Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Instalatii electrice-manopere ,metode de calcule

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#559
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Cei care ti-au dat aceasta oferta in mod sigur echipeaza uzual statii spatiale, sateliti si alte asemenea. Doar acolo se duce totul direct la tablou si se si dubleaza.  Ca si anaki o sa repet: dozele sunt necesare; copexul de 13 il inteleg doar daca ai un circuit de iluminat pe o distanta scurta, altfel, nu; instalatia banuiesc ca vor sa o faca folosindu-se de sapa in mare parte deci ar trebui sa aiba grija sa nu fie multe curbe prea fixe; observ ca exista aceiasi obsesie cu trecutul discurilor si a burghielor pe lista de materiale. In rest, nu este bine. Atata timp cat tu ca si executant nu stii si nu poti sa explici ce si cum vrei sa faci, nu esti in stare sa enumeri etapele tehnologice....ceva nu este in regula.

Edited by curentarul, 19 September 2017 - 18:51.


#560
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postcurentarul, on 15 septembrie 2017 - 23:49, said:

Un exemplu: daca vine un client cu un corp de iluminat gen lustra cu diametrul de 1,80 m si inaltimea de 3,5 m care a costat cca 8000 - 10000, desfacuta in parti componente, cca vreo 11 cutii si iti cere un pret. Nu este corect sa incasezi minim 1000 lei? Gandeste-te ca la un corp din cel mentionat de mine se lucreaza cca doua zile in 3 oameni.

GeorgeTirsana:  sunt de acord cu normarea si cu devizul dar in cazul dat de mine esti de acord ca 20 de lei pe ora este insuficient? Si aici nu intra faza aia cu "nu este prost cel ce cere ci cel care da!" In rest, sunt de acord cu tine dar asa cum a confirmat si cel care a pus intrebarea, cei cu oferta erau firma, Unii cred ca se imbogatesc din primele doua lucrari.
Normarea cu 20 de lei pe ora imi este impusa de patron. Am avut placerea sa vad o manopera cu 50 euro / ora la instalatii knx. Oricum nu ne intindem la preturi mari de manopera ca... s-ar putea sa stam in concediu fara plata. Si asa unii clienti spun ca este prea mult 20 de lei, dar... mai facem discount-uri la materiale ca s-o dam la pace.
Si daca erau firma ... de ce nu dadeau factura? nu ti se pare ceva suspect?

Edited by GeorgeTrisina, 20 September 2017 - 06:32.


#561
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Doza aparataj 5 lei ,doza derivatie25 lei,lampa 20 lei si tablou 4 posturi 50 lei ar fi ok ?am facut o lucrare unei cunostinte si lucrez doar ocazional.

#562
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Depinde si ce pereti ai ca una e sa ai peretele din caramida porotherm sau bca si alta e din beton armat unde mananca o gramada de discuri ca sa nu mai zic daca sapi cu dalta si ciocanul ca nu mai practici tu asemenea preturi.
Si la doza de derivatie ce faci in plus de e asa mare diferenta de la 5 la 25?

Edited by GeorgeTrisina, 13 October 2017 - 09:36.


#563
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
BCA.la o doza de aparataj leg 2-3 fire,la doza de legaturi 20 fire.

#564
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009
Exista doua normative de baza  E si Rpe,asta pt cei din domeniu.

#565
DLGeneral

DLGeneral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 09.12.2013
Salut
Detin o casa noua in mediul rural de cca 90mp 3 camere +baie si bucatarie.Sunt confunz in ceea ce priveste instalatia electrica .
Am vazut ca pe piata exista doua  tipuri de cablu: litat si intreg; Care este mai bun ?

  Si care ar fi pretul manoperei , estimativ ,doar instalatia electrica in casa . Multumesc .

#566
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
pretul depinde de ce anume vrei: cate prize, cate intrerupatoare, cate becuri, cate doze vei avea...

#567
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Se foloseste cel intreg, dintr-o bucata.
Cel litat se foloseste la cablul de conectare al aparatelor- firul de il bagi in priza - rezista mai bine la indoiri repetate si e mai flexibil.

legat de manopera poate varia de la meserias la meserias si depinde de situatia existenta la fata locului - daca ai ocasa la rosu nu mai are atata de spart - manopera mai putina.
Conteza si cate prize vrei, pe unde, lumini suplimentaree, etc.

Apropo daca o iei de la zero poate n-ar strica sa iei in calcul si cablul TV si de net - ptr viitor- e o ocazie buan sa le bagi prin zid.

#568
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Litat sau plin nu conteaza ( fiecare electrician are preferinta si obisnuinta lui ) . Eu am ales plin . Manopera depinde de complexitatea lucrarii si de " Dorel " si de calitatea materialelor .

#569
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca ma intrebi pe mine, eu as baga linia de alimentare a prizelor de 3x4 mmp apoi as merge catre fiecare priza cu 3x2.5 mmp. cine stie ce o sa bagi in prize pe viitor (aer conditionat, radiatoare electrice, boiler, etc). la mine la apartament a trebui sa fac instalatie separata pentru radiatoare din cauza ca prizele se incalzeau si la 700 de W.

#570
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Cum sa faca asa ceva?
Circuitul de prize se echipeaza cu conductor de 2.5 mmp si se protejeaza cu disjunctor de 16 A.
Ai consumator mai puternic, ii faci circuit separat.
Probabil tie ti se incalzeau prizele din cauza contactului electric prost dintre contactele prizei si stecher.

#571
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
Vezi și aici: https://forum.softpe...-a-la-z/  și
http://www.misiuneac...latii-electrice  și  http://www.misiuneac...ca-la-casa-noua
Și aici: http://finisareacase...latia-electrica

Edited by Rubin1977, 25 October 2017 - 12:07.


#572
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBaxon, on 25 octombrie 2017 - 11:39, said:

Manopera depinde de complexitatea lucrarii si de " Dorel " si de calitatea materialelor .

Vrei sa spui ca daca montez o priza Legrand platesc 15 lei manopera si daca montez o priza no-name voi primi doar 9,80 lei?

#573
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Cumva invers : mai scump pentru un aparataj "no name" si mai ieftin pentru unul de calitate pentru ca se lucreaza mai usor cu un aparataj de calitate decat cu o chinezarie .

Asta daca ar trebui facuta o diferentiere ; de obicei NU se face .

#574
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
ai casa costruita, cu pereti finisati?
este o casa veche pe care o renovezi?
conteaza foarte mult aceste aspecte.
Eu prefer litat, 2,5 la prize si 1,5 la iluminat.
Daca vrei un minim de prize si circuite, cred ca o manopera de pana in 1000ron ar fi destul de luat in calcul, DAR,
conteaza despre ce pereti vb. si daca este instalatie aparent sau ingropat...

#575
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Posty0z, on 25 octombrie 2017 - 12:02, said:

Cum sa faca asa ceva?
aaa...foarte simplu?

View Posty0z, on 25 octombrie 2017 - 12:02, said:

Circuitul de prize se echipeaza cu conductor de 2.5 mmp si se protejeaza cu disjunctor de 16 A.
2,5 mmp e sectiunea minima permisa de normativ pentru circuite de prize. poti sa pui si de 20 mmp daca te tine buzunarul,
cu dimensionarea corecta a sigurantei circuitului de prize (16A). cu sarmele poti sa te joci (in sus) cat vrei, cu sigurantele
nu.

eu casa o am facuta cu 4 mmp in circuitul de prize, iar din doza de legatura si pana la doza de aparat am 2,5 mmp. la iluminat
am 2,5 mmp in traseu, iar din doza de legatura si pana la aparate am 1,5 mmp. circuitele de forta sunt facute cu 4 si 6 mmp.


cu circuitul separat, total de acord.

Edited by dygey, 25 October 2017 - 12:20.


#576
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View PostDLGeneral, on 25 octombrie 2017 - 11:21, said:

Salut
Detin o casa noua in mediul rural de cca 90mp 3 camere +baie si bucatarie.Sunt confunz in ceea ce priveste instalatia electrica .
Am vazut ca pe piata exista doua  tipuri de cablu: litat si intreg; Care este mai bun ?

  Si care ar fi pretul manoperei , estimativ ,doar instalatia electrica in casa . Multumesc .
Conductorul ca este multifilar sau monofilar este ultima problema. Fara sa știi trasee, număr si tip consumatori nu se poate estima. Modul cum faci montajul, calitatea materialelor, etc.
Priza de pământ ai?

Edited by cataspo, 25 October 2017 - 12:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate