Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Instalatii electrice-manopere ,metode de calcule

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#595
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Topicul asta este despre manopere,sa-i pastram tematica.

#596
toostubborntodie

toostubborntodie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.01.2007
Salutare tuturor.
Am si eu o mica-MARE intrebare:
Pentru un apartament de 4 camere, aprox 100 mp cat ar costa o instalatie electrica pozata?
Necesar aproximativ:
20 prize
12 intrerupatoare/becuri
100/150 m cablu cupru 2,5 - pt prize
100/150 m cablu cupru 1,5 - pt becuri
Tablou electric plus sigurante pentru intreg circuitul

Ma gandesc, din ce citesc aici, ca undeva la 2500-3000 de lei ar fi.

#597
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Gandeste-te pe la vreo 3 - 4000.

#598
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Posttoostubborntodie, on 13 noiembrie 2017 - 21:15, said:

1. Pentru un apartament de 4 camere, aprox 100 mp cat ar costa o instalatie electrica pozata?
2. Ma gandesc, din ce citesc aici, ca undeva la 2500-3000 de lei ar fi.
1. „Instalație electrică pozată” este atât instalația executată îngropat, cât și cea executată aparent. N-ai specificat la ce tip de instalație te-ai referit, iar prețurile nu sunt la fel pentru ambele variante.
2. Presupunând că dorești o instalație electrică în montaj îngropat, la numărul de prize și întrerupătoare pe care l-ai precizat mai sus, prețul de 2500-3000 lei ar acoperi doar manopera. Pentru o instalație echipată cu aparataj de cea mai bună calitate (care e și mai scump), predată „la cheie”, un preț decent ar pleca de pe la vreo 5000 lei.

Ceea ce tocmai am scris mai sus este pur orientativ. Nimeni nu poate „emite” un preț corect fără să vadă situația concretă de la fața locului și fără o discuție extrem de amănunțită cu beneficiarul lucrării.

#599
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Din punctul meu de vedere, la cea aparenta trebuie mult mai multa atentie in executie deoarece fiecare detaliu "ratat" se va observa imediat. Personal la cele aplicate taxez mai mult decat la cea ingropata.

#600
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

View Posttoostubborntodie, on 13 noiembrie 2017 - 21:15, said:

Ma gandesc, din ce citesc aici, ca undeva la 2500-3000 de lei ar fi.
De la 3000 in sus doar manopera,asta pt o instalatie electrica a unui ap modern.

#601
toostubborntodie

toostubborntodie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.01.2007
multumesc pt raspunsuri
a venit si oferta de la electrician 3345 lei, materiale si manopera, 3-4 zile de lucru.
am cerut si o alta oferta si se pare ca va fi sub 3000 de lei.

#602
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Sincer mi se pare mic si pretul si timpul de executie,spera spre binele tau ca nu o sa ai parte de o instalatie simplista si de aparatura slaba.
Numarul de circuite si tipul protectiilor din tablou spune mult despre calitatea instalatiei.

#603
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Și eu sunt foarte sceptic. N-are cum să fie lucru de calitate la banii ăștia. dar să lăsăm omul să plutească în nori de fericire că a găsit „eftin și bun”. Unii încă mai cred în Moș Crăciun, cine suntem noi să le stricăm credința?

#604
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Posttoostubborntodie, on 15 noiembrie 2017 - 12:35, said:

multumesc pt raspunsuri
a venit si oferta de la electrician 3345 lei, materiale si manopera, 3-4 zile de lucru.
am cerut si o alta oferta si se pare ca va fi sub 3000 de lei.
Probabil o sa-ti puna un circuit de lumina si unul de prize cum se faceau inainte la blocuri sau... poate iti lasa tabloul vechi (ala cu busoane)

#605
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postanaki, on 15 noiembrie 2017 - 00:13, said:

De la 3000 in sus doar manopera,asta pt o instalatie electrica a unui ap modern.
In asta intra si pretul realizarii fizice a traseului prin zid  si lucrarile de zidarie  aferente ?

#606
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Realizarea fizica a traseelor prin pereti intra in atributiile noastre. Prinderea cu ipsos sau dibluri a elementelor instalatiilor electrice tot noi o facem. Dar lucrarile de acoperire, gletuire, zugravire, nu. Suntem doar electricieni. Fiecare isi face partea lui de meserie.

#607
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

View Postnavistar_eagle, on 27 noiembrie 2017 - 22:00, said:

In asta intra si pretul realizarii fizice a traseului prin zid  si lucrarile de zidarie  aferente ?
Traseele da,reparatia nu.

#608
toostubborntodie

toostubborntodie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.01.2007
Ok. Final de lucrare.

dupa ce am primit si a doua oferta de 3000 lei (materiale+manopera), am acceptat-o si au trecut la treaba baietii.

circuite: doua pentru prize, doua pentru iluminat, unul pentru aerul conditionat, unul pentru masina de spalat
cabluri: de 2,5 (prize) si 1,5 (iluminat) - aprox. 200 de metri fiecare
paturi/jgheaburi pentru cabluri:...multe, insa destul de ieftine (neglijabile in final)
prize: 20
Intrerupatoare:10
sigurante si tablou: Schneider
timp de lucru: au venit baietii dupa ce terminam serviciul si lucrau doua-trei ore, asadar pot doar aproxima ca lucrarea a durat vreo 10-15 ore efectiv!
NB: baietii au facut curat dupa ei, la fiecare faza de gaurire/insurubare: maturat, aspirat. ireprosabil.

Instalatia functioneaza deja de o saptamana, merge perfect, nicio problema!

View PostGeorgeTrisina, on 23 noiembrie 2017 - 14:12, said:

Probabil o sa-ti puna un circuit de lumina si unul de prize cum se faceau inainte la blocuri sau... poate iti lasa tabloul vechi (ala cu busoane)

Nu toti electricienii vor sa ia pielea de pe client...si cred ca e un pic de tupeu si nesimtire sa spuneti ca 3000 de lei (3 salarii medii pe economia romaneasca) sunt pentru 2 circuite electrice...

#609
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Posttoostubborntodie, on 06 decembrie 2017 - 12:04, said:

Ok. Final de lucrare.

dupa ce am primit si a doua oferta de 3000 lei (materiale+manopera), am acceptat-o si au trecut la treaba baietii.

circuite: doua pentru prize, doua pentru iluminat, unul pentru aerul conditionat, unul pentru masina de spalat
cabluri: de 2,5 (prize) si 1,5 (iluminat) - aprox. 200 de metri fiecare
paturi/jgheaburi pentru cabluri:...multe, insa destul de ieftine (neglijabile in final)
prize: 20
Intrerupatoare:10
sigurante si tablou: Schneider
timp de lucru: au venit baietii dupa ce terminam serviciul si lucrau doua-trei ore, asadar pot doar aproxima ca lucrarea a durat vreo 10-15 ore efectiv!
NB: baietii au facut curat dupa ei, la fiecare faza de gaurire/insurubare: maturat, aspirat. ireprosabil.

Instalatia functioneaza deja de o saptamana, merge perfect, nicio problema!



Nu toti electricienii vor sa ia pielea de pe client...si cred ca e un pic de tupeu si nesimtire sa spuneti ca 3000 de lei (3 salarii medii pe economia romaneasca) sunt pentru 2 circuite electrice...
Mda... scuza-mi tupeul si nesimtirea sa te deranjez c-o intrebare: alea 3 salarii medii pe economia romaneasca la ce data totalizau aceasta "fabuloasa suma" de 3000 de lei?
Vezi sa n-am eu chiar nesimtirea sa-ti dau report la modul cum te exprimi....

#610
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Desi instalatiile electrice nu sunt de domeniul neurochirurgiei au si ele importanta lor. Acei baieti ti-au facut o lucrare la negru, fara acte, garantie, etc. Cei care raspund pe acest forum, de regula vorbesc din experienta personala. Adica a celor care au firma in domeniu, angajati, etc. La negru era posibil sa ti-o faca si cu 1000 lei. Pentru ei oricum sunt niste bani in plus la salariu. Data viitoare, gandeste-te si la asta.

Munca noastra nu se cuantifica dupa salariu minim ca nu este punct de amenda. Si ca un exemplu personal: sambata am montat un tablou cu automatizari la o firma. Pentru 6 ore am incasat 1500 lei. Legal si cu acte. Trebuia sa tin cont de ce scrii tu sau trebuia sa tin cont ca acel tablou deserveste o instalatie de peste 12000 de euro?

#611
toostubborntodie

toostubborntodie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.01.2007

View Postcurentarul, on 06 decembrie 2017 - 17:58, said:

Desi instalatiile electrice nu sunt de domeniul neurochirurgiei au si ele importanta lor. Acei baieti ti-au facut o lucrare la negru, fara acte, garantie, etc. Cei care raspund pe acest forum, de regula vorbesc din experienta personala. Adica a celor care au firma in domeniu, angajati, etc. La negru era posibil sa ti-o faca si cu 1000 lei. Pentru ei oricum sunt niste bani in plus la salariu. Data viitoare, gandeste-te si la asta.

Munca noastra nu se cuantifica dupa salariu minim ca nu este punct de amenda. Si ca un exemplu personal: sambata am montat un tablou cu automatizari la o firma. Pentru 6 ore am incasat 1500 lei. Legal si cu acte. Trebuia sa tin cont de ce scrii tu sau trebuia sa tin cont ca acel tablou deserveste o instalatie de peste 12000 de euro?

Si cine v-a spus dvs ca au lucrat la negru?

Intr-adevar nu am precizat clar ca sunt oferte scrise de la PFA-uri/SC-uri...am crezut ca e subinteles (greseala mea).

Totul legal, factura, garantie (20 de ani!)

O zi buna va doresc!

#612
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Banuiesc ca au dat garantie 20 de ani pt manopera,pt ca la cabluri si aparatura o da producatorii,iar daca e asa ,poti sa ne spui de ce anume e insotita acea garantie,ce se mai afla in acel  dosar?

Edited by anaki, 19 December 2017 - 17:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate