Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Despre prize, intrerupatoare si cabluri

- - - - -
  • Please log in to reply
883 replies to this topic

#235
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Pufarin86, on 31 martie 2016 - 18:50, said:

..............
Sincer, nu-mi vine sa cred ca in anul 2016 nu gasesc o priza neagra aplicata! Posted Image
Da , este o problema grava ...nici roz nu se gasesc !

#236
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,322
  • Înscris: 13.01.2011

 Pufarin86, on 31 martie 2016 - 18:50, said:

Din pacate ambele variante au picat. Posted Image
Ramane sa cumpar una alba si sa o vopsesc. Sper sa tina sprayul si sa nu apara zgarieturi intr-un timp scurt.
Posted Image

O matuiesti cu smirghel fin, o stergi cu diluant, sa nu mai pui mina unde ai sters, aplici doua straturi de vopsea, daca vrei luciu, dai si lac, daca vrei mat, lasi asa.

Cind bagi stecher in ea, o sa ai o grija :D sa nu o freci toata ziua cu bagat/scos stecherul.

#237
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 Pufarin86, on 31 martie 2016 - 18:50, said:

Din pacate ambele variante au picat. Din prima imagine, vanzatorul din UK a spus ca nu se poate monta pe perete. A doua varianta nu exista pe negru ci doar pe gri Posted Image
Ramane sa cumpar una alba si sa o vopsesc. Sper sa tina sprayul si sa nu apara zgarieturi intr-un timp scurt.
Sincer, nu-mi vine sa cred ca in anul 2016 nu gasesc o priza neagra aplicata! Posted Image
Eu ti-am sugerat in mesajele anterioare o varianta decenta la care aveai prizele de culoare negru mat, mai trebuia sa-i vopsesti doar cutia de montaj. Nu mai zic numele, ca o sa inceapa lumea sa creada ca am eu oaresce interese s-o promovez, ceea ce este total fals. Acuma, daca tu te incapatanezi sa ignori aceasta varianta si sa te lamentezi in schimb ca "nu gasesti prize negre in anul 2016", e problema ta. Eu iti urez multe succesuri in activitatea de lamentare si, din punctul meu de vedere, subiectul este inchis (in sensul ca n-o sa  mai pierd vremea pe-aici).

 maximg, on 31 martie 2016 - 19:17, said:

Da , este o problema grava ...nici roz nu se gasesc !
Posted Image  Posted Image  Posted Image

#238
Pufarin86

Pufarin86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 13.01.2009
Nu stiu cata mobila roz gasiti voi... dar cea neagra este foarte des intalnita :)
Voiam o priza neagra turnata, si in nici un caz carcasa + priza neagra ce se incorporeaza. Va arata foarte urat pe o mobila in bucatarie. Daca era in beci nu comentam.
Si da, tinand cont ca prize de doza negre se gasesc la orice pas, mi se pare ciudat ca aplicata nu exista.
Iar la sugestia ta, cred ca e mai bine sa cumpar un "triplu" cu doar 2 prize care se poate prinde de perete si sa ii dau o gaura in spate pentru cablu.

#239
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Daca e de montat pe mobila  ( presupun ca pe lateral )  de ce nu incerci sa montezi o priza  IN TENC in loc de un PE TENC ?  Gasesti relativ usor o carota la dimensiune iar de culori te-ai convins singur . Adancimea e de 3-4 cm iar daca te gandesti ca partea din spate e lipsita de protectie poti pune o doza de rigips.

#240
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Pufarin86, on 01 aprilie 2016 - 10:16, said:

Nu stiu cata mobila roz gasiti voi... dar cea neagra este foarte des intalnita Posted Image
Voiam o priza neagra turnata, si in nici un caz carcasa + priza neagra ce se incorporeaza. Va arata foarte urat pe o mobila in bucatarie. Daca era in beci nu comentam.
Si da, tinand cont ca prize de doza negre se gasesc la orice pas, mi se pare ciudat ca aplicata nu exista.
Iar la sugestia ta, cred ca e mai bine sa cumpar un "triplu" cu doar 2 prize care se poate prinde de perete si sa ii dau o gaura in spate pentru cablu.
In design , ce nu se poate asorta cromatic , mai bine se scoate in evidenta prin contrast ! Asa cunosc eu regula .
Sa nu spun ca o priza neagra , pe mobila neagra , nu pare ok .
in fine chestie de gusturi ...

Attached Files


Edited by maximg, 01 April 2016 - 17:05.


#241
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,322
  • Înscris: 13.01.2011
Merge rosu la negru.
Dar tot asa, doar aparatura era rosie.
Nu stiu ce studiu de piata au facut producatorii de electrice, dar au ceva lipsuri la culori la cele aplicate.
Ei se gindesc ca se folosesc doar in zone utilitare.

#242
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Aparatajul modular in montaj aplicat nu se poate utiliza doar in beciuri, dupa cum opineaza unii. Pozele sunt dintr-o incapere de locuit, iar in locul prizelor albe, exista si varianta neagra.

Attached Files



#243
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,322
  • Înscris: 13.01.2011
Asta ziceam si eu, fac aparatura alba si doze gri.
Fa ma nene si cutii albe nu doar gri.

Si negre, pentru colegul  :D

#244
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
La gama exemplificata exista si cutii albe (cel putin in cataloage). Negre insa, nu. Ideea cu vopsirea nu e deloc rea, daca exista un picut de indemanare. Imi aduc aminte (off-topic, bineintelesPosted Image ) ca in urma cu mai multi ani aveam nevoie de doua cutii din ABS pentru difuzoare de radioficare model P21518 fabricate de Electronica Bucuresti, dar care sa fie negre. Problema era ca (exact ca prizele buclucase), cei de la Electronica fabricasera aceste tipuri de difuzoare de-a lungul anilor in cutii avand doar culorile gri, crem si rosu. Asa ca n-am avut încotro si am devenit vopsitor profesionist ad-hoc, iar rezultatul a fost remarcabil. Daca n-as fi stiut ca le-am vopsit cu propriile manutze, as fi jurat ca asa au iesit din fabrica.

#245
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,322
  • Înscris: 13.01.2011
Eu nu am gasit albe sub nici o forma, in nici un magazin mare de bricolaj.
Am avut nevoie sa pun in casa una, macar albul de la aparatura, nu este alb curat, este putin mai deschis decit culoarea untului.

Cum am mai spus, o sa fie sub o mobila, de asta nu am fost stresat de combinatia asta ciudata.

Attached Files


Edited by crisstonne, 02 April 2016 - 15:03.


#246
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Pentru a muta un intrerupator de pe un perete pe altul ( e pozitionat in partea dreapta a usii si eu vreau in partea stanga sa-l mut ) si nu am doza in camera , cum se face legatura ?

#247
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Crezi tu ca nu ai doza.
Daca le-ati astupat cu glet(tipic romanesc) acuma stai si ciocaneste.Daca nu e instalatie improvizata ar trebui s-o gasesti deasupra intrerupatorului la vre-o 20 cm de tavan.

#248
dangun03

dangun03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 06.05.2006
Am si eu problema urmatoare:
1.La un apartament vechi am un intrerupator in perete cu doua comutatoare pentru o lustra cu trei becuri, care a fost desfacut de la firele care intrau in el. Toate firele (trei) care ies din perete la intrerupator sunt de aceeasi culoare si grosime si nu mai stiu care - unde a fost legat la intrerupator. Puteti sa ma ajutati cu  o idee cum sa le identific cu ajutorul unui creion sau aparat de masura (pe acestea le am)? Nu stiu cum sa le leg la loc in intrerupator. Din tavan la lustra ies tot trei fire.  Nu ma pricep foarte bine, dar trebuie sa o rezolv cat mai urgent si nu am un electrician la indemana acum.

2.Si din cate inteleg eu, la lustra (firele din tavan) doua trebuie sa vina de la intrerupator si se leaga la dulia becului pe contactul lateral (un fir la un bec si celalalt fir la celelalte doua becuri) si al treilea fir nu are nici o treaba cu intrerupatorul si vine conectat la toate duliile in partea de jos. Corect?

Multumesc!

Edited by dangun03, 22 April 2016 - 14:15.


#249
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
A venit cuptorul electric cu stecher ca in poza. Are nevoie de pamantare dar nu gasesc priza pentru el, nici nu stiu cum s-ar numi ca sa ma interesez.
N-as vrea sa tai cablul sa inlocuiesc cu un stecher mai normal, daca exista alta solutie.

[ http://6pix.net/images/12683496535363010932.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#250
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Sunt acele sarmulite de sus si jos la prize care fac contact cu santurile metalice de sus si jos de la stecherul din imagine.
Oricum e cam degeaba treaba.

Nu iti trebuie nici o priza speciala, cea clasica pe care o ai e perfecta deja

Edited by vubiv, 06 May 2016 - 11:18.


#251
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010
Priza normala cu impamantare...ce altceva ii cauti. E un stecher normal cu impamantare.

#252
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Exact... probabil are impresia ca trebuie sa intre ceva in gaura aia de sus

Edited by vubiv, 06 May 2016 - 11:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate