Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Cum se masoara corect tensiunea

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
adrian1981

adrian1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.05.2008
Buna ziua.As dori sa stiu si eu care este pozitia normala a corpului atunci cand se masoara tensiunea arteriala.In cazul meu,atunci cand stau culcat este in jur de 12 cu 8,iar cand stau in sezut,creste pana la 14 cu 9. Sunt curios deoarece urmeaza sa sustin o proba medicala iar acest lucru are o importanta marita pentru mine,o tensiune marita,de 14 cu 9 fiind un criteriu eliminatoriu. Din cate am citit pana acum,tensiunea se masoara culcat sau in sezut,dar cum determina medicul care este pozitia cea mai buna ,cum il conving sa imi masoare tensiunea stand intins si de ce exista aceste diferente in cazul meu? Multumesc anticipat.

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
cand am citit titlul, voiam sa raspund "cu voltmetrul", pt ca nu m-am prins, la ce tensiune te referi. abia dupa click, m-am prins ca e vorba de cea arteriara. probabil, cei ce-ar putea raspunde, vor intelege ca si mine si vor  sari peste. deci, cred c-aveai mai mult noroc, daca scriai in titlu, clar "tensiune arteriara".
acum, trecand la subiect, eu nu tin minte sa mi se fi luat vreodata tensiunea, culcat. totdeauna stateam pe scaun.

#3
adrian1981

adrian1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.05.2008
Multumesc oricum pentru raspuns,insa fiind topicul postat la rubrica de cardiologie,cam greu sa se inteleaga ca este vorba de tensiunea electrica. As modifica titlul,dar nu stiu cum se mai poate face asta.

#4
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
tensiometrele digitale ce se gasesc in farmacii au eroare mare.
teoretic se masoara stind in sezut, cu mina sprijinita (cotul de fapt) pe o masa in asa fel incit tensiometrul sa fie aproximativ la nivelul inimii.
O sa vezi insa ca daca iei de doua ori consecutiv (in 2-3 minute) tensiunea pastrind nemiscata pozitia, valoarea data va fi diferita
cele "profesionale"  au alta precizie si nu prea conteaza pozitia cita vreme nu ai facut efort sau nu stai cu capul in jos.

#5
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011

 adrian1981, on 1st May 2011, 00:22, said:

Buna ziua.As dori sa stiu si eu care este pozitia normala a corpului atunci cand se masoara tensiunea arteriala.In cazul meu,atunci cand stau culcat este in jur de 12 cu 8,iar cand stau in sezut,creste pana la 14 cu 9. Sunt curios deoarece urmeaza sa sustin o proba medicala iar acest lucru are o importanta marita pentru mine,o tensiune marita,de 14 cu 9 fiind un criteriu eliminatoriu. Din cate am citit pana acum,tensiunea se masoara culcat sau in sezut,dar cum determina medicul care este pozitia cea mai buna ,cum il conving sa imi masoare tensiunea stand intins si de ce exista aceste diferente in cazul meu? Multumesc anticipat.
Este normal la tineri ca in repaus tensiunea sa fie mai mica si la efort sa creasca, deasemenea in ortostatism (ridicat) e mai mare decat in clinostatism (culcat). Deasemenea, la bratul drept poate fi mai mare decat la cel stang. Deobicei se masoara in sezut, la bratul drept.
Nu ai mentionat ce varsta ai, ce puls ai avut, daca crezi ca esti o fire emotiva; in functie de asta ai putea lua ceva pentru a fi linistit la proba medicala.
Ce tensiometru ai folosit?

#6
adrian1981

adrian1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.05.2008

 Victor5, on 1st May 2011, 09:55, said:

Este normal la tineri ca in repaus tensiunea sa fie mai mica si la efort sa creasca, deasemenea in ortostatism (ridicat) e mai mare decat in clinostatism (culcat). Deasemenea, la bratul drept poate fi mai mare decat la cel stang. Deobicei se masoara in sezut, la bratul drept.
Nu ai mentionat ce varsta ai, ce puls ai avut, daca crezi ca esti o fire emotiva; in functie de asta ai putea lua ceva pentru a fi linistit la proba medicala.
Ce tensiometru ai folosit?
Am 29 de ani,pulsul este in jur de 75-80 de batai,posibil sa am oarecare emotii,sindromul "halatului alb".Tensiometrul este digital,marca Rossmax,cu mansonul ce se pune deasupra cotului. Recomandarea producatorului este ca tensiunea sa se masoare la bratul stang,acesta fiind mai aproape de inima.Sunt curios care ar fi pozitia corecta de masurare,am fost la doi medici,unul mi-a masurat tensiunea stand culcat,si a iesit 12 cu 8,al doilea stand in sezut,si a iesit 14 cu 9. Primul mi-a zis ca asa se masoara corect,ca inima sa nu depuna efort sa urce sangele catre cap si de la picioare catre inima,al doilea mi-a zis ca asa s-a obisnuit el sa masoare tensiunea,cu pacientul stand in sezut. Deci,dupa unul dintre ei nu am nimic,dupa unul as fi suspect de hipertensiune de gradul 1. Cate capete atatea pareri!

#7
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 05.04.2011
Tensiometrele digitale masoara oscilometric TA, si pot da valori putin diferite masuratorii auscultatorii.
Daca viata ta depinde de un examen medical poti sa-ti micsorezi un pic TA cu un antihipertensiv.
Intrebare: ai in familie pe cineva hipertensiv?
Daca da, probabil are ceva medicatie; este posibil sa se si mosteneasca (sunt familii de hipertensivi), dar poate fi si obiceiul de a manca mai sarat.

#8
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 rumegus, on 1st May 2011, 02:20, said:

cand am citit titlul, voiam sa raspund "cu voltmetrul", pt ca nu m-am prins, la ce tensiune te referi. abia dupa click, m-am prins ca e vorba de cea arteriara. probabil, cei ce-ar putea raspunde, vor intelege ca si mine si vor  sari peste. deci, cred c-aveai mai mult noroc, daca scriai in titlu, clar "tensiune arteriara".
acum, trecand la subiect, eu nu tin minte sa mi se fi luat vreodata tensiunea, culcat. totdeauna stateam pe scaun.
Nu exista "tensiune arteriara".

#9
Adonis

Adonis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 13.03.2004
Aceeași problema o am si eu. Rascolind Internetul am gasit ca diferentele între cele doua poziții se pot asocia unor boli coronariene grave.... Maine merg sa fac o ecografie de cord. Recomandarea cardiologului

#10
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
Referitor la sindromul "Hipertensiune de halat alb" si eu ma confrunt cu problema asta. Cand merg la doctor am tensiunea 150..160 cu 80..90 (chiar 190 am avut o data) puls 95...105 bpm, iar cand imi iau tensiunea acasa  sau la servici am 120 cu 80  puls 65-75 bpm. Mentionez ca tot timpul cand merg la doctor sunt foarte stresat, si pur si simplu nu pot sa ies din starea respectiva. Am incercat sa ma gandesc la alte lucruri, dar fara folos.
Mi-am montat chiar si un Holter TA , dar parca eram in aceeasi situatie ca si cum as fi fost la medic. Tensiunea si pusul erau marite(aveam puslul peste 100 bpm in stare de repaus!!!). Am fost foarte stresat in ziua in care mi-am montat acel Holter si nu ma puteam concentra la nimic altceva , nu am dormit toata noaptea un minut.
Doctorul mi-a spus ca nu prea are incredere in tensiometrele electronice, dar partea ce buna este ca ultima data cand am fost la medic l-am luat si pe acesta, si surpriza!!, arata exact aceeasi valoare ca cel manual al doctorului. La scurt timp dupa ce am plecat de la cabinetul doctorului aveam tensiunea 120...80 .

#11
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

 catal1n2000, on 7th June 2011, 15:30, said:

Mi-am montat chiar si un Holter TA , dar parca eram in aceeasi situatie ca si cum as fi fost la medic. Tensiunea si pusul erau marite(aveam puslul peste 100 bpm in stare de repaus!!!). Am fost foarte stresat in ziua in care mi-am montat acel Holter si nu ma puteam concentra la nimic altceva , nu am dormit toata noaptea un minut.

Doctorul mi-a spus ca nu prea are incredere in tensiometrele electronice, dar partea ce buna este ca ultima data cand am fost la medic l-am luat si pe acesta, si surpriza!!, arata exact aceeasi valoare ca cel manual al doctorului. La scurt timp dupa ce am plecat de la cabinetul doctorului aveam tensiunea 120...80 .

M-ai facut sa zambesc! Sa inteleg ca ai cumparat si un Holter? ))) Nu trebuie sa iti faci probleme, medicul stie ca valorile sunt mai mari decat cele reale din cauza sindromului halatului alb.

Medicul tau are dreptate. NU toate tensiometrele electronice sunt bune si in conditiile in care piata este invadata de tot felul de tensiometre no name, este firesc ca medicul tau sa prefere tensiometrul clasic, care este sfant.
La spitalul unde muncesc eu exista doar tensiometre electronice, momentan folosim marca Omron M6, care sunt controlate de persoane avizate si au efect clinic documentat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate