Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Primire colet dar nu acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Nu shtiu daca am scris unde trebuia, sper ca da...
Trebuie sa primesc un colet de la cineva (din tara). Problema e ca nu ash vrea sa mi-l trimita acasa pentru a nu face casuta mea poshtala spam. Intrebarea este:Unde, cum as putea primi coletul, doar pe baza numelui, fara sa imi dau adresa? M-am gandit prin serviciu de coletarie, sau prin posta romana, dar sa dau o adresa aiurea si sa imi scriu numele meu iar cand stiu ca trebuie sa fi sosit sa merg la poshta sa il ridic. Se poate si altfel? a facut cineva? Astept raspunsuri. Mersi anticipat!

#2
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004
La posta exista serviciul "post restant".

Adresa ta va fi: nume si prenume, oficiul postal nr. X, post restant, localitate, cod postal.

Coletul vine la posta, la sectia de colete, iar aceasta trimite avis la sectia de "post restant". Aici mergi si intrebi de "corespondenta post restant", o sa ii dai actul de identitate functionarei (trebuie sa ii dovedesti ca esti tu), aceasta ti-l da inapoi cu avizul. Cu avizul si cu act. de identitate mergi la colete si iti ridici coletul. Termenul in care toate acestea raman in posta este 30 de zile: 5 zile gratuit, daca depasesti platesti o taxa.

#3
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
In primul rand iti multumesc pentru raspuns! Vreau sa iti cer niste mici lamuriri:
1. ai spus acolo de cod postal...asta daca il dau e clara adresa mea :)
Trebuie sa merg inainte sa imi deschid asha ceva? Costa? daca da, cat?
SAU
Spun persoanei pur si simplu sa trimita dupa algoritmul prezentat de tine, si merg si ridic ?
Multumesc anticipat pentru lamuriri

anonimix, on Sep 6 2005, 12:45, said:

La posta exista serviciul "post restant".

Adresa ta va fi: nume si prenume, oficiul postal nr. X, post restant, localitate, cod postal.

Coletul vine la posta, la sectia de colete, iar aceasta trimite avis la sectia de "post restant". Aici mergi si intrebi de "corespondenta post restant", o sa ii dai actul de identitate functionarei (trebuie sa ii dovedesti ca esti tu), aceasta ti-l da inapoi cu avizul. Cu avizul si cu act. de identitate mergi la colete si iti ridici coletul. Termenul in care toate acestea raman in posta este 30 de zile: 5 zile gratuit, daca depasesti platesti o taxa.

<{POST_SNAPBACK}>



#4
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004
este vorba de codul postal al... oficiului postal la care vei primi coletul in sistem post restant (oficiul poate sa fie oricare de oriunde-important e sa poti ajunge acolo ca sa iti ridici coletul)

nu trebuie sa faci demersuri speciale: pur si simplu in loc de adresa ta de acasa spui doar numele si "oficiul postal X (X fiind numarul oficiului), post restant, localitate Y si cod)

este important ca numele sa fie scris corect

mergi la posta cand crezi ca a sosit coletul, acolo e ghiseu pt. corespondenta post restant

din cate imi amintesc eu, in privinta costurilor ai 5 zile gratuite si pt. depasire o taxa zilnica (e posibil sa imi amintesc gresit si sa fie vorba de 3 zile fara taxa)

zilele se calculeaza din momentul in care coletul si avizul au sosit in posta pana cand le ridici

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

anonimix, on Sep 7 2005, 10:46, said:

este vorba de codul postal al... oficiului postal la care vei primi coletul in sistem post restant (oficiul poate sa fie oricare de oriunde-important e sa poti ajunge acolo ca sa iti ridici coletul)

nu trebuie sa faci demersuri speciale: pur si simplu in loc de adresa ta de acasa spui doar numele si "oficiul postal X (X fiind numarul oficiului), post restant, localitate Y si cod)

este important ca numele sa fie scris corect

mergi la posta cand crezi ca a sosit coletul, acolo e ghiseu pt. corespondenta post restant

din cate imi amintesc eu, in privinta costurilor ai 5 zile gratuite si pt. depasire o taxa zilnica (e posibil sa imi amintesc gresit si sa fie vorba de 3 zile fara taxa)

zilele se calculeaza din momentul in care coletul si avizul au sosit in posta pana cand le ridici

<{POST_SNAPBACK}>


Le zici bine anonimix, cu o mica scapare. Aviz nu capata, pentru ca nu au cui sa-l trimita.

#6
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Avizul îl ia de la ghișeul post restant. Dacă există așa ceva. În oficiile poștale mai mici se sare peste formalitatea asta (cel puțin în Brașov).

#7
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004
formalitatile sunt formalitati

asta inseamna ca avizul se trimite la post restant

#8
soriniusc

soriniusc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.12.2009
Va salut,
cine imi spune si mie, daca trimit un colet la cineva care mi-a dat doar numele si oficiul postal ( post restant), cine plateste transportul coletului eu, cand pun coletul sau persoana respectiva cand il ridica?
Va multumesc, numa' bine.

#9
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Din ce stiu eu, transportul coletului  il plateste cel care il pune, urmand ca eventualele plati sa se faca ramburs, adica, in momentul predarii coletului primitorul trebuie sa plateasca o suma pe care tu ai scris-o in niste formulare specifice, altfel nu i se preda coletul. Exista si posibilitatea ca respectivul sa nu se prezinte sa ridice coletul :naughty: , care iti va veni retur, moment in care va trebui sa mai dai niste bani pentru transport inapoi, stationare, etc! Lucru patit de mine!

Edited by shmecherul, 24 January 2010 - 18:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate