Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Instalatii electrice-manopere ,metode de calcule

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#631
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Salutare! Daca mai urmareste cineva subiectul, as avea nevoie de o confirmare de pret. Am un apt. de 4 camere in Bucuresti (bloc de beton) la care doresc sa schimb instalatia electrica. Asta ar presupune circuite separate(pt cuptor electric, masina de spalat, 2 AC, frigider), prize de internet si CATV in fiecare camera,circuit ventilator pentru ambele bai. Pretul cerut de electrician (manopera + materiale) ar fi de 9000 de lei. Este un pret corect sau oferta acestuia este mult prea mare in raport cu preturile practicate de alte firme?

Edited by skilton, 14 January 2019 - 22:00.


#632
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Calculeaza ca in apartamentul ala, cel mai dificil de facut sunt traseele. Cel putin doua perechi de discuri vor fi folosite. daca are bosch gnf35ca atunci doua perechi de discuri ajung pe la 1000 lei. Carotatul dozelor de derivatie si cele de aparat costa si ala cel putin o carota de 72 - cca 600-800 lei. Restul, calculeaza si tu in functie de aparatj. Nu ai dat detalii daca este modular, clasic, cate prize in fiecare camera, tipul aparatajului daca este modular (Gewiss - system sau chorus, Legrand cu bticino, etc) sau clasic, etc.
In mare pretul pare ok dar ar fi trebuit sa dai mai multe detalii despre cum va executa traseele ( pozareprin tuburi, copex, cabluri direct in tencuiala, etc.
Bafta!

#633
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,256
  • Înscris: 17.03.2009
E usor de raspuns ca e putin,e bine ,e mult,raspunsul corect vine cand cunosti toate amanuntele,de aceea este bine :
-chiar daca nu ai un proiect posteaza un desen cu configuratia ap,casei,cu locurile unde sunt amplasate aparatele
-indica pe unde ti-a zis electricianul ca va face traseele,ce materiale foloseste,cablul are un pret,coductorul altul,copexul de calitate e diferit la pret de ala ordinar,in functie de ce aparatura alegi preturile difera inclusiv la dozele de aparat.
-o cutie ordinara de tablou costa (exemplu) 50 lei,unul ignifug de firma 150 lei,la fel disjunctorele,cum configureaza protectiile echipeaza toate circuitele cu disj diferential,pune doar pe alea sensibile si mai pune unul ca si general sau pune unul general disj dif si restul disj obisnuite?Protectia la curent de defect ,rezidual ,este obligatorie,si el trebuie sa se conformeze Echipeaza tabloul si cu alte protectii speciale?
Daca toate astea si altele sunt precizate sunt mari sanse sa primesti un raspuns cat mai precis de la cei care stiu ,au timp si disponibilitate sa-ti raspunda tie si celorlalti.
Cine  merge pe sistemul lasa ca merge si asa se  pomenesc in situatia in care au o inst electrica nesigura,nu au protectii adecvate,nu pot sa inlocuiasca partea afectata a instalatiei,etc,etc, chiar si pe forum sunt exemple elocvente de inst facute de electrozugravi.

Edited by anaki, 15 January 2019 - 10:36.


#634
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Multumesc pentru raspunsuri!
Instalatiile electrice nu sunt punctul meu forte, tocmai de-asta am cerut informatii aici, insa va voi spune pe scurt ce am discutat. Instalatia electrica va fi bineinteles pe cupru, avand varianta de material brut sau litat. Personal am ales cupru litat, pentru ca este mult mai maleabil in situatia neprevazuta in care voi avea vreo avarie sau e necesar sa inlocuiesc vreo priza, intrerupator, etc. Bineinteles ca am ales un cablu ignifugat cu impamantare, deoarece nu vreau sa am suprize. In ceea ce priveste traseele, acestea vor trece prin tub rigid. Vor fi 6 prize modulare in tot apartamentul, 2 in bucatarie si cate una in celelalte camere. Din cate am discutat, cuptorul electric, frigiderul, masina de spalat si 2 AC vor avea circuit separat si vor putea fi actionate separat din tabloul electric. Acesta din urma va fi Schenider, dar nu cunosc exact modeul. Voi incerca sa fac o schema zilele acestea pentru a ne edifica mai bine asupra instalatiei. Marea problema in cazul meu este ca va urma o saptamana de canelat continuu, avand in vedere ca tot apartamentul este din beton iar instalatia originala din aluminiu este practic "ingropata" in beton.

#635
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 skilton, on 15 ianuarie 2019 - 13:37, said:

Marea problema in cazul meu este ca va urma o saptamana de canelat continuu, avand in vedere ca tot apartamentul este din beton iar instalatia originala din aluminiu este practic "ingropata" in beton.
Instalația este îngropată în beton? Sau este trecută prin tub îngropat în beton?
Dacă blocul este construit după anul 1980, este foarte posibil ca instalația să fie prin tub și o mare parte din trasee să poată fi refolosite.
Dacă este construit înainte de anul 1977, instalația este trasă prin tencuială sau mixt (prin tub pe pereți și prin șapa vecinului traseele de iluminat).
Înainte de a tăia șanțuri pentru tub sau copex, consultați-vă cu un structurist dacă e în regulă să tăiați armătura betonului pentru șanțuri. Poate ajungeți la concluzia că o instalație cu cablu direct în tencuială e mai potrivită în situația dvs și mai sigură pentru structura de rezistență a blocului.... și mai ușor/ieftin de realizat.

#636
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,256
  • Înscris: 17.03.2009

 skilton, on 15 ianuarie 2019 - 13:37, said:

Marea problema in cazul meu este ca va urma o saptamana de canelat continuu, avand in vedere ca tot apartamentul este din beton iar instalatia originala din aluminiu este practic "ingropata" in beton.
Sa nu faca peretii franjuri ca dai de necaz si nu e de gluma cu asta.Trebuie sa faca traseele pe pardoseala,atentie mare sa nu taie circuitul de iluminat al vecinului de jos,si sa urce doar pana la prize.
La intrare unde se afla tabloul si langa care  va fi distribuitorul sa nu taie peretele ca e penal,urca prin canal cablu.
Daca ai norocul ca tubulatura pt iluminat sa fie bine facuta ai scapat de un mare hop,altfel .....

#637
gex_76

gex_76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.11.2010

 anaki, on 15 ianuarie 2019 - 18:05, said:

Sa nu faca peretii franjuri ca dai de necaz si nu e de gluma cu asta.Trebuie sa faca traseele pe pardoseala,atentie mare sa nu taie circuitul de iluminat al vecinului de jos,si sa urce doar pana la prize.
La intrare unde se afla tabloul si langa care  va fi distribuitorul sa nu taie peretele ca e penal,urca prin canal cablu.
Daca ai norocul ca tubulatura pt iluminat sa fie bine facuta ai scapat de un mare hop,altfel .....
Doar la bloc e penal daca tai peretele de la tablou sau si la case?

Va rog mult. Am o istalatie de facut la o casa si nu stiu preturile din Ro, eu lucrand in Germania. Asa in mare cam cat as cere pt o instalatie pt o casa cu 2 camere, bucatarie, baie, hol. Sau cu 3 camere? va multumesc mult

#638
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,256
  • Înscris: 17.03.2009
@La bloc tablourile sunt de obicei deasupra usii de la intrare iar daca vei incerca sa faci santurile pt a ingropa tubulatura sigur vei taia armatura si dupa aia vei avea parte de distractie,la casa doar prostii pun tablourile deasupra usii de la intrare.
@3-4000 pt o instalatie ca la carte.

#639
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,256
  • Înscris: 17.03.2009
Mai postez o data modelul cu cateva manopere prevazute in reglementarile oficiale,pt cei care lucreazacu softul eDevize e mai simplu.

Attached Files



#640
freddy_master

freddy_master

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.12.2008
Buna ziua ! Preturile au crescut foarte mult în ultimă vreme ,ași dorii sa ma informati macar cu aproximatie care este prețul acestei instalatii electrice.

#641
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Este unul destul de bun. Si asa au crescut crescut salariile la 2364 in mana pentru electrcieni asa ca este normal sa creasca si preturile. Ar fi bine daca ar fi ordine pe aceasta piata. Bafta!

#642
mbotes82

mbotes82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.01.2015
Buna ziua
Am ajuns la momentul in care trebuie executata instalatia electrica si deocamdata firma care imi va aduce curentul de la stalp la poarta a sugerat ca sa trag trifazat si apoi sa se mai lege vecinul meu (nepotul dumnealui binenteles) la poarta si sa isi faca instalatie separata, asta ca sa impartim cheltuielile din 9000 sa platim doar 4500 fiecare dar binenteles ca doar eu am umblat dupa avize, aprobari etc.
Intrebarea mea este daca e bine sa fie 2 case pe acelasi cablu ce vine de la stalp ca sa nu am probleme cu fluctuatii de curent.
Casa e de 150mp utili si nu voi avea consumatori gen plita cu inductie, ci doar masina de spalat, frigider,inca nu stiu daca cuptorul va fi pe curent sau gaz.
Multumesc

#643
liviudavid

liviudavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.03.2010
Salut!
Sper ca am postat in locul potrivit, nu am identificat alta arie.

Am o casa noua in constructie care acum este in faza "la rosu" si pentru care vreau sa fac instalatia electrica.

Suprafata casei este de 150 mp construiti si se se afla doar pe parter.Casa o sa aiba incalzire in pardoseala deci traseele trebuie facute pe langa zid sau prin pereti.
Va atasez si un plan al casei:
Galben - corp iluminat 30 (nu se monteaza corpurile la aceasta faza ci doar se aduce cablul)
Verde - priza (nu se monteaza priza la aceasta faza ci doar se aduce cablul) 22
Violet - intrerupator (nu se monteaza intrerupatoarele la aceasta faza ci doar se aduce cablul) 10

Am primit cateva oferte de pret, intre 4k - 6.5k (doar manopera). As vrea sa va intreb si pe voi cum vi se pare pretul, daca este "in piata sau prea mare". Sincer sa fiu maximul de 6.5k mie mi se pare foarte mare, avand in vedere ca discutam doar de manopera si fara montajul prizelor sau al intrerupatoarelor.

Orice opinie este binevenita :)

Attached Files



#644
desikblack

desikblack

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.02.2019

 toostubborntodie, on 06 decembrie 2017 - 12:04, said:

Ok. Final de lucrare.

dupa ce am primit si a doua oferta de 3000 lei (materiale+manopera), am acceptat-o si au trecut la treaba baietii.

circuite: doua pentru prize, doua pentru iluminat, unul pentru aerul conditionat, unul pentru masina de spalat
cabluri: de 2,5 (prize) si 1,5 (iluminat) - aprox. 200 de metri fiecare
paturi/jgheaburi pentru cabluri:...multe, insa destul de ieftine (neglijabile in final)
prize: 20
Intrerupatoare:10
sigurante si tablou: Schneider
timp de lucru: au venit baietii dupa ce terminam serviciul si lucrau doua-trei ore, asadar pot doar aproxima ca lucrarea a durat vreo 10-15 ore efectiv!
NB: baietii au facut curat dupa ei, la fiecare faza de gaurire/insurubare: maturat, aspirat. ireprosabil.

Instalatia functioneaza deja de o saptamana, merge perfect, nicio problema!



Nu toti electricienii vor sa ia pielea de pe client...si cred ca e un pic de tupeu si nesimtire sa spuneti ca 3000 de lei (3 salarii medii pe economia romaneasca) sunt pentru 2 circuite electrice...

Pretul e neobisnuit de bun. Instalatia a fost incgropata sau aparenta?

#645
desikblack

desikblack

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.02.2019
Intrebare pentru electricieni: e posibil sa schimbi doar isntalatia pentru prize si sa o lasi pe aia de becuri veche? Eventual macar partea din tavan sa o lasi neschimbata? Ce riscuri ar fi? In apartamentul meu gauritul tavanului ar fi cel mai complicat pentru ca e cadre. Tavanul e din beton iari peretii din BCA. Plus ca s-ar strica sigur aspectul.

#646
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
De obicei circuitul de prize e separat de cel de lumini . Daca asa e si la tine nu e nici o problema sa il schimbi doar pe cel de prize.

#647
haiducul87

haiducul87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.06.2020
Salutare!
Construiesc o casă P+M, cu o suprafață utilă de 150 m2 + garaj. Am făcut un proiect pe electrice în care chiar am stat de vorbă cu inginerul și i-am explicat ce vreau. Din câte știu eu, am cerut doar lucruri simple, nu smart home sau alte minunății. Totuși, doar pentru manoperă mi s-a cerut 2500 de euro. Ce părere aveți despre acest scor?
Aici este proiectul ca să aveți o idee despre ce vorbesc.

#648
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,256
  • Înscris: 17.03.2009
Posteaza-l pe forum daca vrei o opinie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate