Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Toshiba Satellite?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007

View Postcristianltoma, on 30th May 2011, 19:55, said:

Incearca sa o golesti de tot, daca este goala, o scoti, o lasi afara 30 de minute, utilizezi laptop-ul fara baterie, dupa care o bagi inapoi (laptop-ul sa fie inchis cand o scoti, si o bagi).

Laptopul a fost la un meserias IT pentru instalare licente, a mers numai pe  curent, omul habar nu are daca bateria a mers sau nu. Deci la el a stat numai in priza si bateria e tot moarta.
La manual scrie ca atunci cand il bagi in priza se aprinde ledul de alimentare + ledul de baterie. Ei bine, ledul de baterie e mort.
Am scos si repus bateria, tot nu merge. Zici sa o las scoasa 30 min ? Ce nervi am, sa ma duc din prima la service...

#38
clt2k11

clt2k11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.05.2011

View Postoverseas, on 30th May 2011, 20:10, said:

Laptopul a fost la un meserias IT pentru instalare licente, a mers numai pe  curent, omul habar nu are daca bateria a mers sau nu. Deci la el a stat numai in priza si bateria e tot moarta.
La manual scrie ca atunci cand il bagi in priza se aprinde ledul de alimentare + ledul de baterie. Ei bine, ledul de baterie e mort.
Am scos si repus bateria, tot nu merge. Zici sa o las scoasa 30 min ? Ce nervi am, sa ma duc din prima la service...

Atunci inseamna ca sunt probleme cu sistemul de incarcare, sau cu bateria, dar cred ca problema vine de la sistemul de incarcare, daca ai zis ca nu se aprinde ledul. Incerca ce ti-am zis eu, daca nu merge, te duci la service si le dai cu el in cap. Daca l-ai achizitionat in intervalul de 24/48 ore, te poti duce sa ti-l schimbe.

#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Bateria pare fabricata in iulie 2010, are pe ea o eticheta KC 2010.07.

#40
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006
Mare meserias si ala sa instaleze licentele fara baterie. Pai daca-i pica curentul la instalarea de windows ce facea? Chiar e recomandat sa tii laptopul la incarcat inainte de-a instala softuri tocmai pentru a nu avea surprize neplacute.
Probabil ca nu mai recunoaste laptopul bateria, am mai auzit cazuri. Scoate-o si bago-n frigider 30 de minute, poate i se reseteaza cipul.

Edited by msjohntm, 30 May 2011 - 20:33.


#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Da, corecta faza cu incarcatul licentelor fara baterie.
Maine ma duc intai la Oktal, poate rezolv la ei fara sa mai bat drumul la service.
Se aude OKTAL ???

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Uite ce spune un user care a luat un Toshiba Sat:

Luat doar de o zi. Instalarea de 7 merge doar daca setati din BIOS hdd-ul in mode compatibility (practic instalarea vede hdd-ul dar la primul restart nu mai face nimica). Cum nu are CD/DVD cu drivere ele trebuie luate de pe situl toshiba (aveti link in pagina produsului). OBLIGATORIU FACETI UPDATE BIOS deoarece: -7-le face problema ca nu lasa sa se incarce bateria pana nu faceti acest update. Si daca este oprit de tot si lasat in priza tot nu se incarca pana nu se face acel update. -nu sunt recunoscute ceva drivere de la chipset Eu am luat de pe situl oficial tot ce era drivere iar la softuri doar cateva. Pentru functiile Fn+... instalati softul "add value..." Dintr-o zi de folosinta pot sa zic ca se misca f bine (scor procesor:6,5 ram:5,5 grafic-desktop:5,0 grafic-3d:6,3 hdd:5,9)....

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
In urma returului, m-as reorienta pe Dell Latitude 5520, am citit ca 5520 sunt lansate mai nou:

http://www.oktal.ro/...pro-o53340.html

La aceiasi bani cu Win7 ce as putea lua pt business ?

#44
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Latitude e foarte bun pentru bussiness.Deși teoretic Thinkpad ar avea construcția mai bună,au garanție 12 luni în timp ce Latitude au 36 de luni,așa că prefer oricând un Latitude în locul unui Thinkpad.Ca să nu mai zic de designul mult mai frumos la Latitude.
Ia-l de aici mai ieftin:http://esal.ro/noteb...o64-p45096.html

#45
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Nu e mai ieftin ca e diferenta la procesor si la memoria ram.
Multumesc pentru feedback, asta ramane.

#46
clt2k11

clt2k11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.05.2011
Eu as lua mai degraba Inspiron, intrucat are componentele mai bune, si este mai ieftin decat Latitude, singurul minus care l-ar avea, ar fi HDD-ul.

http://www.cel.ro/la...-gt525m-win7-l/

#47
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Construcția este mult superioară la Latitude.

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Toate sursele, de la producator pana la priceputi spun ca Latitude este gama profesionala.

#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007

View Postoverseas, on 31st May 2011, 15:32, said:

In urma returului, m-as reorienta pe Dell Latitude 5520, am citit ca 5520 sunt lansate mai nou:

http://www.oktal.ro/...pro-o53340.html

S-a achizitionat. Arata diferit :) se vede clasa business. Tastatura e mult mai solida ca la Satellite. Ecranul e mat, nu lucios, am inteles ca din cauza luminii puternice din birouri, pt a nu te deranja. 4 USB, porturile sunt pozitionate inteligent sa nu deranjeze.
Win7 de pe el a venit din fabrica cu 1 partitie pe disc, am preferat sa-l las stock; de la 500gb in sus ei fac 2 partitii. Acum umblu dupa un Eset Note 32 si gata il bag in treaba.
Multumiri colegilor pentru opinii.

#50
clt2k11

clt2k11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.05.2011

View Postoverseas, on 2nd June 2011, 09:58, said:

S-a achizitionat. Arata diferit :) se vede clasa business. Tastatura e mult mai solida ca la Satellite. Ecranul e mat, nu lucios, am inteles ca din cauza luminii puternice din birouri, pt a nu te deranja. 4 USB, porturile sunt pozitionate inteligent sa nu deranjeze.
Win7 de pe el a venit din fabrica cu 1 partitie pe disc, am preferat sa-l las stock; de la 500gb in sus ei fac 2 partitii. Acum umblu dupa un Eset Note 32 si gata il bag in treaba.
Multumiri colegilor pentru opinii.

Sa-l stapanesti sanatos. Fa-i si tu cateva poze sa ni-l arati si noua.

Recomand Kaspersky Internet Security 2011, nu Eset. Poti incerca si Avast!

#51
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Am bagat Eset Smart Solution pe 12 luni + 6 bonus. Cand toti meseriasii pe care i-am intrebat mi-au spus de asta... Si eu stiam de Kaspersky.
O sa fac poze.

#52
flotouran95

flotouran95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 02.11.2008
Pentru un model Toshiba Satellite 5000-204 ProcessorIntel Pentium III 1.1 GHz
RAM installed size512.0 MB
Hard Drive30.0 GB
Operating SystemMicrosoft Windows XP Home Edition
Display Type15.0 in TFT active matrix Integrated
Max Resolution1600 x 1200 ( UXGA )
Graphics ProcessorAGP - NVIDIA GeForce2 Go
Optical Drive1.0 x CD-RW / DVD-ROM combo - Integrated

Care credeti ca este pretul real?

#53
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,732
  • Înscris: 28.12.2008
100-150 lei.

Edited by driftking91, 04 February 2014 - 16:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate