa-l desigileze in fata mea, i-au facut o mini-proba sa vad daca ecranul e ok. In rest sunt tufa, ma pricep doar la butoane de (l)user  :naughty:
Carcasa arata foarte profi, foarte business, cel putin la segmentul asta de pret.
Cat despre Toshiba Sat vs Dell Inspiron, fara sa dati cu pietre in mine va spun ce mi-a zis un prieten care se ocupa de hard, anume ca Toshiba e mai ok pentru utilizare zilnica. De la Dell mi-a recomandat gama Latitude (dar la ce preturi).

#31
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ai ales bine, nu-ti fa griji.
Sa-l stapanesti sanatos!

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Multumesc !

ATENTIE: Am efectuat cele 2 inregistrari pe site-ul Toshiba, garantia standard si nomatterwhat. La garantia standard mi-a dat mesaj sa le transmit scanat dovada achizitiei !!! Asta pt ca am luat un stoc mai vechi (cu discount). Imi arata garantia inregistrata, dar mi-a dat acel mesaj pe parcurs si ma duc sa fac scanul.
La faza asta mi se pare ca vanzatorul trebuia sa ma anunte sau ceva, asa ar fi profi.

#33
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Să-l stăpânești sănătos!
Latitude e vârful de gamă al Dell,e normal să fie mai recomandat ca Inspiron.E aceeași chestie ca și la Lenovo,acolo unde doar Thinkpad ar merita.

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Ca fapt divers, pt un review al problemelor aparute la un anumit model se poate intra pe forumul producatorului, de ex Toshiba Sat L655:

https://forums.compu...m...=59&start=0

#35
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Care va faceti pomana sa ma invatati cum incarc bateria la Toshiba Sat !?
Acum mere numai pe priza, imi indica "Plugged in and not charging", are 4 power plan-uri si m-am tot uitat dar nu stiu sa-l setez sa incarce bateria   :worthy:
Manualul e perfect, numai ce ma intereseaza nu spune, probabil e prea simplu...

#36
clt2k11

clt2k11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.05.2011

View Postoverseas, on 30th May 2011, 18:56, said:

Care va faceti pomana sa ma invatati cum incarc bateria la Toshiba Sat !?
Acum mere numai pe priza, imi indica "Plugged in and not charging", are 4 power plan-uri si m-am tot uitat dar nu stiu sa-l setez sa incarce bateria   :worthy:
Manualul e perfect, numai ce ma intereseaza nu spune, probabil e prea simplu...

Incearca sa o golesti de tot, daca este goala, o scoti, o lasi afara 30 de minute, utilizezi laptop-ul fara baterie, dupa care o bagi inapoi (laptop-ul sa fie inchis cand o scoti, si o bagi).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate